Misje dyplomatyczne Korei PołudniowejW
Misje dyplomatyczne Korei Południowej

Misje dyplomatyczne Korei Południowej – przedstawicielstwa dyplomatyczne Republiki Korei przy innych państwach i organizacjach międzynarodowych. Poniższa lista zawiera wykaz obecnych ambasad i konsulatów zawodowych. Nie uwzględniono konsulatów honorowych.

Partia Demokratyczna (Korea Południowa)W
Partia Demokratyczna (Korea Południowa)

Partia Demokratyczna Korei – centrowa, liberalna partia polityczna działająca w Korei Południowej.

SaenuriW
Saenuri

Jayuhankukdang – południowo-koreańska konserwatywna partia polityczna. Założona została w 1997 roku jako Hannaradang, następnie od 2012 działała jako Saenuri. Po aferze związanej z liderką partii Park Geun-hye partia przemianowała swoją nazwę na Partię Wolności Korei.

Sąd Najwyższy (Korea Południowa)W
Sąd Najwyższy (Korea Południowa)

Sąd Najwyższy – naczelny organ władzy sądowniczej w Korei Południowej. Mieści się w Seulu.

Słoneczna politykaW
Słoneczna polityka

Słoneczna polityka – polityka Korei Południowej względem Korei Północnej, polegająca na poprawie stosunków dwustronnych i wciąganiu Korei Północnej do współpracy polityczno-gospodarczej.

Ustrój polityczny Korei PołudniowejW
Ustrój polityczny Korei Południowej

Republika Korei jest republiką, w której władza dzielona jest pomiędzy prezydentem a ciałem ustawodawczym, zwanym Zgromadzeniem Narodowym. Głową państwa jest prezydent wybierany na okres pięciu lat, może być wybrany tylko raz. Mianuje on premiera, który tworzy rząd. Zgromadzenie Narodowe składa się z 299 posłów wybieranych na cztery lata. System sądowniczy zawiera Sąd Najwyższy, sądy apelacyjne oraz Sąd Konstytucyjny. Państwo dzieli się na dziewięć prowincji i sześć miast administrowanych oddzielnie – Seul, Pusan, Inczon, Taegu, Gwangju oraz Taejŏn.

Zgromadzenie Narodowe Korei PołudniowejW
Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej

Zgromadzenie Narodowe - jednoizbowy parlament Korei Południowej, złożony z 300 członków wybieranych na czteroletnią kadencję. W wyborach stosuje się ordynację mieszaną. 253 deputowanych pochodzi z jednomandatowych okręgów wyborczych, gdzie obowiązuje ordynacja większościowa. Pozostałe 47 mandaty przydzielane są w jednym okręgu wielomandatowym, obejmującym cały kraj, zgodnie z zasadami ordynacji proporcjonalnej. Aby wziąć udział w podziale mandatów w okręgu wielomandatowym, partia musi uzyskać przynajmniej 3% głosów lub uzyskać co najmniej 5 mandatów w okręgach jednomandatowych.