Kędzierzyn-KoźleW
Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle – miasto w Polsce, w województwie opolskim oraz siedziba powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, położone w południowo-wschodniej części Niziny Śląskiej, w Kotlinie Raciborskiej na Górnym Śląsku, nad Odrą przy wylocie Kanału Gliwickiego i ujścia Kłodnicy.

Herb KędzierzynaW
Herb Kędzierzyna

Herb Kędzierzyna dzielnicy Kędzierzyna-Koźla - herb stanowi czerwoną tarczę, na której widnieje połowa złotego orła górnośląskich Piastów oraz połowę białej kolby laboratoryjnej. Herb już nie jest używany.

Herb Kędzierzyna-KoźlaW
Herb Kędzierzyna-Koźla

Herb Kędzierzyna-Koźla – jeden z symboli miasta Kędzierzyn-Koźle w postaci herbu.

Nadleśnictwo KędzierzynW
Nadleśnictwo Kędzierzyn

Nadleśnictwo Kędzierzyn - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, której siedziba znajduje się w Starej Kuźni.

Okręg wyborczy nr 69 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991)W
Okręg wyborczy nr 69 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991)

Okręg wyborczy nr 69 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował Kędzierzyn-Koźle oraz gminy Baborów, Biała, Bierawa, Branice, Cisek, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Kietrz, Korfantów, Leśnica, Lubrza, Nysa, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Prudnik, Reńska Wieś, Ujazd, Walce i Zdzieszowice. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 4 posłów w systemie większościowym.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”W
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” – instytut badawczy działający w sektorze chemii organicznej, zlokalizowany w Blachowni, dzielnicy Kędzierzyna-Koźla.

Wydział Inżynierii Systemów Technicznych Politechniki OpolskiejW
Wydział Inżynierii Systemów Technicznych Politechniki Opolskiej

Wydział Inżynierii Systemów Technicznych Politechniki Opolskiej – jeden z siedmiu, a zarazem najmłodszy i jedyny zamiejscowy wydział Politechniki Opolskiej powstały w 2016 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk technicznych: systemy biotechniczne i przemysłowe technologie informatyczne wyłącznie na studiach dziennych. Nauka potrwa 4 lata i skończy się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera. Pierwsi studenci rozpoczną naukę w roku akademickim 2016/2017. Docelowo w Kędzierzynie-Koźlu miałoby się kształcić nawet kilkuset studentów. O sprawie powołania nowego wydziału dyskutowali m.in. reprezentanci miejscowego biznesu. Przedstawiciele firmy "Famet" i stoczni "Damen Shipyard Polska" postulowali uruchomienie wydziału mechanicznego, związanego z budową maszyn. Z kolei firmy chemiczne chciały stawiać właśnie na tę branżę. Według rozeznania uczelni wybrane ostatecznie przez władze politechniki kierunki dają największe szanse na pracę po studiach. Koordynatorem nowej placówki dydaktyczno-naukowej politechniki została dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak.