
Słowacki Raj – w regionalizacji dziesiętnej według Jerzego Kondrackiego jest to część Łańcucha Słowackich Rudaw w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich. Położona jest na terenie powiatów popradzkiego, spiskonowowiejskiego i rożniawskiego.

Baba – najbardziej na zachód wysunięty szczyt Słowackiego Raju. Znajduje się w grzbiecie pomiędzy doliną Vernárskiego potoku i doliną Doliną Veľkiej Bielej vody. W grzbiecie tym kolejno od zachodu na wschód wyróżnia się: Baba, Smrekovica, Krompľa i Okrúhly vrch. Północne stoki całego grzbietu opadają do bezleśnych obszarów Kotliny Hornadzkiej.

Biela dolina – dolina w Słowackim Raju, będąca orograficznie prawym odgałęzieniem Doliny Veľkej Bielej vody.

Biely potok – potok, prawy dopływ Hornadu na Słowacji. Cała jego zlewnia znajduje się w Słowackim Raju. Głęboka dolina Bielego potoku oddziela dwa płaskowyże Słowackiego Raju: Glac i Geravy. Biely potok spływa w północno-wschodnim kierunku i na wysokości około 520 m uchodzi do Hornadu. Następuje to pod mającymi około 150 m wysokości ścianami galerii o nazwie Tomášovský výhľad.

Čertova sihoť – szczyt na płaskowyżu Glac w Słowackim Raju. Wznosi się w widłach Hornadu i jego dopływu, potoku o nazwie Biely potok. Wznosi się nad prawym brzegiem Hornadu. W bliskiej odległości od niego, ale nad lewym brzegiem Hornadu wznosi się drugi szczyt, również o nazwie Čertova sihoť, ale niższy.
Čingov – ośrodek turystyczny na Słowacji znajdujący się w rozszerzeniu doliny Hornadu na północno-wschodnim obrzeżu Słowackiego Raju. Jest częścią miejscowości Smižany. Druga blisko położona miejscowość to Spišské Tomášovce. Z obydwu tych miejscowości prowadzą do Čingova drogi dojazdowe. Z Čingova wychodzą szlaki turystyki pieszej po Słowackim Raju. Jest tutaj parking dla samochodów, restauracje i bufety, hotele, domki kempingowe, basen, sauna, tor łyżwiarski

Dobšinský kopec – szczyt na południowych obrzeżach Słowackiego Raju. Wznosi się po południowej stronie sztucznego zbiornika wodnego Palcmanská Maša i doliny rzeki Hnilec. Stoki południowo-zachodnie opadają do doliny Vlčia dolina. Jest to szczyt dwuwierzchołkowy. Mapy podają wysokość wyższego wierzchołka 974 m lub 970 m.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa – jaskinia na Słowacji znajdująca się w miejscowości o tej samej nazwie na terenie płaskowyżu Słowacki Raj. Stanowi unikatowy rezerwat przyrody.

Gačovska skala – szczyt w południowej części Słowackiego Raju. Jego południowe i zachodnie stoki opadają do zbiornika wodnego Palcmanská Maša i potoku o nazwie Krčmársky potok, północne i wschodnie przechodzą w płaskowyż Geravy. U południowych podnóży nad zbiornikiem Palcmanská Maša znajduje się turystyczna miejscowość Dedinky.

Geravy – wapienny płaskowyż w południowej części Słowackiego Raju. Znajduje się po północnej stronie miejscowości Dedinky i sztucznego zbiornika wodnego Palcmanská Maša. Ograniczony jest przez wzniesienia Suchý vrch, Červená skala, Holý kameň i Gačovska skala. Na płaskowyżu znajduje się kilka polan: Geravy, Veľka poľana, Bránka.

Havraní potok – potok, lewy dopływ rzeki Hnilec na Słowacji. Ma źródła na północno-zachodnich stokach szczytu Hýľ i Haniskova, najwyżej położone z nich znajdują się na wysokości około 980 m. Spływa doliną, której orograficznie prawe zbocza tworzy Kráľova hora, a lewe Viníčiar. W dolinie tej nad Havranim potokiem znajduje się osada Havrania dolina, obecnie należącą do miejscowości Mlynky. Havraní potok uchodzi do Hnilca we wsi Mlynky na wysokości około 745 m.

Havrania skala – jeden z najwyższych szczytów Słowackiego Raju na Słowacji. Wznosi się w jego południowej części, w miejscowości Stratená.

Horáreň Sokol – miejsce w Słowackim Raju, przy którym rozpoczyna się szlak turystyczny doliną Veľký Sokol. Znajduje się przy drodze Hrabusice – Stratená i przy potoku Veľká Biela voda, w odległości około 5 km od Podlesoka. Obecnie jest tutaj tylko wiata dla turystów, a za potokiem leśniczówka i prywatna posesja oferująca noclegi dla turystów. Przy drodze brak parkingu i obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. Najbliższy parking jest w odległości około 2 km w osadzie o nazwie Hrabušice píla.

Hornad – rzeka w środkowej Słowacji i w północno-wschodnich Węgrzech, w dorzeczu Dunaju. Długość – 286 km, powierzchnia zlewni – 4403 km², średni przepływ – 30,9 m³/s. Maksymalny zanotowany przepływ – 689 m³/s.

Hrabušická Píla – osada turystyczna należąca do miejscowości Hrabušice na Słowacji. Znajduje się na polanie w dolinie potoku Veľká Biela voda i jego dopływu – potoku Píľanka, w obrębie parku narodowego Słowacki Raj. Położona jest na wysokości około 580 m i jest punktem startowym do zwiedzania wąwozu Piecky. Prowadzi do niej z Hrabušic droga, jednak zamknięta dla pojazdów samochodowych. Można tutaj z Podlesoka dojść pieszo, albo z Hrabušic autobusem, można też tutaj dojechać rowerem.

Javorina – szczyt w zachodniej części Słowackiego Raju, znajdujący się w południowo-zachodnim grzbiecie szczytu Kopanec. Javorina jest zwornikiem dla dwóch grzbietów: krótkiego południowo-zachodniego opadającego do doliny Hnilca oraz dłuższego południowo-wschodniego, który poprzez szczyt Kopa opada również do doliny Hnilca. W północno-zachodnim kierunku grzbiet Javoriny biegnie do szczytu Kopanec.

Kláštorisko – rozległa polana w centrum Słowackiego Raju, na której skupia się obsługa ruchu turystycznego w tym obszarze. Na polanie znajdują się ruiny klasztoru kartuzów z początku XIV stulecia.

Kláštorisko – szczyt na płaskowyżu Glac w Słowackim Raju. Wznosi się w grzbiecie oddzielającym dolinę Hornadu i jego dopływu, potoku o nazwie Biely potok. W grzbiecie tym po wschodniej stronie Kláštoriska znajduje się jeszcze jeden wierzchołek – Čertova sihoť. Obydwa te szczyty w większości porośnięte są lasem, ale na ich stokach wznoszą się wapienne skały, w niektórych miejscach widoczne ponad koronami drzew. Stoki południowe obydwu opadają do doliny Bielego potoku i są strome, górna część stoków północnych opadających do Hornadu jest łagodna i w okolicach wierzchołka jest na nich polana Kláštorisko z ruinami klasztoru kartuzów z przełomu XIII i XIV wieku. Przez obydwa szczyty prowadzi szlak turystyczny. Z podszczytowych miejsc polany Kláštorisko roztacza się ograniczony widok.

Kopa – szczyt w zachodniej części Słowackiego Raju. Znajduje się w grzbiecie wznoszącym się nad dolina Hnilca. W północno-zachodnim kierunku sąsiaduje ze szczytem Javorina, we wschodnim ze szczytem Doštianky. Kopa ma 3 wierzchołki i jest niemal całkowicie porośnięta lasem. Bezleśny jest jedynie grzbiet łączący ją z Javoriną i dolna część północno-zachodnich stoków. Są to tzw. Kopanecké lúky. Opadające do Hnilca stoki południowe są bardzo strome, pozostałe są znacznie łagodniejsze.

Sedlo Kopanec, w tłumaczeniu na język polski przełęcz Kopanec – przełęcz na zachodnim krańcu Słowackiego Raju, pomiędzy szczytem Kopanec i bezimiennym szczytem o wysokości około 1050 m. Przez przełęcz biegnie droga łącząca miejscowości Hrabušice i Stratená, a nią szlak rowerowy. Przez przełęcz biegnie również szlak turystyki pieszej, także z Hrabušic do Strateny, ale na większości swojej długości inną trasą niż droga samochodowa. Rejon przełęczy oraz wschodnie jej stoki są bezleśne, znajdują się na nich duże połacie łąk o nazwie Kopanecké lúky. Schodzą one aż do dna doliny potoku, a następnie ciągną się na przeciwległych zboczach aż po samą przełęcz oddzielającą szczyty Javorina i Kopa. Na przełęczy znajduje się wiata dla turystów i dydaktyczna tablica informacyjna. Dzięki wielkim łąkom z przełęczy rozciąga się ograniczony widok na dolinę potoku, którą dołem prowadzi droga samochodowa, oraz na szczyty Javorina i Kopa.

Kopanec – szczyt we wschodniej części Słowackiego Raju. Jego południowo-wschodnie stoki opadają do przełęczy Kopanec, oddzielającej go od płaskowyżu Glac, w południowo-zachodnim kierunku od szczytu Kopaneca do doliny Hnilca ciągnie się grzbiet z kilkoma wierzchołkami, wśród których najwyższym jest Javorina. Północnymi, wschodnimi i południowymi stokami prowadzi kręta droga samochodowa łącząca miejscowości Hrabušice i Stratená.

Kopanecké lúky – duży ciąg łąk w zachodniej części Słowackiego Raju. Znajdują się na stoku opadającym od przełęczy Kopanec w południowo-zachodnim kierunku do doliny niewielkiego potoku uchodzącego do Hnilca, a następnie na przeciwległym stoku tego potoku, wznoszącym się na przełęcz między Kopą a Javoriną. Ich obrzeżem prowadzi szosa łącząca miejscowości Hrabušice i Stratená. Przez przełęcz Kopanec biegnie także szlak turystyki pieszej, jest tutaj wiata dla turystów i dydaktyczna tablica informacyjna ścieżki edukacyjnej.

Kráľova hora – szczyt w południowej części Słowackiego Raju. Północno-zachodnie stoki opadają do doliny potoku Biela voda, wschodnie do doliny Havraníego potoku, południowe do doliny Hnilca, do którego uchodzą obydwa te potoki. W całości znajduje się w obrębie miejscowości Mlynky, do której należą także trzy osady położone w dolinach potoków opływających Kráľovą horę: Biela voda, Prostredný Hámor i Havrania dolina.

Krčmársky potok – potok, dopływ rzeki Hnilec na Słowacji. Wypływa na wysokości około 950 m na północno-wschodnich stokach Havraniej skały i opływa ją po wschodniej stronie doliną Veľké Zajfy. Na wysokości około 850 m przyjmuje swój dopływ – Vráblovský potok, na krótkim odcinku płynie w kierunku wschodnim, a w końcowym odcinku w kierunku południowym doliną między szczytami Marčeková i Gačovská skala. Dawniej uchodził do Hnilca na wysokości około 780 m w osadzie Stratenská píla. Obecnie, wskutek wybudowania na Hnilcu w Dedinkach zapory wodnej podniósł się poziom wody i Krčmársky potok uchodzi do początku zbiornika Palcmanská Maša.

Krompľa – szczyt w północno-zachodniej części Słowackiego Raju. Znajduje się w grzbiecie pomiędzy doliną Vernárskiego potoku i doliną Doliną Veľkiej Bielej vody. W grzbiecie tym kolejno od zachodu na wschód wyróżnia się: Baba, Smrekovica, Krompľa i Okrúhly vrch. Północne stoki całego grzbietu opadają do bezleśnych obszarów Kotliny Hornadzkiej. Wcina się w nie Betlanovská dolina oddzielająca masyw Smrekowicy od Krompľi. Doliną tą spływa Tepličný potok uchodzący do Hornadu.

Kyseľ – wapienny wąwóz w północnej części Słowackiego Raju.

Kyseľ – potok, lewy dopływ Bielego potoku na Słowacji. Cała jego zlewnia znajduje się w Słowackim Raju. Ma źródła na wysokości około 950 m w dolinie Veľký Kyseľ. Głównym dopływem jest potok Malý Kyseľ spływający doliną Malý Kyseľ. Obydwa potoki łączą się na wysokości około 820 m. Od tego miejsca potok Kyseľ spływa doliną Kyseľ i uchodzi na wysokości 551 m do Bielego potoku jako jego lewy dopływ.

Letanovský mlyn – polana w Słowackim Raju. Znajduje się na wysokości 523 m w dolinie rzeki Hornad, w miejscu, w którym do Hornadu uchodzi Trstený potok. Administracyjnie należy do miejscowości Letanovce. Na początku XIX wieku istniał tutaj młyn wodny, później jednak spalił się i nie został już odbudowany. Obecnie na polanie znajdują się prywatne domy z kwaterami dla turystów oraz bufet.

Malá poľana – polana w Słowackim Raju. Znajduje się na płaskowyżu Glac, na wysokości około 990 -1010 m n.p.m. Prowadzą przez nią lub jej obrzeżem trzy szlaki turystyczne i są dwa skrzyżowania tych szlaków; na górnym i na dolnym końcu polany. Na polanie znajduje się skład drewna i drewniany domek.Szlaki turystyczne Geravy – rozdroże Pod Suchym vrchom – Glacká cestá – rozdroże Glac bývalá horáreň – Malá poľana – horáreň Sokol. Czas przejścia 4 h Kláštorisko – rozdroże przy niebieskim szlaku – Kyseľ rázcestie – Malý Kyseľ – Suchá Belá, záver – rozdroże Glac, Malá poľana – Malá poľana. Czas przejścia: 1.40 h Piecky, vrchol – rozdroże Glac, Malá poľana. Czas przejścia: 10 min

Malý Kyseľ – wapienny wąwóz w północnej części Słowackiego Raju. Znajduje się na płaskowyżu Glac po południowo-zachodniej stronie Kláštoriska i stanowi górne, orograficznie lewe odgałęzienie wąwozu Kyseľ .Jest to głęboki kanion, którym spływa potok Kyseľ. W górnej części wąwóz Kyseľ rozgałęzia się na dwa wąwozy: Malý Kyseľ i Veľký Kyseľ. Obydwie te odnogi są udostępnione do zwiedzania, wąwóz Kyseľ natomiast dostępny jest turystycznie tylko w górnej części.

Medvedia jaskyňa – jaskinia krasowa w grupie górskiej Słowackiego Raju na Słowacji. Do końca 2016 r. poznano w niej 497 m korytarzy o różnicy poziomów sięgającej 30 m. Jest jednym z najbogatszych stanowisk paleontologicznych na terenie tego kraju.

Okrúhly vrch – szczyt w północno-zachodniej części Słowackiego Raju. Znajduje się w grzbiecie pomiędzy doliną Vernárskiego potoku i Doliną Veľkiej Bielej vody. W grzbiecie tym kolejno od zachodu na wschód wyróżnia się: Baba, Smrekovica, Krompľa i Okrúhly vrch. Od szczytu Okrúhlego vrchu w północnym kierunku biegnie długi i wąski grzbiet opadający do Kotliny Hornadzkiej w miejscowości Betlanovce. Wschodnie stoki tego grzbietu opadają do Doliny Veľkej Bielej vody, zachodnie do doliny Tepličnego potoku uchodzącego do Hornadu, południowe do Čiernej doliny.

Ostrá skala – szczyt w południowej części Słowackiego Raju. Znajduje się w miejscowości Dobszyna, nad prawym brzegiem rzeki Hnilec i tuż po południowej stronie drogi krajowej nr 67 i linii kolejowej. Jest to zbudowany z wapieni i dobrze wyodrębniony w krajobrazie, ostaniec skalny o stromych i porośniętych lasem stokach. Wśród porastających go drzew najwięcej jest modrzewi. W 1976 został objęty ochroną jako „Rezerwat przyrody Ostrá skala” o powierzchni 85 ha.

Palcmanská Maša – sztuczny zbiornik wodny powstały na skutek spiętrzenia rzeki Hnilec w jej górnym biegu.

Park Narodowy „Słowacki Raj” – park narodowy w grupie górskiej Słowacki Raj na Słowacji.

Piecky – wapienny wąwóz w północno-zachodniej części Słowackiego Raju.

Píľanka – potok w Słowackim Raju, będący orograficznie prawym dopływem potoku Veľká Biela voda.

Podlesok – znany ośrodek turystyczny w dolinie Veľkej Bielej Vody przy ujściu wąwozu Suchá Belá i na początku Przełomu Hornadu. Jest punktem startowym wielu szlaków turystycznych do centralnej i północno-zachodniej części Słowackiego Raju. Należy administracyjnie do wsi Hrabušice.

Przełom Hornadu – przełomowy odcinek doliny rzeki Hornad w północnej części Słowackiego Raju na Słowacji.
Rezerwat przyrody Suchá Belá – rezerwat przyrody w północno-zachodniej części grupy górskiej Słowacki Raj, na Słowacji. Powierzchnia: 153,52 ha. Leży w całości w granicach Parku Narodowego Słowacki Raj.

Rezerwat przyrody Zejmarská roklina – rezerwat przyrody w północnej części grupy górskiej Słowacki Raj na Słowacji. Leży w całości w wąwozie Zejmarská roklina w granicach Parku Narodowego Słowacki Raj. Jego tereny położone są w granicach administracyjnych powiatów Nowa Wieś Spiska i Rożniawa. Utworzony został z dniem 1 czerwca 1980 r. na powierzchni 72,65 ha w celu ochrony południowo-wschodnich stoków płaskowyżu Geravy z występującymi tam bogatymi zjawiskami krasowymi. W obrębie rezerwatu dobrze zachowane zostały zespoły leśne i rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Rezerwat posiada 5, najwyższy stopień ochrony.

Skala – szczyt w południowej części Słowackiego Raju. Wznosi się w miejscowości Stratená, w widłach rzeki Hnilec i jej dopływu, potoku Gápeľ. Opływają go z trzech stron. Północno-wschodnie stoki Skali opadają do zbiornika wodnego Palcmanská Maša.

Smrekovica – szczyt w północno-zachodniej części Słowackiego Raju. Znajduje się w grzbiecie pomiędzy doliną Vernárskiego potoku i doliną Doliną Veľkiej Bielej vody. W grzbiecie tym kolejno od zachodu na wschód wyróżnia się: Baba, Smrekovica, Krompľa i Okrúhly vrch. Północne stoki całego grzbietu opadają do bezleśnych obszarów Kotliny Hornadzkiej. Wcina się w nie Betlanovská dolina oddzielająca masyw Smrekowicy od Krompľi. Doliną tą spływa Tepličný potok uchodzący do Hornadu.

Stratenská píla – polana i niewielka osada należąca do miejscowości Stratená na Słowacji. Znajduje się w zakolu rzeki Hnilec, w miejscu, gdzie wpada do niej z lewej strony Krčmársky potok. Koryto Hnilca nieco tutaj rozszerza się – to wskutek zamknięcia Hnilca zaporą wodną w Dedinkach nastąpiło podniesienie poziomu wody i w Stratenskiej píle zaczyna się już zbiornik wodny Palcmanská Maša. Z centrum Strateny dochodzi do Stratenskiej píly droga szutrowa. Na polanie nad lewym brzegiem Hnilca znajduje się kilka domków letniskowych i skrzyżowanie szlaków turystycznych. Miejsce bardzo urokliwe.

Stratenský kaňon, w tłumaczeniu na język polski Kanion Strateński – mający postać kanionu odcinek rzeki Hnilec w miejscowości Stratená na Słowacji. Rzeka Hnilec tworzy tutaj przełom między szczytami Duča i Remiaška w Słowackim Raju. Kanion znajduje się obok drogi krajowej nr 67, droga ta jednak biegnie tunelem przebitym pod Ducą, natomiast obok kanionu prowadzi inna, boczna droga mająca swój początek i koniec przy drodze nr 67.

Štvrtocká píla – położona na wysokości około 630 m polana w Dolinie Veľkej Bielej vody w Słowackim Raju. Znajduje się na lewym brzegu potoku Veľká Biela voda, w miejscu, w którym uchodzi do niego Štvrtocký potok. Na potoku tym nieco powyżej polany znajduje się zbiornik wodny Blajzloch.

Štvrtocký potok – potok, prawy dopływ potoku Veľká Biela voda w Słowackim Raju. Ma źródła na wysokości około 730 m na północno-wschodnich zboczach szczytu Kopanec. Spływa w północno-wschodnim kierunku i uchodzi do potoku Veľká Biela voda na polanie Štvrtocká píla. Następuje to na wysokości około 625 m, tuż przy drodze Hrabušice – Stratená.
Suchá Belá – wapienna, krasowa dolina, w większości o charakterze wąskiego, skalnego wąwozu, w Słowackim Raju na Słowacji. Długość ok. 4 km. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana z roklin Słowackiego Raju.
Suchá Belá, záver – rozdroże szlaków turystycznych w Słowackim Raju, a także przełęcz i polana.

Suchý vrch – szczyt w Słowackim Raju na płaskowyżu Geravy. Wznosi się nad dolinami kilku potoków: Vrablovský potok i Biela voda uchodzącymi do Hnilca, oraz Biely potok, dopływ Hornadu. Jego wschodnimi stokami prowadzi szlak turystyczny, omijający jednak szczyt.Szlaki turystyczne Geravy – rozdroże Pod Suchym vrchom – Glacká cestá – rozdroże Glac bývalá horáreň – Malá poľana – horáreň Sokol. Czas przejścia 4 h

Symboliczny Cmentarz w Słowackim Raju – symboliczny cmentarz na polanie Kláštorisko w Słowackim Raju. Znajduje się w jego centrum, w obrębie Parku Narodowego Słowacki Raj.

Tomášovská Belá – jedna z najdłuższych dolin w Słowackim Raju. Ma długość 9 km, jest głęboka i wąska, a jej dnem spływa Biely potok uchodzący do Hornadu. Jego zlewnia obejmuje część płaskowyżów Glac i Geravy oraz grzbiet z wierzchołkami Zadný Turník i Jabloň. Dolina ma swój początek na wysokości około 900 m n.p.m. w północnej części Słowackiego Raju i poprzez zbiornik wodny Klauzy opada w północno-wschodnim kierunku. Uchodzi do Hornadu na wysokości około 510 m, tuż naprzeciwko skalnej galerii Tomášovský výhľad. Ma kilka bocznych odnóg, turystyczne znaczenie mają dwie z nich: Kyseľ i Sokolia dolina. Do obydwu z nich prowadzą jednokierunkowe szlaki turystyczne. Szlak do Sokoliej doliny zaczyna się w Tomášovskiej Belej, dawniej również tutaj miał początek jednokierunkowy szlak do Kyseľa, jednak po pożarze w dniach 16 i 17 lipca 1976 odcinek ten zamknięto ze względu na zagrożenie spadającymi drzewami i skałami, udostępniając trasę zastępczą w górnej części wąwozu.

Tomášovský výhľad – skalna galeria w Słowackim Raju. Znajduje się na lewym zboczu doliny Hornadu, nieco poniżej miejsca, w którym po prawej stronie uchodzi do niego Biely potok. Od góry Tomášovský výhľad zakończony jest płaską skalną platformą, położoną na wysokości 667 m n.p.m., do Hornadu zaś opada skalną ścianą o wysokości około 150 m. Górna część tej ściany jest przewieszona, dolna to skalne urwisko, miejscami poprzerastane drzewami. W górnej części ściany, bezpośrednio w sąsiedztwie szlaku turystycznego znajduje się jaskinia Michalova diera.

Veľká Biela voda – potok na Spiszu, na Słowacji, przebiegający przez terytorium powiatu Poprad oraz powiatu Spiska Nowa Wieś. Jest prawostronnym dopływem Hornadu.

Veľká Knola – najwyższy szczyt Słowackiego Raju na Słowacji, znajdujący się w jego najwyższej, południowo-wschodniej części pomiędzy przełęczami Čertová Hlava i Grajnár. Na większej części góry znajduje się chroniony obszar Knola.

Veľka poľana – polana na płaskowyżu Geravy w południowej części Słowackiego Raju. Znajduje się na wysokości około1070 m n.pm. Jest to koszona łąka, prowadzi przez nią znakowany szlak turystyczny.

Veľký Sokol – krasowa dolina, w większości o charakterze wąskiego, skalnego wąwozu, w Słowackim Raju na Słowacji. Długość ok. 6 km. Najdłuższa i według niektórych ocen najpiękniejsza z roklin Słowackiego Raju.

Vernársky potok – potok na Słowacji, prawy dopływ Hornadu. Ma źródła w górach na południe od miejscowości Vernár, najwyżej położone znajdują się na wysokości około 930 m n.p.m. Spływa w północno-zachodnim kierunku przez miejscowości Vernár i Hranovnica. Jego dolina oddziela Niżne Tatry od Słowackiego Raju. W miejscowości Hranovnica wypływa na Kotlinę Hornadzką i uchodzi do Hornadu na wysokości około 593 m.