Szlak Buczynowych WąwozówW
Szlak Buczynowych Wąwozów

Szlak Buczynowych Wąwozów – żółty znakowany szlak turystyczny, w województwie zachodniopomorskim, w gminie Stare Czarnowo, we wschodniej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”.

Puszcza BukowaW
Puszcza Bukowa

Puszcza Bukowa – kompleks leśny położony przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina na Wzgórzach Bukowych. Wchodzi w skład Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, utworzonego w 1981 r. oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”, utworzonego w 1996 r. Wyróżnia się dominacją dobrze zachowanych żyznych lasów liściastych, zwłaszcza buczyn, które występują tu w wielu postaciach siedliskowych. Występują tu poza tym lasy łęgowe, olsy, dąbrowy, bory sosnowe i grądy. Czynnikiem sprzyjającym zróżnicowaniu lasów i zachowaniu ich walorów naturalnych jest bogata rzeźba Wzgórz Bukowych i dominacja żyznych siedlisk świeżych i wilgotnych.

Cmentarz GrabowskiW
Cmentarz Grabowski

Cmentarz Grabowski – dawny cmentarz miejski położony na terenie Szczecina. Zajmował teren pomiędzy obecnymi ulicami Jacka Malczewskiego, Jana Kazimierza, Jana Ch. Paska (Kronenstr.) i Parkową.

Cmentarz komunalny przy ul. Chopina w SzczecinieW
Cmentarz komunalny przy ul. Chopina w Szczecinie

Cmentarz komunalny przy ul. Chopina w Szczecinie – dawny cmentarz przyszpitalny położonym na terenie szczecińskiego osiedla Niemierzyn. Zajmował teren pomiędzy obecnymi ulicami Chopina, Broniewskiego, a potokiem Warszewiec (Kückenmühlenbach).

Cmentarz NiemierzyńskiW
Cmentarz Niemierzyński

Cmentarz Niemierzyński t. Cmentarz Majdański – dawny cmentarz miejski położonym na terenie obecnego szczecińskiego osiedla Niebuszewo-Bolinko. Zajmował teren 16 ha pomiędzy współczesnymi ulicami Niemierzyńską, Żupańskiego i Słowackiego.

Cmentarz Oświęcimski w SzczecinieW
Cmentarz Oświęcimski w Szczecinie

Cmentarz Oświęcimski – dawny cmentarz miejski położonym na terenie szczecińskiego osiedla Niemierzyn. Zajmował teren pomiędzy ulicami Niemierzyńską a torem kolejowym.

Cmentarz TurzyńskiW
Cmentarz Turzyński

Cmentarz Turzyński – dawny cmentarz komunalny położony na terenie Szczecina. Zajmował teren o powierzchni ponad 7 ha w kwartale ulic: Adama Mickiewicza (Kreckowerstr.), Stanisława Noakowskiego, Jagiellońska.

Cmentarz w Żelechowej (ul. Bogumińska)W
Cmentarz w Żelechowej (ul. Bogumińska)

Cmentarz w Żelechowej – nieistniejący cmentarz ewangelicki, który znajdował się w Szczecinie-Żelechowej przy ulicy Bogumińskiej.

Cmentarz w Żelechowej (ul. Obotrycka)W
Cmentarz w Żelechowej (ul. Obotrycka)

Cmentarz w Żelechowej – nieistniejący cmentarz ewangelicki, który znajdował się w Szczecinie-Żelechowej przy ulicy Obotryckiej.

CzarnołękaW
Czarnołęka

Czarnołęka – niezamieszkana wyspa Międzyodrza przy zachodnim brzegu jeziora Dąbie.

Szlak im. Bolesława CzwójdzińskiegoW
Szlak im. Bolesława Czwójdzińskiego

Szlak im. Bolesława Czwójdzińskiego – zielony znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, długość szlaku 34,8 km.

Dębina (wyspa)W
Dębina (wyspa)

Dębina – niezamieszkana wyspa, największa wśród wysp Międzyodrza.

Dolina Siedmiu MłynówW
Dolina Siedmiu Młynów

Dolina Siedmiu Młynów – dolina strugi Osówka w jej górnym biegu, jeden z najatrakcyjniejszych rejonów Parku Leśnego Arkońskiego w Szczecinie. Jej nazwa pochodzi od siedmiu nieczynnych obecnie młynów, których pozostałością są stawy młyńskie. W lasach pokrywających obszar doliny, które zachowały wiele cech naturalnych, znajdują się stanowiska zagrożonych i rzadko spotykanych roślin. Dolina wchodzi w skład zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Dolina Siedmiu Młynów i źródła strumienia Osówka”. Przez dolinę przebiega Polsko-Niemiecki Szlak Turystyczny „Siedem Młynów – Gubałówka” i kilka innych szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjno-przyrodniczych.

Szlak Familijny przez Park Leśny ZdrojeW
Szlak Familijny przez Park Leśny Zdroje

Szlak Familijny przez Park Leśny Zdroje – żółty znakowany szlak turystyczny, w Szczecinie Zdrojach. Krótki szlak spacerowy, o długości 2,5 km, wokół Jeziora Szmaragdowego, jednego z najatrakcyjniejszych zakątków Szczecina i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Na trasie punkty widokowe, schrony z okresu II wojny światowej, na Polanie Widok miejsce na ognisko.

Puszcza GoleniowskaW
Puszcza Goleniowska

Puszcza Goleniowska – zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 630 km², położony na Równinie Goleniowskiej, na wschód od jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego. Leży głównie na terenie powiatu goleniowskiego; obrzeża należą do powiatów: kamieńskiego, stargardzkiego oraz miasta Szczecina.

Szlak im. Stanisława GrońskiegoW
Szlak im. Stanisława Grońskiego

Szlak im. Stanisława Grońskiego - niebieski znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, długość szlaku 38,2 km.

Szlak im. Bolesława KrzywoustegoW
Szlak im. Bolesława Krzywoustego

Szlak im. Bolesława Krzywoustego – żółty znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, długość szlaku 13,6 km.

Przyroda w SzczecinieW
Przyroda w Szczecinie

W granicach administracyjnych Szczecina znajdują się niewielkie fragmenty Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” oraz północna część obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO) Natura 2000 Dolina Dolnej Odry, natomiast na południu miasto graniczy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Dolnej Odry i jest otoczone przez 3 puszcze Wkrzańską, Bukową i Goleniowską.

Szlak „Puszcza Wkrzańska”W
Szlak „Puszcza Wkrzańska”

Szlak „Puszcza Wkrzańska” – rowerowy szlak turystyczny w Szczecinie i powiecie polickim wytyczony w Puszczy Wkrzańskiej.

Radolin (wyspa)W
Radolin (wyspa)

Radolin – niezamieszkana i niezagospodarowana wyspa Międzyodrza przy zachodnim brzegu jeziora Dąbie.

Szlak RekowskiW
Szlak Rekowski

Szlak Rekowski - czerwony znakowany szlak turystyczny, na południowo-wschodnich obrzeżach Szczecina, częściowo w gminach Goleniów i Kobylanka, długość szlaku 16,7 km.

Skórcza GóraW
Skórcza Góra

Skórcza Góra – wzgórze o wysokości 72 m n.p.m. w Parku Leśnym Zdroje w Szczecinie na północny wschód od Jeziora Szmaragdowego. Nazwa od kaszubskiego skorc - szpak. Pokryte zwartym lasem mieszanym sosnowo-dębowym, jedynie stoki północne i wschodnie częściowo trawiaste z kępami drzew i krzewów. Popularny obszar turystyczny i rekreacyjny dla mieszkańców Szczecina.

Szlak przez Słupi Głaz im. Wojciecha LipniackiegoW
Szlak przez Słupi Głaz im. Wojciecha Lipniackiego

Szlak przez Słupi Głaz im. Wojciecha Lipniackiego – czerwony znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, długość szlaku 6,0 km.

Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”W
Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”

Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa” – utworzony 4 listopada 1981, o powierzchni 20 938 ha, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w większości w gminie Stare Czarnowo, częściowo w granicach miasta Szczecina i gminy Gryfino. Położony w lasach Puszczy Bukowej na Wzgórzach Bukowych.

Puszcze SzczecińskieW
Puszcze Szczecińskie

Puszcze Szczecińskie – jeden z 25 polskich leśnych kompleksów promocyjnych mających na celu przybliżanie społeczeństwu wiedzy o lesie i jego racjonalnym zagospodarowaniu, a także testowanie i wprowadzanie do praktyki nowych zasad i metod zagospodarowania i wykorzystania zasobów leśnych.

Szlak „Przez Las Arkoński i Wzgórza Warszewskie”W
Szlak „Przez Las Arkoński i Wzgórza Warszewskie”

Szlak „Przez Las Arkoński i Wzgórza Warszewskie” – zielony pieszy szlak turystyczny w Szczecinie i gminie Police. Szlak prowadzi przez Wzgórza Warszewskie i Las Arkoński: osiedla Szczecina Niemierzyn i Osów, południową część Puszczy Wkrzańskiej i wieś Przęsocin do Szczecina – Skolwina.

Szlak „Ścieżkami Dzików”W
Szlak „Ścieżkami Dzików”

Szlak „Ścieżkami Dzików” – czerwony pieszy szlak turystyczny na terenie miast Szczecin i Police oraz w rejonie wsi Leśno Górne, Siedlice i Przęsocin. Szlak prowadzi przez południową część Puszczy Wkrzańskiej i centralną część Wzgórz Warszewskich.

Szlak czarny Leśno Górne – TanowoW
Szlak czarny Leśno Górne – Tanowo

Szlak czarny Leśno Górne – Tanowo (Szlak przez Komorze Góry) - pieszy szlak turystyczny w gminie Police. Szlak prowadzi przez południową część Puszczy Wkrzańskiej z Leśna Górnego przez Stare Leśno i Komorze Góry do wsi Tanowo.

Szlak PokojuW
Szlak Pokoju

Szlak Pokoju - niebieski pieszy szlak turystyczny w Szczecinie i gminie Police. Szlak prowadzi przez południową część Puszczy Wkrzańskiej ze Szczecina - Głębokie przez Szczecin - Osów, obok Dębu Bogusława, przez Leśno Górne i Sierakowo do wsi Pilchowo.

Szlak Górski na BukowiecW
Szlak Górski na Bukowiec

Szlak Górski na Bukowiec – czarny znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, długość szlaku 3,8 km.

Szlak NadodrzańskiW
Szlak Nadodrzański

Szlak Nadodrzański – znakowany na czerwono długodystansowy pieszy szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim.

Szlak PilchowskiW
Szlak Pilchowski

Szlak Pilchowski - czarny pieszy szlak turystyczny w Szczecinie i gminie Police przebiegający przez Puszczę Wkrzańską.

Szlak PolickiW
Szlak Policki

Szlak Policki - żółty pieszy szlak turystyczny w gminie Police na terenie miasta Police, wsi Trzeszczyn, Stare Leśno i Bartoszewo oraz Puszczy Wkrzańskiej.

Szlak Puszczy WkrzańskiejW
Szlak Puszczy Wkrzańskiej

Szlak Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana „Taty” Kaczmarka – czerwony pieszy szlak turystyczny na terenie Puszczy Wkrzańskiej o długości ok. 45,5 km. Przebiega przez obszar miejski Szczecina i powiatu polickiego.

Szlak OrnitologówW
Szlak Ornitologów

Szlak Ornitologów – zielony pieszy szlak turystyczny w gminie Police. Szlak prowadzi przez środkową i wschodnią część Puszczy Wkrzańskiej. Łączy Szlak Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana „Taty” Kaczmarka z wsią Uniemyśl, prowadząc kolejno przez Karpin i Drogoradz.

Szlak do Jeziora SzmaragdowegoW
Szlak do Jeziora Szmaragdowego

Szlak do Jeziora Szmaragdowego – czarny znakowany szlak turystyczny, w Szczecinie Zdrojach. Krótki szlak dojściowy o długości 1,5 km, łączy przystanki komunikacji miejskiej i stację kolejową Szczecin Zdroje ze szlakami turystycznymi wokół Jeziora Szmaragdowego, jednego z najatrakcyjniejszych zakątków okolic Szczecina i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”.

Trzebuskie ŁęgiW
Trzebuskie Łęgi

Trzebuskie Łęgi – uroczysko, obszar leśno-łąkowy o powierzchni około 2 km², położony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, obejmując miejscowość Załom oraz osiedle Dąbie w Szczecinie. Niedaleko uroczyska znajduje się jezioro Dąbie.

Uroczysko Trzech StrumieniW
Uroczysko Trzech Strumieni

Uroczysko Trzech Strumieni – uroczysko wchodzące w skład lasów miejskich Szczecina położone w północnej części miasta. Obejmuje doliny potoków: Skolwinki, Stołczynki i Połańca głęboko wcięte między wzniesienia Płaskowzgórza Przęsocińskiego. Z wierzchołków wzgórz dochodzących do 90 m n.p.m. panoramy na Dolinę Dolnej Odry i Zalew Szczeciński. Objęte ochroną jako użytek ekologiczny "Dolina strumieni Skolwinki, Stołczynki i Żółwinki".

Widok (Wzgórza Bukowe)W
Widok (Wzgórza Bukowe)

Wzgórze Widok (Góra Widok, Polana Widok) – wzniesienie o wysokości 55 m n.p.m. w północnej części Wzgórz Bukowych, na terenie Parku Leśnego Zdroje, 0,5 km na północ od Jeziora Szmaragdowego. Wzniesienie stanowi hałdę dawnej kopalni kredy. Większa część zalesiona, natomiast północny cypel z polaną stanowi punkt widokowy zwany "Okiem na Szczecin". Okolica została zagospodarowana turystycznie. Przed wojną na płaskim wierzchołku wzgórza znajdował się okrągły pawilon widokowy w kształcie monopterosu, obecnie zachował się tylko niewielki, żelbetowy schron bojowy pochodzący z okresu II wojny światowej. Przez wzgórze przechodzi Szlak Familijny przez Park Leśny Zdroje. U podnóża przebiega trasa kolejowa Szczecin Główny – Szczecin Dąbie.

Szlak przez Wielecki StawW
Szlak przez Wielecki Staw

Szlak przez Wielecki Staw – czarny znakowany szlak turystyczny, w województwie zachodniopomorskim, na południowo-wschodnim pograniczu Szczecina i gminy Stare Czarnowo.

Puszcza WkrzańskaW
Puszcza Wkrzańska

Puszcza Wkrzańska – puszcza położona w Niemczech w powiecie Vorpommern-Greifswald oraz w Polsce – w województwie zachodniopomorskim w powiecie polickim i częściowo w Szczecinie. Puszcza jest obszarem sieci Natura 2000.

Wzgórze AkademickieW
Wzgórze Akademickie

Wzgórze Akademickie – wzniesienie o wysokości 51 m n.p.m. w północnej części Wzgórz Bukowych, na terenie Parku Leśnego Zdroje, w dzielnicy Szczecin-Podjuchy. Wysunięty ku zachodowi fragment wzgórza jest częścią hałdy dawnej kopalni kredy. Południowe i wschodnie stoki zalesione i opadające ku wyrobisku kopalni, natomiast północne i zachodnie -trawiaste i strome. Z wierzchołka doskonały widok na Szczecin, Dolinę Dolnej Odry i Wzniesienia Szczecińskie. Przez wzgórze przechodzi Szlak do Szwedzkiego Kamienia. U podnóża przebiega trasa kolejowa Szczecin Główny – Szczecin Dąbie.

Wzgórze BombardierówW
Wzgórze Bombardierów

Wzgórze Bombardierów - wzniesienie o wysokości 56 m n.p.m. położone w północno-zachodniej części Wzgórz Bukowych na terenie osiedla Szczecin-Klucz. Bezleśne wzgórze o łagodniejszych stokach wschodnich i bardziej stromych stokach zachodnich opadających ku dolinie Odry. Ze szczytu doskonały widok we wszystkich kierunkach obejmujący Szczecin, Dolinę Dolnej Odry, Wzniesienia Szczecińskie i położone bardziej na południe i wschód inne wzniesienia Wzgórz Bukowych. Na wierzchołku słabo widoczne stanowiska ogniowe I i II Baterii 48. Pułku Artylerii Lekkiej 2. Łużyckiej Dywizji Wojska Polskiego, które 20 marca 1945 r. ostrzeliwały stąd nieprzyjaciela wycofującego się z rejonu Mostu Cłowego i Dworca Głównego w Szczecinie. Przez południowo-wschodnią część wzgórza przechodzi Szlak Artyleryjski.

Wzgórze Gajowe (Wzgórza Warszewskie)W
Wzgórze Gajowe (Wzgórza Warszewskie)

Wzgórze Gajowe – kopulaste wzgórze w Szczecinie-Gocławiu między ul. Narciarską i Górską. Bezleśne, położone w strefie krawędziowej Wzgórz Warszewskich na skraju Uroczyska Kupały, stanowi doskonały punkt widokowy na Dolinę Dolnej Odry i jezioro Dąbie. Obecnie niezagospodarowane turystycznie, na szczyt prowadzi niewielka ścieżka od ul. Górskiej. Niemiecka nazwa wzgórza może nawiązywać do tzw. świętych gajów Słowian. Do 1945r. nazwę Am Hain nosiła także ul. Narciarska, przy której w latach 20. XX wieku powstało niewielkie osiedle mieszkaniowe (Eberthöhe). Po 1945r. nazwa praktycznie zniknęła z map topograficznych i turystycznych i w wielu opracowaniach wzgórze ma nadane nazwy potoczne lub jest bezimienne.

Wzgórze KupałyW
Wzgórze Kupały

Wzgórze Kupały - wzgórze w Szczecinie-Golęcinie między ul. Białogórską a ul. Marzanny. Wzgórze przecina przekop linii kolejowej nr 406 ze stalowo-drewnianą kładką łączącą obie strony. U podnóża przystanek kolejowy Szczecin Golęcino. Od południa dolina strumienia Gręziniec zajęta pod ogrody działkowe.

Zaleskie ŁęgiW
Zaleskie Łęgi

Zaleskie Łęgi – największa wyspa na obszarze Międzyodrza.

Rezerwat przyrody ZdrojeW
Rezerwat przyrody Zdroje

Rezerwat przyrody „Zdroje” – rezerwat florystyczny o powierzchni 2,12 ha, w województwie zachodniopomorskim, w Szczecinie, na terenie Parku Leśnego Zdroje, 0,6 km na południowy zachód od Jeziora Szmaragdowego, w miejscu dawnego Parku Toepfera przy ulicy Radosnej. Leży w północno-zachodniej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” oraz w granicach obszaru siedliskowego sieci Natura 2000 „Wzgórza Bukowe” PLH320020. Został utworzony na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 5 listopada 1959.

Szlak „Zielona Odra”W
Szlak „Zielona Odra”

Szlak „Zielona Odra” – szlak rowerowy o znaczeniu ponadregionalnym w województwie zachodniopomorskim oraz częściowo w województwie lubuskim.