Geografia KeniiW
Geografia Kenii

Kenia jest krajem położonym w Afryce Wschodniej, nad Oceanem Indyjskim. Na terenie Kenii znajduje się rezerwat narodowy Masai Mara, który jest przedłużeniem tanzańskiego parku narodowego Serengeti.

Chalbi DesertW
Chalbi Desert

Chalbi Desert – mała pustynia o powierzchni około 100 000 km² w hrabstwie Marsabit w północnej Kenii, położona w pobliżu granicy z Etiopią. Znajduje się na wschód od Jeziora Rudolfa. Najbliższym większym siedliskiem ludzkim jest Marsabit. Na terenie pustyni znajduje się oaza Kalacha.

GatuyainiW
Gatuyaini

Gatuyaini – wieś w Kenii, w dawnej Prowincji Centralnej, w hrabstwie Nyeri. 15 listopada 1931 roku urodził się tam Mwai Kibaki, były prezydent Kenii.

Kaya (święty gaj)W
Kaya (święty gaj)

Kaya - święty gaj afrykańskiego ludu Mijikenda. Gaje te rozsiane są wzdłuż kenijskiego wybrzeża Oceanu Indyjskiego, w pasie długości około 200 km. Znajdują się w nich liczne ufortyfikowane wioski, z których najstarsze powstały w XVI wieku. Do lat 40. XX wieku były zamieszkane przez plemiona Mijikenda, obecnie uważane są przez ich członków za siedzibę przodków i czczone są jako święte miejsca.

Trójkąt IlemiW
Trójkąt Ilemi

Trójkąt Ilemi – terytorium sporne w Afryce, do którego roszczenia zgłaszają Sudan Południowy, Kenia i Etiopia. Dane na temat powierzchni terytorium wahają się między 10 320 a 14 000 km². W 2006 roku obszar ten był całkowicie kontrolowany przez Kenię.

Wielki Rów WschodniW
Wielki Rów Wschodni

Wielki Rów Wschodni – rów tektoniczny, część Wielkich Rowów Afrykańskich, stanowi system wielu obniżeń tektonicznych, rozrzuconych w centralnej części Wyżyny Wschodnioafrykańskiej.

Wielkie Rowy AfrykańskieW
Wielkie Rowy Afrykańskie

Wielkie Rowy Afrykańskie – jednostka geograficzna we wschodniej części Afryki obejmująca zespół południkowo rozciągniętych rowów tektonicznych (ryftów). Jej charakterystycznym elementem są strome zbocza i dna częściowo wypełnione jeziorami. Rowy powstały na skutek oddalania się płyty afrykańskiej od płyty arabskiej i somalijskiej, co prowadzi do powolnego oddzielania się cypla wschodniej Afryki z Wyżyną Wschodnioafrykańską od większej części kontynentu afrykańskiego. Rowy wschodnioafrykańskie są zauważalne na hipsometrycznej mapie Afryki, a wyraźnie widoczne na mapie geomorfologicznej.