
Elbląg – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce i Niemczech. Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Elbląg to najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych GUS na dzień 30 czerwca 2020 roku, populacja Elbląga wynosiła 119 097 mieszkańców.

Areszt śledczy w Elblągu powstał w roku 1903. Podczas wojny pełnił również funkcje więzienia. W roku 1945 nazwę zmieniono na Areszt Śledczy. Do dzisiaj znajduje się on przy Okręgowym Sądzie w Elblągu przy ulicy 1-go Maja. Według danych z 2005 roku ilość miejsc nie przekraczała 330. Obecnie w Areszcie karę odbywają skazani młodociani oraz odbywający karę po raz pierwszy. W wydzielonym oddziale terapeutycznym karę odbywają recydywiści penitencjarni uzależnieni od środków psychoaktywnych lub substancji psychotropowych.

Chaczkar w Elblągu – ormiańska kamienna stela ustawiona w 2005 roku przed kościołem Miłosierdzia Bożego w Elblągu.

Flaga Elbląga – jeden z symboli miejskich Elbląga.

Herb Elbląga – to jeden z symboli miejskich Elbląga.

Okręg wyborczy nr 20 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował województwo elbląskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 5 posłów w systemie większościowym.

Placówka Straży Granicznej w Elblągu – graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej.