
Rezerwat przyrody „Annabrzeskie Wąwozy” – rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, na terenie nadleśnictwa Szprotawa, województwo lubuskie, powiat nowosolski, gmina Bytom Odrzański.

Rezerwat przyrody Bagno Leszczyny – torfowiskowy rezerwat przyrody w gminie Skwierzyna, w powiecie międzyrzeckim, w województwie lubuskim.

Bażantarnia – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, na terenie gminy Otyń.

Buczyna Łagowska – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, na terenie gminy Sulęcin.dokument powołujący – M.P. Nr 50/68, poz.347. położenie – Nadleśnictwo Świebodzin, obręb ewidencyjny Wielowieś. przedmiot ochrony – zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu lasu bukowego na krańcu jego naturalnego zasięgu, z domieszką innych gatunków drzew.

Buczyna Szprotawska – leśny rezerwat przyrody zlokalizowany w północnej części Borów Dolnośląskich na obszarze gminy Szprotawa. Głównym przedmiotem ochrony jest 160-letni las współwystępujących buczyn górskich i niżowych oraz zagrożona wyginięciem popielica.

Bukowa Góra – leśny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Otyń w województwie lubuskim, w okolicach wsi Bobrowniki. Strome wzniesienie porośnięte bukiem i modrzewiem, przecinane wąwozami. Punkt widokowy na starorzecze Odry w miejscu, gdzie uchodzi do niej Śląska Ochla.
Czaplenice – faunistyczny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko.Położenie – gmina Drezdenko, nadleśnictwo Karwin, około 3 km na południowy wschód od miejscowości Gościm. Przedmiot ochrony – półwysep na przesmyku między jeziorami Solecko i Lubiatówko z fragmentem lasu sosnowego w wieku 160–190 lat z domieszką buka, brzozy brodawkowatej, olszy i dębu szypułkowego. Ochronie podlegała również kolonia czapli siwej, która pomimo ochrony rezerwatowej przestała istnieć. Obecnie na półwyspie gniazduje wiele ptaków wodnych m.in. łabędzie i kormorany.

Czaplisko – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko.

Czarna Droga – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.dokument powołujący – M.P. z 1972 r. nr 36, poz. 202 położenie – gmina i nadleśnictwo Trzciel, leśnictwo Nowy Świat, obręb Brójce, oddz. 210, 211, 212, około 2,5 km na północny zachód od wsi Brójce, w dolinie Gniłej Obry. przedmiot ochrony – dwa sąsiadujące zespoły lasu: grąd niski i buczyna, ochrona lasu mieszanego pochodzenia naturalnego z wielogatunkowym runem. Najdorodniejsze dęby sięgają 27 m wysokości i mają obwód pnia ponad 7 m.

Dąbrowa Brzeźnicka im. Bolesława Grochowskiego – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, w gminie Brzeźnica. Obszar rezerwatu objęty jest ochroną ścisłą.

Dąbrowa na Wyspie – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna. Leży w granicach Pszczewskiego Parku Krajobrazowego oraz dwóch obszarów sieci Natura 2000: obszaru specjalnej ochrony ptaków „Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry” PLB080005 oraz specjalnego obszaru ochrony siedlisk „Rynna Jezior Obrzańskich” PLH080002.

Dębowiec – faunistyczny rezerwat przyrody położony na terenie Nadleśnictwa Gubin w połowie drogi z Gubina do wsi Brzózka, gmina Gubin, powiat krośnieński, województwo lubuskie.

Dębowy Ostrów – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Świebodzin. Obszar rezerwatu objęty jest ochroną ścisłą.dokument powołujący – M.P. z 1970 r. nr 12, poz. 106 położenie – gmina i nadleśnictwo Świebodzin, na półwyspie jeziora Paklicko Wielkie. przedmiot ochrony – fragment naturalnego lasu o charakterze kwaśnej dąbrowy z wielogatunkowym runem.

Dolina Ilanki – największy torfowiskowo-leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim. Jest położony na terenie gminy Torzym, w powiecie sulęcińskim. Został utworzony na mocy Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego Nr 11 z dnia 6 grudnia 2000 roku. Zajmuje powierzchnię 239,53 ha.

Rezerwat przyrody Dolina Ilanki II – rezerwat torfowiskowy położony na terenie gminy Torzym w powiecie sulęcińkim.
Dolina Postomii – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Słońsk. Leży w granicach Parku Krajobrazowego Ujście Warty.

Flisowe Źródliska – leśny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Dobiegniew w powiecie strzelecko-drezdeneckim. Powierzchnia rezerwatu wynosi 9,73 ha. W skład rezerwatu wchodzą grunty Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Głusko.

Gorzowskie Murawy – stepowy rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w Gorzowie Wielkopolskim.

Goszczanowskie Źródliska – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko.

Rezerwat przyrody Gubińskie Mokradła – rezerwat faunistyczny położony na terenie miasta Gubin w powiecie krośnieńskim.

Janie im. Włodzimierza Korsaka – wodny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Lubniewice.

Jeziora Gołyńskie – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzecki, w gminie Pszczew. Leży w granicach Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

Jezioro Łubówko – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko.

Rezerwat przyrody Jezioro Ratno – rezerwat wodny położony na terenie gminy Torzym w powiecie sulęcińkim.

Jezioro Święte – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Kolsko.

Jezioro Wielkie – faunistyczny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.

Kręcki Łęg – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, gminie Zbąszynek, w dolinie Leniwej Obry. Chroni dobrze zachowany fragment łęgu olszowo-jesionowego ze stanowiskami wawrzynka wilczełyko, śnieżyczki przebiśnieg, listery jajowatej. W rezerwacie gniazdują m.in. żuraw, orlik krzykliwy i dzięcioł czarny.

Laski – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Babimost.

Lemierzyce – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Słońsk. Leży w granicach Parku Krajobrazowego Ujście Warty.

Lubiatowskie Uroczyska – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko.dokument powołujący – rozporządzenie Nr 6 Wojewody Lubuskiego z dnia 14 marca 2000 r. położenie – gmina Drezdenko, nadleśnictwo Karwin, około 3 km na południowy wschód od miejscowości Gościm. przedmiot ochrony – jezioro Lubiatówko z przylegającymi lasami, biotopy ptactwa wodno-błotnego i drapieżnego. powierzchnia – 188,42 ha

Łabędziniec – faunistyczny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko.dokument powołujący – M.P. z 1959 r. nr 87, poz. 463. położenie – gmina Drezdenko, nadleśnictwo Karwin, leśnictwo Wilcze Doły, około 3,5 km na południowy wschód od miejscowości Gościm. cel ochrony – zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych siedlisk stanowiących miejsce rozrodu i przebywania ptactwa wodno-błotnego. przedmiot ochrony – 5 wysp na jeziorze Lubiatówko o powierzchni od 0,05 do 2,17 ha. Na wyspach gniazdują ptaki takie jak łabędź niemy, kormoran czarny, perkoz dwuczuby, rybołów. Wyspy porośnięte są drzewostanem olszowo-dębowo-sosnowym z domieszką buka, lipy, jaworu i brzozy w wieku od 30 do 160 lat. Niektóre okazy dębów mają ponad 300 lat. W podszycie występuje trzmielina zwyczajna, jarząb pospolity, dereń świdwa, kruszyna pospolita, brzoza brodawkowata, buk zwyczajny, kalina koralowa. W dobrze wykształconym runie rośnie m.in. śmiałek pogięty, pszeniec zwyczajny, trzcinnik piaskowy, nerecznica krótkoostna, nerecznica samcza, skrzyp leśny oraz gatunki chronione: konwalia majowa, marzanka wonna, bluszcz pospolity, przylaszczka pospolita, porzeczka czarna. powierzchnia – 2,90 ha.

Rezerwat przyrody Łęgi koło Słubic – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Słubice.

Rezerwat przyrody Mechowisko Kosobudki – rezerwat torfowiskowy położony na terenie gminy Łagów w powiecie świebodzińskim.

Mesze – wodny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Kolsko.

Mierkowskie Suche Bory – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminach Lubsko i Brody.

Młodno – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Cybinka.

Rezerwat przyrody „Mokradła Sułowskie” – wodny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Rzepin. Składa się z dwóch części rozdzielonych drogą wojewódzką nr 137.

Rezerwat przyrody Mszar Przygiełkowy – Długie im. Huberta Jurczyszyna – rezerwat torfowiskowy położony na terenie gminy Strzelce Krajeńskie w powiecie strzelecko-drezdeneckim.

Rezerwat przyrody Mszar Rosiczkowy koło Rokitna – torfowiskowy rezerwat przyrody w gminie Strzelce Krajeńskie, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w województwie lubuskim; położony na terenie leśnictw Długie i Złotawa Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, 1 km na północ od Rokitna.

Nad Jeziorem Trześniowskim – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, nad Jeziorem Trześniowskim, niedaleko Łagowa, na terenie Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego.

Nad Młyńską Strugą – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminie miejskiej Łęknica oraz gminie Przewóz. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa oraz obszaru sieci Natura 2000 „Łęgi nad Nysą” PLH080038.

Nietoperek – faunistyczny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, na terenie gmin Międzyrzecz i Lubrza. Znajduje się pomiędzy miejscowościami Nietoperek, Wysoka, Kęszyca i Boryszyn. W obecnej formie powstał w 2002 roku poprzez połączenie rezerwatów Nietoperek i Nietoperek II.

Pamięcin – stepowy rezerwat przyrody w miejscowości Pamięcin w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Górzyca.

Pawski Ług – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie lubuskim, niedaleko Łagowa, na terenie nadleśnictwa Świebodzin. Leży w granicach Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Zajmuje powierzchnię 34,52 ha.

Pniewski Ług – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Lubrza, około jednego kilometra na południowy wschód od wsi Nowa Wioska.

Rezerwat przyrody Przygiełkowe Moczary – rezerwat torfowiskowy położony na terenie gminy Przewóz w powiecie żarskim.

Radowice – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminach Sulechów i Trzebiechów. Leży na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Sulechów, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Rynny Obrzycko-Obrzańskie.

Rybojady – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.

Słońsk – zlikwidowany rezerwat przyrody typu faunistycznego (ptaków), położony na terenie gminy Słońsk.

Torfowisko Osowiec – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew. Zajmuje powierzchnię 18,24 ha i objęty jest ochroną czynną.

Uroczysko Grodziszcze – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Szczaniec.położenie – gmina Szczaniec, Nadleśnictwo Babimost, obręb ewidencyjny Szczaniec, działka 76/3, około 2,5 km na południowy wschód od wsi Brójce, na lewym brzegu Leniwej Obry. przedmiot ochrony – wielogatunkowy las liściasty (grąd) i średniowieczne grodzisko.

Uroczysko Węglińskie – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, położony na terenie gmin Gubin i Brody. Zajmuje powierzchnię 6,82 ha. Obejmuje stary drzewostan dębowy i bukowy w wieku 100–200 lat z kilkunastoma egzemplarzami pomnikowymi w tym: 3 dęby o obwodzie około 320 cm, modrzew o obwodzie 170 cm i sosna o obwodzie 200 cm.

Rezerwat przyrody Woskownica – rezerwat torfowiskowy położony na terenie gminy Brody w powiecie żarskim.

Wrzosiec – florystyczny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminie Lipinki Łużyckie. Leży w obrębie ewidencyjnym Grotów, w zarządzie Nadleśnictwa Wymiarki.

Rezerwat przyrody Zacisze – rezerwat torfowiskowy położony na terenie gminy Przewóz w powiecie żarskim.
Zimna Woda – florystyczny rezerwat przyrody położony w województwie lubuskim przy drodze wojewódzkiej nr 279, niedaleko dzielnicy Zielonej Góry – Kiełpina. Został on utworzony w 1959 roku na powierzchni 31,55 ha. W 1989 roku powiększono go do 88,69 ha. Obszar rezerwatu objęty jest ochroną ścisłą.

Żurawie Bagno – torfowiskowy rezerwat przyrody w gminie Przewóz, powiecie żarskim. Położony jest około 2 km na północny wschód od wsi Lipna w Borach Dolnośląskich.

Żurawno – leśny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminach Lubsko, Tuplice i Brody.