Gospodarka PolskiW
Gospodarka Polski

Gospodarka Polski – jest gospodarką mieszaną. To szósta co do wielkości gospodarka w Unii Europejskiej i największa wśród członków Unii Europejskiej z krajów byłego bloku wschodniego. W latach 90. XX wieku przeszła transformację z gospodarki centralnie kierowanej (socjalistycznej) do gospodarki rynkowej (kapitalistycznej). Od 1990 r. Polska prowadzi politykę liberalizacji gospodarczej.

Belgijska Izba GospodarczaW
Belgijska Izba Gospodarcza

Belgijska Izba Gospodarcza jest dobrowolną organizacją pozarządową, działającą jako związek pracodawców. Powstała w 1992 jako nieformalny klub, w którym belgijscy przedsiębiorcy i ich rodziny mogli spotykać się i dzielić doświadczeniami.

Bezrobocie w PolsceW
Bezrobocie w Polsce

W Polsce, według ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, nie ucząca się w szkole w systemie dziennym, zarejestrowana we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli:ukończyła 18 lat, z wyjątkiem młodocianych absolwentów, nie osiągnęła wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1a i 1b oraz w art. 27 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie nabyła prawa do emerytury, renty inwalidzkiej, nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni pow. 2 ha przeliczeniowych, nie jest osobą niepełnosprawną, której stan zdrowia nie pozwala na podjęcie zatrudnienia nawet w połowie wymiaru czasu pracy, nie jest osobą tymczasowo aresztowaną i nie odbywa kary pozbawienia wolności, nie uzyskuje miesięcznie dochodu w wysokości przekraczającej połowę najniższego wynagrodzenia, nie pobiera zasiłku stałego, lub renty socjalnej.

Brytyjsko-Polska Izba HandlowaW
Brytyjsko-Polska Izba Handlowa

Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, powstała w 1992 jako Brytyjska Izba Handlowa w Polsce. W 1998 połączyła się z założoną w 1995 podobną izbą w Londynie. W 1997 zmieniono nazwę i jej statut, aby stała się izbą bilateralną oraz wspierającą wzajemną wymianę gospodarczą między Wielką Brytanią i Polską. Przy współpracy z członkami Izby oraz lokalnymi organizacjami gospodarczymi i samorządowymi BPCC aktywnie realizuje program promocji polskich regionów, wspiera polskich eksporterów i przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy dla Polaków – tak w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii.

Dziura BaucaW
Dziura Bauca

Dziura Bauca – określenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce, prognozowanego w budżecie państwa na rok 2001 przez Jarosława Bauca, który w okresie od 8 czerwca 2000 do 28 sierpnia 2001 pełnił funkcję ministra finansów w rządzie AWS.

ERIF Biuro Informacji GospodarczejW
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. – polskie biuro informacji gospodarczej. Rozpoczęło działalność w 2003 r. Początkowo funkcjonowało pod firmą KSV BIG, od 2009 r. jako Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, a od września 2016 r. zmieniło nazwę na ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Od 2007 r. biuro należy do Grupy Kapitałowej KRUK. Jest pierwszym tego typu biurem, które od 2010 roku co kwartał za pośrednictwem niezależnego biegłego rewidenta weryfikuje stan swojej bazy danych i publikuje aktualne statystyki.

Francusko-Polska Izba GospodarczaW
Francusko-Polska Izba Gospodarcza

Francusko-Polska Izba Gospodarcza – francusko-polska organizacja samorządu gospodarczego z siedzibą w Warszawie.

Gospodarcza Izba Polsko-AlgierskaW
Gospodarcza Izba Polsko-Algierska

Gospodarcza Izba Polsko-Algierska – samorządowa organizacja mająca na celu rozwój stosunków gospodarczych pomiędzy dwoma państwami.

Inflacja w PolsceW
Inflacja w Polsce

Za utrzymanie inflacji w Polsce na optymalnym poziomie odpowiada Narodowy Bank Polski, zaś przepisy ustawy o NBP mówią, że „podstawowym celem działalności Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP”.

Innowacyjność polskiej gospodarkiW
Innowacyjność polskiej gospodarki

Innowacyjność gospodarki – zdolność i motywacja przedsiębiorców do prowadzenia badań naukowych polepszających i rozwijających produkcję, do poszukiwania nowych rozwiązań, pomysłów i koncepcji. Innowacje w gospodarce prowadzą do tworzenia nowych produktów, do ulepszania technologii, zwiększenia efektywności i tym samym do zwiększenia konkurencyjności gospodarki wobec innych krajów.

Izba CoachinguW
Izba Coachingu

Izba Coachingu – polska organizacja branżowa o deklarowanej niezależności, reprezentująca interesy środowiska coachingowego w Polsce. Pierwsza na świecie izba gospodarcza zrzeszająca przedsiębiorstwa świadczące usługi z obszaru coachingu. Siedzibą organizacji jest Warszawa.

Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-IzraelW
Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Izrael

Izba Przemysłowo–Handlowa Polska–Izrael wspomaga promocję stosunków gospodarczych, handlowych i kulturalnych pomiędzy Polską i Izraelem.

Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-RPAW
Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-RPA

Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-RPA – działająca w latach 1990-1992, niefunkcjonująca obecnie organizacja samorządu gospodarczego, która miała za zadanie rozwój bilateralnych stosunków gospodarczych między obydwoma krajami.

Izba Przemysłowo-Handlowa w KrakowieW
Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie

Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie – izba gospodarcza, powstała pierwotnie w zaborze austriackim w dniu 14 listopada 1850 roku, jako Izba Handlowa i Przemysłowa w Krakowie. Działała na podstawie przepisów austriackich, zrzeszając przedsiębiorców i rzemieślników. W 1905 został wybudowany nowy gmach Izby przy ulicy Długiej. W latach 1927–1929 została przeorganizowana na podstawie rozporządzenia z dnia 15 lipca 1927 roku o izbach przemysłowo-handlowych. Jej zakres terytorialny obejmował województwo krakowskie oraz zachodnią część województwa lwowskiego.

Kongres 590W
Kongres 590

Kongres 590 – cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych. Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. Organizatorem jest Kongres 590 Sp. z o.o.

Krajowa Izba GospodarczaW
Krajowa Izba Gospodarcza

Krajowa Izba Gospodarcza – organizacja samorządu gospodarczego działająca na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych, powstała na bazie Polskiej Izby Handlu Zagranicznego.

Narodowy fundusz inwestycyjnyW
Narodowy fundusz inwestycyjny

Narodowy fundusz inwestycyjny – fundusz inwestycyjny typu zamkniętego, w formie spółki akcyjnej założonej przez Skarb Państwa, działający na podstawie ustawy o NFI, która utraciła moc 1 stycznia 2013 roku, oraz Kodeksu spółek handlowych.

Niderlandzko-Polska Izba GospodarczaW
Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza

Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza - izba gospodarcza na rzecz handlu między Holandią i Polską. Idea jej powołania zrodziła się w 1997, podczas oficjalnej wizyty w Polsce królowej Beatrycze. W rok później organizacja zaczęła zrzeszać podmioty gospodarcze aktywnie uczestniczące w wymianie handlowej między Polską i Holandią, w tym wszystkich największych inwestorów holenderskich w Polsce, jak również wiele małych i średnich przedsiębiorstw.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej PolskiejW
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej – polskie resortowe odznaczenie cywilne nadawane przez ministra gospodarki; ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2014, jako zaszczytne honorowe wyróżnienie w formie odznaki honorowej.

Plan HausneraW
Plan Hausnera

Plan Hausnera – to plan naprawy finansów publicznych Rzeczypospolitej autorstwa byłego wicepremiera oraz ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera. Plan został przyjęty przez rząd Leszka Millera 27 stycznia 2004 roku, jego realizacją zajmował się również rząd premiera Marka Belki.

Polska Fundacja NarodowaW
Polska Fundacja Narodowa

Polska Fundacja Narodowa – założona w 2016 w Polsce fundacja utworzona przez 17 spółek Skarbu Państwa. Według słów premier Beaty Szydło Fundacja miała budować polską markę, wykorzystując siłę i energię spółek skarbu państwa. Stała się obiektem kontrowersji medialnych i ostrej krytyki, zwłaszcza ze strony ugrupowań opozycyjnych wobec rządów PiS.

Polska Izba MlekaW
Polska Izba Mleka

Polska Izba Mleka – największa w Polsce organizacja branży mleczarskiej działająca od 2008 r.; utworzona z inicjatywy spółdzielni i zakładów mleczarskich oraz firm współpracujących z mleczarstwem; zrzesza największych w Polsce producentów i przetwórców mleka. Strategiczny partner instytucji krajowych, unijnych i agend rządowych działających na rzecz rozwoju mleczarstwa.

Polsko-Arabska Izba GospodarczaW
Polsko-Arabska Izba Gospodarcza

Polsko-Arabska Izba Gospodarcza – samorządowa organizacja mająca na celu rozwój stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a państwami arabskimi - Algierią, Arabią Saudyjską, Bahrajnem, Egiptem, Irakiem, Jemenem, Jordanią, Katarem, Kuwejtem, Libanem, Libią, Marokiem, Mauretanią, Saharą Zachodnią, Omanem, Palestyną, Sudanem, Syrią, Tunezją, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Polsko-Białoruska Izba Handlowo-PrzemysłowaW
Polsko-Białoruska Izba Handlowo-Przemysłowa

Polsko-Białoruska Izba Gospodarcza której głównym zadaniem jest działalność na rzecz rozwoju polsko-białoruskich stosunków gospodarczych. Istotną stroną działań izby są m.in.: organizacja misji gospodarczych, forum, szkoleń, targów, wystaw, oraz spotkań biznesowych.

Polsko-Bułgarska Izba Przemysłowo-HandlowaW
Polsko-Bułgarska Izba Przemysłowo-Handlowa

Polsko-Bułgarska Izba Przemysłowo-Handlowa wspiera polsko-bułgarskie stosunki gospodarcze oraz reprezentuje i chroni interesy polskich i bułgarskich firm członkowskich.

Polsko-Dominikańska Izba GospodarczaW
Polsko-Dominikańska Izba Gospodarcza

Polsko-Dominikańska Izba Gospodarcza, jest organizacją bilateralną, powołaną z inicjatywy Krajowej Izby Gospodarczej.

Polsko-Indyjska Izba GospodarczaW
Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza

Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza – izba gospodarcza, założona 17 września 2008 w Poznaniu. Jej celem jest pogłębianie i wzmacnianie więzi gospodarczych pomiędzy przedsiębiorstwami w Polsce i Indiach, zachęcanie do podejmowania wspólnych przedsięwzięć i wymiany doświadczeń biznesowych. Ze względu na znaczące różnice kulturowe występujące pomiędzy Indiami i Polską, Izba pełni również funkcję platformy wymiany wartości kulturowych.

Polsko-Iracka Izba GospodarczaW
Polsko-Iracka Izba Gospodarcza

Polsko-Iracka Izba Gospodarcza – organizacja samorządowa promująca rozwój stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a Irakiem.

Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-PrzemysłowaW
Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa

Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa została powołana na potrzeby polskich i kazachstańskich przedsiębiorców.

Polsko-Libijska Izba GospodarczaW
Polsko-Libijska Izba Gospodarcza

Polsko-Libijska Izba Gospodarcza – organizacja, której celem jest inspirowanie i wspomaganie rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy obydwoma krajami.

Polsko-Luksemburska Izba GospodarczaW
Polsko-Luksemburska Izba Gospodarcza

Polsko-Luksemburska Izba Gospodarcza (PLIG) – organizacja dwustronna samorządu gospodarczego reprezentująca interesy gospodarcze zrzeszonych w niej polskich i luksemburskich przedsiębiorców w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, w szczególności wobec władz publicznych. Została zarejestrowana 10.01.2019 r. pod numerem KRS 0000763962. PLIG obejmuje swoim zasięgiem działania obszar całej Polski i Luksemburga. Siedziba Izby mieści się we Wrocławiu a regionalne reprezentowana jest przez wyznaczonych członków Zarządu. Organizacja kierowana jest przez sześcioosobowy Zarząd, a organem kontrolnym i opiniującym jest trzyosobowa Rada Izby.

Polsko-Łotewska Izba HandlowaW
Polsko-Łotewska Izba Handlowa

Polsko-Łotewska Izba Handlowa - utworzona dla wspomagania rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy Polską a Łotwą, oraz popierania polskich interesów gospodarczych na Łotwie i łotewskich interesów gospodarczych w Polsce.

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-HandlowaW
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa – niemiecka agencja gospodarcza działająca w formie prawnej polskiej izby gospodarczej, podporządkowana i zależna organizacyjnie i finansowo od Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii; jednostka jest formalnie największą pod względem liczby członków izbą bilateralną w Polsce. AHK Polska jest też jedną z 92 niemieckich Zagranicznych Izb Przemysłowo-Handlowych AHK, uznana przez Niemieckie Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych oraz Krajową Izbę Gospodarczą. Głównymi zadaniami AHK Polska są wspieranie niemieckich firm w Polsce i polskich w Niemczech oraz informowanie o rynku niemieckim.

Polsko-Południowoafrykańska Izba GospodarczaW
Polsko-Południowoafrykańska Izba Gospodarcza

Polsko-Południowoafrykańska Izba Gospodarcza – powołana w 2001, niefunkcjonująca obecnie organizacja samorządu gospodarczego, która miała za zadanie rozwój bilateralnych stosunków gospodarczych między obydwoma krajami. Obecnie postawiona w stan likwidacji (2009-2015).

Polsko-Rosyjska Izba Handlowo-PrzemysłowaW
Polsko-Rosyjska Izba Handlowo-Przemysłowa

Polsko-Rosyjska Izba Handlowo-Przemysłowa powstała jako organizacja samorządu gospodarczego reprezentująca interesy zrzeszonych w niej polskich i rosyjskich podmiotów gospodarczych wobec władz i organizacji pozarządowych obu krajów.

Polsko-Rumuńska Izba GospodarczaW
Polsko-Rumuńska Izba Gospodarcza

Polsko-Rumuńska Izba Gospodarcza – prywatna inicjatywa o charakterze bilateralnym, której celem jest promowanie stosunków gospodarczych i przemysłowych między Polską a Rumunią.

Polsko-Szwajcarska Izba GospodarczaW
Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza

Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza została założona jako Polsko-Szwajcarska Izba Przemysłu i Handlu. Jest dobrowolnym, nie dotowanym przez instytucje publiczne stowarzyszeniem utworzonym według prawa polskiego. Zrzesza większość firm szwajcarskich w Polsce. Misją Izby jest budowa sprzyjających warunków dla rozwoju polsko-szwajcarskich kontaktów gospodarczych. W 2009 Izba przyjęła obecną nazwę.

Polsko-Szwedzka Izba GospodarczaW
Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza

Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza – organizacja, której celem jest inspirowanie i wspomaganie rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy obydwoma krajami.

Polsko-Turecka Izba GospodarczaW
Polsko-Turecka Izba Gospodarcza

Polsko-Turecka Izba Gospodarcza której celem jest wsparcie firm członkowskich, a także innych zainteresowanych firm w podejmowaniu wzajemnie korzystnej współpracy z partnerami z obydwu krajów, a w rezultacie wspomaganie rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy Polską i Turcją, a także między regionami polskimi i tureckimi.

Polsko-Wietnamska Izba GospodarczaW
Polsko-Wietnamska Izba Gospodarcza

Polsko-Wietnamska Izba Gospodarcza – organizacja samorządowa powołana w 2009 do rozwoju bilateralnych stosunków gospodarczych między Polską a Wietnamem.

II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska”W
II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska”

II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska” – jubileuszowa wystawa osiągnięć gospodarczych, naukowych, kulturalnych i obywatelskich Polski, zorganizowana w Poznaniu z okazji 25-lecia odzyskania wolności (1989-2014). Odbywała się 2-15 czerwca 2014 na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nazwą nawiązuje do Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w Poznaniu w 1929 z okazji 10-lecia Polski odrodzonej. Patronat nad wystawą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Program Ograniczania Niskiej EmisjiW
Program Ograniczania Niskiej Emisji

Program Ograniczania Niskiej Emisji – program stworzony w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań i analiz, które wskazały bardzo zły stan powietrza w poszczególnych regionach Polski. Stanowi część wykonawczą gminnych Programów Ochrony Środowiska i jest niezbędny w kwestii pozyskiwania dotacji nie tylko krajowych, ale także unijnych.

Program Operacyjny Infrastruktura i ŚrodowiskoW
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Stworzona przez Komisję Europejską Umowa Partnerstwa, określa główne kierunki wsparcia w ramach Polityki Spójności 2014-2020, na co składa się również PO Infrastruktura i Środowisko. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) tak samo, jak jego poprzednik POIiŚ 2007-2013, ma za zadanie dążyć do zrównoważonego rozwoju gospodarki i zwiększenia konkurencyjności, co będzie możliwe przez wsparcie rozwoju infrastruktury technicznej w Polsce. Wszystkie projekty, które w ramach tego programu otrzymają dotację, przyczynią się nie tylko do rozwoju gospodarczego kraju, ale również wpłyną na życie codzienne Polaków.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020W
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 – dokument przyjęty przez Radę Ministrów 8 stycznia 2014 roku, stanowiący krajową implementację polityki spójności Unii Europejskiej w zakresie wzrostu innowacji i działań badawczych. Program w całości będzie realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. POIR to jeden z 6 programów krajowych, które realizowane będą na terytorium całej Polski. Zgodnie z Umową Partnerską, alokacja środków na POIR wynosi 8 614,1 mln euro.

Program Operacyjny Kapitał LudzkiW
Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Program Operacyjny Kapitał Ludzki, POKL – jeden z programów finansowanych z Funduszy Europejskich realizowanych w Polsce w latach 2007–2013. Jest to program, w ramach którego m.in. organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, instytucje rynku pracy, jednostki administracji samorządowej i rządowej mogą realizować projekty przyczyniające się do zwiększenia kompetencji osób pracujących i prowadzących działalność gospodarczą, aktywizacji osób bezrobotnych, zwiększenia poziomu kształcenia, rozwoju ekonomii społecznej, wspierające osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, czy ułatwiające rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Program Operacyjny Polska WschodniaW
Program Operacyjny Polska Wschodnia

Program Operacyjny Polska Wschodnia – dokument szczegółowy wynikający z Umowy Partnerskiej podpisanej przez Radę Ministrów 8 stycznia 2014 roku. Dostępna kwota środków jest równa 2 1172 mld euro. Program realizowany będzie w 5 województwach wschodniej Polski w latach 2014–2020 zgodnie ze Strategią rozwoju społeczno-gospodarczą Polski Wschodniej do 2020: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja RozwójW
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

Dokument, który został przyjęty przez Radę Ministrów 8 stycznia 2014 roku. Jest jednym z 6 programów krajowych jakie będę realizowane w okresie 2014-2020. Finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przeciętne wynagrodzenieW
Przeciętne wynagrodzenie

Przeciętne wynagrodzenie – średnia płaca. Przeciętne wynagrodzenie oblicza się, dzieląc wynagrodzenia naliczone za okres sprawozdawczy przez liczbę pracowników, z wyłączeniem osób przebywających na urlopie macierzyńskim.

Przemysł lotniczy w PolsceW
Przemysł lotniczy w Polsce

Przemysł lotniczy w Polsce – gałąź przemysłu produkująca części do samolotów, szybowców, śmigłowców i osprzęt lotniczy. W 2008 roku zrealizował przychody przekraczające miliard USD.

SymlekW
Symlek

SYMLEK – ogólnopolski system informatyczny obejmujący wszystkie zagadnienia związane z oceną bydła mlecznego. Pierwsze prace nad nim rozpoczęto w 1972 roku. Właścicielem zbiorczej bazy danych jest Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, a nadzór informatyczny sprawuje ZETO Olsztyn.

Teraz PolskaW
Teraz Polska

Teraz Polska – polski znak promocyjny, który powstał w 1992 roku. Głównym celem postawionym przez twórców idei godła była walka o odrodzenie prestiżu polskiej marki.

Urząd Ochrony Konkurencji i KonsumentówW
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – polski urząd antymonopolowy obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji rządowej, działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Organizację Urzędu określa statut nadany w drodze zarządzenia przez Prezesa Rady Ministrów.

Wina polskieW
Wina polskie

Wina polskie – wina produkowane w Polsce.

Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w PolsceW
Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce

Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce jest niezależnym zrzeszeniem pracodawców działającym na rynku polskim, powołanym 4 grudnia 1996. Wpis sądowy pod nazwą Włoska Izba Handlowa Warszawa nastąpił 27 maja 1997.

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju RegionalnegoW
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego – jeden z siedmiu programów operacyjnych, które służą realizacji Narodowego Planu Rozwoju/Podstaw Wsparcia Wspólnoty na lata 2004–2006. Program ten rozwija cele NPR, określając priorytety, kierunki i wysokość środków przeznaczonych na realizację polityki regionalnej państwa, które będą uruchamiane z udziałem funduszy strukturalnych w pierwszym okresie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Związek Pracodawców ShokokaiW
Związek Pracodawców Shokokai

Związek Pracodawców Shokokai, używający też nazwy Polsko-Japońskiej Izby Handlu i Przemysłu - organizacja, której celem jest inspirowanie i wspomaganie rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy polskimi i japońskimi podmiotami gospodarczymi.