
Jedną z pozostałości wielowiekowej przynależności Słowacji do Królestwa Węgier (896–1918) jest tradycyjny podział Słowacji na regiony. Podział ten nie pokrywa się z obecnym podziałem administracyjnym Słowacji, jednak jest szeroko używany wśród mieszkańców Słowacji i stanowi podstawę do podziału Słowacji na regiony turystyczne, używanego przez publiczne instytucje promujące turystykę.

Dolina Górnego Hronu to tradycyjny i jednocześnie turystyczny region Słowacji rozpościerający się w górnym biegu Hronu na obszarze powiatu Bańska Bystrzyca i Brezno. Od północy region jest ograniczony przez łańcuchy Starohorskich Wierchów i Niżnych Tatr, a od południa przez Muránską planinę, Rudawy Weporskie i Polanę.

Kysuce – region w północno-zachodniej Słowacji, obejmujący dorzecze Kisucy oraz górne części dorzeczy Varinki i Zazrivki. Na północnym zachodzie graniczy z Czechami, na północnym wschodzie – z Polską.

Liptów – kraina historyczna w dawnych północnych Węgrzech i jednocześnie region, zajmujący środkowo-północną część obecnej Słowacji, w dorzeczu górnego Wagu.

Novohrad – jeden z regionów Słowacji, czasem określany jako część regionu Poiplie. Obecnie nie tworzy on samodzielnej jednostki turystycznej, a nazwy używa się nieoficjalnie m.in. dla celów promocyjnych lub turystycznych.

Szarysz – region historyczny, geograficzny i etnograficzny we wschodniej Słowacji.

Turiec – kraina historyczna w środkowej Słowacji, obejmująca Kotlinę Turczańską oraz zbocza otaczających ją pasm górskich aż po ich główne grzbiety.

Zamagurze, albo Zamagurze Spiskie – niewielki subregion geograficzny w północnej części Pogórza Spiskiego i etnograficzny w północnej części Spisza. Przedzielony jest granicą polsko-słowacką.

Zemplin – najdalej wysunięty na wschód region historyczny i etnograficzny Słowacji. Południowa część regionu położona jest na Węgrzech.