
Antarktyka – część świata znajdująca się na półkuli południowej, która obejmuje Antarktydę oraz otaczający ją Ocean Południowy i położone na nim wyspy. Międzynarodowo uznawaną granicą Antarktyki jest równoleżnik 60°S.

Kolobant antarktyczny – gatunek byliny należący do rodziny goździkowatych. Jest jednym z dwóch rodzimych gatunków roślin naczyniowych występujących w Antarktyce.

Międzynarodowy Rok Geofizyczny – międzynarodowy projekt badawczy, obejmujący różnorodne badania z zakresu geofizyki podejmowane w okresie od 1 lipca 1957 do 31 grudnia 1958 roku. Brało w nim udział łącznie 67 krajów z obu stron żelaznej kurtyny.

Międzynarodowy Rok Polarny - organizowana i koordynowana przez Międzynarodową Radę Nauki i Światową Organizację Meteorologiczną seria wypraw naukowo-badawczych, których zadaniem jest zbieranie informacji na temat regionów polarnych Ziemi.

Kapitan Lawrence Edward Grace Oates – oficer Szóstego Pułku Dragonów(ang.), później podróżnik po Antarktyce. Zmarł podczas Ekspedycji Terra Nova. Oates wiedział, że z gangreną i licznymi odmrożeniami będzie spowalniał swoich towarzyszy. Wyszedł z namiotu i ruszył w zamieć na pewną śmierć, aby zwiększyć szanse przeżycia kompanów. Według dziennika prowadzonego przez kapitana ekspedycji, Roberta Falcona Scotta, ostatnie słowa Oatesa brzmiały: Wyjdę tylko na zewnątrz, może mnie chwilę nie być.

Organizmy antarktyczne – gatunki roślin i zwierząt przystosowane do skrajnych warunków panujących w Antarktyce. Z kręgowców występują tu tylko ptaki i ssaki, ze stawonogów – nieliczne roztocze, muchówki i owady bezskrzydłe. Z roślin mchy i jedynie 2 gatunki roślin naczyniowych: śmiałek antarktyczny i kolobant antarktyczny. Od XX w. na wyspach Antarktyki występują sporadycznie inne gatunki roślin zawleczone przez człowieka (antropofity), zwłaszcza wiechlina roczna. Poza tym występują tu porosty i glony.

Śmiałek antarktyczny – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych. Jeden z dwóch gatunków roślin naczyniowych występujących na Antarktydzie.

Zorza polarna – zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym).