Wyspy Oceanu IndyjskiegoW
Wyspy Oceanu Indyjskiego

Poniższy artykuł zawiera listę wysp i archipelagów na Oceanie Indyjskim. W nawiasie podana jest przynależność polityczna wysp, a następnie wymieniono: liczbę wysp, powierzchnię, długość linii brzegowej, liczbę mieszkańców, najwyższy szczyt i przybliżone współrzędne geograficzne.

Abd al-KuriW
Abd al-Kuri

Abd al-Kuri – wyspa na Oceanie Indyjskim, należąca do archipelagu Sokotra, położona ok. 110 km na zachód od głównej wyspy archipelagu i ok. 100 km na wschód od przylądka Gees Gwardafuy na Półwyspie Somalijskim. Wyspa wchodzi w skład jemeńskiej muhafazy Hadramaut.

Wyspy AgalegaW
Wyspy Agalega

Wyspy Agalega – dwie wyspy na Oceanie Indyjskim położone około 1000 km na północ od Mauritiusa, do którego należą. Ich całkowity obszar wynosi 26 km².

Augustus IslandW
Augustus Island

Augustus Island – w Archipelagu Bonaparte u wybrzeży Kimberley (Australia), na Oceanie Indyjskim.

Wyspa BarrowaW
Wyspa Barrowa

Wyspa Barrowa – wyspa na Oceanie Indyjskim, u północno-zachodnich wybrzeży Australii, powierzchnia 202 km². Na wyspie wydobywana jest ropa naftowa.

Bernier IslandW
Bernier Island

Bernier Island – jedna z trzech wysp, które tworzą Bernier and Dorre Island Nature Reserve w obszarze Światowego Dziedzictwa Zatoka Rekina w Australii Zachodniej.

Clarke IslandW
Clarke Island

Clarke Island – trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Furneaux w Cieśninie Bassa. Należy do Australii, jest częścią stanu Tasmania. Leży na południe od wyspy Cape Barren. Zajmuje powierzchnię 82 km².

DarsaW
Darsa

Darsa – niezamieszkana wyspa w archipelagu Sokotra, na Oceanie Indyjskim, terytorialnie należąca do muhafazy Hadramaut w Jemenie.

Dokkhin Szahbadźpur DipW
Dokkhin Szahbadźpur Dip

Dokkhin Szahbadźpur Dip, zwana też Bhola – największa wyspa Bangladeszu położona w Zatoce Bengalskiej, u ujścia rzek Meghna na wschodzie i Tetulija na zachodzie. Ma powierzchnię 1441 km² i wymiary ok. 90 km na ok. 15 km. Stanowi większość obszaru dystryktu Bhola w prowincji Barisal. Z populacją ok. 1,7 mln mieszkańców (2001) jest 38 wyspą pod względem liczby ludności na świecie. Na wyspę można dotrzeć za pomocą promu. Można na niej znaleźć dość dobrze rozwiniętą infrastrukturę, w tym źródła gazu.

EngganoW
Enggano

Enggano – wyspa w Indonezji na Oceanie Indyjskim w prowincji Bengkulu.

Wyspa FlindersaW
Wyspa Flindersa

Wyspa Flindersa – wyspa w cieśninie Bassa położona 20 km w kierunku północno-wschodnim od Tasmanii. Jest to największa wyspa w archipelagu Wysp Furneaux.

Wyspy FurneauxW
Wyspy Furneaux

Wyspy Furneaux – grupa 52 wysp we wschodniej części cieśniny Bassa. Administracyjnie należy do stanu Tasmania. Jej nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego odkrywcy Tobiasa Furneaux, który badał te tereny w 1773 r. dowodząc statkiem „Adventure” w czasie drugiej podróży Cooka w latach 1772-74.

Wyspa HeardW
Wyspa Heard

Wyspa Heard – bezludna wyspa położona w południowej części Oceanu Indyjskiego ok. 450 km na południowy wschód od Wysp Kerguelena. Od 1947 razem z Wyspami McDonalda i Shag należy do Australii jako terytorium zależne Wyspy Heard i McDonalda.

JawaW
Jawa

Jawa – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Wyspę zamieszkuje 130 mln osób. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce wśród wysp na świecie i piąte w Indonezji.

Wyspa KanguraW
Wyspa Kangura

Wyspa Kangura – trzecia co do wielkości wyspa Australii. Położona jest 112 km na południowy zachód od Adelaide, przy wejściu do Zatoki Świętego Wincentego, 13 km od przylądka Jervis, przy samym końcu półwyspu Fleurieu w Australii Południowej.

Ko Phi Phi LeeW
Ko Phi Phi Lee

Ko Phi Phi Lee – wyspa leżąca na zachodzie Tajlandii. Należy do archipelagu Ko Phi Phi. Jest atrakcyjna turystycznie ze względu na malownicze plaże, zatoki i jaskinie.

KobroorW
Kobroor

Kobroör – wyspa we wschodniej Indonezji, druga co do wielkości w archipelagu wysp Aru z powierzchnią 1723,4 km². Długość wybrzeża wynosi 229,8 km, a maksymalna wysokość to 124 m n.p.m. Jest środkową wyspą z 3 głównych archipelagu.

KrakatauW
Krakatau

Krakatau, nazywana też Krakatoa lub Krakatao – wyspa wulkaniczna, znajdująca się w Cieśninie Sundajskiej, pomiędzy wyspami Sumatra i Jawa w Indonezji.

LamuW
Lamu

Lamu – zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Kenii, położone na wyspie Lamu, będącej częścią archipelagu Lamu na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Kenii. W 2001 roku miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

MadagaskarW
Madagaskar

Madagaskar, oficjalnie Republika Madagaskaru – państwo wyspiarskie położone na Madagaskarze w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie i pierwszą w Afryce. Po rozpadzie superkontynentu Gondwana około 88 mln lat temu Madagaskar oddzielił się od subkontynentu indyjskiego, co pozwoliło rodzimej faunie i florze ewoluować we względnej izolacji. W związku z tym Madagaskar ma bardzo bogaty ekosystem; ponad 90% malgaskiej dzikiej przyrody nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Lokalna przyroda jest jednak zagrożona przez dynamicznie wzrastającą populację ludzi, rozwijającą się infrastrukturę i przemysł oraz przez zmiany klimatu.

Mafia (wyspa)W
Mafia (wyspa)

Mafia – wyspa na Oceanie Indyjskim, stanowiąca południową część Archipelagu Zanzibaru, leżąca u ujścia rzeki Rufidżi na wschodnim wybrzeżu Tanzanii. Jest jednym z sześciu dystryktów Pwani. Nie posiada osobnego rządu i nie jest autonomicznym regionem, jak znajdujący się na północy od niej Zanzibar. Według Tanzańskiego Urzędu Statystycznego w 2012 roku wyspę na stałe zamieszkiwało 46 438 osób. Ludność wyspy w głównej mierze utrzymuje się z rybołówstwa oraz uprawy kokosów, papai, ryżu i manioku. Wyspa jest również atrakcyjna turystycznie m.in. dla nurków wyczynowych i wędkarzy.

MasiraW
Masira

Masira – wyspa na Morzu Arabskim, u południowo-wschodnich wybrzeży Półwyspu Arabskiego, należąca do Omanu, oddzielona od lądu wąskim kanałem morskim.

MauritiaW
Mauritia

Mauritia – zatopiony 84–60 mln lat temu mikrokontynent na obszarze Oceanu Indyjskiego, zlokalizowany na północ i na wschód od Madagaskaru pomiędzy obecnym Mauritiusem i Seszelami. Obecnie wypiętrzenie dna w tym rejonie tworzy Grzbiet Maskareński – największy podmorski płaskowyż w Oceanie Indyjskim.

MauritiusW
Mauritius

Mauritius, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i Wyspy Agalega. Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.

Wyspy McDonaldaW
Wyspy McDonalda

Wyspy McDonalda – grupa wysp położona 43,5 km na zachód od wyspy Heard. Administracyjnie wchodzi w skład australijskiego terytorium zależnego Wyspy Heard i McDonalda, a ich powierzchnia wynosi ok. 2,5 km². Wraz z wyspą Heard są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mozambik (wyspa)W
Mozambik (wyspa)

Mozambik – wyspa koralowa na Kanale Mozambickim u wybrzeży kontynentu afrykańskiego, należąca do Republiki Mozambiku. Jej powierzchnia wynosi 1,5 km². Całą wyspę zajmuje miasto Mozambik, zamieszkane przez 42,2 tys. osób.

NarcondamW
Narcondam

Narcondam albo Narcondum jest małą wulkaniczną wyspą położoną na Morzu Andamańskim. Jej centralny szczyt wznosi się około 710 m powyżej średniego poziomu morza. Uważana jest za część wysp Andamańskich, główna część wyspy leży w przybliżeniu 114 km na zachód od nich. Wyspa jest częścią indyjskiego terytorium Andamanów i Nikobarów.

New MooreW
New Moore

New Moore lub South Talpatti − nieistniejąca już wyspa, terytorium sporne pomiędzy Indiami i Bangladeszem.

NiasW
Nias

Nias – wyspa położona u zachodnich wybrzeży Sumatry, należąca do Indonezji. Wchodzi w skład łańcucha wysp ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Sumatry, od wyspy Simeulue na północy po Enggano na południu. Od Sumatry oddziela je Cieśnina Mentawai. Łańcuch ten wyłania się ponownie dalej na wschód w postaci górzystych wysp Sumba i Timor. Stanowią one łuk wyspowy towarzyszący strefie subdukcji Rowu Sundajskiego. W tym miejscu płyta indoaustralijska zanurza się pod płytę eurazjatycką z bardzo dużą prędkością ok. 5,2 cm rocznie.

Nosy AlananaW
Nosy Alanana

Nosy Alanana – wyspa na wschodzie Madagaskaru w prowincji Toamasina. Znajduje się około 16 km na północny wschód od Toamasiny.

Nosy BeW
Nosy Be

Nosy Be – wyspa przy północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru, w prowincji Mahajanga. Nosy Be oznacza w języku malgaskim "duża wyspa". Niegdyś nosiła nazwę Assada, nadaną podczas kolonizacji na początku XVII w. Nosy Be jest największym i najbardziej obleganym regionem turystycznym Madagaskaru.

Nosy BorahaW
Nosy Boraha

Nosy Boraha – wyspa na Oceanie Indyjskim, należąca do madagaskarskiej prowincji Toamasina, leżąca ok. 8 km od wschodniego wybrzeża wyspy Madagaskar. Wyspa liczy około 50 km długości i do 7 km szerokości. Główną miejscowością na wyspie jest Ambodifotatra, położona na jej południowo-zachodnim brzegu. Istotną gałąź gospodarki stanowi turystyka.

Pemba (wyspa)W
Pemba (wyspa)

Pemba – wyspa koralowa na Oceanie Indyjskim, u wschodnich wybrzeży Afryki, w Tanzanii.

Phuket (wyspa)W
Phuket (wyspa)

Phuket – prowincja i największa wyspa Tajlandii, położona na Morzu Andamańskim przy zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego. Największym miastem i stolicą prowincji jest miasto Phuket. Powierzchnia wyspy wynosi 542 km², a zamieszkuje ją 287,6 tys. mieszkańców (2004).

Południowa PagaiW
Południowa Pagai

Południowa Pagai – wyspa w Indonezji na Oceanie Indyjskim w archipelagu Mentawai. Na północy oddzielona wąską cieśniną od Północnej Pagai.

Północna PagaiW
Północna Pagai

Północna Pagai – wyspa w Indonezji na Oceanie Indyjskim w archipelagu Mentawai. Na północy cieśnina Sipura oddziela ją od Sipury, na południu wąska cieśnina od Południowej Pagai.

RantauW
Rantau

Rantau – wyspa na północno-wschodnim wybrzeżu prowincji Riau w Indonezji, w Cieśninie Malakka. Znajduje się bezpośrednio na wschód od wyspy Padang i bezpośrednio na południe od wyspy Rangsang. Powierzchnia wynosi 1597 km2.

RottnestW
Rottnest

Rottnest – wyspa położona 19 km na zachód od wybrzeży Australii Zachodniej, w pobliżu miasta Fremantle. Wyspa ma 11 km długości, a jej największa szerokość to 4,5 km. Powierzchnia lądowa wynosi 19 km². Jest w całości rezerwatem przyrodniczym, zaliczonym do klasy A według australijskiej klasyfikacji, ale jednocześnie miejscem turystycznym.

SamhaW
Samha

Samha – wyspa w archipelagu Sokotra, na Oceanie Indyjskim, terytorialnie należąca do muhafazy Hadramaut w Jemenie.

SiberutW
Siberut

Siberut – wyspa w Indonezji na Oceanie Indyjskim w prowincji Sumatra Zachodnia; największa z wysp Mentawai. Na północy cieśnina Siberut oddziela ją od wysp Batu, na południu cieśnina Bungalaut od Sipury.

SimeulueW
Simeulue

Simeulue – wyspa w Indonezji na Oceanie Indyjskim w okręgu specjalnym Aceh.

SipuraW
Sipura

Sipura – wyspa w Indonezji na Oceanie Indyjskim w archipelagu Mentawai. Na północy cieśnina Bungalaut oddziela ją od wyspy Siberut, na południu cieśnina Sipura od Północnej Pagai.

Sokotra (wyspa)W
Sokotra (wyspa)

Sokotra – największa wyspa archipelagu Sokotra na Oceanie Indyjskim, należącego do Jemenu. Roszczenia do wyspy zgłasza Somalia. Leży 240 kilometrów na wschód od somalijskiego przylądka Gees Gwardafuy i 380 kilometrów na południe od Półwyspu Arabskiego. Od 2008 archipelag Sokotry został zaliczony do Listy światowego dziedzictwa UNESCO.

SumatraW
Sumatra

Sumatra – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim, w grupie Wielkich Wysp Sundajskich; w całości należy do Indonezji. Na północnym wschodzie Cieśnina Malakka oddziela Sumatrę od Półwyspu Malajskiego; na południowym wschodzie Cieśnina Sundajska oddziela ją od Jawy.

SzondipW
Szondip

Szondip, Sandwip – wyspa w południowo-wschodnim Bangladeszu, w Zatoce Bengalskiej, niedaleko ujścia rzeki Meghny.

TranganW
Trangan

Trangan – wyspa we wschodniej Indonezji, największa w archipelagu Wysp Aru na Morzu Arafura. Znajduje się w prowincji Moluki. Ma powierzchnię 2148,5 km². Długość wybrzeża to 403,1 km, a maksymalna wysokość to 91 m n.p.m. Leży najdalej na południe z 3 głównych wysp archipelagu.

WehW
Weh

Weh – wyspa w Indonezji na Morzu Andamańskim w okręgu specjalnym Aceh; najbardziej na północ wysunięta część Indonezji.

WilingiliW
Wilingili

Wilingili, zwana także Villingili – wyspa na Malediwach. Należy do atolu Addu (Seenu), najbardziej wysuniętego na południe atolu Malediwów, położonego nieco na południe od równika. Znajduje się na niej najwyższe wzniesienie na Malediwach, położone 5,1 m nad poziomem morza.

WokamW
Wokam

Wokam – wyspa we wschodniej Indonezji, trzecia co do wielkości w archipelagu wysp Aru z powierzchnią 1604 km². Długość wybrzeża wynosi 322,5 km, a maksymalna wysokość to 237 m n.p.m. Jest jedną z najbardziej na północ wysuniętych wysp archipelagu. Leży ok. 150 km na południe od Nowej Gwinei.

Zanzibar (wyspa)W
Zanzibar (wyspa)

Zanzibar – wyspa na Oceanie Indyjskim. Jest największą wyspą Archipelagu Zanzibar. Należy w całości do Tanzanii i wchodzi w skład jej autonomicznej części, Zanzibaru. Powierzchnia wyspy wynosi 1658 km², co czyni ją największą wyspą tanzańską. Największym miastem na wyspie jest Zanzibar.