AndøyaW
Andøya

Andøya – wyspa w archipelagu Vesterålen, należącym do Norwegii. Administracyjnie należy do okręgu Nordland, do gminy Andøy. Najwyższym punktem jest szczyt Kvasstinden. Nie licząc terytoriów zależnych, pod względem powierzchni zajmuje dziesiąte miejsce w kraju.

Archipelag ViknaW
Archipelag Vikna

Archipelag Vikna – archipelag w Norwegii w okręgu Trøndelag. Składa się z około 6000 wysp i szkierów, których łączna powierzchnia wynosi 312 km². Trzy największe wyspy archipelagu to Ytter-Vikna, Inner-Vikna i Mellom-Vikna. Stanowią one 70% powierzchni całego archipelagu. Kolejną większą wyspą jest Kalvøya.

ArnøyaW
Arnøya

Arnøya – przybrzeżna wyspa norweska, położona na Morzu Norweskim, u północnych wybrzeży kraju, na północ od Lyngenfjordu. Oddzielona jest cieśniną Fugløysund od leżących na zachodzie wysp Vanna i Fugløya, natomiast cieśniną Kagsundet od leżących na południu wysp Kågen i Vorterøya.

ÅsværW
Åsvær

Åsvær – niewielka grupa wysp położonych u wybrzeża Norwegii na południe od fiordu Åsenfjord pod kołem podbiegunowym. Pod względem administracyjnym należą do gminy Dønna.

AustvågøyW
Austvågøy

Austvågøy – największa wyspa archipelagu Lofotów w Norwegii. Administracyjnie należy do okręgu Nordland i jest podzielona między dwie gminy: Vågan i Hadsel. Najwyższym punktem jest szczyt Higravstinden, położony we wschodniej części wyspy. Największa miejscowość to Svolvær.

FlakstadøyaW
Flakstadøya

Flakstadøya – wyspa w archipelagu Lofotów, należącym do Norwegii. Administracyjnie podlega pod okręg Nordland.

FreiW
Frei

Frei – norweskie miasto leżące na wyspie o tej samej nazwie, w gminie Kristiansund w regionie Møre og Romsdal.

GimsøyaW
Gimsøya

Gimsøya – jedna z wysp archipelagu Lofotów, leżąca na obszarze norweskiej gminy Vågan w okręgu Nordland. Ma 46,4 km² powierzchni, a jej populacja wynosi 207 osób (2001).

GjerdingaW
Gjerdinga

Gjerdinga – wyspa na Morzu Norweskim, należąca do Norwegii, w okręgu Trøndelag, w gminie Nærøy.

GressholmenW
Gressholmen

Gressholmen – wyspa zlokalizowana na Oslofjordzie, na południe od centralnego Oslo. Administracyjnie należy do dzielnicy Gamle.

HareidlandetW
Hareidlandet

Hareidlandet - wyspa w regionie Møre og Romsdal, w Norwegii. Powierzchnia wyspy wynosi 166 km². Wyspa leży w granicach gmin Ulstein oraz Hareid.

HavøyaW
Havøya

Havøya – wyspa w północnej części Norwegii, na pograniczu mórz Norweskiego i Barentsa, w okręgu Troms og Finnmark, w gminie Måsøy. Siedziba administracji wyspy znajduje się w miejscowości Havøysund. Powierzchnia Havøi wynosi 7,2 km².

HinnøyaW
Hinnøya

Hinnøya – największa wyspa w archipelagu Vesterålen i kontynentalnej Norwegii o powierzchni 2204,7 km². Znajduje się w okręgach Nordland i Troms. Największym miastem na niej położonym jest Harstad. Najwyższym punktem jest Møysalen.

HiserøynaW
Hiserøyna

Hiserøyna – wyspa na Morzu Norweskim, należąca do norweskiej gminy Gulen, w okręgu Sogn og Fjordane.

Hitra (wyspa)W
Hitra (wyspa)

Hitra – przybrzeżna wyspa norweska, położona na Morzu Norweskim, u zachodnich wybrzeży kraju, na zachód od Trondheim. Oddzielona jest od lądu na południu cieśniną Trondheimsleia, od wyspy Smola na południowym zachodzie cieśniną Ramsoyfjord, natomiast od leżącej na północy wyspy Froya cieśniną Froyfjorden. Powierzchnia 572,59 km². Ma charakter nizinny, z wysokościami do 369 m n.p.m. Występuje tu kilka jezior. W części południowej i wschodniej znajdują się tereny bagienne. Większą miejscowością jest tu Sandstad.

HornøyaW
Hornøya

Hornøya – wyspa na Morzu Barentsa, w północnej Norwegii, w okręgu (fylke) Finnmark, w gminie Vardø. Ma powierzchnię 0,36 km². Jest najbardziej na wschód wysuniętą wyspą kontynentalnej części Norwegii.

Jan MayenW
Jan Mayen

Jan Mayen – wyspa wulkaniczna w Arktyce, ok. 500 km na wschód od Grenlandii; oblewają ją wody Oceanu Arktycznego: Morze Grenlandzkie od północy, Cieśnina Duńska od zachodu i Morze Norweskie od południa i wschodu. Od 1930 r. administracyjnie przynależy do Norwegii.

JeløyaW
Jeløya

Jeløya – należąca do Norwegii przybrzeżna wyspa, położona w zewnętrznej części Oslofjorden. Od lądu stałego oddzielona jest cieśniną Moss. Wyspa ma około 2 km szerokości i 4 km długości, natomiast jej powierzchnia wynosi ok. 19,6 km². Wyspa wchodzi w skład miasta Moss. Zamieszkuje ją około 12 tys. ludzi.

KirkeøyW
Kirkeøy

Kirkeøy lub Kjerkeøy – norweska wyspa w gminie Hvaler, na terenie której znajduje się wioska Skjærhallen.

KvaløyaW
Kvaløya

Kvaløya - norweska wyspa w gminie Tromsø. Powierzchnia wyspy wynosi 737 km² co czyni ją piątą co do wielkości wyspą Norwegii. Wyspa Kvaløya jest połączona z Tromsøya dzięki mostowi Sanessund oraz z Sommarøy przez most Sommarøy. Południowa część wyspy jest popularnym miejscem wypoczynkowym gdzie znajdują się liczne kurorty.

Kvaløya (Finnmark)W
Kvaløya (Finnmark)

Kvaløya – wyspa w Finnmark w Norwegii. Jej powierzchnia wynosi 336 km², jest podzielona między gminy Hammerfest i Kvalsund. Miasto Hammerfest leży na zachodnim brzegu wyspy. Na wyspie leżą także wioski Forsøl, Rypefjord i Stallogargo.

LangøyaW
Langøya

Langøya – trzecia co do wielkości wyspa Norwegii, leżąca w archipelagu Vesterålen na Morzu Norweskim. Najwyższym punktem jest szczyt Snøkolla. Administracyjnie należy do okręgu Nordland. W całości znajduje się tu gmina Bø, oraz częściowo: Øksnes, Sortland i Hadsel.

LofotyW
Lofoty

Lofoty – archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, ciągnący się na długości 112 km od maleńkiej wysepki Røst na południu po wąską cieśninę Raftsundet, oddzielającą go od archipelagu Vesterålen. Od stałego lądu oddzielony cieśniną Vestfjorden.

MagerøyaW
Magerøya

Magerøya – wyspa o powierzchni 440 km² położona w północnej Norwegii, w gminie (kommune) Nordkapp, w prowincji Finnmark, na Morzu Norweskim. Przylądek Północny oraz przylądek Knivskjellodden stanowiące dwa najdalej na północ wysunięte cyple Norwegii są częścią Magerøya.

MoskenesøyaW
Moskenesøya

Moskenesøya - wyspa w archipelagu Lofotów, należącym do Norwegii. Administracyjnie podlega pod okręg Nordland i jest podzielona między dwie gminy: Moskenes i Flakstad. Najwyżej położonym punktem jest szczyt Hermannsdalstinden.

OsterøyaW
Osterøya

Osterøya - przybrzeżna wyspa norweska, położona na Morzu Norweskim, u zachodnich wybrzeży kraju, na północny wschód od Bergen. Otoczona jest ze wszystkich stron stałym lądem, od którego oddzielają ją Osterfjord na północnym – zachodzie, Veafjord na wschodzie i Sorfjord na południowym zachodzie.

RingvassøyW
Ringvassøy

Ringvassøy – szósta co do wielkości wyspa Norwegii. Administracyjnie należy do okręgu Troms i podzielona jest między gminy: Tromsø i Karlsøy. Najwyższym punktem jest szczyt Soltindan. Znajduje się tu długie na 10 km jezioro Skogsfjordvatnet.

SaltøyaW
Saltøya

Saltøya – wyspa w Norwegii, w okręgu Trøndelag, w gminie Stjørdal, na Trondheimsfjorden. Wyspa oddalona jest o około 26 km od miasta Trondheim i o około 38 km od miasta Verdal.

SeilandW
Seiland

Seiland – duża wyspa w północnej części Norwegii. Administracyjnie należy do okręgu Finnmark i jest podzielona między trzy gminy: Hammerfest, Alta i Kvalsund. Najwyższym punktem jest szczyt Seilandstuva. Nie licząc terytoriów zależnych, pod względem powierzchni zajmuje siódme miejsce w kraju.

SekkenW
Sekken

Sekken – wyspa w gminie Molde w regionie Møre og Romsdal w Norwegii. Znajduje się w Romsdalsfjordzie przy ujściu Langfjorden. Około 4 km na północ od Sekken znajduje się wyspa Bolsøya, a kilometr na wschód wyspa Veøya.

SenjaW
Senja

Senja – druga co do wielkości wyspa Norwegii. Zachodni jej brzeg oblewany jest przez Ocean Arktyczny.

SinholmaneW
Sinholmane

Sinholmane – niezamieszkała wyspa przy zachodnim brzegu Norwegii, na Morzu Norweskim, w gminie Sandøy, w regionie Møre og Romsdal. Wyspa jest oddalona o około 36 km na północ od miasta Ålesund oraz około 2 km na zachód od wybrzeża wyspy Harøya.

SkrovaW
Skrova

Skrova – grupa wysp oraz miejscowość znajdująca się w Norwegii w regionie Nordland, w gminie Vågan. Znajduje się u brzegów Morza Północnego, nad cieśniną Vestfjorden w pobliżu górskiego archipelagu Lofotów.

Smøla (wyspa)W
Smøla (wyspa)

Smøla - przybrzeżna wyspa norweska, położona na Morzu Norweskim, u zachodnich wybrzeży kraju, na zachód od Trondheim.

SørøyaW
Sørøya

Sørøya – czwarta co do wielkości wyspa Norwegii, leżąca w północnej części kraju. Administracyjnie należy do okręgu Finnmark, oraz do gmin: Hasvik i Hammerfest. Najwyższym punktem jest szczyt Komagaksla.

SotraW
Sotra

Sotra – wyspa w Hordaland w Norwegii. Północna część wyspy należy do gminy Fjell, natomiast południowa do gminy Sund. Sotra ma 246 km ², zamieszkuje ją 30,5 tys. mieszkańców (2014). Najwyższą górą na wyspie jest Liatårnet, inną także leżącą na wyspie jest Gardafjellet.

StjernøyaW
Stjernøya

Stjernøya − wyspa w okręgu Finnmark, na północy Norwegii. Powierzchnia wyspy wynosi 231 km2. Od lądu stałego oddziela ją cieśnina Stjernsunden, a jej najwyższym szczytem jest Kjerringa.

TautraW
Tautra

Tautra – wyspa na Trondheimsfjordzie w Norwegii, na północ od Trondheim. Administracyjnie należy do gminy Frosta w okręgu Nord-Trøndelag. Wyspa ma około 3,5 km długości i 1 km szerokości, jej powierzchnia wynosi 1,5 km². W 2001 roku zamieszkana przez około 50 osób. Wyspa połączona jest ze stałym lądem 2,5-kilometrową groblą komunikacyjną. Pierwsza powstała w 1979 roku, jednak ze względów ekologicznych została przebudowana w 2003 roku tak, by umożliwić przepływ pomiędzy wyspą a lądem.

TromøyaW
Tromøya

Tromøya – największa wyspa w południowej Norwegii, w okręgu Sørlandet. Powierzchnia wyspy wynosi 29 km2. Ludność wyspy wynosi około 6000 mieszkańców. Na wyspie znajdował się niemiecki obóz Hove.

TromsøyaW
Tromsøya

Tromsøya [ˈtrumsøja] to wyspa w północnej części Norwegii, za kołem podbiegunowym, w gminie Tromsø, to wyspa w cieśninie Tromsøysundet, pomiędzy lądem stałym a Kvaløya w gminie Tromsø w Troms.{69.651856, 18.975388} Położone na wyspie miasto Tromsø, które jest siódmym co do wielkości w kraju, zamieszkiwane jest przez około 39 882 mieszkańców. Centrum Tromsø znajduje się na wschód od wyspy, a duża część ludności miasta żyje na wyspie rozproszona. Na wyspie od 27 listopada do 19 stycznia występuje noc polarna a od 19 maja do 27 lipca dzień polarny. Wyspa posiada port lotniczy Tromsø, które znajduje się po zachodniej stronie, do Tromsdalen można dostać się przez most Tromsø Bridge o długości 1 036 m lub Tromsøysundtunnel oraz z Kvaløysletta na Kvaløya za pomocą mostu Sandnessund. Pośrodku wyspy leży jezioro Prestvannet, które zostało utworzone w 1867 roku. Na wyspie w kierunku północ-południe rozciągają się obszary leśne, szczególnie w części północnej. Na wyspie znajdują się również góry. Na wyspie znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Są to Katedra Arktyczna, Katedra w Tromsø w stylu neogotyckim, Polaria, czyli arktyczne centrum rozrywki dla całej rodziny, Fjellheisen - punkt widokowy i wiele innych. Organizowane są również rejsy i oglądanie zorzy polarnej. We wschodniej części wyspy znajdują się Uniwersytet w Tromsø, Szpital Uniwersytecki w Północnej Norwegii i Muzeum w Tromsø.

UtøyaW
Utøya

Utøya – wyspa na jeziorze Tyrifjorden w gminie Hole w okręgu Buskerud w Norwegii, o powierzchni 12 ha, leżąca 500 metrów od lądu. Wyspa należy do Arbeidernes ungdomsfylking, młodzieżowej sekcji Norweskiej Partii Pracy i jest to miejsce letnich obozów.

VadsøyaW
Vadsøya

Vadsøya – wyspa w północnej Norwegii, w okręgu (fylke) Finnmark, w gminie Vadsø. Położona jest na Varangerfjorden. Powierzchnia wynosi 0,8 km².

VannaW
Vanna

Vanna – przybrzeżna wyspa norweska, położona na Morzu Norweskim, u północnych wybrzeży kraju, na północny – wschód od wyspy Ringvassoy. Oddzielona jest cieśniną Hamrefjorden od leżącej na południowym – zachodzie wypy Helgoy, cieśniną Vannasundet od leżącej na południu wyspy Reinoy, cieśniną Fugloysund od leżącej na wschodzie wyspy Arnoy oraz cieśniną Fugloysveet od leżącej na północnym – wschodzie wyspy Fulgoya.

VardøyaW
Vardøya

Vardøya – wyspa na Morzu Barentsa o powierzchni 3,7 km², położona około 1,5 km na wschód od półwyspu Varanger, w północnej Norwegii, w okręgu (fylke) Finnmark, w gminie Vardø. Jest połączona ze stałym lądem tunelem podwodnym pod cieśniną Bussesundet. Tunel jest częścią trasy E75.

VesterålenW
Vesterålen

Vesterålen – archipelag przybrzeżnych wysp norweskich na Morzu Norweskim, położony na północny wschód od Lofotów, o powierzchni 3,6 tys. km². Na stałe jest zamieszkiwany przez około 30 tysięcy osób.

Vestvågøya (wyspa)W
Vestvågøya (wyspa)

Vestvågøya – dwunasta co do wielkości wyspa Norwegii, leżąca w archipelagu Lofoty na Morzu Norweskim. Najwyższym punktem jest szczyt Himmeltindan. Administracyjnie należy do okręgu Nordland. Centrum administracyjnym wyspy jest miasto Leknes liczące 2 715 mieszkańców.

Wyspa Piotra IW
Wyspa Piotra I

Wyspa Piotra I – antarktyczna wyspa pochodzenia wulkanicznego na Morzu Bellingshausena, położona około 430 km od wybrzeży Antarktydy Zachodniej. Współrzędne geograficzne: 68°51′S 90°35′W. Jej powierzchnia wynosi 249,2 km², natomiast długość 18 km. Jest to wyspa wulkaniczna, przez dużą część roku otoczona lodem morskim, górzysta i pokryta lodowcami. Najwyższy szczyt wyspy to wulkan Lars Christensentoppen, który osiąga 1753 m n.p.m.

YtterøyW
Ytterøy

Ytterøy – wyspa na Trondheimsfjordzie w Norwegii. Obecnie należy do gminy Levanger w okręgu Nord-Trøndelag, dawniej stanowiła osobną gminę.