
Liman Dniestru – jeden z największych limanów Morza Czarnego, największy liman Ukrainy. Oddzielony jest od morza mierzeją Bugaz, z jednym przesmykiem łączącym z otwartym morzem. Nazwa pochodzi od rzeki Dniestr, wpływającej do limanu. Długość limanu wynosi 41 km, szerokość 4-12 km, powierzchnia około 360 km², głębokość 3-5 m.
Zatoka Dżaryłgacka – zatoka na północnym brzegu Morza Czarnego, znajduje się pomiędzy lądem stałym a wyspą Dżaryłgacz.

Zatoka Jahorłycka – zatoka leżąca w północnej części Morza Czarnego pomiędzy Mierzeją Kinburńska a przylądkiem Jahorłyckyj Kut.

Zatoka Karkinicka – zatoka u wybrzeży Ukrainy, stanowi część Morza Czarnego. Wcina się na 118 km w nasadę Półwyspu Krymskiego. Głębokość maksymalna zatoki do 36 m. Wgłębia się w ląd na 118,5 km. Głębokość części zachodniej zatoki dochodzi do 36 m, a wschodniej do 10 m.

Liman Dniepru i Bohu – zespół dwóch limanów, znajdujących się na północnym wybrzeżu Morza Czarnego, w obwodzie chersońskim i mikołajowskim Ukrainy. Składa się z Limanu Dniepru i uchodzącego doń Limanu Bohu, do których uchodzą rzeki Dniepr i Boh.

Zatoka Taganroska, – największa zatoka Morza Azowskiego, znajduje się u wybrzeży Rosji i Ukrainy. Wcina się głęboko na 140 km w głąb lądu, wejście do zatoki jest szerokie na 31 km, głębokość maksymalna do 5 m. Do zatoki uchodzą rzeki Don, Kalmius, Mius, Jeja. Największe miasta portowe: Taganrog, Mariupol, Jejsk.

Liman Tylihulski – słony liman znajdujący się na wybrzeżu obwodu odeskiego i mikołajowskiego Ukrainy.