
Teatry i festiwale teatralne w Lublinie są nieodłącznym elementem życia kulturalnego miasta. Lublin jest największym ośrodkiem naukowo-kulturalnym po wschodniej stronie Wisły, co przekłada się na liczne imprezy kulturalne organizowane przez społeczność studencką, a także imprezy organizowane przez władze samorządowe, w tym te związane z kandydowaniem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Carnaval Sztukmistrzów – festiwal sztuki nowego cyrku i teatru odbywający się od roku 2008 w przestrzeni miejskiej Lublina. Organizatorem wydarzenia są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Inne Brzmienia – festiwal muzyczny odbywający się w Lublinie od 2008 roku. Od 2014 roku wydarzenie organizowane jest przez Warsztaty Kultury w Lublinie, jako lubelska odsłona festiwalu Wschód Kultury. Line-up wydarzenia skupia muzykę na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Poza programem muzycznym na festiwal składają się wystawy, pokazy filmowe, spotkania, prezentacje wytwórni płytowych, dyskusje, warsztaty i moduł zajęć praktycznych przeznaczonych dla dzieci. Podczas festiwalu działa również księgarnia i czytelnia wydawnictw z Polski i Krajów Partnerstwa Wschodniego.

Festiwal Konfrontacje Teatralne – festiwal teatralny odbywający się od 1996 roku w Lublinie, organizowany przez Centrum Kultury w Lublinie. Prezentuje dokonania zarówno teatrów alternatywnych, jak i tradycyjnych. Jest uznawany za jeden z najbardziej znaczących wydarzeń kulturalnych w regionie. Program skupia się wokół idei konfrontacji różnych form, tradycji teatralnych i sposobów rozumienia teatru, wywodzących się z różnych środowisk i regionów,a także prezentowanie dokonań najciekawszych osobowości teatralnych polskiej i światowej sceny.
Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny Kontestacje – lubelski festiwal teatralny, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2005 roku.

Miasto Poezji – festiwal literacki organizowany od 2008 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka–Teatr NN” w Lublinie. Ideą Festiwalu jest promowanie Lublina jako miasta literackiego. Z Lublina wywodzą się sławni polscy poeci, m.in.: Wincenty Pol, Józef Czechowicz, Józef Łobodowski, Franciszka Arnsztajnowa, Anna Kamieńska czy Julia Hartwig.

Noc Kultury – lubelski festiwal kulturalny, organizowany przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Wydarzenie ma miejsce raz do roku, na początku czerwca w godzinach 19.00-2.00. Na jego program składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych najczęściej odbywających się w przestrzeni publicznej, głównie na Starym Mieście i w Śródmieściu Lublina.
Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City / Otwarte Miasto – festiwal sztuki organizowany w Lublinie od 2009 roku przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Urban Highline Festival – najstarszy i największy oficjalny zlot slacklinerów i highlinerów w Polsce organizowany od 2009 roku w ostatnim tygodniu lipca w pierwszych latach jako część Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie. Jedyny Highline Festival organizowany w przestrzeni zurbanizowanej – na Starym Mieście w Lublinie. Festiwal gromadzi dorocznie kilkuset uczestników z całego świata.

Zwierciadła – młodzieżowe Spotkania Teatralne organizowane w kilku województwach Polski oraz posiadające swoją edycję ogólnopolską. Festiwal jest organizowany głównie w szkołach przez uczniów i nauczycieli danej placówki. Przyjął formę konkursu dla amatorskich grup teatralnych, których członkowie są w wieku licealnym. Oprócz części konkursowej organizowane są również warsztaty teatralne, występy zaproszonych grup teatralnych oraz spotkania z gośćmi specjalnymi. Tym, co wyróżnia Zwierciadła jest fakt, że organizowany jest przez młodzież dla młodzieży i w większości przypadków odbywa się w murach szkoły.