Zielona GóraW
Zielona Góra

Zielona Góra – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, największe miasto woj. lubuskiego, siedziba organów samorządu województwa, marszałka i zarządu województwa lubuskiego i Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz jednostek im podporządkowanych oraz starosty powiatu zielonogórskiego, stolica diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Razem z Sulechowem i Nową Solą tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto. Należy do Związku Miast Polskich. Z dniem 1 stycznia 2015 roku powiększyła się o obszar gminy Zielona Góra. Według danych GUS z 30 czerwca 2020 r. miasto miało 141 280 mieszkańców, co lokuje je na 24. pozycji w kraju pod względem liczby ludności.

Amfiteatr im. Anny German w Zielonej GórzeW
Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze

Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze – amfiteatr położony w parku na Wzgórzach Piastowskich, powstały na potrzeby Festiwalu Piosenki Radzieckiej na miejscu przedwojennego "teatru leśnego". Zaprojektowany przez Zbigniewa Kmiecika, oddany do użytku w 1973.

Herb Zielonej GóryW
Herb Zielonej Góry

Herb Zielonej Góry – jeden z symboli miejskich Zielonej Góry.

Okręg wyborczy nr 107 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991)W
Okręg wyborczy nr 107 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991)

Okręg wyborczy nr 107 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował Zieloną Górę oraz gminy Babimost, Bobrowice, Bojadła, Bytnica, Cybinka, Czerwieńsk, Dąbie, Gubin, Gubin, Kargowa, Kolsko, Krosno Odrzańskie, Lubrza, Łagów, Maszewo, Siedlec, Skąpe, Sulechów, Szczaniec, Świdnica, Świebodzin, Torzym, Trzebiechów, Wolsztyn, Zabór, Zbąszynek, Zbąszyń i Zielona Góra. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 4 posłów w systemie większościowym.

Powiat GrünbergW
Powiat Grünberg

Powiat Grünberg – niemiecki powiat istniejący w okresie od 1741 do 1945 r. na terenie prowincji śląskiej.

RTON PtasiaW
RTON Ptasia

RTON Ptasia – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy w Zielonej Górze usytuowany jest na budynku przy ul. Ptasia 34.

Stadion futbolu amerykańskiego w Zielonej GórzeW
Stadion futbolu amerykańskiego w Zielonej Górze

Stadion futbolu amerykańskiego w Zielonej Górze – obiekt sportowy należący do MOSiR-u w Zielonej Górze w skład którego wchodzi pełnowymiarowe boisko do futbolu amerykańskiego. Użytkownikiem stadionu jest występująca w LFA Wataha Zielona Góra. Boisko posiada sztuczną nawierzchnię z trawy syntetycznej, malowanie futbolowych linii oraz profesjonalne bramki futbolowe. Stadion wyposażony jest również w sztuczne oświetlenie. Zadaszona trybuna może pomieścić około 1000 osób.

Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej GórzeW
Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze

Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o. – szpital kliniczny mieszczący się w Zielonej Górze przy ul. Zyty 26 (dyrekcja). Szpital stanowi bazę dydaktyczną i naukową Uniwersytetu Zielonogórskiego. Szpital powstał z połączenia spółek Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego oraz Poradni Akademickiej Uniwersytetu Zielonogórskiego Sp. z o.o. Pakiet większościowy 51 proc. udziałów ma Uniwersytet Zielonogórski, pozostałe udziały należą do województwa lubuskiego. Od 31 sierpnia 2017 prezesem szpitala jest gen. Marek Działoszyński.

Zielonogórski Obwód ZHRW
Zielonogórski Obwód ZHR

Zielonogórski Obwód ZHR – organizacyjna terenowa jednostka harcerska. Swoim zasięgiem obejmuje Zieloną Górę. Podlega pod Wielkopolski Okręg ZHR. W jego skład wchodzą: Zielonogórski Hufiec Harcerek "Narnia" oraz Zielonogórski Hufiec Harcerzy "Topór".