
Kędzierzyn-Koźle – miasto w Polsce, w województwie opolskim oraz siedziba powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, położone w południowo-wschodniej części Niziny Śląskiej, w Kotlinie Raciborskiej na Górnym Śląsku, nad Odrą przy wylocie Kanału Gliwickiego i ujścia Kłodnicy.

Herb Kędzierzyna dzielnicy Kędzierzyna-Koźla - herb stanowi czerwoną tarczę, na której widnieje połowa złotego orła górnośląskich Piastów oraz połowę białej kolby laboratoryjnej. Herb już nie jest używany.

Herb Kędzierzyna-Koźla – jeden z symboli miasta Kędzierzyn-Koźle w postaci herbu.

Nadleśnictwo Kędzierzyn - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, której siedziba znajduje się w Starej Kuźni.

Okręg wyborczy nr 69 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował Kędzierzyn-Koźle oraz gminy Baborów, Biała, Bierawa, Branice, Cisek, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Kietrz, Korfantów, Leśnica, Lubrza, Nysa, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Prudnik, Reńska Wieś, Ujazd, Walce i Zdzieszowice. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 4 posłów w systemie większościowym.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” – instytut badawczy działający w sektorze chemii organicznej, zlokalizowany w Blachowni, dzielnicy Kędzierzyna-Koźla.

Wydział Inżynierii Systemów Technicznych Politechniki Opolskiej – jeden z siedmiu, a zarazem najmłodszy i jedyny zamiejscowy wydział Politechniki Opolskiej powstały w 2016 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk technicznych: systemy biotechniczne i przemysłowe technologie informatyczne wyłącznie na studiach dziennych. Nauka potrwa 4 lata i skończy się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera. Pierwsi studenci rozpoczną naukę w roku akademickim 2016/2017. Docelowo w Kędzierzynie-Koźlu miałoby się kształcić nawet kilkuset studentów. O sprawie powołania nowego wydziału dyskutowali m.in. reprezentanci miejscowego biznesu. Przedstawiciele firmy "Famet" i stoczni "Damen Shipyard Polska" postulowali uruchomienie wydziału mechanicznego, związanego z budową maszyn. Z kolei firmy chemiczne chciały stawiać właśnie na tę branżę. Według rozeznania uczelni wybrane ostatecznie przez władze politechniki kierunki dają największe szanse na pracę po studiach. Koordynatorem nowej placówki dydaktyczno-naukowej politechniki została dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak.