
Biała – rzeka w południowej Polsce, prawy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 28,6 km, a powierzchnia dorzecza – 139 km².

Biała Wisełka – potok w Beskidzie Śląskim, na terenie miasta Wisła, jeden ze źródłowych potoków Wisły. Długość ok. 7,0 km, średni spadek 8,2%, powierzchnia zlewni ok. 17 km².

Brennica – struga w Polsce, w województwie śląskim, pierwszy większy prawobrzeżny dopływ Wisły. Długość 16,8 km, średni spadek 2,8%. Jedna z głównych rzek Beskidu Śląskiego.

Bystra (Kameszniczanka) – potok, lewobrzeżny dopływ Soły o długości 10,32 km i powierzchni zlewni ok. 49 km².

Chrobaczy (Stołówka) – potok, prawobrzeżny dopływ Brennicy o długości 3,23 km i powierzchni zlewni 4,92 km².

Czadeczka – duży potok w Beskidzie Śląskim, w Jaworzynce w powiecie cieszyńskim.

Czarna Wisełka – potok źródłowy rzeki Wisły o długości ok. 9 km w Beskidzie Śląskim ze źródłami w postaci wykapów, czyli małych oczek wodnych na mokradłach południowo-zachodniego stoku Baraniej Góry. Rezerwat pstrąga potokowego.

Jezioro Czerniańskie – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku. Pojemność zbiornika to 4,5 mln m³, powierzchnia wynosi 360 tys. m². Wysokość zapory – 37 m, długość – 270 m. Zbiornik posiada stałą rezerwę powodziową w wysokości 1,56 mln m³. Zapora zaprojektowana przez Jana Stonawskiego

Dobka – potok, prawostronny dopływ Wisły o długości 5,69 km i średnim spadku 4,3%.

Dziechcinka – potok, lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 5,32 km.

Fiedorówka – potok, prawobrzeżny dopływ Malinki o długości 2,62 km i powierzchni zlewni 4,24 km².

Gliniany – potok, lewostronny dopływ Olzy o długości 3,46 km i powierzchni zlewni 4,51 km².

Głębiczek – bystry potok w Beskidzie Śląskim, wypływający spod północnych stoków przełęczy Kubalonka. Długość ok. 3 km, średni spadek ok. 8,3%. Płynie w całości na terenie Wisły. Spływa w kierunku północno-zachodnim i w Wiśle Głębcach, koło szkoły, łączy się z potokiem Łabajów, tworząc potok Kopydło.
Głuchówka – potok w Paśmie Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim, prawobrzeżny dopływ Olzy. Na całej długości znajduje się na terenie Czech.

Goleszowski Potok – potok w Beskidzie Śląskim na terenie Brennej, lewobrzeżny dopływ Leśnicy.
Gościejów – potok, prawostronny dopływ Wisły o długości 4,28 km. Cały tok w granicach miasta Wisła.

Gościeradowiec – bystry potok w masywie Równicy w Beskidzie Śląskim, prawobrzeżny dopływ Wisły. Długość 2,8 km, średni spadek ok. 15%. Źródła na zachodnich stokach Równicy na wysokości 810 m n.p.m., tuż pod grzbietem opadającym od szczytu Równicy ku Lipowskiemu Groniowi. Spływa ku zachodowi przez dzielnicę Ustronia Zawodzie i uchodzi do Wisły tuż powyżej mostu w centrum Ustronia.

Hołcyna – potok, lewobrzeżny, drugi co do długości dopływ Brennicy o długości 6,02 km i średnim spadku 6,0%.

Jaszowiec – potok, prawobrzeżny dopływ Wisły o długości 3,27 km i powierzchni zlewni 5,48 km².

Jatny – potok, prawobrzeżny dopływ Brennicy o długości 2,6 km i powierzchni zlewni 3,1 km².
Jawornik – potok w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim, lewobrzeżny dopływ Wisły. Długość ok. 4,8 km.

Zapora wodna im. Prezydenta Ignacego Mościckiego – betonowo-ziemna zapora wodna zbudowana w latach 1929–1932 na rzece Wapienica oraz potoku Barbara w miejscowości Wapienica. Zbiornik powstały przez spiętrzenie wody nosi nazwę jezioro Wielka Łąka.

Kopydło – potok, lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 7,57 km.

Krzywaniec – potok, lewobrzeżny dopływ Brennicy o długości ok. 4,35 km. Płynie na Pogórzu Cieszyńskim u podnóży Beskidu Śląskiego w widłach Wisły i Brennicy.
Leśnianka – struga, lewobrzeżny dopływ Soły o długości 14,65 km.

Leśnica – potok, lewostronny dopływ Brennicy o długości 9,57 km i średnim spadku 4%.
Łabajów – potok w Beskidzie Śląskim, w Paśmie Czantorii. Należy do dorzecza Wisły. Płynie w całości na terenie miasta Wisły.
Malinka – potok, prawostronny dopływ Wisły o długości 8,1 km, średnim spadku 5,7% i powierzchni zlewni 23,4 km².

Olszówka – potok lewobrzeżny dopływ Białej o długości 5,71 km i średnim spadku 5,3%.

Olza – rzeka na Śląsku Cieszyńskim, na granicy Polski i Czech, będąca prawym dopływem Odry.

Partecznik – potok, prawobrzeżny dopływ Wisły o długości 2,12 km i powierzchni zlewni 2,19 km².

Pinkasówka – potok, prawobrzeżny dopływ Wisły o długości 1,65 km i powierzchni zlewni 1,48 km².

Poniwiec – potok, lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 4,04 km i powierzchni zlewni 4,83 km².

Potok Bukowy – potok w Beskidzie Śląskim, prawobrzeżny dopływ Brennicy o długości 2,84 km.

Potok Wilczy (Biła) – potok, lewobrzeżny dopływ Żylicy o długości 3,86 km.

Potok Wysoki (Farzyna) – potok, prawostronny dopływ Szerokiego Potoku. Ma długość 6,12 km i powierzchnię zlewni 7,66 km².

Roztoczny – potok w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, jeden z cieków źródłowych Białej Wisełki. Spływa z południowo-zachodnich stoków Magurki Wiślańskiej. Długość 2,81 km, średni spadek ok. 14%. Płynie generalnie w kierunku zachodnim, a po przyjęciu potoku Głębczańskiego południowo-zachodnim, po czym na wysokości 690 m n.p.m. łączy się z potokiem Wątrobnym.

Roztoka (Raztoka) – potok, prawy dopływ Czernej o długości 5,56 km i powierzchni zlewni 9,9 km².
Rybny Potok lub Rybny – potok, który powstaje z połączenia wód dwóch innych mniejszych potoków – Czerwonej Wody oraz Glinnego. Płynie on w granicach sołectw Radziechowy i Wieprz (Radziechowy-Wieprz), stanowiąc dla nich równocześnie naturalną granicę z Żywcem. Potok uchodzi do Soły niedaleko Browaru Żywieckiego.

Snowaniec – potok, lewobrzeżny dopływ Brennicy o długości 1,94 km i powierzchni zlewni 1,93 km².

Stara Gajka - niewielki, bystry potok w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim, lewobrzeżny dopływ Leśnicy. Długość ok. 1,2 km. Płynie w całości na terenie Brennej.

Suchy – bystry potok w Beskidzie Śląskim, w Paśmie Czantorii, lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 2,62 km. Płynie w całości na terenie Ustronia.

Szeroki Potok – potok, prawostronny dopływ Jasienicy o długości 7,39 km.

Śniegotni (Śniegotny) – potok w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim, lewobrzeżny dopływ Brennicy o długości 2,08 km. Płynie w całości na terenie Brennej.

Wapienica – rzeka w Polsce o długości 20,6 km mająca swoje źródła na północnym stoku góry Stołów oraz na stoku Błatniej w Beskidzie Śląskim.
Wieśnik to potok o długości ok. 6 km. Tworzą go wody mniejszych potoków, których źródła znajdują się na stokach Jaworzynki i Wytrzyszczonej. Przepływa on przez wieś Radziechowy, a sama wieś położona jest wzdłuż jego brzegów. Jest to lewostronny dopływ Soły, do której wpada w sąsiedniej miejscowości Wieprz. Potok jest częściowo uregulowany.

Wolny – potok, lewostronny dopływ Czarnej Wisełki o długości 3,43 km. Jest wykapem na mokradłach południowo-zachodniego stoku Baraniej Góry.

Żarnowiec – potok, lewobrzeżny dopływ Brennicy o długości 2,98 km i powierzchni zlewni 2,16 km².

Żydowski Potok – potok, prawostronny dopływ Wapienicy o długości 2,11 km i powierzchni zlewni 1,94 km².

Żylica – rzeka, lewostronny dopływ Soły o długości 21,98 km.