
Góry Stołowe – pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. Zachodnia część Gór Stołowych leży na terenie Czech i nosi nazwę Broumovská vrchovina. Północno-zachodni skraj pasma w okolicach Mieroszowa – Gorzeszowa – Krzeszowa – Chełmska – Okrzeszyna nosi nazwę Zaworów. W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych.
Adršpašskoteplické skály – masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych, na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Teplice nad Metují oraz wsi Adršpach, w północno-wschodnich Czechach.

Bateria nad Pasterką – pruski fort drewniano-ziemny zbudowany na przełomie 1790/1791 w okolicach Pasterki na ziemi kłodzkiej.

Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami, niem. Weiße Felsen – grupa skał w Górach Stołowych w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej Polsce.

Bobrowniki – część miasta Szczytna, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna.

Borek – część miasta Szczytna, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna, w siodle Szczytnika, w pobliżu południowej krawędzi Gór Stołowych.

Borowina – część miasta Szczytna, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna.

Broumovské stěny – pasmo górskie w Czechach, zaliczane do Gór Stołowych, między Adršpašskoteplickimi skálami a masywem Szczelińca; przechodzi przez nie europejski dział wodny.

Obszar Chronionego Krajobrazu Ziemia Broumowska – obszar chronionego krajobrazu w Czechach.

Bukowa – nieoficjalna część miasta Szczytna, ul. Bukowa, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna.

Bukowina Kłodzka – najwyżej położona dzielnica Kudowy-Zdroju. Bukowina Kłodzka posiada charakter wiejski, a w przeszłości, jako wieś, była odrębną jednostką administracyjną.

Bukowy Stawek – niewielkie oczko wodne na leżące we Wzgórzach Lewińskich, u północnego podnóża wzniesienia Gomoła, na wysokości 690 m n.p.m..

Bystra – część miasta Szczytna, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna.

Diabelska Maczuga – maczuga skalna zbudowana z piaskowca ciosowego, wieku kredowego o wysokości 8 metrów, zwana Diabelską lub Czarcią Maczugą znajdująca się w Gorzeszowie.

Czermnica - potok, lewy dopływ Brlenki, o długości 8.95km.

Długie Mokradło – obumierające torfowisko w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych w województwie dolnośląskim.

Droga wojewódzka nr 387 (DW387) – droga wojewódzka o długości 36 km łącząca DW385 w Ścinawce Górnej z DK8 w Kudowie-Zdroju.

Fort na Szczytniku – niewielki fort wzniesiony w pobliżu Szczytnika nad Szczytną w latach 1790–1791 z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II według projektu kapitana inżyniera Ludwiga Müllera.

Garncarz – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, na krawędzi dolnego piętra Gór Stołowych w Sudetach Środkowych. Na jego szczycie zalega małe rumowisko skalne.

Grupa Sudecka GOPR – jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi akcje ratownicze, szkolenia i zapobiega wypadkom na terenach górskich Sudetów Środkowych i Wschodnich oraz Masywu Ślęży.

Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej na górze Hvězda (czes. Kaple Panny Marie Sněžné) – kaplica w czeskiej części Gór Stołowych w Broumowskich Ścianach.

Karłówek – nieistniejąca wieś położona w Górach Stołowych na północny wschód od Szczelińca Wielkiego między drogą łączącą Karłów i Pasterkę a Drogą nad Urwiskiem w gminie Radków, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie.W latach 1975–1998 pustkowie to należało do województwa wałbrzyskiego.
Fort Karola – pozostałości fortu na Górze Ptak koło Lisiej Przełęczy. Fort wybudowano w 1790 r., z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II jako niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii z kilkuosobową załogą, strzegącą drogi do Radkowa.

Kociołek – nieoficjalny przysiółek wsi Darnków, położony w gminie Lewin Kłodzki, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie.

Krągłe Mokradło – obumierające torfowisko w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych w województwie dolnośląskim.

Krucza Kopa – szczyt w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych.

Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie-Zdroju – placówka edukacyjno-muzealna z siedzibą w Kudowie-Zdroju. Ekocentrum jest prowadzone przez Park Narodowy Gór Stołowych.

Machowska Droga – droga lokalna w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Mieroszowskie Ściany – wąski wyrównany grzbiet górski w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Stołowych, w Sudetach Środkowych.

Niknąca Łąka – teren w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych w województwie dolnośląskim położony między Praskim Traktem i Krzywą Drogą. Obecnie to polana śródleśna w Parku Narodowym Gór Stołowych przecięta ścieżką dydaktyczną pt. „Niknąca Łąka". Przed utworzeniem parku narodowego w 1993 obszar ten chroniony był jako rezerwat przyrody.

Niżkowa – bastion skalny w południowo-zachodniej Polsce, na północno-wschodniej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych w Sudetach Środkowych.

Obszar ochrony ścisłej Wielkie Torfowisko Batorowskie – obszar ochrony ścisłej na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.
Obszar ochrony ścisłej Wrota Pośny – dawny rezerwat przyrody, obecnie obszar ochrony ścisłej na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w województwie dolnośląskim.

Ochota Magdaleńska to piaskowcowa baszta skalna, w północno-wschodniej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych, wznosząca się ponad Szosą Stu Zakrętów.

Ocieszów – część miasta Szczytna, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna.
Rezerwat przyrody Ostasz – rezerwat przyrody w Czechach, w Sudetach Środkowych, w czeskiej części Gór Stołowych. Obejmuje obszar wzniesienia Ostaš.

Franz Pabel - sołtys Karłowa, jako pierwszy oficjalnie mianowany przewodnikiem turystycznym w Sudetach, twórca trasy turystycznej na Szczeliniec Wielki. Wykonał 665 kamiennych stopni prowadzących na niezdobyty dotąd szczyt. W 1813 uzyskał od króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, zaszczytny certyfikat pierwszego w Prusach przewodnika turystycznego.

Park Narodowy Gór Stołowych – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony 16 września 1993. Znajduje się w województwie dolnośląskim.
Piekielna Dolina – przełomowy odcinek doliny Bystrzycy Dusznickiej między Szczytną a Polanicą, oddzielający Góry Stołowe od Gór Bystrzyckich. Dolina została wypreparowana w górnokredowych piaskowcach ciosowych. Zbocza doliny są strome, w dużej części pokryte blokami piaskowca. Dnem doliny płynie Bystrzyca Dusznicka, a wzdłuż niej poprowadzono: drogę bitą oraz linię kolejową, z Polanicy do Szczytnej, które kilkakrotnie się przecinają.

Piekielna Góra – część miasta Szczytna, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna.

Praski Trakt – nazwa drogi gruntowej w Górach Stołowych, która dawniej stanowiła część traktu pocztowego. Długość około 12 km przy różnicy wzniesień około 250 m.

Przełęcz pod Grodczynem – przełęcz pod Grodczynem, najwyższym szczytem Wzgórz Lewińskich, będącym kulminacją grzbietu o nazwie Grodziec.

Przyjacielska ścieżka – ścieżka o długości około 1,1 km prowadząca od Drogi Stu Zakrętów do Karłówka, położona w Górach Stołowych.

Radków – miasto w Polsce, położone w województwie dolnośląskim. w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, u podnóża Szczelińców, na ziemi kłodzkiej. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radków

Rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków” – rezerwat przyrody nieożywionej w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, na terenie gminy Kamienna Góra.

Rogacz – bastion skalny w południowo-zachodniej Polsce, na północno-zachodniej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych w Sudetach Środkowych.
Szczytnik – część miasta Szczytna, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna.
Wodospady Pośny – wodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych.

Zabójstwo pod Narożnikiem – niewyjaśnione do dziś, podwójne zabójstwo przy szlaku wiodącym przez szczyt Narożnik w Górach Stołowych.

Zalew Radkowski – sztuczny zbiornik położony w południowo-zachodniej Polsce około 2,0 km na południowy zachód od miasta Radków, u północnego podnóża Gór Stołowych, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków.

Źródełko Maryi – kapliczka znajdująca się w Zielonej Dolinie na niebieskim szlaku z Kudowy-Zdroju do Brzozowia poświęcona Matce Boskiej Bolesnej. Poniżej kaplicy z niewielkiej rury wypływa tzw. lecznicza woda, która cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta, kuracjuszy i turystów.