
Morze Czerwone – morze śródlądowe między Afryką a Półwyspem Arabskim, część Oceanu Indyjskiego.

Bab al-Mandab – cieśnina pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim należącym do Azji, łącząca Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim. Jest to ważny punkt żeglugowy na trasie Europa – Daleki Wschód, zwłaszcza od czasu otwarcia Kanału Sueskiego.

Blue Hole – rozpadlina w rafie koralowej w Morzu Czerwonym w Zatoce Akaba na Riwierze Morza Czerwonego, na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj, 8 km na północ od Dahabu w Egipcie, w pobliżu Rezerwatu Ras Abu Dżallum.

Cieśnina Tirańska – cieśnina pomiędzy egipskim Półwyspem Synaj a saudyjskim Półwyspem Arabskim, oddzielająca Zatokę Akaba od pozostałej części Morza Czerwonego. Nazwa cieśniny pochodzi od nazwy wyspy Tiran. Znajduje się na wschód od północnych dzielnic miasta Szarm el-Szejk.

Ras Banas – przylądek w Egipcie nad Morzem Czerwonym przy miejscowości Barnis. Jest to wysunięty w morze cypel, na południe od którego znajduje się Okropna Zatoka. W pobliżu znajduje się wyspa Dżazirat Mukawwa. Na rafach koralowych w okolicy Ras Banas znajdują się nieliczne czerwonomorskie tereny lęgowe żółwi morskich.

Rezerwat Abu Dżallum – rezerwat na wybrzeżu Morza Czerwonego w Zatoce Akaba w południowo-wschodniej części półwyspu Synaj w muhafazie Synaj Południowy. Został ustanowiony w 1992 roku. Rozciąga się wokół przylądka Ras Abu Dżallum. Południowa granica rezerwatu leży ok. 6 km na północ od miejscowości Dahab, zachodnią granicą jest droga nr 35 Szarm el-Szejk – Taba wraz z Wadi al-Dżaib, od północy granicę wytycza szczyt Dżabal Suchn, a wschodnia granica znajduje się już na wodach Zatoki Akaba. Na 25-kilometrowym odcinku rezerwatu znajduje się kilka plaż i miejsc do nurkowania – z dziewiczymi rafami koralowymi z ogromną różnorodnością koralowców i ryb.Obszar: 458 km²

Rezerwat Nabk – rezerwat przy wybrzeżu Morza Czerwonego w Zatoce Akaba w południowo-wschodniej części półwyspu Synaj, w muhafazie Synaj Południowy. Obszar chroniony na południu rozciąga się od Nabk – północnej dzielnicy kurortu Szarm el-Szejk, zachodnią granicą jest droga nr 35 Szarm el-Szejk – Taba, od północy granicę wyznacza przylądek Ras Atantur niedaleko miejscowości Dahab, a wschodnia granica znajduje się na wodach Morza Czerwonego. Rezerwat rozciąga się wzdłuż wybrzeża na odcinku 47 km.

Riwiera Morza Czerwonego – egipska riwiera (wybrzeże) Morza Czerwonego; region turystyczny, składający się z ośrodków turystycznych, miast i miejscowości leżących na zachodnim brzegu Zatoki Akaba i wschodnim brzegu Zatoki Sueskiej na półwyspie Synaj oraz wzdłuż wschodniego kontynentalnego wybrzeża Egiptu, na południe od Zatoki Sueskiej. Położona jest na terenie trzech muhafaz: Synaj Południowy, Suez i Al-Bahr al-Ahmar.

Ryft Morza Czerwonego – ryft stanowiący granicę pomiędzy płytami tektonicznymi Afrykańską i Arabską, które oddalają się od siebie.