
Rezerwat przyrody Kostrza – leśny rezerwat przyrody na górze Kostrza w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminach Jodłownik i Limanowa, na terenie wsi Kostrza i Rupniów. Został powołany Zarządzeniem Nr 5/2001 Wojewody Małopolskiego z dnia 4 stycznia 2001 r. Stanowi własność Skarbu Państwa i podlega Nadleśnictwu Limanowa.

Rezerwat przyrody Luboń Wielki – rezerwat przyrody nieożywionej na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym. Jest położony w obrębie ewidencyjnym Raba Niżna, w gminie Mszana Dolna, w powiecie limanowskim, w województwie małopolskim. Leży na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Limanowa.

Rezerwat przyrody Mogielica – faunistyczny rezerwat przyrody na szczycie i północnych stokach najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego – Mogielicy. Pod względem administracyjnym znajduje się w województwie małopolskim, powiecie limanowskim, na obszarze gminy Słopnice i gminy Dobra. Utworzony został 12 marca 2011 na podstawie zarządzenia 37/10 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie z dnia 30 grudnia 2010, opublikowanego 25 lutego 2011.

Rezerwat przyrody Kamionna – leśny rezerwat przyrody na terenie gminy Trzciana, w powiecie bocheńskim, w województwie małopolskim.

Rezerwat przyrody Śnieżnica – leśny rezerwat przyrody na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym. Leży w granicach Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Limanowa. Administracyjnie jest to teren miejscowości Porąbka w gminie Dobra, w powiecie limanowskim, województwie małopolskim.

Uroczysko Łopień – specjalny obszar ochrony siedlisk na Łopieniu w Beskidzie Wyspowym. Kod obszaru: PLH120078, powierzchnia 41,2 ha. Znajduje się na obszarze gminy Dobra. Składa się z dwóch oddzielonych od siebie części; jedna znajduje się na północno-zachodnich stokach i obejmuje osuwisko Czartorysko z grupą skałek i kilkoma jaskiniami, druga po północno-wschodniej stronie polany Myconiówka i obejmuje kilka siedlisk przyrodniczych wraz z jaskiniami. W tej drugiej części ochronie podlegają:torfowisko wysokie z charakterystycznymi gatunkami roślin, Jaskinia Zbójecka w Łopieniu i inne, mniejsze jaskinie, żyzne buczyny, bory i lasy bagienne.

Jaskinia Zbójecka w Łopieniu – jaskinia w masywie Łopienia w Beskidzie Wyspowym, w polskich Beskidach Zachodnich. Długość korytarzy wynosi 433 m, łączna deniwelacja 20,3 m. Jest to najdłuższa jaskinia Beskidu Wyspowego.