
Alytes dickhilleni – gatunek płaza z rodziny ropuszkowatych, gatunek endemiczny.

Calotriton arnoldi – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych.

Grzebiuszka giblartarska – gatunek płaza bezogonowego z rodziny grzebiuszkowatych.

Grzebiuszka syryjska – gatunek płaza z rodziny grzebiuszkowatych. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, w Azji Mniejszej, w Syrii.

Grzebiuszka ziemna, huczek – gatunek płaza z rodziny grzebiuszkowatych, zwanego również huczkiem.

Hyla intermedia – gatunek płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych.

Hyla molleri – gatunek płaza z rodziny rzekotkowatych, z rodzaju Hyla, wcześniej była traktowana jako odmiana rzekotki drzewnej, następnie jako podgatunek rzekotki śródziemnomorskiej, ostatecznie w 2008 roku uznana za oddzielny gatunek.
Kątoząb syberyjski, traszka syberyjska, salamandra syberyjska, traszka Keyserlinga – gatunek płaza ogoniastego z rodziny kątozębnych.

Kumak górski – gatunek płaza bezogonowego z rodziny kumakowatych, blisko spokrewniony z kumakiem nizinnym. Cechuje się brązową grzbietową stroną ciała i kontrastującą z nią stroną brzuszną, pokrytą ostrzegawczym deseniem żółci i czerni. Występuje w Europie. Zasiedla różnorodne środowiska. Rozmnaża się w małych, często istniejących krótkotrwale zbiornikach wodnych, niekiedy zanieczyszczonych.

Kumak nizinny – gatunek płaza z rodziny kumakowatych, blisko spokrewnionego z kumakiem górskim.

Nurzaniec błotny – gatunek płaza z rodziny nurzańcowatych.

Nurzaniec iberyjski – gatunek iberyjskiego płaza.

Odmieniec jaskiniowy – gatunek ślepego płaza ogoniastego z rodziny odmieńcowatych. Endemit podziemnych wód jaskiń krasowych Gór Dynarskich na południu Europy. Zamieszkuje podziemne wody płynące tego rozległego obszaru wapiennego, w tym basenu rzeki Socza w okolicy Triestu we Włoszech, południową Słowenię, południowy zachód Chorwacji i Hercegowinę. Należy do monotypowego rodzaju Proteus, a także jest jedynym europejskim przedstawicielem rodziny odmieńcowatych, jak również jedynym wyłącznie stygobiontycznym strunowcem na tym kontynencie. W języku angielskim, chorwackim i słoweńskim okazjonalnie nazywa się go „ludzką rybą” z powodu koloru skóry charakterystycznego dla ludności rasy białej. W angielskim stosuje się też terminy cave salamander i white salamander. W Słowenii płaza tego określa się też nazwą močeril, którą tłumaczy się jako „kopiącego w wilgoci”.

Pętówka babienica – gatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuszkowatych. Gatunek trujący.

Pętówka iberyjska – gatunek płaza z rodziny ropuszkowatych, gatunek endemiczny.

Rana pyrenaica – gatunek płaza z rodziny żabowatych, endemit występujący w Pirenejach

Ropucha paskówka – gatunek płaza, najmniejsza ropucha z żyjących w Polsce i Zachodniej oraz Środkowej Europie. Na terenie Polski objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Ropucha szara, ropucha zwyczajna – gatunek płaza, największa z żyjących w Polsce ropuch.

Ropucha zielona – pospolity gatunek płaza z rodziny ropuchowatych. Wyróżnia się zieloną barwą. Zasięg jej występowania jest szeroki. Zasiedla zróżnicowane siedliska, preferuje ląd nad wodę. Żywi się drobnymi bezkręgowcami. Samica składa w zbiorniku wodnym kilka tysięcy jaj, z których wylęgają się kijanki. Odnotowano krzyżowanie się z ropuchą szarą. Całkowita liczebność ulega spadkowi, pomimo tego zwierzę na większej części swego zasięgu występowania jest pospolite.
Rzekotka drzewna – gatunek płaza z rodziny rzekotkowatych.

Rzekotka śródziemnomorska − gatunek płaza z rodziny rzekotkowatych (Hylidae).

Salamandra algira – gatunek narażonego na wyginięcie płaza z rodziny salamandrowatych.

Salamandra czarna – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Żyje w Alpach i Górach Dynarskich. Wyróżnia się 4 podgatunki, z których jeden uznaje się za niepewny. Podgatunek nominatywny wyróżnia się całkowicie czarnym ubarwieniem, podczas gdy u krytycznie zagrożonej S. a. aurorae grzbiet zdobią żółte plamy. S. a. pasubiensis cechuje się mniejszym natężeniem żółtych plam. Linie te rozdzieliły się prawdopodobnie jeszcze przed ostatnim zlodowaceniem.

Salamandra korsykańska – gatunek płaza ogoniastego z rodzaju salamandra, endemit Korsyki; z wyglądu zbliżona do salamandry plamistej.
Salamandra luzytańska – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych.
Salamandra okularowa, tarantolina – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych (Salamandridae).

Salamandra plamista, jaszczur plamisty, jaszczur ognisty – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych o charakterystycznym wyglądzie i szerokim zasięgu występowania. Prowadzi samotniczy, drapieżny tryb życia. Wyróżnia się liczne podgatunki. W Polsce podlega ochronie częściowej.

Salamandrina perspicillata - jest małą salamandrą mającą od 35 do 85 mm długości. Samice są większe od samców. Jej ciało jest dosłownie spłaszczone ma wyraźnie widoczne żebra. Ma po cztery palce w obu przednich i tylnych nogach, zwykle głębokie brązowe lub szaro-czarniawy na grzbietowej stronie ciała i ogon. Ogon jest również częściowo czerwonawy.

Traszka górska – gatunek płaza z rodziny salamandrowatych. Tradycyjnie zaliczany do rodzaju Triturus, jednak wyniki niektórych analiz kladystycznych sugerują, że przedstawiciele tego rodzaju nie są najbliższymi znanymi krewnymi traszki górskiej. Z badań Weisrocka i współpracowników (2006) wynika, że traszka górska jest taksonem siostrzanym do kladu obejmującego płazy obecnie zaliczane do rodzaju Lissotriton. Także z analizy Zhanga i współpracowników (2008) wynika, że traszka górska jest siostrzana do rodzaju Lissotriton, natomiast z analizy Steinfartza i współpracowników (2007) wynika, że jest ona taksonem siostrzanym do kladu obejmującego rodzaj Pachytriton oraz gatunki Cynops pyrrhogaster, Cynops ensicauda i Cynops cyanurus. Ponieważ najbliższymi krewnymi traszki górskiej prawdopodobnie nie są przedstawiciele rodzaju Triturus, część autorów przenosi ją do odrębnego rodzaju Ichthyosaura.

Traszka grzebieniasta – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych (Salamandridae). Występuje w Europie. Może prowadzić wodny lub lądowy tryb życia. Zasiedla różnorodne siedliska, zwłaszcza niezarybione zbiorniki czystej wody stojącej o gęstej roślinności, a także pobliskie lasy. Rozmnaża się w wodzie. Samiec przed przekazaniem wybrance spermatoforu wykonuje taniec godowy. Jego partnerka składa jaja, zawijając je w liście roślin wodnych. Z jaj wylęgają się kijanki, które polują w toni wodnej, po czym ulegają przeobrażeniu. Rejestruje się zmniejszanie się liczebności gatunku. Do najważniejszych zagrożeń zalicza się utratę siedlisk związaną z przekształcaniem środowiska naturalnego. W celu ochrony tego gatunku podejmowane są różnorodne działania, w wielu krajach objęty jest ochroną prawną.

Traszka helwecka – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych.
Traszka iberyjska, zwana również traszką portugalską – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Endemit Półwyspu Iberyjskiego.

Traszka karpacka – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Zamieszkuje Karpaty i wschodnią część Sudetów. Prowadzi lądowy tryb życia, rozmnażając się w wodzie, często w niewielkich, istniejących tylko okresowo zbiornikach wodnych.Składane są w nich jaja, z których wylęgają się kijanki. Podobnie jak dorosłe traszki, prowadzą one drapieżny tryb życia. W drugiej połowie lipca powstają dorosłe osobniki. Jest to gatunek o niewielkich zasobach w Europie Środkowej, na Ukrainie osiąga niekiedy znaczne zagęszczenie. Radzi sobie w siedliskach antropogenicznych. IUCN uznaje ją za gatunek najmniejszej troski.
Traszka marmurkowa – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych.
Traszka pirenejska – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych, umieszczany dawniej w rodzaju Euproctus, który byłby jednak wtedy parafiletyczny. Nie wytwarza grzebienia na grzbiecie. Zamieszkuje Pireneje. Prowadzi wodny tryb życia w górskich stawach i strumieniach, w których się rozmnaża. Podczas godów samiec wykonuje specjalny taniec przed samicą, przekazując jej spermatofory. Następnie zostaje złożony skrzek, z którego wykluwają się kijanki. Tempo ich wzrostu zależy od wysokości nad poziomem morza. Liczebność gatunku zmniejsza się na skutek działalności człowieka, a wymiana genów pomiędzy poszczególnymi populacjami jest nieznaczna.

Traszka Waltla, salamandra Waltla – gatunek płaza ogoniastego z podrodziny Pleurodelinae w rodzinie salamandrowatych (Salamandridae). Największy europejski płaz. Bardzo popularny wśród akwarystów, ze względu na niewygórowane wymagania.

Traszka zwyczajna – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Ubarwiony jest w odcieniach brązu z czarnymi plamkami, bardziej widocznymi u samców, które są większe od samic. Posiada szeroki zasięg występowania w Europie i zachodniej Azji. Preferuje niziny i lasy, choć zapuszcza się też w góry i siedliska zmodyfikowane działalnością człowieka. Większą część życia spędza na lądzie. Rozród przebiega w wodzie. Zapłodnienie poprzedza taniec godowy samca, po nim zaś następuje składanie jaj przez samicę, która zawija je w liście roślin wodnych. Wylęgają się z nich kijanki, które po metamorfozie wychodzą na ląd. Zwierzęta te żywią się w większości bezkręgowcami, ale też i innymi płazami.

Triturus pygmaeus – gatunek płaza z rodziny salamandrowatych, gatunek endemiczny. Wcześniej uznawany za odmianę, a potem podgatunek traszki marmurkowej, za osobny gatunek uznany w 2001 roku.

Żaba Bergera – gatunek płaza z rodziny żabowatych.

Żaba dalmatyńska, żaba zwinka – gatunek płaza z rodziny żabowatych.

Żaba hiszpańska – gatunek płaza z rodziny żabowatych
Żaba jeziorkowa – gatunek płaza z rodziny żabowatych, wchodzący wraz z żabą śmieszką i żabą wodną w skład kompleksu żab zielonych. Łączy je hybrydogeneza: żaba wodna stanowi mieszańca dwóch pozostałych, do efektywnego rozrodu wymagając przynajmniej jednej z populacji macierzystych. Jako odrębny gatunek żaba jeziorkowa powstała prawdopodobnie na skutek ostatniego zlodowacenia. Wśród żab zielonych wyróżnia się niewielkimi rozmiarami i preferowaniem mniejszych zbiorników wodnych. Jednak pewne rozpoznanie gatunku wymaga zwykle użycia specjalistycznego klucza, a często jest niemożliwe.

Żaba moczarowa – gatunek płaza bezogonowego z grupy żab brunatnych.

Żaba pirenejska – gatunek płaza z rodziny żabowatych, z rodzaju Pelophylax, wcześniej była traktowana jako podgatunek żaby śmieszki, dopiero w 2006 roku została wyodrębniona jako osobny gatunek.

Żaba rycząca, żaba byk – kosmopolityczny gatunek dużego płaza bezogonowego z rodziny żabowatych (Ranidae), pochodzący z Ameryki Północnej.

Żaba strumieniowa – gatunek płaza z rodziny żabowatych występującego na Bałkanach.Wygląd zewnętrzny

Żaba śmieszka – jeden z sześciu gatunków płazów z rodziny żabowatych występujących w Polsce.

Żaba trawna – gatunek płaza z rodziny żabowatych. Podobnie jak żaba dalmatyńska i żaba moczarowa należy do tzw. żab brunatnych, która to nazwa bierze się od koloru skóry tych zwierząt. Gatunek posiada szeroki zasięg występowania, obejmujący większą część Europy i zachodnią Azję. Zasiedla różnorodne siedliska klimatu umiarkowanego, zwłaszcza lasy. Rozmnaża się w płytkich zbiornikach wodnych. Duży wpływ na rozród wywiera temperatura, swój udział mają też szerokość geograficzna i drapieżnictwo. Występuje kijanka żywiąca się roślinami wodnymi, glonami i drobnymi zwierzętami wodnymi. Osobniki dorosłe są mięsożerne, poza sezonem rozrodczym wiodą lądowy tryb życia, polując zmierzchem i nocą. Zdarzają się przypadki zmiany płci. Ten pospolity płaz nie jest zagrożony wyginięciem, pomimo to figuruje w licznych Czerwonych Księgach i Listach. Negatywny wpływ wywierają nań m.in. zanieczyszczenie środowiska i fragmentacja siedlisk.

Żaba włoska – płaz z rodziny żabowatych występujący w północnych Włoszech i na wybranych obszarach Słowenii, Chorwacji i Szwajcarii.

Żaba wodna – płodny mieszaniec (hybryda) żaby jeziorkowej i żaby śmieszki z grupy żab zielonych. Na ogół wytwarza gamety zawierające genom tylko jednego z gatunków rodzicielskich, zwykle żaby śmieszki. Jest więc kleptonem – stąd skrót "kl" w nazwie systematycznej. Może być diploidalna lub triploidalna.