Brama Toruńska – jedna z 5 bram w murach obronnych Grudziądza. Broniła mostu nad strumieniem wykorzystywanym jako fosa, umożliwiając wjazd do miasta od strony południowej. Zbudowana w początkach XIV wieku, rozebrana w końcu XIX wieku. Zachował się most i baszta przedbramia.
Dawna loża masońska w Grudziądzu - ul. Wybickiego 38/40. Obecnie Klub "Akcent".

Gmach dawnego Seminarium Nauczycielskiego w Grudziądzu – obecnie siedziba Centrum Kształcenia Ustawicznego
Gmach dawnej Höher Realschule – budynek znajdujący się w Grudziądzu przy ul. Sienkiewicza 22.

Gmach Zespołu Szkół Mechanicznych w Grudziądzu - przy ul. Hallera, dawna Szkoła Budowy Maszyn.
Kamienice na Starym Mieście w Grudziądzu - zabudowa występująca w centrum Grudziądza. Większość budynków to rekonstrukcje zabudowy sprzed II wojny światowej.

Lądowisko Grudziądz-Szpital im. dr. Władysława Biegańskiego – lądowisko sanitarne w Grudziądzu, w województwie kujawsko-pomorskim, położone przy ul. Rydygiera 15/17. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg. Położone na specjalnych palach 5,7 m nad ziemią. Pod lądowiskiem znajduje się parking.
Lotnisko Grudziądz-Lisie Kąty – obsługuje Aeroklub Nadwiślański. Lotnisko położone jest w Lisich Kątach około 10 kilometrów na północny wschód od Grudziądza. Lotnisko posiada jeden pas główny o kierunkach 13/31 o długości 950 metrów. Na lotnisku kilka razy do roku są organizowane zawody szybowcowe, samolotowe oraz balonowe. W budynku Aeroklubu Nadwiślańskiego istnieje możliwość zakwaterowania się.

Most im. Bronisława Malinowskiego – najdłuższy most drogowo-kolejowy w Polsce, położony w Grudziądzu na dolnej Wiśle. Znajduje się około 7 km na północ od mostu autostradowego pod Grudziądzem i 34 km na południe od kolejnego mostu pod Kwidzynem.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie.

Tężnia w Grudziądzu – tężnia zlokalizowana w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim, otwarta w 2006 roku.