
Słowenia jest rozwiniętym, wolnorynkowym i najzamożniejszym krajem wśród tych, gdzie wcześniej systemem gospodarczym był realny socjalizm. Pod względem PKB per capita Słowenia „wyprzedza” Portugalię należącą do krajów „starej” Unii i jest na podobnym poziomie gospodarczym co Włochy, Grecja czy Francja. Jednocześnie wzrost gospodarczy w Słowenii znacznie przewyższa wzrost gospodarczy we wspomnianych wcześniej krajach. Słowenia od 2004 r. jest członkiem Unii Europejskiej, a w 2007 r. przyjęła euro, zastępując słoweńskiego tolara.

Bank Słowenii – bank centralny Słowenii z siedzibą w Lublanie. Został założony 25 czerwca 1991 roku. Jego głównym zadaniem jest dbanie o stabilność waluty państwa i dbanie o spójność przepływu pieniędzy w kraju i za granicą. Jest również odpowiedzialny za kontrolę systemu bankowego. Jest niezależną instytucją nie związaną z rządem. Zobowiązany jest do przedstawienia regularnych raportów o swoich operacjach do Zgromadzenia Narodowego.

Gazociąg Południowy – planowany gazociąg o przepustowości 63 mld m³, który miałby przeciąć Morze Czarne, łącząc wybrzeża Rosji i Bułgarii. Gazprom ma zamiar przesyłać I nitką gaz przez Serbię na Węgry i do Słowenii i Austrii. II nitką ma być przesyłany gaz przez Grecję do Włoch. Gazprom w lutym 2009 roku ogłosił przesunięcie uruchomienia gazociągu na rok 2014 lub 2015, a w październiku 2010 roku na 2018 rok.

Inštitut za vode Republike Slovenije – jednostka badawczo-rozwojowa działająca w Słowenii. Instytut jest odpowiedzialny za wdrażanie rozwiązań naukowych w gospodarce wodnej w Słowenii w kontekście ochrony środowiska. Zajmuje się wdrażaniem międzynarodowego prawa wodnego, m.in. Ramowej dyrektywy wodnej, Dyrektywy powodziowej czy Ramowej dyrektywy ds. strategii morskiej. Przedstawiciele instytutu biorą udział w opracowywaniu słoweńskich planów gospodarowania wodami na obszarze dorzecza. Instytut jest odpowiedzialny za współpracę Słowenii z Europejską Agencją Środowiska oraz pracę w regionalnych strukturach takich jak Międzynarodowa Komisja Ochrony Dunaju (ICPDR).

Slovenske železnice (SŽ) – słoweńskie koleje państwowe założone w 1991, w Lublanie. Przedsiębiorstwo zarządza 1229 km torów.

Trboveljski dimnik – najwyższy komin w Europie o wysokości 360 metrów położony niedaleko miejscowości Trbovlje w Słowenii. Został zbudowany w latach 1974–1976. Wymagał ponad 11 tysięcy metrów sześciennych betonu i ponad 1000 ton hartowanej stali.

Wina słoweńskie są produkowane w nadmorskiej i wschodniej części Słowenii. Winnice zajmują ok. 25 tys. ha.