
Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.

Atlantropa – utopijna wizja niemieckiego architekta Hermana Sörgela, który w pierwszej połowie XX wieku zamierzał doprowadzić do budowy nowego kontynentu zamieszkiwanego przez Europejczyków.
Europoortkering – kompleks przeciwpowodziowy w obrębie Europortu, w Holandii, wybudowany w ramach planu Delta. Na kompleks składają się ruchome zapory wodne Maeslantkering oraz Hartelkering, a także wały przeciwpowodziowe ciągnące się pomiędzy obiema zaporami.

Hydroelektrownia Fljótsdalur – hydroelektrownia położona w pobliżu największego lodowca Europy Vatnajökull we wschodnim regionie Islandii Kárahnjúkar. Oddana do użytku w 2008 roku i ostatecznie zakończona w 2009. Moc elektrowni to 690 MW, a produkcja roczna 4600 GWh energii elektrycznej. Przeznaczona dla odległej o 75 km na wschód huty aluminium koło Reyðarfjörður należącej do jednego z największych producentów aluminium na świecie koncernu Alcoa Fjardaál.

Koferdam – tymczasowa konstrukcja hydrotechniczna z falistych profili blaszanych stosowana jako grobla stawiana podczas prac wodnych w celu ich wykonania w środowisku bez wody, a także uniemożliwienia lub utrudnienia wodzie dostępu do miejsca prac.

Křižanovice I – sztuczny zbiornik wodny na rzece Chrudimce, znajdujący się w Czechach, na terenie Gór Żelaznych.

Maeslantkering – ruchoma zapora wodna na kanale Nieuwe Waterweg, niedaleko Hoek van Holland, w Holandii. Wraz z zaporą Hartelkering oraz linią wałów przeciwpowodziowych jest częścią systemu przeciwpowodziowego Europoortkering i stanowi kluczowy element ochrony przeciwpowodziowej około 1,5 mln ludności Rotterdamu i okolic na wypadek ekstremalnego podniesienia się poziomu wody w Morzu Północnym. Zapora powstała w latach 1991–1997 i jest jedną z największych ruchomych struktur na Ziemi. Decyzję o zamknięciu bariery podejmuje komputer na podstawie danych o pogodzie i poziomie wody.

Petersburski Kompleks Zapobiegania Powodziom, nieoficjalnie Zapora Petersburska – ponad 25-kilometrowy system tam i śluz wodnych, zbudowanych na potrzeby ochrony przeciwpowodziowej miasta i aglomeracji Petersburga w Rosji. Tama rozciąga się od miasta Łomonosow na północ, do wyspy Kotlin, następnie skręca na wschód w kierunku miasteczka Sestroretsk.

Seč I – zapora wodna i zbiornik, zbudowane w latach 1925 – 1934 na rzece Chrudimce w Czechach, na terenie Gór Żelaznych. Zapora skonstruowana jest z bloków granitowych pomiędzy turniami, na których stoją zamki Oheb i Vildštejn. Kamień był dostarczany koleją linową z kamieniołomu pod Libkovem.