
Bank Gospodarstwa Krajowego w Łodzi – budynek banku przy alei Kościuszki 63 w Łodzi

Bank Handlowy w Łodzi – łódzki bank z siedzibą przy ulicy Pomorskiej 18, później przy al. Kościuszki 15

Bank Państwa w Łodzi – dawna siedziba Rosyjskiego Banku Państwa w Łodzi oraz Banku Państwa, od 1945 roku należy do NBP, a od lat 90 XX w. również do Kredyt Banku, znajdująca się w Łodzi przy al. Kościuszki 14.
Beczki Grohmana – brama przy ul. Targowej 46 w Łodzi będąca wejściem do fabryki Grohmana. Powstała w 1896 roku, według projektu Franciszka Chełmińskiego, ówczesnego architekta miejskiego. W latach 1945–1989 mieściły się tu Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex”.

Biblioteka Politechniki Łódzkiej – biblioteka uczelniana Politechniki Łódzkiej, gromadząca literaturę naukowo-techniczną z dziedzin reprezentowanych na tej uczelni.

Pałac Alfreda Biedermanna – pałac znajdujący się przy ulicy Franciszkańskiej 1/3 w Łodzi, nieopodal skrzyżowania z ulicą Północną.

Bielnik Kopischa – najstarszy zachowany obiekt fabryczny w Łodzi, położony przy ul. ks. bpa Tymienieckiego 5; zwyczajowa choć nieprawidłowa nazwa budynku przemysłowo-mieszkalnego należącego do Tytusa Kopischa.

Pałac biskupi przy ul. ks. Skorupki 1 w Łodzi.

Stary Cmentarz w Łodzi – jedna z najważniejszych nekropolii w Łodzi. Cmentarz jest trójwyznaniowy – podzielony stosownie do wyznań na części: katolicką, ewangelicką i prawosławną.
Collegium Anatomicum w Łodzi – budynek znajdujący się przy ul. prez. G. Narutowicza nr 60 w Łodzi.

Dom Krystiana Wendischa – jeden z najstarszych zachowanych domów mieszkalnych w Łodzi znajdujący się przy ul. Przędzalnianej 71.

Dworzec tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej – lewostronna pętla tramwajowa w Łodzi, stworzona z myślą o tramwajach podmiejskich. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parku Staromiejskiego, przy skrzyżowaniu ulic Północnej z Franciszkańską. Przy pętli znajduje się murowany budynek dworca, wyremontowany w 2015 roku.

Pałacyk Elektrowni Łódzkiej – budowla znajdująca się przy ulicy Gdańskiej 107 w Łodzi. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/86 z 20 stycznia 1971 r.

Elektrownia przy ul Targowej w Łodzi (EC1) – pierwsza łódzka elektrownia miejska, uruchomiona w 1907 roku przy ul. Targowej, która działała do 2001 roku. Zespół budynków dawnej EC1 poddano rewitalizacji, z celem przekształcenia go w centrum naukowo-kulturalne.

Fontanna na placu Wolności – zabytkowa fontanna na Placu Wolności w Łodzi.

Gmach PZU w Łodzi – budynek położony przy alei Kościuszki 57 w Łodzi, będący siedzibą jednego z oddziałów Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.

Dwór Benedykta Górskiego – zabytkowy dwór szlachecki położony w Łodzi przy ul. Rzgowskiej 247. Obecnie we dworze mieści się restauracja "Dworek na Chojnach", a na jego tyłach znajdują się domki kempingowe.

Grobowiec Rodziny Jarocińskich – grobowiec znajdujący się na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi, wykonany w 1900 roku.

Pałac Augusta Haertiga – pałac znajdujący się w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 236 w Łodzi.

Pałac Juliusza Heinzla w Łagiewnikach, pałac Ludwika Heinzla – jeden z trzech pałaców Heinzlów w Łodzi. Znajduje się przy ulicy Okólnej 166.
Pałac Juliusza Heinzla – pałac Juliusza Heinzla znajdujący się przy ulicy Piotrkowskiej 104 w Łodzi.
Pałac Jakuba Hertza – pałac położony przy al. Tadeusza Kościuszki 4 w Łodzi. Budynek został wzniesiony przez Izraela Poznańskiego dla jego córki Anny, oraz jej męża – Jakuba Hertza przy ulicy Spacerowej.

Hotel Adolfa Manteufla – jeden z najstarszy hoteli w Łodzi, zbudowany przez Adolfa Manteufla, znajdujący się przy ulicy Zachodniej 45 w Łodzi.

Hotel Reymont – trzygwiazdkowy hotel zlokalizowany przy ul. Legionów 81 w modernistycznym budynku dawnych koszar wojskowych.

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi – najstarsza państwowa polska szkoła średnia w Łodzi.
III Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi – liceum ogólnokształcące znajdujące się w Łodzi przy ulicy Henryka Sienkiewicza 46.

Izba Skarbowa w Łodzi – budynek izby skarbowej znajdujący się w Łodzi przy al. Kościuszki 83.

Kapliczka św. Walentego w Łodzi – nieistniejąca dziś, modrzewiowa kapliczka pw. św. Walentego z I poł. XVIII w., znajdująca się w lesie łagiewnickim w Łodzi. Posiadała ona podziemia i służyła m.in. jako kaplica cmentarna.

Kapliczka Przemienienia Pańskiego w Łodzi – jedna z sześciu drewnianych kaplic, zbudowanych w XVII-XVIII w., należących do klasztoru franciszkanów w łódzkich Łagiewnikach. Największa ze wspomnianych obiektów, została zniszczona przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Pałac Rudolfa Kellera z 1890 r. przy ul. Gdańskiej 49/53 w Łodzi

Kino Gdynia – nieistniejące kino przy ul. Tuwima 2 w Łodzi.

Klasztor Franciszkanów w Łodzi (Łagiewniki) – franciszkański klasztor katolicki w Łodzi, należący do warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Pałac Oskara Kona – willa wybudowana w 1903 dla przedsiębiorcy budowlanego Jana Stecka. Jej projekt sporządził Franciszek Chełmiński. Według pierwotnego założenia willa nawiązywała stylem do renesansu. Późniejszy jej użytkownik, właściciel Widzewskiej Manufaktury – Oskar Kon, zmienił jej formę.

Księży Młyn – zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824.

Lecznica „Pod koniem” – lecznica dla zwierząt położona przy ulicy Kopernika 22 w Łodzi.
Przychodnia Miejska przy ul. Leczniczej – jedna z najstarszych i największych przychodni w Łodzi, położona na rogu ulicy Leczniczej i Kasowej, w dzielnicy Chojny w Łodzi. Lecznica sąsiaduje z Parkiem Miejskim przy ul. Leczniczej.

Letni pałac Poznańskiego – drewniana rezydencja fabrykancka z końca XIX w. przy al. Włókniarzy 196 w Łodzi, istniejąca do 1998.

Pałac Wilhelma Lürkensa w Łodzi – pałac przy al. Kościuszki 33/35 w Łodzi.

Łódzki Klub Jeździecki – ośrodek hippiczny w Łodzi mający od 1958 swoją siedzibę przy ul. Łagiewnickiej 307/311, w sąsiedztwie Lasu Łagiewnickiego.

Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi – zespół memoriałowy składający się z mauzoleum i muzeum w miejscu dawnego „Rozszerzonego Więzienia Policyjnego”, utworzonego 1 lipca 1940 w fabryce włókienniczej Samuela Abbego, spalonego w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. wraz z ok. 1500 więźniami, największej niemieckiej zbrodni ludobójstwa dokonanej na obszarze Polski pomiędzy Bugiem a Odrą w okresie działań frontowych w 1945 roku. Obecnie oddział Martyrologii i Walki „Radogoszcz” samorządowego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, u zbiegu ulic Zgierskiej i gen. J. Sowińskiego w Łodzi.

Mauzoleum Izraela Poznańskiego – mauzoleum na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi.

Monopolis – łódzkie centrum biurowo-rozrywkowo-kulturalne, powstające w dawnym Zespole Zakładów Przemysłu Spirytusowego "Monopol Wódczany", zlokalizowane przy ulicy Kopcińskiego 58/60. W latach 1902-2007 kompleks pełnił funkcję fabryki alkoholu, następnie w 2013 roku, po likwidacji zakładów Polmos, teren został wykupiony przez firmę Virako, która ma zamiar zaadaptować fabrykę na potrzeby biur, usług i sztuki.

Niemieckie Gimnazjum Reformowane w Łodzi – działające do 1945 gimnazjum, które znajdowało się w budynku przy obecnej Alei Tadeusza Kościuszki 65 w Łodzi.

Norbelana, dawniej Fabryka Karola Eiserta – fabryka znajdująca się, do czasu wyburzenia w 2005 roku, w Łodzi przy ulicy Żeromskiego 118.
Cmentarz żydowski w Łodzi – cmentarz w Łodzi założony w 1892 roku, położony w południowej części Bałut, na niewielkim wzniesieniu pomiędzy ulicami Bracką, Zagajnikową, Zmienną i Inflancką; największa w Polsce pod względem powierzchni nekropolia żydowska.

Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego – osiedle w zachodniej części Łodzi, na terenie Polesia, zamieszkiwane przez 1747 osób. Osiedle jest wpisane do rejestru zabytków NID.

Pałac Izraela Poznańskiego – pałac fabrykancki z XIX w. znajdujący się w Łodzi. Pałac zwany jest „łódzkim Luwrem”.

Pałac Karola Poznańskiego – pałac fabrykancki znajdujący się w Łodzi, zbudowany w 1904 roku dla syna Izraela Poznańskiego – Karola.
Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.

Ratusz w Łodzi – jeden z pierwszych murowanych budynków w Łodzi, wzniesiony w 1827 według projektu Bonifacego Witkowskiego. Jest to najcenniejszy i najstarszy w Łodzi zabytek architektury klasycystycznej.

Pałac Roberta Schweikerta – pałac Roberta Teodora Schweikerta znajdująca się przy ulicy Piotrkowskiej 262/264 w Łodzi.

Skansen łódzkiej architektury drewnianej – znajduje się przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Udostępniony zwiedzającym 30 września 2008 roku.

Pałac Arnolda Stillera – zabytkowy łódzki pałac położony przy ul. Stefana Jaracza 45.

Synagoga Reicherów w Łodzi – synagoga znajdująca się w Łodzi, w oficynie kamienicy przy ulicy Rewolucji 1905 roku nr 28, dawniej zwanej Południową. Jest jedyną zachowaną przedwojenną oraz jedną z dwóch czynnych synagog w Łodzi.

Synagoga w Łodzi – jedna z dwóch czynnych synagog w Łodzi, znajdująca się przy ulicy Pomorskiej 18.

Szkoła Zgromadzenia Kupców przy ul. Narutowicza 68 w Łodzi – jeden z pierwszych betonowych budynków w Polsce. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/95 z 20.01.1971 r.

Szpital imienia dr Heleny Wolf – zabytkowy budynek położony przy ulicy Łagiewnickiej w Łodzi.

Żydowska Szkoła Rzemieślnicza „Talmud Tora” – szkoła, w której w latach 1901–1939 uczyła się żydowska młodzież. Mieściła się przy ulicy Średniej 46/48 w Łodzi.

Ulica Stanisława Moniuszki – ulica w Śródmieściu Łodzi w obszarze SIM Centrum, dawniej pasaż Meyera, o długości 0,3 km, biegnąca niemal równoleżnikowo od ul. Piotrkowskiej do ul. Henryka Sienkiewicza. Dawny prywatny pasaż Ludwika Meyera z neorenesansowymi willami zaprojektowanymi przez Hilarego Majewskiego w latach 1883–1885. W całości znajduje się w turystyczno-historycznej strefie miasta. Zespół urbanistyczny ulicy jest wpisany do rejestru zabytków.
Plac Wolności – centralny plac Łodzi, położony u północnego wylotu ul. Piotrkowskiej. Oprócz ul. Piotrkowskiej łączy ulice: Nowomiejską, Legionów i Pomorską.