
Herb kraju ołomunieckiego to jeden z symboli tego kraju.
Kraj ołomuniecki – region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, położony w środkowej i północno-zachodniej części Moraw, oraz w północno-zachodniej części czeskiego Górnego Śląska oraz skrawek Dolnego Śląska. Na wschodzie sąsiaduje z krajem morawsko-śląskim, na południowym wschodzie z krajem zlińskim, na południowym zachodzie z krajem południowomorawskim, a na zachodzie z krajem pardubickim. Na północy graniczy z polskimi województwami dolnośląskim i opolskim. Jego obszar wchodzi w skład dwóch okręgów terytorialnych: kraj południomomorawski i kraj północnomorawski.
Jelení vrch – wzniesienie w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich,.

Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki – obszar chronionego krajobrazu w Czechach, w kraju morawsko-śląskim i ołomunieckim z siedzibą w Jesioniku. Powstał w 1969. Powierzchnia parku wynosi 740 km² i obejmuje Wysoki Jesionik oraz przyległe do niego części Gór Opawskich oraz Hanušovickiej vrchoviny.

Obszar Chronionego Krajobrazu Litovelské Pomoraví – obszar chronionego krajobrazu w Czechach, w kraju ołomunieckim. Powstał w 1990. Powierzchnia parku wynosi 96 km² i obejmuje dolinę rzeki Morawy pomiędzy miastami Mohelnice i Ołomuniec, z leżącym pośrodku miastem Litovel, od którego pochodzi nazwa chronionego obszaru. Na tym odcinku wzdłuż rzeki rosną bogate lasy łęgowe, spotkać można również mokradła i okresowe stawy.
Stříbrnická – góra ze szczytem na wysokości 1250 m n.p.m. znajdująca się we wschodniej części Masywie Śnieżnika w Sudetach. Szczyt leży w Czechach, stanowiąc również granicę kraju pardubickiego i kraju ołomunieckiego. Nazwa góry prawdopodobnie pochodzi od najbliższej miejscowości Stříbrnice. Stříbrnická leży na granicy z Polską, sam szczyt leży jednak kilkaset metrów dalej na południe, Polska obejmuje tylko północny stok góry.

Twarożki ołomunieckie, niekiedy zwane olomoucké syrečky – rodzaj miękkiego sera dojrzewającego, produkowanego w Czechach.