
Águeda – rzeka na pograniczu Hiszpanii i Portugalii, lewostronny dopływ Duero. Długość rzeki wynosi 130 km.

Alagón – rzeka, najdłuższy prawy dopływ Tagu na obszarze Hiszpanii. Wypływa z niewysokich gór leżących w pasmie Sierra de Francia na obszarze Starej Kastylii. Dorzecze stanowią nieduże, lecz liczne dopływy, z których najważniejsze są Árrago i Jetrte. Po przebyciu około 205 km wpada do Tagu koło miasta Alcántara, tuż przy granicy z Portugalią. Średni przepływ roczny przy ujściu wynosi około 65 m3/s.

Alberche – hiszpańska rzeka, prawy dopływ Tagu. Wypływa ze Źródła Alberche w San Martín de la Vega del Alberche. Przepływa przez wspólnoty autonomiczne Kastylia i León, Madryt oraz Kastylia-La Mancha, gdzie wpada do Tagu na wysokości Talavera de la Reina.
Aragón – rzeka w północno-wschodniej Hiszpanii, lewy dopływ Ebro.

Arga – rzeka w hiszpańskiej prowincji Nawarra, dopływ Ebro o długości 145 km. Wypływa na południowych stokach Pirenejów płynąc w kierunku południowym. Nad Argą leży Pampeluna.

Arlanzón – rzeka w Hiszpanii, w regionie Kastylia i León. Swój bieg zaczyna z kierunku gór Sierra de la Demanda oraz przepływa przez dwie prowincje w regionie oraz przez miasto Burgos. Rzeka płynie najpierw w kierunku na zachód od miasta Burgos, a uchodzi do rzeki Pisuerga niedaleko Palencii. Do rzeki Arlazón bezpośrednio uchodzi rzeka Arlanza.

Besòs – rzeka w północno-wschodniej Hiszpanii, w całości znajduje się w prowincji Barcelona i w Katalonii. Długość rzeki bez dopływów wynosi 17,7 km, łączna długość wynosi 53 km. Średni przepływ wynosi 4,33 m³/s a powierzchnia zlewni wynosi 1039 km².

Bidasoa – rzeka w Kraju Basków na północy Hiszpanii.

Deba – rzeka w Hiszpanii, w prowincji Kraj Basków. Długość rzeki to 58 km, powierzchnia dorzecza to 518 km². Uchodzi do Zatoki Biskajskiej.

Duero – rzeka w Hiszpanii i Portugalii o długości 895 km, na odcinku około 130 kilometrów jest rzeką graniczną między tymi krajami. Najbardziej zasobna w wodę na Półwyspie Iberyjskim i druga pod względem długości. Obszar źródłowy w Górach Iberyjskich na wysokości 2080 m n.p.m. w masywie Sierra de Urbión, na północny zachód od miasta Soria w Hiszpanii.

Ebro – najdłuższa rzeka w Hiszpanii, przepływa przez północną część tego kraju.

Fluvià – rzeka w Katalonii (Hiszpania). Wypływa z comarki Garrotxa, przepływa m.in. przez jej stolicę – Olot. Uchodzi do Morza Śródziemnego w pobliżu Sant Pere Pescador. Ma 97,2 km długości. Głównymi jej dopływami są: Ser, Gurn, Llierc i Oix.

Gállego – rzeka w Aragonii, w Hiszpanii. Jeden z głównych dopływów Ebro. Powierzchnia zlewni rzeki to ponad 4000 km2, a jej długość wynosi 193,2 km.

Genil – rzeka w południowej Hiszpanii, lewy dopływ Gwadalkiwiru o długości 358 km i powierzchni dorzecza 8278 km².
Guadalete – niewielka rzeka położona w Hiszpanii w prowincji Kadyks o długości 157 km.

Guadaletin – niewielka rzeka o długości 121 km położona w Hiszpanii w prowincjach Almería, Andaluzja i Murcja. Jest dopływem Segury.

Guadarrama - hiszpańska rzeka, prawy dopływ Tagu. Źródło wytryska z Siete Picos. Przepływa przez wspólnoty autonomiczne Madryt oraz Kastylia-La Mancha, gdzie wpada do Tagu. Rzeka płynie z północy na południe, tworząc niemal linię prostą. Guadarrama posiada tylko jeden znaczący dopływ - rzekę Aulencia.

Gwadalkiwir – rzeka w Hiszpanii, o długości około 680 km. Źródła na stokach Cañada de las Fuentes na wysokości ok. 1400 m n.p.m., na wschód od miasta Cazorla, na terenie Parku Narodowego Sierra de Cazorla, Segura i Las Villas. Uchodzi do Zatoki Kadyksu. Jest żeglowna od Kordoby, do Sewilli dochodzą nawet statki morskie. Oprócz zastosowań transportowych jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i nawadniania.
Gwadiana – rzeka w Hiszpanii i Portugalii, główna rzeka południowej Estremadury. Powierzchnia dorzecza wynosi 67 733 km², z tego 11 620 km² (17,1%) znajduje się na terenie Portugalii. Obszar dorzecza zamieszkuje około 1,7 mln osób, przy średniej gęstości zaludnienia 28 os./km².

Jalón – rzeka w Hiszpanii, która jest prawym dopływem Ebro. Jej długość to 224 km. Źródło cieku znajduje się w masywie Sierra Ministra, w Górach Iberyjskich, a uchodzi do Ebro powyżej miasta Saragossy. Głównym miastem leżącym nad rzeką jest Calatayud, gdzie przepływ Jalónu wynosi 20,8 m³/s.

Jarama – rzeka w środkowej Hiszpanii, jeden z najważniejszych dopływów Tagu.

Júcar – rzeka w Hiszpanii. Źródła rzeki znajdują się w górach Cuenca. Jej długość wynosi 498 km, a powierzchnia zlewni - 22,4 tys. km². Głównym dopływem jest lewym dopływ Cabriel. Júcar uchodzi do Morza Śródziemnego.
Lima – rzeka w Hiszpanii i Portugalii o długości 108 km. Źródła rzeki znajdują się w Hiszpanii na stokach góry Talariño, w prowincji Ourense. Ujście rzeki znajduje się w Portugalii w dystrykcie Viana do Castelo.

Llobregat ([ʎɔβɾə'ɰɑt]) – rzeka w północno-wschodniej Hiszpanii, druga pod względem wielkości rzeka Katalonii. Długość – 170 km. Główne dopływy: Cardener, Anoia. Przepływa przez: Gironellę, Balsareny, Monistrol, Molins de Rei i San Feliu de Llobregat. Źródło w Montmell koło Castellar de n'Hug w powiecie Berguedà w Pirenejach na wysokości 1295 m n.p.m. Uchodzi do Morza Śródziemnego w El Prat de Llobregat na przedmieściach Barcelony. Średni przepływ roczny niedaleko ujścia – 20,77 m³/s.

Lozoya - dopływ rzeki Jarama i rzeki Tajo, która wpada do Oceanu Atlantyckiego. Lozoya rozpoczyna się w Sierra de Guadarrama, na zboczu wspólnoty autonomicznej Madryt. Następnie biegnie przez dolinę Lozoya.

Manzanares – rzeka w środkowej Hiszpanii, dopływ Jaramy, która z kolei jest dopływem Tagu. Ma swoje źródła w Sierra de Guadarrama, w Ventisquero de la Condesa, na południowym zboczu Sierra de la Cuerda Larga, blisko la Bola del Mundo, przepływa przez Madryt.
Matachel – rzeka w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Estremadura, w prowincji Badajoz o długości 124 km. Jest lewym dopływem Gwadiany. Głównymi dopływami Matachel są Bonhabal, San Juan i Usagre. Dorzecze rzeki zajmuje powierzchnię 2546 km². Uśredniona wysokość rzeki to 223 m n.p.m. Na rzece znajduje się zbiornik retencyjny Alange.

Mero – rzeka w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicia, Hiszpania.

Miño – rzeka w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, w Hiszpanii, o długości 310 km. Dorzecze rzeki jest niewielkie, liczy około 20 tys. km², ale ze względu na dosyć wysokie opady wynoszące około 1400 mm stan wód jest znacznie wyższy niż w innych, większych rzekach półwyspu. Średni przepływ przy ujściu wynosi około 340 m³/s

Navia – rzeka na Półwyspie Iberyjskim w Hiszpanii o długości 159 km, mająca źródła w Górach Kantabryjskich, przepływa przez Asturię i uchodzi do Zatoki Biskajskiej.

Nervión – rzeka na Półwyspie Iberyjskim, płynąca przez północną Hiszpanię i uchodząca do Zatoki Biskajskiej.
Oja – rzeka o długości 64 km w północnej Hiszpanii. Od niej swoją nazwę wzięła wspólnota autonomiczna La Rioja, na terenie której leży oraz gatunek wina Rioja DO. Samo słowo ojo może pochodzić z łaciny bądź baskijskiego. Rio Oja wypływa z dwóch źródeł w paśmie Sierra de la Demanda (część Gór Iberyjskich, skąd płynie w kierunku północno-wschodnim. Płynie przez dolinę Oja poprzez miasto i gminę Ezcaray, a także przez Ojacastro i zabytkowe Santo Domingo de la Calzada, by po 64 km wpłynąć do rzeki Tirón koło Cihuri. Tirón uchodzi następnie do Ebro, najdłuższej hiszpańskiej rzeki, na północ od Haro. Początkowy bieg nazywany jest La Hilera lub río Glera ze względu na swoisty tunel pod którym przebiega – rzeka znika w Ojacastro i pojawia się ponownie w Castañares de Rioja.

Pisuerga – rzeka w północnej Hiszpanii, prawy dopływ Duero. Długość ok. 275 km. Główne dopływy: Ribera, Valdavia, Carrión (prawe), Arlanza, Esgueva (lewe). Przepływa przez: Cervera, Aguilar de Campoo, Herrera de Pisuerga, Dueñas, Valladolid. Dorzecze – 15 759 km². Różnica poziomów – ok. 1230 m
Nalón – rzeka na Półwyspie Iberyjskim w Hiszpanii o długości 153 km, mająca źródła w Górach Kantabryjskich na wysokości 1440 m n.p.m., powierzchnia dorzecza wynosi 3692 km². W całym swym biegu przepływa przez Asturię i uchodzi do Zatoki Biskajskiej. Jest najdłuższą rzeką w Asturii.

Runer – rzeka w Andorze i Hiszpanii o długości 4,7 km, dopływ Valiry. Wypływa z wysokości 1953 m n.p.m. ze wzgórza Coll de Pardaló w pobliżu Les Valls de Valira, wkrótce potem stanowi granicę Andory z Hiszpanią, zanim nie uchodzi do Valiry w pobliżu hiszpańskiego La Farga de Moles. Miejsce ujścia, leżące na wysokości 840 m n.p.m., jest najniżej położonym punktem w Andorze, której uśredniona wysokość n.p.m. to 1996 m. Przez rzekę przerzucony jest most między hiszpańską drogą N-145 a andorską CG-1, będący najważniejszym przejściem granicznym w regionie.

Segura – rzeka w południowo-wschodniej Hiszpanii o długości 325 km i powierzchni dorzecza 19 525 km².

Sella – rzeka na Półwyspie Iberyjskim w Hiszpanii o długości 42 km, mająca źródła w Górach Kantabryjskich na wysokości 1100 m n.p.m., powierzchnia dorzecza wynosi 1195 km². W całym swym biegu przepływa przez Asturię i uchodzi do Zatoki Biskajskiej.
Sil – rzeka płynąca przez hiszpańską Galicję przepływająca przez 3 prowincje: León, Ourense i Lugo. Źródło rzeki znajduje się w Górach Kantabryjskich u podnóża Peña Orniz na wysokości 1.980 m n.p.m. w pobliżu miejscowości największej miejscowości prowincji León – La Cueta. Uchodzi do rzeki Miño w galicyjskiej prowincji Ourense. W przeszłości rzeka była bogatym źródłem, z którego pozyskiwane było złoto aluwialne, najbardziej intensywnie eksploatowane w okresie rzymskiego panowania na tym terenie Oktawiana Augusta zwłaszcza w 25 p.n.e.Główne dopływy: lewe: Boeza, Cabrera, Bibey, Navea, Mao prawe: Caboalles, Cúa, Burbia, Selmo, Soldón, Lor i Cabe

Tag – rzeka w Hiszpanii i Portugalii, najdłuższa na Półwyspie Iberyjskim.

Tajuña – rzeka w środkowej Hiszpanii przepływająca przez prowincje Guadalajara i Madryt. Jest dopływem Jaramy, zaś ta jest dopływem Tagu. Źródło rzeki znajduje się w pobliżu miejscowości Maranchón w prowincji Guadalajara, w miejscu zwanym Fuente del Carro. Rzeka płynie przez głębokie doliny, będące pozostałościami z epoki miocenu.

Tâmega (port.), Támega – rzeka w północno-zachodniej Hiszpanii i północnej Portugalii, prawostronny dopływ Duero.

Ter – rzeka w Katalonii mająca źródła w Pirenejach.

Tinto, Rio Tinto – rzeka w Hiszpanii w prowincji Huelva. Długość: 100 km. Powierzchnia dorzecza: 739 km². Uchodzi do Oceanu Atlantyckiego.

Tirón – rzeka o długości 65 km w północnej Hiszpanii, lewy dopływ Ebro. Wypływa z trzech źródeł z Tres Aguas w paśmie Sierra de la Demanda 5 km od Fresneda de la Sierra Tirón. Płynie stamtąd najpierw w kierunku północno-zachodnim, a potem północno-wschodnim. Uchodzi do Ebro na północny wschód od Haro. Na jeziorze istnieje długi na 1500 m i szeroki na 200 m zbiornik retencyjny obok Leiva, chroniący niżej położone tereny przed zalaniem. Jest to również dobry teren na połowy ryb. Tirón dał także nazwę miejscowościom Cuzcurrita de Río Tirón i Cerezo de Río Tirón. Najważniejszym dopływem jest krótsza zaledwie o kilometr rzeka Oja. W kwietniu 2015 roku na rzece w Herramélluri rozpoczęto prace zabezpieczające przed erozją brzegu, warte 221 tysięcy euro.

Tormes – rzeka w Hiszpanii, mająca źródło w Prado Tormejón, w paśmie górskim Gredos, w Prowincji Ávila uchodząca do rzeki Duero. Okresowemu wysychaniu podczas lata, zapopiega zbudowana w 1960 r. zapora Santa Teresa o pojemności 496 mln m³.

Trabancos – hiszpańska rzeka pomiędzy Zapardiel i Guareña, południowy dopływ rzeki Duero. Rozpoczyna się w comarce La Moraña, w prowincji Ávila, w Kastylii i León, w pobliżu Blascomillán. Trabancos ma 85 kilometrów i 860 metrów długości i jej źródło płynie na wysokości 1 120 metrów nad poziomem morza. Dno rzeki Trabancos jest stabilne. Poziom wody wzrasta jedynie po gwałtownych burzach. Gminy, które znajdują się w pobliżu rzeki Trabancos to: San Cristóbal de Trabancos i Horcajo de las Torres w prowincji Ávila oraz Fresno el Viejo i Castrejón w prowincji Valladolid.

Turía, Río Turía, w górnym biegu Guadalaviar – rzeka we wschodniej Hiszpanii o długości 280 km.

Urumea – rzeka w północnej części Hiszpanii, uchodząca do Zatoki Biskajskiej w San Sebastián.

Valira – ciek na Półwyspie Iberyjskim, najdłuższa rzeka Andory, dopływ Segre.
Zancara – rzeka na Półwyspie Iberyjskim, o długości 168 km. Jedna z rzek źródłowych Gwadiany. Jej źródła znajdują się w południowej część płaskowyżu La Mancha.
Zapardiel – rzeka w Hiszpanii, dopływ Duero.