
Czarnogóra jest niewielkim państwem utworzonym w wyniku rozpadu dawnej Jugosławii. Kraj położony na Półwyspie Bałkańskim cechuje się łagodnym klimatem na wybrzeżu i górskim, chłodnym w głębi lądu. Klimat i rzeźba terenu sprawia, że przyroda Czarnogóry jest bardzo zróżnicowana.
Linia brzegowa Czarnogóry – linia zetknięcia się powierzchni Czarnogóry z powierzchnią Morza Adriatyckiego i Zatoki Kotorskiej, o długości 293,5 km.

Lipska pećina – jaskinia krasowa w Czarnogórze, położona 5 km od Cetynii i 35 km od Podgoricy. Jest jedyną jaskinią w Czarnogórze udostępnioną do zwiedzania.

Półwysep Bałkański, in. Bałkany – półwysep w południowo-wschodniej części Europy. Jego granice wyznacza od zachodu Morze Adriatyckie i Morze Jońskie, od wschodu Morze Czarne i Morze Marmara, od południowego wschodu Morze Egejskie. Północna granica półwyspu ma charakter umowny. Zgodnie z tradycją przebiega następująco: wzdłuż Dunaju od Morza Czarnego do ujścia Sawy, następnie wzdłuż Sawy do ujścia Kupy, następnie wzdłuż Kupy aż do jej źródła, następnie przekracza pasmo Gorski Kotar przez tzw. Bramę Liburnijską na południe od góry Risnjak i dochodzi do Morza Adriatyckiego w rejonie Rijeki. Oprócz tej najpopularniejszej konwencji były i są proponowane inne linie stanowiące granicę między Półwyspem Bałkańskim a resztą kontynentu, np. linia prosta styczna do brzegów Adriatyku i Morza Czarnego, a także linia łącząca Triest z Odessą.

Riwiera Budwańska – 35-kilometrowy odcinek wybrzeża Adriatyku, w Czarnogórze koło Budvy. W przybliżeniu, znajduje się w środku czarnogórskiego wybrzeża i stanowi centrum krajowego przemysłu turystycznego. Riwiera posiada 12,5 kilometra plaży. Obok Budvy, ważnymi ośrodkami turystycznymi są:Miločer Petrovac na Moru Sutomore Sveti Stefan

Sandżak – region geograficzno-historyczny na pograniczu Serbii i Czarnogóry. Głównym miastem jest Novi Pazar. Region jest zamieszkany przez liczną mniejszość boszniacką.

Stara Hercegowina - historyczny region w zachodniej Czarnogórze. Największe miasto to Nikšić. Obecnie znajduje się w niej 7 gmin tego nadmorskiego państwa:Herceg Novi Nikšić Plužine Pljevlja Šavnik Kotor Žabljak

Zatoka Kotorska – zatoka w południowej części Morza Adriatyckiego w Czarnogórze. Północno-zachodnie wybrzeże zatoki na niewielkim odcinku należy do Chorwacji. Zatoka Kotorska ma językowaty kształt, głęboko wcina się w ląd. Składają się na nią 4 mniejsze zatoki. Od strony morza, jako pierwszy, położony jest Zalew Hercegnowski który poprzez Cieśninę Kumborską łączy się z pozostałymi trzema zalewami, mającymi kształt trójkątów: Tiwatskim, Risańskim i Kotorskim, które stykają się ze sobą wierzchołkami w cieśninie Verige.