Park Krajobrazowy Dolina SłupiW
Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Park Krajobrazowy Dolina Słupi – park krajobrazowy położony w okolicach miasta Słupska, obejmujący dolinę rzeki Słupi.

Kaszubski Park KrajobrazowyW
Kaszubski Park Krajobrazowy

Kaszubski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony na Kaszubach w województwie pomorskim. Park ten utworzono w 1983 r. dla ochrony typowego krajobrazu pojezierzy młodoglacjalnych centralnej części Pojezierza Kaszubskiego. Powierzchnia Parku wynosi 33 202 ha. Powierzchnia otuliny to 32 494 ha, otacza ona niemal cały Park.

Park Krajobrazowy Mierzeja WiślanaW
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” – park krajobrazowy położony na obszarze Mierzei Wiślanej od Sztutowa do granicy państwowej z Rosją w Piaskach, o powierzchni 4410 ha. Posiada otulinę o powierzchni 22 703 ha. Występują tu również liczne wzniesienia wydmowe, z których najwyższe – Wielbłądzi Garb – osiąga wysokość 49,5 m n.p.m. Po wcześniejszym (niekontrolowanym) wyrębie lasu liściastego, drzewostan mierzei zdominowały lasy iglaste z przewagą sosny. W ostatnich latach zagospodarowane atrakcyjne tereny mierzei spowodowały szybki rozwój infrastruktury turystycznej w Krynicy Morskiej i w Kątach Rybackich. Park znajduje się w sieci Natura 2000 oraz w Bałtyckim Systemie Obszarów Chronionych HELCOM Marine Protected Areas jako MPA nr 85 Zalew Wislany i Mierzeja Wislana.

Nadmorski Park KrajobrazowyW
Nadmorski Park Krajobrazowy

Nadmorski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony w północnej Polsce, utworzony w 1978 roku.

Park Krajobrazowy Pojezierza IławskiegoW
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego – powstały w roku 1993 park krajobrazowy położony na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Obejmuje najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar Pojezierza Iławskiego, w tym jezioro Jeziorak oraz Jezioro Jasne. W granicach parku i jego otuliny znajdują się 43 zbiorniki jeziorne o łącznej powierzchni 6003 ha. Jeziorność parku wynosi zatem 27%. Park obejmuje tereny charakterystyczne dla młodego krajobrazu polodowcowego. Licznie reprezentowane są tu takie formy krajobrazu polodowcowego jak pagórki moreny czołowej, morena denna, pola sandrowe czy wypełnione wodami jezior zagłębienia po martwym lodzie.

Trójmiejski Park KrajobrazowyW
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Trójmiejski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy o powierzchni 19 930 ha położony w woj. pomorskim. Rozciąga się na północno-wschodnim fragmencie wysoczyzny morenowej Pojezierza Kaszubskiego, obejmując tereny leśne z enklawami rolniczymi wsi Gniewowo, Zbychowo, Nowy Dwór Wejherowski, Reszki i Bieszkowice. Park obejmuje część terenów Gdyni, Rumi, Szemudu i Wejherowa oraz fragmenty terenów Sopotu i Gdańska. Park posiada otulinę o powierzchni 16 542 ha.

Tucholski Park KrajobrazowyW
Tucholski Park Krajobrazowy

Tucholski Park Krajobrazowy – powierzchnia tego utworzonego w 1985 r. parku wynosi 36 983 ha, oś hydrograficzną parku stanowi rzeka Brda z licznymi przełomami i meandrami, na otaczającym ją sandrze tzw. sandrze Brdy dominują bory sosnowe. Od roku 2010 znajduje się w strefie buforowej Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.obszar parku w województwie kujawsko-pomorskim 256,60 km²; otulina parku 120,59 km² obszar parku w województwie pomorskim 113,23 km²; otulina parku 38,87 km²

Wdzydzki Park KrajobrazowyW
Wdzydzki Park Krajobrazowy

Wdzydzki Park Krajobrazowy – obejmuje jezioro Wdzydze i kilka mniejszych jezior otoczonych borami. Leśno-pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Szata roślinna parku jest różnorodna i dobrze zachowana. W pełni wykształcona jest roślinność wodna i torfowiskowa.

Zaborski Park KrajobrazowyW
Zaborski Park Krajobrazowy

Zaborski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy, położony na kaszubskich Zaborach, na terenach gmin: Chojnice i Brusy. Jego powierzchnia liczy obecnie 340,26 km². Na terenach leśnych gospodarują nadleśnictwa: Rytel, Przymuszewo oraz Czersk.