
Staw Baczkowski – sztuczny zbiornik wodny (glinianka) zlokalizowany w Poznaniu, na terenie Rudniczego i Kopaniny, w obrębie tzw. Szacht. Najlepsze dojście od ul. Ceglanej. Akwen jest doskonale widoczny z linii kolejowej E 20, w rejonie dawnego przystanku Poznań Junikowo.

Bogdanka – potok płynący na terenie Poznania o długości 11,8 km, przeciętnym przepływie 100-150 dm³/s i szerokości koryta rzędu jednego metra. Jest największym lewobrzeżnym dopływem Warty na terenie miasta.

Chartynia – ciek zlokalizowany w całości w Poznaniu, na Nowym Mieście. Obecnie służy jako kanał deszczowy Poznańskiego Systemu Kanalizacyjnego.
Cybina – rzeka w województwie wielkopolskim będąca prawym dopływem Warty. Jej źródła znajdują się wśród łąk we wsi Nekielka, na wysokości około 120 m n.p.m. Początkowo płynie na południe, od przysiółka Leśna Grobla na zachód, przez Jezioro Góra na północny zachód, skąd dalej w kierunku zachodnim. Przepływa przez gminy: Kostrzyn, Pobiedziska, Swarzędz i miasto Poznań. Stan wody w ciągu roku zmienia się nawet o 1,5 m.
Czapnica – potok, prawobrzeżny dopływ Warty.

Darzynka – struga, lewobrzeżny dopływ Cybiny o długości 1,52 km i powierzchni zlewni 2,35 km².

Głęboki Dół – sztuczny zbiornik wodny (glinianka), zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Rudniczego i Świerczewa, w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Głogowskiej, w rejonie jej skrzyżowania z ul. Glinianą. W sąsiedztwie przepływa Strumień Junikowski.
Główna – rzeka, prawy dopływ Warty o długości 36,64 km.
Głuszec – ciek w całości znajdujący się w Poznaniu, prawobrzeżny dopływ Kopla.
Głuszynka – rzeka, lewy dopływ Kopla, o długości 34 km. Powierzchnia dorzecza 400 km². Średni przepływ 1,0 m/s
Golęcinka – potok o długości ok. 1,5 km na terenie Poznania, zasilający, wraz z Bogdanką, wody Rusałki.

Jezioro Rusałka – jezioro zaporowe o powierzchni 36,7 ha, powstałe w l. 1941–1942, leżące w Poznaniu, w zachodnim, golęcińskim klinie zieleni. Zasilane przez Bogdankę i Golęcinkę. Powierzchnia zlewni – 26,6 km². Trasa wokół jeziora ma ok. 3,5 km.
Junikowski Strumień – potok leżący na terenie Poznania i Lubonia, biorący swą nazwę od jednej z dzielnic Poznania – Junikowa. Lewobrzeżny dopływ Warty, mający swoje źródło w okolicy Lotniska Ławica i poznańskiego toru wyścigowego.
Kaczeniec – niewielki ciek, prawobrzeżny dopływ Cybiny. Długość – około 700 m. Przepływa w całości przez Poznań. Tworzy zabagnioną dolinkę w południowej części Nowego ZOO i w bezpośredniej bliskości ogrodu. Na stoku dolinki cieku stoi m.in. słoniarnia poznańska.
Kajka – staw na terenie Poznania, położony w jednostce obszarowej SIM Miłostowo, blisko granicy z obszarem SIM Główna.

Karpętaj – sztuczny zbiornik wodny (glinianka), zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Rudniczego i Świerczewa, w sąsiedztwie ul. Głogowskiej i ul. Glinianej.
Jezioro Kierskie – jezioro rynnowe polodowcowe, położone w zachodniej części Poznania. Jest to największy zbiornik wodny miasta i jeden z największych w Wielkopolsce. Jezioro leży na terenie Pojezierza Poznańskiego.
Krzyżanka – ciek wodny o długości około 2,2km na terenie zachodniego Poznania. Źródła na terenie Sytkowa, a właściwie już w obrębie lotniska Ławica. Uchodzi do Jeziora Kierskiego, w południowym jego krańcu. Etymologia nazwy – od dzielnicy Krzyżowniki.
Ławica – ciek wodny na terenie Poznania o długości 2,35 km, skanalizowany między 0,54, a 1,35 km. Zlewnia ma powierzchnię 2,33 km².
Łężynka – ciek okresowy zlokalizowany w całości w Poznaniu. Dopływ Dworskiego Rowu. Jest przede wszystkim lokalnym odbiornikiem wód opadowych i roztopowych.
Jezioro Maltańskie, nazywane też Zbiornikiem Maltańskim – sztuczny zbiornik wodny położony w Poznaniu na prawym brzegu Warty, powstały w wyniku spiętrzenia Cybiny. Został oddany do użytku w 1952 roku. Zbiornik zajmuje maksymalnie obszar 67,5 ha zaś jego długość to około 2,2 km, co czyni go największym sztucznym zbiornikiem wodnym, a drugim co do wielkości jeziorem miasta w ogóle. Średnia głębokość to nieco ponad 3,13 m, a maksymalna to około 5 m.

Michałówka – ciek zlokalizowany na terenie gminy Swarzędz, gminy Kórnik i częściowo w Poznaniu. Prawy dopływ Kopla.

Obrzyca – ciek zlokalizowany w całości w Poznaniu, na Nowym Mieście. Obecnie służy jako kanał deszczowy Poznańskiego Systemu Kanalizacyjnego.
Piaśnica – struga, dopływ Cybiny.
Pietrzynka – ciek w całości znajdujący się w Poznaniu, prawobrzeżny dopływ Kopla.
Port rzeczny w Poznaniu – port rzeczny na Warcie zlokalizowany w Poznaniu.

Potok Umultowski – niewielki ciek wodny o długości około 2 km na terenie północnego Poznania. Lewobrzeżny dopływ Różanego Potoku. Nazwa pochodzi od dawnej wsi, obecnie części Poznania – Umultowa.

Przeźmierka – ciek na terenie gminy Tarnowo Podgórne i Poznania, na Pojezierzu Poznańskim.

Staw Rozlany – sztuczny zbiornik wodny (glinianka), zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Rudniczego i Świerczewa, w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Głogowskiej, w rejonie jej skrzyżowania z ul. Glinianki. Powierzchnia zlewni – 0,6 km². W sąsiedztwie przepływa Strumień Junikowski.

Rów Minikowski – struga w całości znajdująca się w obszarze administracyjnym Poznania, prawostronny dopływ Starynki.
Rów Złotnicki – ciek wodny zlokalizowany w północnej części miasta Poznania i zachodniej części gminy Suchy Las.
Różany Potok – potok o długości około 6,6 km na terenie północnego Poznania. Lewobrzeżny dopływ Warty. Tworzył południową granicę zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w Morasku.

Samica Kierska – rzeka w województwie wielkopolskim, lewy dopływ Warty.

Seganka – ciek na terenie Poznania, prawy dopływ Bogdanki.

Stawy Sołackie – ciąg sztucznych zbiorników wodnych spiętrzonych na Bogdance w Poznaniu na terenie Parku Sołackiego.
Stara Baba – staw powyrobiskowy (glinianka) leżący na terenie Poznania, w części Rudnicze, pomiędzy ulicami Legnicką, Rudnicze i Ceramiczną. Etymologia niecodziennej nazwy nie jest znana.

Starynka – ciek w południowej części Poznania, przepływający w całości w Poznaniu przez Marlewo, Minikowo i Starołękę. Prawobrzeżny dopływ Warty. Do Starynki uchodzi Rów Minikowski jako prawobrzeżny dopływ. Starynka poddana została regulacji, zwłaszcza w XIX wieku. Pierwotnie prawdopodobnie stanowiła jedno z ramion Warty.
Staw Antoninek – pierwszy i najpłytszy z czterech wstępnych stawów zaporowych pomiędzy Jeziorem Swarzędzkim a Jeziorem Maltańskim. Powstał przez spiętrzenie wód rzeki Cybiny po jej wpłynięciu w granice Poznania w dolinie pomiędzy Antoninkiem a Kobylepolem. Zadaniem zbiornika jest spowolnienie przepływu Cybiny i jej samooczyszczenie dla utrzymania funkcji rekreacyjnej Jeziora Maltańskiego i zapewnienie mu odpowiedniej klasy czystości. Staw wchodzi w skład użytku ekologicznego "Olszak II".

Staw Browarny (Borowik) – staw zlokalizowany w Poznaniu na Nowym Mieście między ulicą Browarną a Browarem Mycielskich.
Staw Kachlarski – sztuczny zbiornik wodny (glinianka), zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Rudniczego i Świerczewa pomiędzy ul. Glinianą i ul. Wykopy, w sąsiedztwie ul. Głogowskiej.
Staw Młyński – dawny staw młyński, położony w północnej części Poznania, na terenie Naramowic, w rejonie ulicy Rubież, w bezpośredniej bliskości rzeki Warty i jej starorzecza. Jest to jeden z najmniejszych zbiorników wodnych miasta. Leży w północnym klinie zieleni. Zasilany przez Różany Potok. W pobliżu stawu przebiega północna obwodnica kolejowa Poznania.
Staw Olszak – ostatni z czterech wstępnych stawów zaporowych pomiędzy Jeziorem Swarzędzkim a Jeziorem Maltańskim. Powstał przez spiętrzenie wód rzeki Cybiny po jej wpłynięciu w granice Poznania w dolinie pomiędzy osiedlem Przemysława a Nowym Zoo. Zadaniem zbiornika jest spowolnienie przepływu Cybiny i jej samooczyszczenie dla utrzymania funkcji rekreacyjnej Jeziora Maltańskiego i zapewnienie mu odpowiedniej klasy czystości. Staw wchodzi w skład użytku ekologicznego "Olszak I".

Stawy przy Kampusie UAM Morasko – zespół dwóch bezimiennych stawów położonych w północnej części Poznania, na terenie Umultowa przy Kampusie Morasko Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w rejonie ulic Hub Moraskich i Umultowskiej. W pobliżu znajduje się osiedle Różany Potok.
Struga – struga o długości ok. 750 m, lewobrzeżny dopływ Cybiny. Przepływa w całości przez Poznań.

Struga Karmelicka – nieistniejący (zasypany) ciek wodny w południowej części centrum Poznania, będący w istocie jedną z odnóg Warty.

Strzeszyński Strumień – strumień na terenie Poznania, zasilający wody Bogdanki. W całości na terytorium Poznania – na Strzeszynie i Strzeszynku.

Jezioro Strzeszyńskie – jezioro w woj. wielkopolskim, w Poznaniu, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Jest to naturalne jezioro położone w dolinie Bogdanki na terenie tzw. zachodniego klina zieleni Poznania. Jego jedynym naturalnym dopływem jest Rów Złotnicki.
Stawy Strzeszyńskie – zespół trzech stawów, zlokalizowanych na poznańskim Strzeszynie, w sąsiedztwie Jeziora Strzeszyńskiego. Stawy Strzeszyńskie położone są na południowy wschód od tego akwenu i tylko dwa z nich posiadają nazwy, trzeci jest bezimienny. Wszystkie je łączy Bogdanka.
Szachty – zbiorcza nazwa używana przez mieszkańców Poznania na zespół glinianek, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części miasta, w dawnych osadach związanych z cegielniami - Rudniczem i Świerczewie.
Ślum – nieistniejący obecnie staw na terenie Poznania, w dzielnicy Górczyn.

Staw Świerczewo – jeden ze stawów pocegielnianych (glinianek), zlokalizowany w obrębie poznańskich Szacht, na południu Świerczewa, w rejonie ulic Mieleszyńskiej i Stara Cegielnia. Powierzchnia zlewni – 0,4 km².

Jezioro Umultowskie – jezioro morenowe polodowcowe, położone w północnej części Poznania, na terenie Umultowa, w rejonie ulic Umultowskiej, Mleczowej, Słonecznikowej i Rumiankowej. Jest to jeden z najmniejszych zbiorników wodnych miasta. Jezioro leży w północnym, naramowckim klinie zieleni i w tym klinie jest jedynym większym akwenem. Zasilane przez Potok Umultowski. Nad brzegiem jeziora od strony ulicy Mleczowej zlokalizowany jest kościół pw. Św. Jadwigi Królowej Wawelskiej oraz w pobliżu znajdują się Osiedle Różany Potok i Kampus Morasko. Do jeziora przylegają tereny parkowe dworu umultowskiego.
Wierzbak – ciek wodny na terenie Poznania, lewy dopływ Bogdanki.
Zbiornik Czapnica – zespół sztucznych zbiorników powyrobiskowych, zlokalizowanych na Starołęce Wielkiej w Poznaniu.

Zielinka – prawy dopływ Cybiny przy wschodniej granicy Poznania.

Zimna Woda – małe jezioro polodowcowe o powierzchni 0,2 km², położone w północnej części Poznania, w masywie Góry Moraskiej, na terenie Moraska.
Żegrzynka – niewielki ciek zlokalizowany w całości w Poznaniu na Chartowie, obecnie jako kanał deszczowy Poznańskiego Systemu Kanalizacyjnego.