
Przedstawicielstwo Federalnego MSW CSRS w Warszawie, Grupa Operacyjna StB w Warszawie, Rezidentura FMV v Polsku – działająca od początku lat siedemdziesiątych, do 1989 w Polsce, kontrwywiadowcza jednostka operacyjna Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych CSRS.

Akcja „Kamień” – działania realizowane przez czechosłowacką straż graniczną i służbę specjalną w celu zapobiegania ucieczkom do krajów zachodnich.

Czeska i Słowacka Republika Federacyjna – państwo powstałe po upadku komunistycznej Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. W skład federacji wchodziły Republika Czeska i Republika Słowacka, znajdujące się w granicach poprzedzających je Czeskiej Republiki Socjalistycznej i Słowackiej Republiki Socjalistycznej.

Czeska Republika Socjalistyczna, CRS, ČSR – od 1 stycznia 1969 do 5 marca 1990 oficjalna nazwa Czech, stanowiących wówczas część Czechosłowacji.

Husakowskie pokolenie to termin powszechnie używany na określenie pokolenia ludzi urodzonych w Czechosłowacji podczas wyżu demograficznego, który rozpoczął się na początku lat 70. XX wieku, w okresie husakowskiej normalizacji. Pokolenie zostało nazwane imieniem prezydenta i wieloletniego lidera Komunistycznej Partii Czechosłowacji, Gustáva Husáka.

Republika Czechosłowacka – oficjalna nazwa państwa czechosłowackiego od objęcia władzy przez komunistów i uchwalenia nowej konstytucji w 1948 roku, aż do zmiany owej konstytucji, a także i nazwy kraju na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną.

Słowacka Republika Socjalistyczna to oficjalna nazwa Słowacji używana od 1 stycznia 1969 do marca 1990. Jedna z części Czechosłowacji.

Czechosłowacka Republika Socjalistyczna, CSRS – oficjalna nazwa czechosłowackiego państwa po uchwaleniu konstytucji w 1960 roku, będącego częścią bloku wschodniego.

Státní bezpečnost, w skrócie StB, cywilna służba specjalna Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, istniejąca w latach 1945–1990. Státní bezpečnost była częścią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych CSRS.