AdamculaW
Adamcula

Adamcula – niewielka polana w Dolinie Rohackiej w Tatrach Zachodnich. Znajduje się przy szosie, prowadzącej od Zwierówki do Bufetu Rohackiego, powyżej parkingu dla samochodów. Od głównej drogi odbija tu na prawo krótki odcinek prowadzący do Rohackiego Potoku i znajdującego się przed nim, nieczynnego już parkingu samochodowego. Przy drodze słupek z tabliczkami szlaków turystycznych, wiata i ławka. W kierunku południowym i wschodnim widoczne szczyty: Trzy Kopy, Hruba Kopa, Banówka, Spalona Kopa, Mały Salatyn, Salatyn, Brestowa. Widoczne na pierwszym planie duże i zalesione wzniesienie to Przednie Zielone, znajdują się na nim słynne Rohackie Stawy.

Bobrowiecka PolanaW
Bobrowiecka Polana

Bobrowiecka Polana lub po prostu Polana – położona na dnie Doliny Bobrowieckiej Liptowskiej polana w słowackich Tatrach Zachodnich. Położona jest u podnóży Siwego Wierchu, na wysokości ok. 1350 m, na orograficznie prawej (zachodniej) stronie płynącego dnem doliny Potoku z Polany. Nieco poniżej polany znajdują się wyloty żlebu Rokitowiec ze stoków Siwego Wierchu i wspólny wylot Żlebu Brzezowczyk i Żlebu pod Wałowiec po przeciwnej (wschodniej) stronie.

Polana BrestowaW
Polana Brestowa

Polana Brestowa – polana w Dolinie Zuberskiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Pierwotnie nazwa ta dotyczyła tylko polany znajdującej się na prawym brzegu Zimnej Wody, na której znajduje się leśniczówka „Brestowa”. Obecnie jednak nazwą Polana Brestowa obejmuje się również drugą polanę, położoną na zachód od niej, u wylotu Doliny Wolarskiej. Dawniej ta druga polana nazywała się Madajka. Zachodnia polana jest większa i położona jest po obydwu stronach Zimnej Wody. Znajduje się na niej skansen Muzeum Wsi Orawskiej, parking samochodowy, bufety i muszla koncertowa. Zachodnia polana Brestowa ze skansenem położona jest na wysokości około 880 m, polana wschodnia z leśniczówką „Brestowa” na wysokości około 900 m.

Polana CzerwieniecW
Polana Czerwieniec

Polana Czerwieniec – polana w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na grzbiecie Rygla (Rigeľ) odchodzącym od grani Babkowa Przehyba – Mała Kopa w południowo-wschodnim kierunku do Mnicha. Polana zajmuje szerokie siodło przełęczy po północno-zachodniej stronie Mnicha, pomiędzy dolinką Czerwieniec i Mnichowym Żlebem.

Czerwona PolanaW
Czerwona Polana

Czerwona Polana, błędnie Czerwienna Polana – polana położona na wysokości od 1100 do 1135 m n.p.m. znajdująca się w środkowej części Doliny Czerwonej w słowackiej części Tatr Wysokich. Czerwona Polana stanowi największą polanę w Dolinie Czerwonej. Nieco na wschód od niej przepływa główny ciek wodny tej doliny – Czerwony Potok. Ponad nią góruje wierzchołek Czerwonej Skałki. W kierunku Czerwonej Polany nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne, gdyż znajduje się na obszarze ochrony ścisłej, którym objęta jest m.in. Dolina Czerwona.

Czymchowska PolanaW
Czymchowska Polana

Czymchowska Polana – polana w słowackich Tatrach Zachodnich, na dnie Doliny Cichej Orawskiej. Położona jest w górnej części tej doliny, na wysokości około 840–890 m n.p.m., po lewej stronie potoku Cicha Woda, pomiędzy uchodzącym do niego Czaplowym Potokiem i Juraniowym Potokiem.

Folwarska PolanaW
Folwarska Polana

Folwarska Polana – położona na wysokości ok. 1252 m polana w Dolinie Kieżmarskiej w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się u podnóża Rakuskiej Czuby, na prawym brzegu potoku Biała Woda Kieżmarska. Nazwa polany pochodzi od tego, że od XVIII w. mieszkańcy wsi Folwarki mieli prawo do użytkowania tej polany. Mieli oni tutaj wolarnię zwaną Folwarską Szopą. Folwarską Polanę nazywano też Wolarnią lub Niżnią Wolarnią – ta druga nazwa pochodzi od tego, że woły wypasano również wyżej, na znajdującej się wśród kosodrzewiny polanie zwanej Wyżnią Wolarnią.

HorzycaW
Horzyca

Horzyca – polana na grzbiecie Klinowate w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na niej szałas w stylu skandynawskim, z zamykanymi drzwiami, wyposażony w piec, prycze do spania, stół, siekierkę. Przy szlaku powyżej polany źródełko wody. Szlak turystyczny do tej polany dostępny jest przez cały rok, powyżej polany tylko od 1 lipca do 31 października. Polana to pozostałość dawnego pasterstwa. Rośnie na niej wiele cennych gatunków roślin tatrzańskich.

KasneW
Kasne

Kasne – polana na północno-zachodniej grani Grzesia w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na wschodnim końcu grzbietu Domczyna. Północne stoki spod przełęczy opadają do Doliny Suchej Orawickiej, w południowo-zachodnim kierunku opada spod polany zalesiona grzęda oddzielająca Żleb Domczyna od Doliny Olowej.

Kołowy BurdelW
Kołowy Burdel

Burdel, dla odróżnienia od innych o tej samej nazwie nazywany Kołowym Burdelem – położona na wysokości ok. 1360 m niewielka polanka w Dolinie Kołowej w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się nad lewym brzegiem Kołowego Potoku u wylotu doliny. Dawniej była koszona i wypasana, przed II wojną światową stał na niej szałas. Przez polanę prowadzi dróżka od polany Skoruszowy Burdel na Polanę pod Upłazem. Dawno nie użytkowana polanka zarasta lasem.

KoniarkaW
Koniarka

Koniarka – polana w Dolinie Białki w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w odległości około 3 km od Łysej Polany, około 200 m na południe od Polany Biała Woda. Dawniej w literaturze opisywano ją jako górną część Polany Biała Woda, jednak jest to odrębna polana, gdyż oddzielona jest pasem starego lasu o szerokości około 200 m. Słowacy od dawna nazywają ją Koniarką. Stoi na niej duża szopa na siano.

Kwaśna PolankaW
Kwaśna Polanka

Kwaśna Polanka – polana na północno-zachodniej grani Grzesia w słowackich Tatrach Zachodnich. Jest to niewielka polanka położona na północnej, opadającej do Dolinki Kwaśnej stronie grzbietu, pomiędzy polaną Kasne i Czołem. Po utworzeniu TANAP-u i zniesieniu pasterstwa polanka skazana jest na samorzutne zarośnięcie lasem, nie prowadzi się tutaj bowiem zabiegów ochrony czynnej. Przez polankę prowadzi szlak turystyczny.

ŁucznaW
Łuczna

Łuczna – zachodnia grzęda Grzesia w północnej grani Wołowca w Tatrach Zachodnich. Opada na stronę słowacką do Doliny Zadniej Łatanej z południowego grzbietu Grzesia, pomiędzy głównym wierzchołkiem a Łuczniańską Przełęczą. Po obydwu stronach Łucznej, spod grzędy opadają dwa żleby, którymi spływają źródłowe cieki Łatanego Potoku.

Łysa PolanaW
Łysa Polana

Łysa Polana – duża polana w Dolinie Białki, pierwotnie hala pasterska, a zarazem niewielka osada położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jego słowackiego odpowiednika TANAP. Przez Walerego Eljasza nazwana Bramą Tatr. Polana miała w 1955 powierzchnię ok. 10 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia, jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 40%. Osada po stronie polskiej stanowi odrębną miejscowość.

MajerczyskoW
Majerczysko

Majerczysko – jedna z polan w Dolinie Jamnickiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na wysokości 1020–1040 m n.p.m. w dolnej części tej doliny u wylotu Rzepowego Żlebu opadającego z grani Barańców i poniżej wylotu żlebu spod Niżniej Magury w grani Otargańców. Polana położona jest po orograficznie prawej stronie Jamnickiego Potoku, u wylotu Rzepowego Żlebu, ale na platformie zboczowej, co w dużym stopniu chroni ją przed lawinami z tego żlebu. Nieużytkowana jest od dawna, już w 1992 była polaną zarastającą. Prowadzi przez nią szlak turystyczny i znajduje się na niej wiata dla turystów

Mąkowa PolanaW
Mąkowa Polana

Mąkowa Polana, czasem nazywana Polaną Monkową lub Mączkową – duża polana w Dolinie Mąkowej w Tatrach Bielskich na Słowacji. Położona jest na wysokości ok. 900-920 m n.p.m. w środkowej części tej doliny. Przez środek polany płynie Bielski Potok, a wzdłuż niego prowadzi ze Zdziaru do polany dość dobra droga. Na polanie po północnej stronie Bielskiego Potoku znajduje się duży hotel-dom wczasowy „Magura” z 140 miejscami noclegowymi. Po przeciwnej stronie potoku, za mostkiem, znajduje się osiedle Do Mączków, na którym rodzina o nazwisku Monka osiedliła się ok. 1885 r. Od jej nazwiska pochodzi nazwa doliny i polany. Z tej części polany roztacza się dobry widok na Tatry Bielskie. W górnym, południowo-zachodnim skraju Mąkowej Polany znajduje się wylot Doliny Kępy i ujście przepływającego nią potoku Kępa do Bielskiego Potoku. Przy szlaku turystycznym stoi figurka z napisem i ławka dla turystów.

Niedźwiedzia PolanaW
Niedźwiedzia Polana

Niedźwiedzia Polana – polana w Dolinie Jałowieckiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Położona jest na wysokości około 1350 m na wschodnich stokach Małej Kopy zwanymi Niedźwiedzią Uboczą. W podhalańskiej gwarze ubocz oznacza mało strome, niekamieniste zbocze góry. Słowo to jest rodzaju żeńskiego.

Niżnia ŁąkaW
Niżnia Łąka

Niżnia Łąka – nieduża polana w słowackich Tatrach Zachodnich u wylotu Doliny Raczkowej, tuż powyżej miejsca, w którym łączy się ona z wylotem Doliny Jamnickiej i obydwie doliny przechodzącą w jedną Dolinę Wąską. Dawniej była to wypasana polana – stąd nazwa tego miejsca. Po włączeniu obszaru do TANAP-u i zaprzestaniu wypasu polana zarosła lasem. Obecnie jest to tylko miejsce składowania drzewa. Znajduje się tutaj rozdroże szlaków turystycznych z ławkami i stołami dla turystów. Z dwóch stron wznoszą się zalesione, strome stoki: w północnym kierunku grzbiet Otargańców, zaś po wschodniej zbocza Keczki Przybylińskiej. Tuż poniżej Niżniej Łąki, w miejscu połączenia Doliny Jamnickiej i Doliny Raczkowej znajduje się drugie rozdroże szlaków turystycznych i wiata. Tutaj też Jamnicki Potok łączy się z Raczkowym Potokiem. W sierpniu 2007 r. silna wichura wyłamała całkowicie las na długości ok. 1 km w Dolinie Jamnickiej, tuż powyżej Niżniej Łąki.

Nowa HalaW
Nowa Hala

Nowa Hala lub Nowa Hola – dawna polana w Dolinie Głębokiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na wysokości około 1400 m na upłazie na podnóżach Płaczliwego i u podnóży Głębokiego Żlebu. Wypasała tutaj miejscowość Jałowiec i dawniej stał na polanie szałas. Jak podaje Józef Nyka, w Dolinie Jałowieckiej „około 1925 na halach spędzało lato 1220 owiec, liczne stada źrebiąt oraz wołów, razem z którymi pasły się również konie”. Z polany widok na otoczenie Doliny Głębokiej i doliny Parzychwost. Przez polanę prowadzi szlak turystyczny, jednak ruch turystyczny jest tutaj znikomy. Po zniesieniu wypasu polana już niemal całkowicie zarosła lasem. Na polskiej mapie jest zaznaczona już jako polana zarośnięta.

Obłazy KwaczańskieW
Obłazy Kwaczańskie

Obłazy, dla odróżnienia od innych nazywane Kwaczańskim Obłazami – niewielkie osiedle na Słowacji położone na wysokości około 730 m n.p.m., w miejscu, w którym potoki Borovianka i Roztocki Potok uchodzą do Hucianki, tworząc Kwaczankę. Na słowackich mapach zaznaczane jest również jako vodné mlyny. Miejsce to, znajdujące się w górnym końcu Doliny Kwaczańskiej, jest zarazem skrzyżowaniem dróg i szlaków turystycznych. Krzyżuje się tutaj droga z miejscowości Huty przez Dolinę Kwaczańską do Kwaczan z drogą z Wielkiego Borowego do Obłazów. Są to drogi szutrowe i zamknięte dla ruchu pojazdów samochodowych. Dopuszczalny jest tylko ruch pieszy.

Polana OstrzycaW
Polana Ostrzyca

Ostrzyca – polana w Dolinie Raczkowej w Tatrach Zachodnich. Znajduje się w środkowej części tej doliny, pod wschodnimi zboczami Niżniej Magury i zachodnimi Jeżowej Kopy, na średniej wysokości ok. 1240 m n.p.m. Jest to duża polana, zajmująca rówień w dolinie Raczkowego Potoku. Zbocza grani Otargańców i Bystrej wznoszą się na 700–850 m ponad płaskie w tym miejscu dno doliny. Polana jest pozostałością dawnej pasterskiej przeszłości doliny. Ok. 1 km powyżej Ostrzycy, na wysokości 1270 m n.p.m. znajdowała się druga polana Pośrednie. Dawniej były to rozległe pastwiska z szałasami, po zaprzestaniu pasterstwa zarosły już niemal całkowicie kosodrzewiną, maliniakami i lasem.

OzielecW
Ozielec

Ozielec – przełęcz i polana w północnym grzbiecie Bujaczego Wierchu w słowackich Tatrach Bielskich. W grzbiecie tym kolejno znajdują się: Wysoka Skała, Goły Wierch, Ozielec i Tokarnia.

Pańskie SzałasiskoW
Pańskie Szałasisko

Pańskie Szałasisko, Pańskie Szałasiska – polana w Dolinie Suchej Orawickiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Położona jest w odległości 1,5 km od wylotu Doliny Suchej Orawickiej, w miejscu, gdzie od głównego ciągu doliny odgałęzia się na prawo Żleb pod Siodło. Polana położona jest na stożku napływowym utworzonym przez Suchy Potok i potok spływający Żlebem pod Siodło, na wysokości 960-990 m.

Polana Biała WodaW
Polana Biała Woda

Polana Biała Woda – polana w słowackiej części Doliny Białki w Tatrach Wysokich. Znajduje się w odległości 3 km od Łysej Polany i jest to pierwsza polana, jaką napotykają turyści idący Doliną Białki w górę. Położona jest na wysokości 1005–1150 m, na zbudowanym z miękkich margli albu dużym i płaskim rozszerzeniu dna Białki, u podnóży Golicy i Zadniej Kopy.

Polana ParzychwostW
Polana Parzychwost

Polana Parzychwost – polana w dolinie Parzychwost w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w dolinie potoku Parzychwost, powyżej ujścia Doliny Głębokiej. Wypasali tutaj mieszkańcy miejscowości Jałowiec. Józef Nyka tak pisze o dolinie Parzychwost: kiedyś były to …głuche lasy, bezludne perci, stada wielkorogich wołów na halach …. Około 1925 na halach spędzało lato 1220 owiec, liczne stada źrebiąt oraz wołów, razem z którymi pasły się również konie. Zasadniczo zmieniło się tutaj jedno – zlikwidowano wypas, wskutek czego dawne polany i hale w większości zarosły lasem. Lasy nadal są głuche, a perci nadal bezludne; ruch turystyczny w dolinie Parzychwost jest bowiem niewielki.

Polana pod Głośną SkałąW
Polana pod Głośną Skałą

Polana pod Głośną Skałą – polana nieco poniżej północnych podnóży Głośnej Skały i Głośnej Turni w Tatrach Bielskich na Słowacji. Położona jest na wysokości 1050-1100 m u wylotu Głośnego Żlebu – lewej odnogi Doliny do Regli. Nazwę polany podaje Wielka encyklopedia tatrzańska, mapa Polkartu i Józef Nyka.

Polana pod JaworemW
Polana pod Jaworem

Polana pod Jaworem – polana na dnie Doliny Cichej Liptowskiej w słowackich Tatrach. Położona jest powyżej wylotu Doliny Tomanowej Liptowskiej na wysokości 1240-1300 m n.p.m. u podnóży Jaworowych Skałek i Rozpadłej Grani. Od południowej strony dochodzi do Tomanowego Potoku Liptowskiego, od wschodniej do potoku spływającego dnem Jaworowego Żlebu. Przez jej środek na przedłużeniu Rozpadłej Grani biegnie morena środkowa powstała w wyniku połączenia moren bocznych lodowca Doliny Tomanowej Liptowskiej i lodowca Dolinki Rozpadłej.

Polana pod MuraniemW
Polana pod Muraniem

Polana pod Muraniem, także Gałajdówka, Gałajdowa Polana – duża polana w dolnej części Doliny Jaworowej w Tatrach Bielskich.

Polana pod PustemW
Polana pod Pustem

Polana pod Pustem – jedna z polan w Dolinie Jamnickiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Jest to niewielka polanka znajdująca się nieco na północ powyżej wylotu Pustego Żlebu, na wysokości 1200 m n.p.m. Nieco za polaną, po zachodniej stronie szlaku znajduje się niewielka młaka porośnięta turzycami.

Polana pod SikąW
Polana pod Siką

Polana pod Siką, czasami także Pod Sikę lub Podsiki – polana reglowa na północnej stronie słowackich Tatr Bielskich. Znajduje się na wysokości 1100–1150 m w górnej części Doliny Kępy na pochyłej równi, w miejscu, w którym dolina ta rozwidla się na trzy górne odnogi. Po południowo-zachodniej stronie polany wznosi się turnia Łasztowica, po północno-zachodniej zalesiona Opalona Turnia. Nazwa polany pochodzi od znajdującego się nieco powyżej niej wodospadu Sika. Spływający z wodospadu bezimienny potok przepływa przez polanę i poniżej niej łączy z potokiem Kępa spływającym dnem doliny. Potok Kępa płynie wzdłuż zachodniego brzegu polany.

Polana pod UpłazemW
Polana pod Upłazem

Polana pod Upłazem – pochyła polana położona na wysokości 1377 m n.p.m. na północno-zachodnim stoku Czarnogórskiej Czuby w dolnej części Doliny Zadnich Koperszadów, przy jej ujściu do Doliny Jaworowej. Polana położona jest poniżej Czarnogórskiego Upłazu, na północ od niego, a na zachód od Kołowego Burdelu, umiejscowionego u ujścia Doliny Kołowej do Doliny Zadnich Koperszadów. Jest to w przybliżeniu miejsce, w którym grzbiet opadający z Czarnogórskiej Czuby rozwidla się na dwa kierujące się do wylotów Doliny Kołowej i Doliny Zadnich Koperszadów.

Polana pod Wysoką (Tatry)W
Polana pod Wysoką (Tatry)

Polana pod Wysoką – polana tatrzańska w Dolinie Białej Wody w słowackich Tatrach Wysokich. Położona jest na wysokości ok. 1310 m n.p.m., u podnóży Młynarza. Od północy zamknięta jest wałem moreny stadialnej o wysokości ok. 30 m. Leży na dnie zamknięcia żłobu polodowcowego Doliny Białej Wody.

Polana PuczatinaW
Polana Puczatina

Polana Puczatina lub Jaworzynka – polana w Dolinie Zuberskiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w dolnej części Ciepłego Żlebu – orograficznie prawego odgałęzienia tej doliny. Nazwę polana Puczatina podaje przewodnik Tatry Zachodnie. Słowacja i mapa Tatr Zachodnich, Józef Nyka używa nazwy Jaworzynka.

Przedni HandelW
Przedni Handel

Przedni Handel – położona na wysokości ok. 1600 m n.p.m. polana w dolnej części Doliny Ważeckiej w słowackich Tatrach Wysokich. Dawniej wypasali tutaj siwe woły liptowskie mieszkańcy miejscowości Ważec, właścicielami zaś całej doliny był węgierski ród Szentiványi. Na polanie stał niegdyś szałas. Po zniesieniu pasterstwa polana stopniowo zarasta kosodrzewiną. W szerszym rozumieniu Przednim Handlem nazywana jest cała dolna część Doliny Ważeckiej.

Ptasiowska RówienkaW
Ptasiowska Rówienka

Ptasiowska Rówienka – położona na wysokości ok. 940 m n.p.m. niewielka polana w Tatrach Bielskich na Słowacji. Znajduje się u ich północnych podnóży, w miejscu, gdzie od Doliny Bielskiego Potoku odgałęzia się Dolina do Regli. Przez polankę przechodzi gruntowa droga ze Zdziaru w kierunku Podspadów. Jest to Bielska Droga pod Reglami. Na Ptasiowskiej Rówience znajduje się skrzyżowanie zielonego szlaku turystycznego z czerwonym. Na polance ustawione są tablice edukacyjne, ławki dla turystów, służy też ona jako skład drzewa.

Rakuska PolanaW
Rakuska Polana

Rakuska Polana, Wyżnia Polana Folwarska – położona na wysokości 1300–1350 m n.p.m. podłużna, zarastająca lasem polana na północno-wschodnich stokach Małej Rakuskiej Czubki w słowackich Tatrach Wysokich. Dawniej stoki Małej Rakuskiej Czubki wypasane były przez mieszkańców słowackiej miejscowości Folwarki, na pobliskiej Folwarskiej Polanie mieli oni swoją wolarnię.

Rzeżuchowa PolanaW
Rzeżuchowa Polana

Rzeżuchowa Polana – niewielka polana w dolnej części Doliny Kieżmarskiej w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się przy lewym brzegu Białej Wody Kieżmarskiej, u stóp Steżek. Na polanie wypływa źródło zwane Zimną Studnią. Jest tłumnie odwiedzana przez turystów, ponieważ przechodzą przez nią często uczęszczane szlaki turystyczne biegnące w głąb Doliny Kieżmarskiej.

Polana SiodłoW
Polana Siodło

Polana Siodło lub po prostu Siodło – polana w masywie Osobitej w słowackich Tatrach Zachodnich. Zajmuje niemal płaski i równy rejon przełęczy Mihulcze Siodło pomiędzy Rzędowym Zwornikiem a Mihulczą Czubą. Dawniej należała do Hali Suchej położonej w obrębie Doliny Suchej Orawickiej. Do XIX wieku wypasali na niej mieszkańcy wsi Brzozowica, później wsi Witanowa. Przed II wojną światową problematykę pasterstwa w słowackich Tatrach Zachodnich badała polska uczona – Zofia Hołub-Pacewiczowa. Podaje ona, że w 1930 r. na Hali Suchej wypasano 200 owiec na 1 km², co świadczy o intensywności pasterstwa, ale również o żyzności pastwisk. Po utworzeniu TANAP-u wypas zniesiono. Pozostawiona swojemu losowi polana Siodło stopniowo zarasta lasem – duży, dawniej trawiasty stok opadający spod polany do Żlebu pod Siodło został zalesiony, co widać na zdjęciach lotniczych słowackiej mapy.

Skoruszowy BurdelW
Skoruszowy Burdel

Burdel, dla odróżnienia od innych o tej samej nazwie nazywany Skoruszowym Burdelem – położona na wysokości 1411 m niewielka polanka na Skoruszowym Dziale w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się na samym grzbiecie, w dolnej jego części. Dawniej była koszona i wypasana. Po 1940 wybudowano na niej domek myśliwski, potem zamieniony został na domek służbowy TANAP-u. Od polanki odchodzą trzy drogi: droga jezdna do dna Doliny Zadnich Koperszadów na tzw. Krzyżówkę, w południowym kierunku ścieżka do Kołowego Stawu i w południowo-zachodnim kierunku dróżka przez Kołowy Potok na Polanę pod Upłazem.

Stara Polana (Tatry Bielskie)W
Stara Polana (Tatry Bielskie)

Stara Polana – położona na wysokości 1340–1411 m polana reglowa o długości ok. 700 m po północnej stronie słowackich Tatr Bielskich. Znajduje się na dnie środkowej części Doliny Czarnego Potoku, południowo-zachodnich stokach reglowego wzniesienia Starej Jaworzynki i na przełęczy Stare Siodło. Od południa ograniczają ją stoki Hawrania, z których spadają na nią cztery płytkie żlebki. Dwa następne mają wylot w lesie po zachodniej stronie polany. W północno-zachodnim kącie stoi chatka myśliwska. Poniżej polany znajduje się miejsce zwane Żłóbki, gdzie dawniej pojono bydło.

Staroleśna PolanaW
Staroleśna Polana

Staroleśna Polana – polana znajdująca się na wysokości od 1290 m n.p.m. do 1310 m n.p.m. w słowackich Tatrach Wysokich. Leży w górnej części Doliny Zimnej Wody, nieopodal połączenia Staroleśnego Potoku z Małą Zimną Wodą, które razem tworzą duży potok zwany Zimną Wodą. Nieopodal polany, w lesie znajduje się Wodospad Olbrzymi. Staroleśna Polana jest tłumnie odwiedzana przez turystów z racji swojego położenia tuż przy ważnych szlakach turystycznych prowadzących w głąb Doliny Staroleśnej i Doliny Małej Zimnej Wody.

Strażkowska PastwaW
Strażkowska Pastwa

Strażkowska Pastwa – polana w Dolinie Kieżmarskiej w słowackich Tatrach Bielskich. Znajduje się na południowym zboczu Bujaczego Wierchu, na wysokości około 1400 m. Ma eliptyczny kształt i długość około 150 m. Na jej wschodnim końcu rośnie spora grupka limb, które zostały starannie zabezpieczone przed jeleniami i sarnami. Około 100 m na południowy zachód od obrzeża polany, na wysokości około 1370 m w lesie stoi ukryta wśród drzew chatka Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na słowackiej mapie oznaczona jest jako chata na ŽihÍawníku. Do chatki dochodzi nieznakowana droga leśna z Kieżmarskiej Polany. Około 100 m od chatki na wschód jest w lesie duży paśnik dla dzikich zwierząt.

Szurkowa PolankaW
Szurkowa Polanka

Szurkowa Polanka lub Szurkówka – polana w Dolinie Bobrowieckiej Orawskiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Jest to niewielka polanka znajdująca się w orograficznie lewym odgałęzieniu tej doliny zwanym Doliną Suchą Orawicką.

Wspólna PastwaW
Wspólna Pastwa

Wspólna Pastwa lub po prostu Pastwa – położona na wysokości ok. 1460–1500 m duża polana w Dolinie Kieżmarskiej, na południowych stokach Bujaczego Wierchu i Skrajnych Jatek, pomiędzy południową grzędą Golicy Bielskiej i Rakuskim Grzbietem w Tatrach Bielskich. Zajmuje morenowe, wysoko położone ponad dnem Doliny Kieżmarskiej tereny zasypane zwietrzałym materiałem znoszonym przez lawiny spod Bujaczej Przełęczy. Dawniej, i to co najmniej od XIV w., Pastwa była intensywnie wypasana, głównie przez pasterzy z Białej Spiskiej, Rakus i Kieżmarku, dorywczo również przez innych, zwłaszcza z zamku w Niedzicy. Na punkcie tego wypasu już od 1310 r. dochodziło do konfliktów pomiędzy Białą Spiską a zamkiem w Niedzicy, później również Kieżmarkiem. Zdarzały się nawet krwawe walki i to również z udziałem wojska. Wielokrotnie w różny sposób wytyczano granice. Ostatecznie w 1733 r. podzielono ten sporny obszar pomiędzy Białą Spiską, Kieżmark i Rakusy. Stąd też pochodzi nazwa Wspólna Pastwa. Rakusy otrzymały najbardziej północną część, obecnie nazywa się ona Rakuskim Koszarem. Istnieje spore zamieszanie w kwestii nazewnictwa tego obszaru, nazwą Pastwa początkowo obejmowano większy obszar, bo od Przełęczy nad Czerwoną Glinką aż po Bielską Kopę, używano też różnych nazw: Pastwa, Wspólna Pastwa, Polana, Na Wspólne, Rakuska Pastwa.

Wyżnia Neslowa PolanaW
Wyżnia Neslowa Polana

Wyżnia Neslowa Polana – duża polana na Neslowej Grani w słowackich Tatrach Bielskich. Jej zbocza opadają do Doliny Czarnej Rakuskiej i Doliny Huczawy. Ma długość około 250 m i szerokość około 100 m. Jest dobrze widoczna z wielu miejsc w Tatrach i na Podtatrzu. Znajduje się na wysokości około 1010–1090 m, kilkaset metrów powyżej zielonego szlaku turystycznego prowadzącego od rozdroża Huczawa do Schroniska pod Szarotką. W najniższej części polany jest paśnik dla dzikich zwierząt, a na wschodnim skraju polany ambona myśliwska. Polana znajduje się na zamkniętym dla turystów obszarze ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wyżnia Wielicka PolanaW
Wyżnia Wielicka Polana

Wyżnia Wielicka Polana – położona wśród kosodrzewiny na wysokości ok. 1700 m n.p.m. polana na dnie Doliny Wielickiej w słowackich Tatrach Wysokich. Przepływa przez nią potok Wielicka Woda. Polana znajduje się poniżej Wielickiego Stawu i hotelu górskiego „Śląski Dom”. Dawniej była koszona i wypasana, w latach 1820–1828 stało na niej schronisko Hunfalvyego. Obecnie polana stopniowo zarasta kosodrzewiną. Przebiega przez nią Magistrala Tatrzańska i znajduje się tutaj rozdroże szlaków turystycznych.

Wyżnie ŁąkiW
Wyżnie Łąki

Wyżnie Łąki – duża polana w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na południowych stokach Golicy Huciańskiej, na orograficznie prawych zboczach Doliny Beszeniowskiej. Przecina ją szosa z Liptowskich Matiaszowców przez Huciańską Przełęcz do Zuberca. Z polany tej i szosy rozciągają się widoki na Dolinę Suchą Sielnicką oraz Kotlinę Liptowską. Na górnej części polany, po prawej stronie szosy znajduje się duży pensjonat. Szosa powyżej tego pensjonatu wykonuje duży łuk, trawersując stoki Golicy.

Zadnia Koperszadzka PastwaW
Zadnia Koperszadzka Pastwa

Zadnia Koperszadzka Pastwa – największa polana w Dolinie Zadnich Koperszadów w słowackich Tatrach Bielskich. Uchodzą do niej wyloty 4 żlebów spadających z grani głównej Tatr Bielskich: Szerokiego i trzech Płaczliwych Żlebów: Skrajnego, Pośredniego i Zadniego. Ciągnie się wzdłuż północnych zboczy Koperszadzkiego Potoku od wysokości około 1390 m do 1520 m. Wylotami żlebów wysoko podchodzi na zbocza Tatr Bielskich.

ZawozyW
Zawozy

Zawozy – duża polana w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na Kwaczańskiej Przełęczy, pomiędzy Golicą Huciańską a Ostrym Wierchem Kwaczańskim, na wysokości 1020–1070 m. Przecina ją szosa z Liptowskich Matiaszowiec przez Huciańską Przełęcz do Zuberca, przy polanie tej wykonując ostry łuk. Znajduje się tutaj niewielki parking dla samochodów. Z Zawozów roztaczają się widoki na Dolinę Suchą Sielnicką w Tatrach, Kotlinę Liptowską, Góry Choczańskie i Skoruszyńskie Wierchy.

Zbójnicka PolanaW
Zbójnicka Polana

Zbójnicka Polana lub Zbójowe – położona na wysokości 920 m niewielka polana w Dolinie Kieżmarskiej w słowackich Tatrach Wysokich, na prawym brzegu Białej Wody Kieżmarskiej. Znajduje się w odległości ok. 100 m od przystanku autobusowego i parkingu Biała Woda pomiędzy Kieżmarskimi Żłobami a Matlarami. Według podań nazwa polany pochodzi od tego, że kiedyś schwytano tutaj herszta zbójników.

Polana ZwierówkaW
Polana Zwierówka

Polana Zwierówka – polana w słowackich Tatrach Zachodnich w leśnej osadzie Zwierówka. Położona jest na wysokości 1037 m n.p.m. w miejscu, w którym Dolina Zuberska rozgałęzia się na Dolinę Rohacką i Łataną. Jest to płaski teren, wielka terasa morenowa. Nazwa pochodzi od dawnych łąk, które w tym miejscu się znajdowały i w XVIII w. należały do mieszkańców gminy Niżna, a w 1803 r. stanowiły już własność odległej o 20 km miejscowości Podbiel. Pasterstwo w rejonie Doliny Zuberskiej ma dobrze udokumentowaną historię sięgającą 1615 r. Gdy w 1925 r. Zwierówkę włączono do latyfundium tzw. Państwa Orawskiego, zniesiono na niej pasterstwo i wybudowano bitą drogę służącą do wywozu drzewa.