III RzeszaW
III Rzesza

III Rzesza – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami Adolfa Hitlera i NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka, od 1938 używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka. W III Rzeszy partia nazistowska sprawowała totalitarną kontrolę nad niemal wszystkimi aspektami życia obywateli. Reżim nazistowski dobiegł końca po zwycięstwie wojsk alianckich nad III Rzeszą w maju 1945 roku, co zakończyło II wojnę światową w Europie.

Afera Blomberga-FritschaW
Afera Blomberga-Fritscha

Afera Blomberga-Fritscha – uknuta intryga polityczna, której punkt kulminacyjny nastąpił w 1938 roku. Odpowiednio sfabrykowana i sfałszowana sprawa natury obyczajowej, celowo wywołana przez czołowych dostojników III Rzeszy i realizowana przez podległe im służby w celu osiągnięcia partykularnych korzyści politycznych, wymierzona przeciwko wysoko postawionym wojskowym III Rzeszy: feldmarszałkowi Wernerowi von Blombergowi – Ministrowi Wojny i generałowi Wernerowi von Fritschowi – Naczelnemu Dowódcy Wojsk Lądowych.

AhnenpassW
Ahnenpass

Ahnenpass – dokument aryjskiego rodowodu obywateli III Rzeszy wprowadzony w 1933 r.

Archiwum Fotograficzne HoffmannaW
Archiwum Fotograficzne Hoffmanna

Archiwum Fotograficzne Hoffmanna – skatalogowany zbiór około 58 000 opisanych fotografii i stereogramów wykonanych w latach trzydziestych i czterdziestych XX. wieku przez zakład fotograficzny Heinricha Hoffmanna, uważanego za „nadwornego fotografa Adolfa Hitlera”, stanowiący swoistą kronikę III Rzeszy. Spośród zdjęć Hoffmana wybierano te, które można było następnie publikować w prasie. Część wybranych zdjęć, przeznaczona do gazetek ściennych reprodukowana była od razu z „oficjalnym” komentarzem.

Blut und BodenW
Blut und Boden

Blut und Boden, – szowinistyczna i rasistowska ideologia używana w III Rzeszy, oparta na idei przywiązania ludzi do ziemi, na której żyją.

BreitspurbahnW
Breitspurbahn

Breitspurbahn – kolej o rozstawie toru 3000 mm, miała połączyć miasta: Berlin z Monachium, Paryż z Donieckiem przez Berlin, oraz Hamburg z Linzem.

Centrala do Spraw Grobów Niemieckich w PolsceW
Centrala do Spraw Grobów Niemieckich w Polsce

Centrala do Spraw Grobów Niemieckich w Polsce – niemieckie archiwum nazistowskie działające od października 1939 do maja 1942, podlegające namiestnikowi Kraju Warty, a zlokalizowane w gmachu dawnego kolegium jezuickiego w Poznaniu, przy placu Kolegiackim. Dokumenty Centrali znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu.

CholmeraktionW
Cholmeraktion

Cholmeraktion Akcja chełmska – akcja przesiedleńcza i kolonizacyjna ludności niemieckiej będącej częścią większej akcji zwanej „Heim ins Reich” z terenów ziemi chełmskiej i lubelszczyzny na tereny III Rzeszy i okupowanej Wielkopolski.

Deutsche ArbeitsfrontW
Deutsche Arbeitsfront

Deutsche Arbeitsfront – niemiecka organizacja korporacyjna, działająca pod nadzorem NSDAP, łącząca robotników, rzemieślników, pracowników umysłowych i pracodawców. DAF dzielił się na 18 wspólnot według gałęzi przemysłu.

Dziwna wojnaW
Dziwna wojna

Dziwna wojna – kolokwialna definicja sytuacji, jaka miała miejsce w pierwszym okresie II wojny światowej na froncie zachodnim po formalnym wypowiedzeniu przez Francję i Wielką Brytanię 3 września 1939 roku wojny III Rzeszy po zaprzestaniu faktycznych działań wojennych na lądzie w okresie od października 1939 do kampanii francuskiej w maju 1940 roku.

Flaga III RzeszyW
Flaga III Rzeszy

Flaga III Rzeszy – flaga państwa niemieckiego (1933–1945). Od 11 marca 1933 do 15 września 1935 w użyciu były dwie flagi, flaga identyczna z flagą Związku Północnoniemieckiego i Cesarstwa Niemieckiego oraz flaga Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Druga flaga stała się w 1935 roku jedyną oficjalną flagą państwa i pozostawała nią do 23 maja 1945 roku.

Godło III RzeszyW
Godło III Rzeszy

Godło III Rzeszy – jeden z symboli państwowych nazistowskich Niemiec w latach 1935–1945.

HaunebuW
Haunebu

Haunebu – określenie hipotetycznych statków latających w kształcie dysku wyposażonych w napęd antygrawitacyjny skonstruowanych podczas II wojny światowej przez niemieckich inżynierów dla sił powietrznych III Rzeszy, mające być jednym z projektów Wunderwaffe. Statki rzekomo produkowano w fabrykach Skody w Pradze i w Górach Sowich. Projekty latających dysków zaczęto opracowywać w latach dwudziestych w Niemczech. Pierwszy statek latający Haunebu miał wznieść się w powietrze latem 1939 roku, pod koniec wojny opracowano Haunebu III, który rzekomo mógł wzbić się do stratosfery. Przed samym końcem wojny statki rzekomo przetransportowano U-Bootami na Antarktydę.

Heil HitlerW
Heil Hitler

Heil Hitler, Hitlergruß – powitanie w III Rzeszy. Jest połączeniem salutu rzymskiego, czyli czynności polegającej na podniesieniu wyprostowanego prawego ramienia nieco powyżej wysokości ramion, z okrzykiem Heil Hitler!.

Heim ins ReichW
Heim ins Reich

Heim ins Reich – masowe i (teoretycznie) dobrowolne przesiedlenia ludności pochodzenia niemieckiego, tzw. volksdeutschów z obszarów ZSRR, Rumunii i krajów bałtyckich na tereny Niemiec, Generalnego Gubernatorstwa oraz obszary włączone w granice Rzeszy; zaplanowane, zorganizowane i przeprowadzone przez rząd III Rzeszy na podstawie dwustronnych umów międzypaństwowych w latach 1939–1944.

Kampania śródziemnomorskaW
Kampania śródziemnomorska

Kampania śródziemnomorska – działania wojenne prowadzone przez siły Osi i aliantów, mające na celu opanowanie basenu Morza Śródziemnego w czasie II wojny światowej. Walki w tym rejonie były spowodowane przystąpieniem faszystowskich Włoch do wojny po stronie nazistowskich Niemiec.

Kapitulacja III RzeszyW
Kapitulacja III Rzeszy

Kapitulacja III Rzeszy – końcowy akcent II wojny światowej w Europie, który nastąpił 8 maja 1945 roku o 22:43 czasu środkowoeuropejskiego, czyli 9 maja o 00:43 według czasu moskiewskiego. Akt wszedł w życie 8 maja 1945 o 23:01 czasu środkowoeuropejskiego, czyli 9 maja o 1:01 czasu moskiewskiego. Dzień wcześniej, 7 maja 1945, podpisano pierwszą kapitulację nazwaną później wstępnym protokołem kapitulacyjnym.

Konferencja w WannseeW
Konferencja w Wannsee

Konferencja w Wannsee – spotkanie, które odbyło się 20 stycznia 1942 roku w willi przy Großer Wannsee 56/58 w Berlinie, na którym zebrali się wysokiej rangi niemieccy urzędnicy państwowi, pod przewodnictwem Reinharda Heydricha. Tematem narady było omówienie ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, jak eufemistycznie określano rozpoczęte już ludobójstwo Żydów.

Kraj SudetówW
Kraj Sudetów

Kraj Sudetów – region Czechosłowacji obejmujący pogranicze czesko-niemieckie i czesko-austriackie w Sudetach, Rudawach, Smreczanach, Lesie Czeskim, Szumawie i Morawach południowych zamieszkany od dawna przez Niemców sudeckich. W skład Kraju Sudetów wchodziły ziemie Czech, Moraw i Śląska Czeskiego.

KrolloperW
Krolloper

Krolloper – budynek, niegdyś znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Tiergarten, na obszarze noszącym później nazwę Platz der Republik. Powstał w stylu renesansu biedermeierowskiego w latach 1843–1844 z inicjatywy pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV i przedsiębiorcy Josepha Krolla jako lokal gastronomiczno-rozrywkowy. Joseph Kroll prowadził ten lokal do swojej śmierci w 1848 roku, zaś po nim interes przejęła jego córka Auguste, która przekształciła lokal w prywatną instytucję teatralną. W 1894 roku budynek nabył właściciel browaru Julius Bötzow, który rok później wydzierżawił obiekt państwowej instytucji teatralnej. W 1896 roku gmach przeszedł na własność skarbu państwa, po czym do 1931 roku służył jako miejsce wystawiania różnych utworów scenicznych, m.in. oper. W okresie od marca 1933 roku do kwietnia 1942 roku w budynku odbywały się posiedzenia niemieckiego parlamentu (Reichstagu), co było następstwem pożaru, jaki strawił siedzibę tego organu w lutym 1933 roku. W 1943 i 1945 roku obiekt uległ zniszczeniu w wyniku działań związanych z II wojną światową, a następnie w 1951 i 1957 roku został rozebrany.

Linia ZygfrydaW
Linia Zygfryda

Linia Zygfryda – system niemieckich umocnień wzdłuż granicy Niemiec z Francją i Luksemburgiem, liczący ok. 600 km. Zbudowano na niej ok. 15 560 obiektów fortyfikacyjnych i umocnień.

Lista deputowanych do Reichstagu III Rzeszy (IV kadencja)W
Lista deputowanych do Reichstagu III Rzeszy (IV kadencja)

Według oficjalnych wyników oddano prawie 49 milionów głosów, z czego 99,1% na listę NSDAP. Reichstag liczył 814 członków, a po włączeniu delegatów z czeskich Sudetów i innych terenów zaanektowanych ich liczba wzrosła do 876. W latach 1938-1942 Reichstag zebrał się na tylko na 8 zgromadzeniach plenarnych.

MachtergreifungW
Machtergreifung

Machtergreifung – określenie pochodzące z języka niemieckiego, dotyczące dokonanego 30 stycznia 1933 objęcia władzy rządowej w Niemczech przez NSDAP i następującym przeobrażeniu demokracji w dyktaturę. Wydarzenie stanowi de facto początek istnienia III Rzeszy.

Ministerstwo Propagandy i Oświecenia PublicznegoW
Ministerstwo Propagandy i Oświecenia Publicznego

Ministerstwo Propagandy i Oświecenia Publicznego – ministerstwo istniejące w okresie III Rzeszy, którego zadaniem była kontrola i regulacja takich dziedzin jak kultura i sprawy społeczne. Ministerstwo zostało utworzone 13 marca 1933 roku przez Adolfa Hitlera w nowym narodowosocjalistycznym rządzie. Na czele ministerstwa stał Joseph Goebbels, który był odpowiedzialny za kontrolę prasy i kultury na obszarze Rzeszy.

Ministerstwo Rzeszy do spraw Okupowanych Terytoriów WschodnichW
Ministerstwo Rzeszy do spraw Okupowanych Terytoriów Wschodnich

Ministerstwo Rzeszy do spraw Okupowanych Terytoriów Wschodnich, potocznie nazywane Ministerstwem Wschodnim – jeden z resortów funkcjonujących w III Rzeszy w latach 1941–1945.

Niemiecki Ruch WiaryW
Niemiecki Ruch Wiary

Niemiecki Ruch Wiary – okultystyczny ruch religijny w III Rzeszy.

Ofensywa w SaarzeW
Ofensywa w Saarze

Ofensywa w Saarze – działania wojenne prowadzone w pierwszym okresie II wojny światowej na froncie zachodnim po wypowiedzeniu przez Francję i Wielką Brytanię 3 września 1939 wojny III Rzeszy po agresji III Rzeszy na Polskę.

Okręg Rzeszy Kraj SudetówW
Okręg Rzeszy Kraj Sudetów

Okręg Rzeszy Kraj Sudetów – nazwa regionu administracyjnego istniejącego w latach 1938-1945, jednostka administracyjna III Rzeszy obejmująca pogranicze Czech, Moraw i Śląska Czeskiego. Najwyższym punktem był wierzchołek Śnieżki – 1603 m n.p.m.

Organisation SchmeltW
Organisation Schmelt

Organisation Schmelt – utworzona w 1941 w nazistowskich Niemczech organizacja mająca za zadanie budowę sieci obozów pracy przymusowej na Górnym Śląsku i eksploatację pracy więźniów w tych obozach, założona i kierowana przez SS-Brigadeführera Albrechta Schmelta. Rozwiązana w 1943 r. w związku z narastającymi zarzutami wobec jej kierownika o malwersacje finansowe.

P (oznaczenie)W
P (oznaczenie)

P – oznaczenie Polaków zmuszonych do pracy przymusowej w III Rzeszy.

Pożar ReichstaguW
Pożar Reichstagu

Pożar Reichstagu – pożar gmachu parlamentu Rzeszy w Berlinie w nocy z 27 na 28 lutego 1933 roku.

Przemówienie w Pałacu SportuW
Przemówienie w Pałacu Sportu

Przemówienie w Pałacu Sportu – mowa wygłoszona przez ministra propagandy Josepha Goebbelsa w berlińskim Pałacu Sportu 18 lutego 1943 roku dla dużej, lecz starannie wybranej publiczności. W wygłoszonej mowie wzywał do rozpoczęcia wojny totalnej przeciwko ZSRR i państwom alianckim.

Przesiedlenia Niemców bałtyckich w czasie II wojny światowejW
Przesiedlenia Niemców bałtyckich w czasie II wojny światowej

Przesiedlenia Niemców bałtyckich w czasie II wojny światowej – akcja przesiedleńcza i kolonizacyjna Niemców bałtyckich, będącej częścią większej akcji zwanej "Heim ins Reich" z terenów państw bałtyckich na tereny III Rzeszy i okupowanej Wielkopolski.

ReichsluftfahrtministeriumW
Reichsluftfahrtministerium

Reichsluftfahrtministerium, w skrócie RLM, ministerstwo lotnictwa w okresie nazistowskich Niemiec (1933-1945). Jest to również oryginalna nazwa kompleksu budynków Detlev Rohwedder-Haus na Wilhelmstraße 81-85, obecnie 97, w centrum Berlina, w którym obecnie mieści się Federalne Ministerstwo Finansów.

ReichsnährstandW
Reichsnährstand

Reichsnährstand, RNS – organizacja rządowa, powstała w III Rzeszy, której celem była regulacja produkcji żywnościowej i tworzenie nowej polityki rolnej. Organizacja została założona na podstawie dekretu o nazwie „Reichsnahrstandsgesetz”, 13 września 1933. Pierwszym ministrem organizacji został Richard Walther Darré.

ReichstagW
Reichstag

Reichstag w języku niemieckim ma kilka znaczeń:historycznie oznaczał zgromadzenie przedstawicieli w Niemczech : 1495 do 1806: Sejm Rzeszy - zgromadzenie wasali cesarskich Świętego Cesarstwa Rzymskiego, stanowiące do pewnego stopnia w ustroju feudalnym przeciwwagę do centralnej władzy cesarza. 1867 do 1871: zgromadzenie przedstawicielskie w Związku Północnoniemieckim. 1871 do 1918: parlament II Rzeszy, 1919 do 1945: parlament Republiki Weimarskiej i III Rzeszy jako forma skrócona od pełnego wyrażenia (niem.) Reichstagsgebäude, budynek Reichstagu, ukończony 5 grudnia 1894, od 1998 po odbudowie i przebudowie budynku oraz przeniesieniu stolicy kraju z Bonn do Berlina ponownie siedziba parlamentu RFN (Bundestag)

Różowa swastykaW
Różowa swastyka

Różowa swastyka. Homoseksualizm w partii nazistowskiej – książka autorstwa Scotta Lively'ego i Kevina Abramsa z 1995, postulująca tezę wpływu osób homoseksualnych i ruchów ideowych przewodzonych przez nie, na rodzący się nazizm w Niemczech lat 30. XX wieku. Wartość merytoryczna pracy została podważona przez niektóre organizacje m.in. ze względu na zaangażowanie Lively'ego w działania ruchu ewangelizacyjnego Watchmen on the Walls, który jest krytykowany przez Southern Poverty Law Center jako polityczny ruch homofobiczny od lat 90. XX wieku.

Rząd Adolfa HitleraW
Rząd Adolfa Hitlera

Rząd Adolfa Hitlera w III Rzeszy istniał od 30 stycznia 1933 roku (Machtergreifung) do 30 kwietnia 1945 roku.

SondergerichtW
Sondergericht

Sondergericht – nazistowski sąd powołany w III Rzeszy rozporządzeniem z dnia 21 lutego 1933, podpisanym przez kanclerza Adolfa Hitlera i wicekanclerza Franza von Papena, które weszło w życie 22 lutego 1933. Sąd specjalny stanowił jedno z narzędzi wykorzystywanych przez narodowych socjalistów do likwidacji przeciwników politycznych oraz prześladowań na tle narodowościowym i etnicznym. Sądy specjalne wykorzystywane były do terroru i eksterminacji w latach okupacji niemieckiej w Polsce (1939-1945).

Stahlhelm (organizacja paramilitarna)W
Stahlhelm (organizacja paramilitarna)

Stahlhelm, pełna nazwa: Stahlhelm, Bund der Frontsoldaten – niemiecka paramilitarna, nacjonalistyczna i antyrepublikańska organizacja uczestników I wojny światowej, założona 25 grudnia 1918 r. przez Franza Seldtego. Przywódcą organizacji powstałej w Magdeburgu był Theodor Duesterberg.

StandgerichtW
Standgericht

Standgericht – nazistowski sąd działający w okresie II wojny światowej na zajętych przez III Rzeszę terytoriach II Rzeczypospolitej. Sąd doraźny, wraz z niemieckim systemem sądownictwa specjalnego wykorzystywany był do terroru i eksterminacji w czasie niemieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939, oraz w latach okupacji niemieckiej ziem polskich (1939–1945).

StolpersteinW
Stolperstein

Stolperstein – określenie pomników poszczególnych ofiar nazizmu, mających postać osadzonych w bruku betonowych kostek brukowych z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał. Stolpersteiny montowane są w chodniku, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania upamiętnionej ofiary nazizmu. W ten sposób upamiętniono męczeńską śmierć nie tylko Żydów, ale i Romów, ludzi niepełnosprawnych, Świadków Jehowy, homoseksualistów i członków partii politycznych.

Urodziny FühreraW
Urodziny Führera

Urodziny Führera – w czasach III Rzeszy rocznica dnia urodzin Adolfa Hitlera była „szczególnie obchodzonym dniem”.

VolksdeutscheW
Volksdeutsche

Volksdeutsche – określenie stosowane do 1945 wobec osób pochodzenia niemieckiego, zamieszkujących poza granicami Niemiec według stanu granic na koniec 1937, którzy nie posiadali niemieckiego ani austriackiego obywatelstwa (Reichsdeutscher) w takich państwach jak Francja, Belgia, Dania, Luksemburg, część Szwajcarii oraz na obszarach dawnego osadnictwa niemieckiego w Polsce, w Czechosłowacji, Rumunii, czy na Litwie.

VolksgerichtshofW
Volksgerichtshof

Volksgerichtshof (VGH) – sąd specjalny, ustanowiony w 1934 roku przez władze III Rzeszy poza konstytucyjnymi ramami prawa, do osądzania takich przestępstw jak zdrada stanu i zdrada państwa ; zakres jego kognicji i jurysdykcji był systematycznie poszerzany. W 1936 przekształcony w sąd zwyczajny. Rozwiązany przez Sojuszniczą Radę Kontroli Niemiec 20 października 1945.

VolkslistaW
Volkslista

Volkslista – niemiecka lista narodowościowa wprowadzona 2 września 1940 na podstawie reskryptu Heinricha Himmlera jako komisarza Rzeszy do spraw wzmacniania niemczyzny. Na terenach Rzeczypospolitej Polskiej anektowanych przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej volkslistę wprowadzono zarządzeniem z 4 marca 1941.

Wał AtlantyckiW
Wał Atlantycki

Wał Atlantycki – system umocnień ciągnących się na długości 3862 km wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy, od granic Hiszpanii do północnych krańców Norwegii.

Wielkie NiemcyW
Wielkie Niemcy

Wielkie Niemcy – pojęcie, które funkcjonowało w idei niemieckiego imperializmu od XIX wieku.

Więzienie PlötzenseeW
Więzienie Plötzensee

Więzienie Plötzensee – instytucja pruska zbudowana w latach 1869–1879 w pobliżu jeziora Plötzensee, w dzielnicy Charlottenburg-Nord. W okresie rządów Adolfa Hitlera w latach 1933–1945 w Plötzensee stracono ponad 2500 osób. Wśród nich znajdowali się członkowie Czerwonej Orkiestry, członkowie tzw. Kręgu z Krzyżowej, uczestnicy czechosłowackiego ruchu oporu i różne inne osoby uznane przez Trybunał Ludowy za wrogów państwa.

Wybory parlamentarne w III Rzeszy w listopadzie 1933 rokuW
Wybory parlamentarne w III Rzeszy w listopadzie 1933 roku

Wybory parlamentarne do Reichstagu, odbyły się 12 listopada 1933. Były to drugie wybory w Niemczech w 1933, ale zarazem pierwsze w III Rzeszy.

Wysiedlenia Polaków z rejencji łódzkiej (1939–1944)W
Wysiedlenia Polaków z rejencji łódzkiej (1939–1944)

Wysiedlenia Polaków z rejencji łódzkiej – wysiedlenia Polaków oraz Żydów obywateli polskich z okupowanej ziemi łódzkiej przyłączonej do III Rzeszy w ramach Kraju Warty. Przesiedlenia były dokonywane przez Niemców w latach 1939–1944 jako część wielkiej akcji przesiedleńczej tzw. Generalsiedlungsplan.

Zamach bombowy na dworcu kolejowym Friedrichstraße w BerlinieW
Zamach bombowy na dworcu kolejowym Friedrichstraße w Berlinie

Zamach bombowy na dworcu kolejowym Friedrichstraße w Berlinie – zamach dokonany 10 kwietnia 1943 roku przez Armię Krajową w Berlinie na dworcu kolejowym Friedrichstraße.

Zamach bombowy na kolej S-Bahn w BerlinieW
Zamach bombowy na kolej S-Bahn w Berlinie

Zamach bombowy na kolejkę S-Bahn w Berlinie – zamach dokonany 24 lutego 1943 roku przez Armię Krajową na kolejkę S-Bahn w Berlinie.

Złoty pociąg (legenda)W
Złoty pociąg (legenda)

Złoty pociąg – domniemany pociąg III Rzeszy, który między listopadem 1944 a końcem stycznia 1945 roku miał wyruszyć z Wrocławia w kierunku Wałbrzycha, jednak na dworzec w Wałbrzychu nigdy nie dotarł. Miał on jakoby zawierać złoto, kosztowności i dzieła sztuki zrabowane przez nazistów w Polsce i Związku Radzieckim czy też tajne archiwa III Rzeszy. Przedmioty te ponoć miały zostać wywiezione z Wrocławia do nieznanej kryjówki, prawdopodobnie w okolicach Gór Sowich lub Karkonoszy. Choć samo jego istnienie nigdy nie zostało potwierdzone, legenda „złotego pociągu” stała się inspiracją dla licznych poszukiwań.