
Festiwal Fryzjerski Hair Fair, do 2011 Śląski Festiwal Fryzjerski – cykliczna impreza na Śląsku mająca na celu prezentację nowych technik fryzjerskich i produktów. W trakcie imprezy odbywają się także Międzynarodowe Mistrzostwa Fryzjerskie.

Herb Sosnowca został ustalony w 1904 roku przez miejscową Radę Miejską; autorem projektu jest inż. Stefan Antonowicz Byszewski. Przedstawia on w dwudzielnej w lewo skos tarczy herbowej następujące elementy: w górnym białym polu spływ dwóch rzek biegnących w kierunku czerwonej linii granicznej. W polu dolnym zaś przekrój geologiczny przez uskok tektoniczny i trzy pokłady węgla kamiennego. Nad tarczą czerwona, ceglana korona, lekko wygięta w łuk, zza której wyłania się zgięta, gotowa do uderzenia w prawą stronę prawa ręka robotnika trzymającego czarny młot. Ręka jest w rękawie białej koszuli, podwiniętym powyżej łokcia. Wszystkie te elementy sosnowieckiego herbu były obecne od 1904 roku.

Inspektorat Sosnowiec Armii Krajowej – terenowa struktura Okręgu Śląsk ZWZ - AK - DSZ. Kryptonim "Przemysł".

Okręg wyborczy nr 15 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001) obejmował Sosnowiec oraz gminy Babice, Będzin, Bobrowniki, Bolesław, Bukowno, Chrzanów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Klucze, Libiąż, Łazy, Mierzęcice, Ogrodzieniec, Olkusz, Ożarowice, Pilica, Poręba, Psary, Siewierz, Sławków, Trzebinia, Wojkowice, Wolbrom, Zawiercie i Żarnowiec. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1993. Wybieranych było w nim 10 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 33 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował Sosnowiec oraz gminy Będzin i Czeladź. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 4 posłów w systemie większościowym.

Okręg wyborczy nr 35 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1991–1993) obejmował część województwa katowickiego. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1991. Wybieranych było w nim 10 posłów w systemie proporcjonalnym.

Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w województwie śląskim, w Zagłębiu Dąbrowskim będącym częścią zachodniej Małopolski. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).