Biblioteka ŚląskaW
Biblioteka Śląska

Biblioteka Śląska w Katowicach – biblioteka publiczna i wojewódzka o statusie naukowym, samorządowa jednostka kultury. Gromadzi, opracowuje i udostępnia różnorodne zbiory, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa dotyczącego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz nauk społecznych i humanistycznych. Książnica śląska jest jedną z piętnastu bibliotek w Polsce, które mają prawo do egzemplarza obowiązkowego wszystkich publikacji ukazujących się w kraju. Dzięki temu jej księgozbiór jest na bieżąco uzupełniany o nowości wydawnicze i może służyć jako podstawa źródłowa do badań prowadzonych w ośrodkach akademickich.

Budynek Okręgowej Rady Związków Zawodowych w KatowicachW
Budynek Okręgowej Rady Związków Zawodowych w Katowicach

Budynek Okręgowej Rady Związków Zawodowych − budynek w śródmieściu Katowic, przy ul. Henryka Dąbrowskiego 23.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka AkademickaW
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) – wspólna biblioteka dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, co czyni z niej jedyną tego rodzaju instytucję w Polsce. CINiBA jest tzw. biblioteką hybrydową umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej zgromadzonych zostanie około 1,8 mln woluminów. Biblioteka została uruchomiona w roku 2012. Dyrektorem CINiBA jest dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Dariusz Pawelec, który jako kierownik Projektu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka nadzorował w całości jego realizację (2008-2012). CINiBA, obok typowej funkcji biblioteki uniwersyteckiej, pełni także rolę miejsca wystaw, spotkań kulturalnych, konferencji naukowych i relaksu, dostępnego dla ogółu.

Dom Prasy ŚląskiejW
Dom Prasy Śląskiej

Dom Prasy Śląskiej – późno-modernistyczny budynek, wzniesiony w latach 1961-1964 w centrum Katowic, przy Rynku 1.

Dom SłużewcaW
Dom Służewca

Dom Służewca − modernistyczny budynek, zlokalizowany w Katowicach, przy ul. Tadeusza Kościuszki 81, obok autostrady A4.

Hala Parkowa w KatowicachW
Hala Parkowa w Katowicach

Hala Parkowa w Katowicach – budowla usytuowana przy ul. T. Kościuszki 90, na wysokości wieży spadochronowej w parku im. T. Kościuszki, po południowej stronie obecnej Alei Górnośląskiej. Wzniesiono ją w latach 50. XX wieku.

Lądowisko FamurW
Lądowisko Famur

Lądowisko Famur – lądowisko śmigłowcowe w Katowicach, w województwie śląskim, zlokalizowane przy ul. Armii Krajowej 51.

Lądowisko Katowice-GCZDW
Lądowisko Katowice-GCZD

Lądowisko Katowice-GCZD – lądowisko sanitarne w Katowicach, w województwie śląskim, położone przy ul. Medyków 16. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg w dzień i w nocy.

Lotnisko Katowice-MuchowiecW
Lotnisko Katowice-Muchowiec

Lotnisko Katowice-Muchowiec – cywilne lotnisko sportowe w Katowicach z betonową drogą startową, częściowo zniszczoną przez szkody górnicze i dwiema drogami trawiastymi. Ponieważ port lotniczy Katowice-Pyrzowice jest położony w dużym oddaleniu od centrum miasta, w 2005 władzom Katowic zaproponowano przystosowanie lotniska w Muchowcu do przejęcia od portu w Pyrzowicach mniejszych lotów rejsowych i części intensywnego ruchu małych samolotów lotnictwa ogólnego.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w KatowicachW
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – największe centrum kongresowe w Polsce. Właścicielem obiektu jest Miasto Katowice. Od 2 maja 2016 centrum jest zarządzane przez firmę PTWP Event Center z Katowic. Centrum zostało wybudowane w latach 2011–2015 kosztem ponad 378 mln zł. Należy do Strefy Kultury, nowej części Katowic, poświęconej kulturze, zlokalizowanej na dawnych terenach przemysłowych. Ma bezpośrednie połączenie ze Spodkiem. Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego został zaprojektowany przez utytułowaną pracownię architektoniczną Jems Architekci z Warszawy. Obiekt powstał na terenach poprzemysłowych i w swojej architekturze nawiązuje do tradycji górniczych.