Australia Południowa – jeden ze stanów Australii, położony jest w centralno-południowej części kontynentu australijskiego, u brzegów Oceanu Południowego. Ma obszar 1 043 514 km². Stolicą Australii Południowej jest Adelaide, znana jako "City of Churches". Australia Południowa została założona jako kolonia Wielkiej Brytanii w 1836 roku i przyłączyła się do Związku Australijskiego (Australii) w 1901. Ludność Południowej Australii to w przybliżeniu 1,60 mln osób, większość z nich mieszka w stolicy stanu, w pobliżu brzegu oceanu i wzdłuż rzeki Murray.

Brytyjskie testy nuklearne w Maralinga – seria testów atomowych, które miały miejsce w Strefie Zakazanej Woomera w stanie Australia Południowa w Australii w latach 1955–1963. Łącznie przeprowadzono siedem głównych prób nuklearnych o orientacyjnej sile od 1 do 27 kiloton. Przeprowadzono też wiele mniejszych testów, których celem było m.in. zbadanie wpływu pożaru lub wybuchów nienuklearnych na broń atomową.

Indian-Pacific – linia kolejowa w Australii łącząca Perth leżące nad Oceanem Indyjskim z Sydney leżącym nad Pacyfikiem, przebiegająca między innymi przez Kalgoorlie, Cook, Port Augusta, Adelaide i Broken Hill, o łącznej długość 4352 km.

Pożar buszu na Wyspie Kangura - klęska żywiołowa, która miała miejsce od 6 grudnia 2007 do 14 grudnia 2007 w zachodniej części wyspy Kangura. Pożar powstał w wyniku uderzenia pioruna i spowodował śmierć jednej osoby, spłonęło 95000 ha ziemi, głównie ucierpiały rezerwaty przyrody i Park Narodowy Flinders Chase.

Słup Stobiego – unikatowy, specyficzny dla Australii Południowej typ słupa elektrycznego, opracowany i opatentowany przez Jamesa Cyrila Stobiego w 1924. Składa się z dwóch stalowych belek przykręconych do betonowego słupa. Pierwszy słup tego typu został zrobiony przez Stobiego z dwóch szyn. Powstał głównie z powodu niskiej dostępności drewna odpowiedniego do wyrobu słupów elektrycznych oraz powszechnej plagi termitów, które szybko uszkadzały tradycyjne, drewniane słupy. Zalety tego słupa to także odporność na ogień, w pewnym stopniu na korozję, a także solidna konstrukcja.

The Ghan – transkontynentalna linia kolejowa w Australii, łącząca Adelaide poprzez Alice Springs z Darwin. Jej długość wynosi 2979 kilometrów. Budowę linii rozpoczęto w roku 1878 w miejscowości Port Augusta, a zakończono, ze względów finansowych, dopiero po 126 latach – w październiku 2003 roku.

The Old Gum Tree – historyczne miejsce obecnie położone w dzielnicy Glenelg North w Adelaide, w którym 28 grudnia 1836 gubernator John Hindmarsh ogłosił proklamację, ustanawiającą kolonię Australia Południowa. W tym samym miejscu corocznie obchodzona jest uroczystość założenia stanu, podczas której urzędujący gubernator Australii Południowej ponownie odczytuje proklamację Hindmarsha.

Wielki Basen Artezyjski – największy artezyjski basen świata położony w Australii w najniższej części Niziny Środkowoaustralijskiej pomiędzy Wielkimi Górami Wododziałowymi a Wyżyną Zachodnioaustralijską.

ST „Yelta” – australijski holownik. Wodowany w 1949 „Yelta” jest ostatnim holownikiem o napędzie parowym w Australii. Holownik pracował w Port Adelaide w latach 1949-1976. W 1976 został wycofany ze służby i zakupiony przez National Trust of Australia. W 1985 holownik został odkupiony przez South Australia Maritime Museum i obecnie stanowi jeden z jego eksponatów.