Else BergW
Else Berg

Else Berg – malarka holenderska urodzona na Śląsku w rodzinie polsko-żydowskiej.

Abraham BuschkeW
Abraham Buschke

Abraham Buschke – niemiecki dermatolog żydowskiego pochodzenia. Jego nazwisko upamiętniają eponimy kilku chorób, m.in. twardziny Buschkego, kłykcin Buschkego-Löwensteina i zespołu Buschkego-Ollendorff. Abraham Buschke zginął zamordowany w obozie koncentracyjnym w Terezínie.

Szymon DubnowW
Szymon Dubnow

Szymon Dubnow – żydowski historyk, pisarz i działacz polityczny.

Jadwiga DzidoW
Jadwiga Dzido

Jadwiga Dzido – polska farmauceutka, jako studentka aresztowana w 1941 przez Gestapo, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück i ofiara eksperymentów pseudomedycznych, świadek podczas procesów w Norymberdze.

Dzieci z IzieuW
Dzieci z Izieu

Dzieci z Izieu – grupa 44 żydowskich dzieci ukrywanych przez małżeństwo Mirona i Sabine Zlatin w domu w miasteczku Izieu w departamencie Ain, które zostały na rozkaz Klausa Barbie wywiezione do Auschwitz-Birkenau i Tallinna. Spośród 51 zatrzymanych osób przeżyć udało się tylko Lei Feldblum – jednej z opiekunek i współprowadzących schronisko.

Bracia EhrlichowieW
Bracia Ehrlichowie

Bracia Ehrlichowie: Richard i Paul Hermann – niemieccy architekci pochodzenia żydowskiego związani z Wrocławiem.

Łazar EpsztajnW
Łazar Epsztajn

Łazar Epsztajn – litewski lekarz i działacz społeczny żydowskiego pochodzenia, poseł na Sejm Republiki Litewskiej (1926–1927).

Alfred FlatowW
Alfred Flatow

Alfred Flatow – niemiecki atleta, zdobywca trzech złotych medali i jednego srebrnego na Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku w Atenach.

Gustav FlatowW
Gustav Flatow

Gustav Flatow – niemiecki gimnastyk, dwukrotny olimpijczyk.

Edith Frank-HolländerW
Edith Frank-Holländer

Edith Frank-Holländer – matka Anne Frank i Margot Frank.

Anne FrankW
Anne Frank

Annelies Marie „Anne” Frank – żydowska dziewczyna, autorka dziennika, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie.

Margot FrankW
Margot Frank

Margot Betti Frank – starsza siostra Anne Frank, której nakaz deportacji do obozu koncentracyjnego przyspieszył decyzję Ottona Franka o ukryciu rodziny.

Jakub GensW
Jakub Gens

Jakub Gens – litewski lekarz i wojskowy, nauczyciel żydowskiego pochodzenia, dyrektor szpitala żydowskiego w wileńskim getcie, szef jego policji oraz przewodniczący lokalnego Judenratu.

Kurt GerronW
Kurt Gerron

Kurt Gerron − niemiecki aktor i reżyser żydowskiego pochodzenia.

Jacques GotkoW
Jacques Gotko

Jacques Gotko, właśc. Jakow (Jankiel) Gotkowski – białoruski malarz i grafik pochodzenia żydowskiego tworzący we Francji.

Pavel HaasW
Pavel Haas

Pavel Haas – czeski kompozytor pochodzenia żydowskiego; brat aktora Hugo Haasa.

Moritz HaddaW
Moritz Hadda

Moritz Julius Hadda – niemiecki architekt modernistyczny tworzący we Wrocławiu.

Etty HillesumW
Etty Hillesum

Ester „Etty” Hillesum – młoda Żydówka z Holandii, znana ze swojego dziennika pisanego podczas II wojny światowej.

Jakob van HoddisW
Jakob van Hoddis

Jakob van Hoddis, właściwie Hans Davidsohn – niemiecki poeta ekspresjonizmu pochodzenia żydowskiego. Znany jest jako autor wiersza "Weltende", który pierwszy raz opublikowany został 11.01.1911 w berlińskim czasopiśmie Der Demokrat. Kolejnych 70 wierszy ukazało się w tygodnikach Die Aktion i Der Sturm.

Lilli JahnW
Lilli Jahn

Lilli Jahn – żydowsko-niemiecka lekarka. Listy, które pisała najpierw do narzeczonego i męża, a potem – z obozu Breitenau – do piątki swoich dzieci, stały się kanwą powieści Moje zranione serce wydanej w 2002 roku przez jej wnuka Martina Doerry'ego.

Norbert JoklW
Norbert Jokl

Norbert Jokl - – austriacki językoznawca i albanolog.

Regina JonasW
Regina Jonas

Regina Jonas – pierwsza kobieta rabin na świecie.

Julo LevinW
Julo Levin

Julo (Julius) Levin – niemiecki malarz, ekspresjonista.

Rywka LipszycW
Rywka Lipszyc

Rywka Bajla Lipszyc – polska nastolatka żydowskiego pochodzenia, więźniarka obozów koncentracyjnych, autorka pamiętnika (dziennika) napisanego w łódzkim getcie.

Käthe LoewenthalW
Käthe Loewenthal

Käthe Loewenthal - niemiecka malarka pochodzenia żydowskiego.

Lucille EichengreenW
Lucille Eichengreen

Lucille Eichengreen – niemiecka pisarka pochodzenia żydowskiego o polskich korzeniach. Autorka książek, wspomnień z okresu II wojny światowej. Ocalała z Holokaustu, mieszkanka łódzkiego getta, więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Juan LuriaW
Juan Luria

Juan Lurie wł. Johannes Lorié – urodzony w Polsce baryton pochodzenia żydowskiego.

Paul MandelsztamW
Paul Mandelsztam

Paul Mandelsztam, ros. Пауль Мандельштам, łot. Pauls Mandelštams – architekt, autor projektów licznych budynków w Rydze.

Josef MangoldW
Josef Mangold

Josef Mangold – malarz niemiecki pochodzenia żydowskiego. Zaliczany do malarzy Nowej Rzeczowości w wariancie Realizmu Magicznego.

August L. MayerW
August L. Mayer

August Liebmann Mayer – niemiecki historyk sztuki i hispanista. Był uczniem Heinricha Wölfflina (1864–1945). Specjalizował się malarstwie hiszpańskim okresu Złotego Wieku, jako pierwszy zastosował nowoczesną metodologię w badaniu historii sztuki hiszpańskiej. Z pochodzenia był Żydem, zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, pięć dni po deportacji z Drancy we Francji.

Irène NémirovskyW
Irène Némirovsky

Irène Némirovsky – francuskojęzyczna pisarka pochodząca z rodziny rosyjskich Żydów.

Helena NordheimW
Helena Nordheim

Helena Nordheim – holenderska gimnastyczka sportowa, złota medalistka w wieloboju sportowym na Olimpiadzie w Amsterdamie w 1928.

Felix NussbaumW
Felix Nussbaum

Felix Nussbaum – malarz niemiecki pochodzenia żydowskiego, małżonek malarki Felki Płatek (1899-1944). Jego malarstwo należy stylistycznie do Nowej Rzeczowości.

Peter van PelsW
Peter van Pels

Peter Aron van Pels – syn Auguste i Hermanna van Pelsa, Żyd pochodzenia niemieckiego, ukrywający się razem z Anne Frank na poddaszu domu przy Prinsengracht w Amsterdamie. W Dzienniku Anny Frank nosi pseudonim Peter van Daan.

Georg Alexander PickW
Georg Alexander Pick

Georg Alexander Pick – austriacki matematyk, odkrywca wzoru nazwanego jego imieniem na obliczanie pola figury za pomocą punktów kratowych. Zmarł w obozie koncentracyjnym Theresienstadt.

Abram PinkienzonW
Abram Pinkienzon

Abram (Musia) Władimirowicz Pinkienzon – jedenastoletni skrzypek, pionier zastrzelony przez nazistów w czasie II wojny światowej. Bohater Związku Radzieckiego. W 1971 roku na motywach jego wyczynów powstał film animowany w reżyserii Borisa Stiepancewa pt. Skrzypce pioniera.

Miklós RadnótiW
Miklós Radnóti

Miklós Radnóti, właściwie Miklós Glatter – węgierski poeta z Budapesztu, który padł ofiarą Holocaustu.

Elise RichterW
Elise Richter

Elise Richter – austriacka filolog romański. Pierwsza kobieta, która uzyskała habilitację na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Martin SalomonskiW
Martin Salomonski

Martin (Meir) Salomonski – rabin i żydowski uczony. Od 1910 do 1925 rabin Frankfurtu nad Odrą, następnie m.in. rabin Nowej Synagogi w Berlinie.

Wilhelm Ludwig SchlesingerW
Wilhelm Ludwig Schlesinger

Wilhelm Ludwig Schlesinger – niemiecki architekt tworzący we Wrocławiu.

Samuel Mommie SchwarzW
Samuel Mommie Schwarz

Samuel Leser „Mommie” Schwarz – malarz i grafik holenderski.

Moriz SeelerW
Moriz Seeler

Moriz Seeler, właśc. Moritz Seeler – poeta, pisarz, producent filmowy, twórca awangardowego teatru berlińskiego oraz ofiara holocaustu. Był narodowości niemieckiej, żydowskiego pochodzenia.

Edyta SteinW
Edyta Stein

Edyta Stein właśc. niem. Edith Stein – niemiecka filozof i fenomenolog pochodzenia żydowskiego, konwertytka, zakonnica, karmelitanka bosa, święta i męczennica Kościoła katolickiego oraz patronka Europy.

Rachela Szalit-MarcusW
Rachela Szalit-Marcus

Rachela Szalit-Marcus; także: Rachel, Rahel; – polsko-niemiecka malarka i ilustratorka.

Alfred TauberW
Alfred Tauber

Alfred Tauber – słowacki matematyk.

Viktor UllmannW
Viktor Ullmann

Viktor Ullmann – austriacki kompozytor i dyrygent.

Árpád WeiszW
Árpád Weisz

Árpád Weisz – węgierski piłkarz i trener piłkarski żydowskiego pochodzenia.

Andrzej WłastW
Andrzej Włast

Andrzej Włast, właściwie Gustaw Baumritter, ps. art. Willy (ur. 17 marca 1895 w Łodzi, zm. w 1942 lub 1943 w Warszawie) – polski poeta pochodzenia żydowskiego, librecista i autor ponad 2000 piosenek.

Jakub WygodzkiW
Jakub Wygodzki

Jakub Wygodzki, także Jakub Wygodski, Jaakow Wigodski, Yakov Wigodski, ros. Яков Ефимович Выгодский; jidysz יעקב וויגאדסקי; lit. Jokūbas Vygodskis – wileński lekarz, działacz syjonistyczny i społeczno-kulturalny, minister Litwy ds. żydowskich, radny Wilna i poseł na Sejm II RP I i II kadencji (1922–1930).

Mala ZimetbaumW
Mala Zimetbaum

Malka („Mala“) Zimetbaum – była belgijską Żydówką polskiego pochodzenia i bojowniczką ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie została zamordowana w 1944.