
Dolina Baliem, także: Dolina Balim – wysoka dolina w środkowej części wyżyn indonezyjskiej prowincji Papua, w zachodniej Nowej Gwinei.

Indonezja – państwo wyspiarskie położone w Azji Południowo-Wschodniej. Kraj leży na około 17 tys. wyspach. Jest to kraj o największej liczbie wyznawców islamu, żyje tam około 180 mln muzułmanów.

Góry Centralne – łańcuch górski ciągnący się przez wyspę Nowa Gwinea, w jej centralnej części, z północnego zachodu na południowy wschód. Znajduje się na terytorium dwóch państw: Indonezji i Papui-Nowej Gwinei.

Okręg Wydobywczy Grasberg – indonezyjska kopalnia miedzi, srebra i złota położona w Górach Śnieżnych na wyspie Nowa Gwinea.

Kalimantan – indonezyjska część wyspy Borneo, zajmuje ponad 72% powierzchni wyspy. Powierzchnia 539 460 km²; 12,6 mln mieszkańców (2005).

Cieśnina Malakka – cieśnina łącząca Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim; oddziela Półwysep Malajski od Sumatry. Stanowi granicę między Oceanem Spokojnym a Indyjskim. Zaliczana formalnie do Oceanu Spokojnego.

Morze Balijskie – morze w zachodniej części Oceanu Spokojnego, jedno z mórz wewnętrznych Archipelagu Malajskiego; bywa zaliczane w skład Morza Jawajskiego. Powierzchnia ok. 40 tys. km².

Morze Celebes – indonezyjskie półzamknięte (międzywyspowe) morze będące częścią Pacyfiku, pomiędzy wyspami: Celebes, Mindanao, Borneo, Sangihe oraz archipelagiem Sulu. Poprzez Cieśninę Makasarską połączone jest z Morzem Jawajskim oraz Morzem Flores. Sąsiaduje bezpośrednio z morzem Sulu na północy i Morzem Moluckim na zachodzie.powierzchnia wynosi blisko 453 tys. km² średnia głębokość 3364 m maksymalna głębokość 6220 m zasolenie ok. 34,5‰
Morze Halmahera – niewielkie morze wewnętrzne, część Indonezyjskiego Morza Śródziemnego. Rozpościera się między wyspą Halmahera na zachodzie a Nową Gwineą na wschodzie; od północy graniczy z otwartymi wodami Oceanu Spokojnego, od południa – z Morzem Seram. Cieśnina Obi łączy go z Morzem Moluckim. Zatoki: Kau, Weda, Buli, wcinające się głęboko w wyspę Halmahera.