
Zakarpacie lub Ukraina Zakarpacka, Ruś Węgierska – region historyczny na obszarze zachodniej Ukrainy, na pograniczu Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. O jego odrębności decyduje przede wszystkim fakt, że jest to jedyny region na południe od Karpat zamieszkany przez ludność wschodniosłowiańską.

Beskidy Lesiste (522.1) – makroregion stanowiący niższą, północną część Beskidów Wschodnich. Leżą na obszarze Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii.
Beskidy Połonińskie – makroregion stanowiący wyższą, południową (wewnętrzną) część Beskidów Wschodnich, położony na obszarze Ukrainy i Rumunii, ograniczony rzeką Uż na północnym zachodzie. Najwyższym szczytem jest Howerla w Czarnohorze.

Beskidy Wschodnie – część Beskidów, zaliczana do Karpat Wschodnich. Rozciągają się na obszarze Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Najwyższym szczytem jest Howerla. Beskidy Wschodnie charakteryzują się brakiem części pogórskiej, charakterystycznej dla Beskidów Zachodnich i Środkowych.

Bieszczady – grupa dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Pasma Bieszczadów znajdują się między Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowską. Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj zaś na terytorium Polski – Tarnica. Dzielą się na:Bieszczady Zachodnie Bieszczady Wschodnie.

Bieszczady Wschodnie (521.13) – pasmo górskie w Karpatach, część tzw. pasma Beskidów Lesistych. Rozciąga się od Przełęczy Użockiej na zachodzie do Przełęczy Wyszkowskiej na wschodzie, leży w całości na terytorium Ukrainy. Na Ukrainie dla tego pasma obowiązuje nazwa Werchowynśkyj Wododilnyj Chrebet. Najwyższym szczytem jest Pikuj, który jest jednocześnie najwyższym szczytem całych Bieszczadów.

Borżawa – rzeka na ukraińskim Zakarpaciu, w dorzeczu Cisy. Długość – 106 km, powierzchnia zlewni – 1 360 km².

Cisa – rzeka w środkowej Europie, lewostronny dopływ Dunaju. Długość wynosi 966 km, powierzchnia zlewni – 157 218 km², średni przepływ u ujścia – 776 m³/s.

Czarnohora – pasmo górskie na terenie zachodniej Ukrainy.

Gorgany – pasmo górskie w łańcuchu Karpat, w południowo-zachodniej części Ukrainy, wchodzące w skład Beskidów Lesistych w Beskidach Wschodnich, stanowiące ich najdzikszą częścć.

Holica – szczyt o wysokości 983,6 m n.p.m. we wschodniej części pasma górskiego Wyhorlat, znajdujący się na południowy wschód od słowackiej wsi Inovce. Przez szczyt przebiega granica słowacko-ukraińska.

Huculi – grupa etniczna górali mieszanego pochodzenia rusińskiego i wołoskiego, zamieszkująca ukraińską i rumuńską część Karpat Wschodnich – Gorgany, Czarnohorę, Świdowiec, Karpaty Marmaroskie, Połoniny Hryniawskie i Beskidy Pokucko-Bukowińskie. Obok Bojków, z którymi sąsiadują od zachodu, i Łemków, jest to jedna z trzech głównych grup górali rusińskich, mieszkających we wschodniej części łuku karpackiego. Określenie „Huculi” upowszechniło się w XIX wieku.

Hutyn Tomnatyk – szczyt o wysokości 2016 m n.p.m. znajdujący się w środkowej części pasma Czarnohory na Ukrainie. Wznosi się w bocznym grzbiecie, odchodzącym w kierunku południowym od grzbietu głównego niedaleko Rebry, przy dawnym słupku granicznym nr 28. Po wschodniej stronie szczytu znajduje się kocioł z najwyżej położonym jeziorkiem ukraińskim – stawem Brebeneskuł. Zbocza południowe opadają do doliny potoku Brebeneskuł. Różnica wysokości z otoczeniem wynosi 700-800 m.

Bereg - dawny komitat w północno-wschodniej części Królestwa Węgier.

Máramaros – dawny komitat w północno-wschodniej części Królestwa Węgier.

Ugocsa - dawny komitat w północno-wschodniej części Królestwa Węgier.
Ung - dawny komitat w północno-wschodniej części Królestwa Węgier.

Latorica – rzeka w dorzeczu Dunaju, przepływająca przez Ukrainę i Słowację. Długość 188 km, z tego 156,6 km na Ukrainie i 31,4 km na Słowacji. Powierzchnia zlewni wynosi 3 128,9 km², z tego 94% na Ukrainie, 6% na Słowacji. Średni roczny przepływ mierzony na wysokości miasta Czop wynosi 37 m3/s.
Paul Robert Magocsi – amerykański historyk oraz profesor nauk politycznych, przewodniczący Światowej Rady Rusinów w latach 2005–2009, rusiński działacz narodowy, zwolennik autonomii Zakarpacia.

Nizina Zakarpacka – nizina na zachodniej Ukrainie ; północno-wschodni skrawek Kotliny Panońskiej.

Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie – makroregion fizycznogeograficzny w Wewnętrznych Karpatach Wschodnich.

Połonina Borżawska – pasmo górskie na ukraińskim Zakarpaciu. Należy do Beskidów Połonińskich w łańcuchu Zewnętrznych Karpat Wschodnich.

Połonina Równa – pasmo górskie na ukraińskim Zakarpaciu. Należy do Beskidów Połonińskich w łańcuchu Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Geografowie ukraińscy zaliczają Połoninę Równą do Bieszczadów Wschodnich.

Port lotniczy Użhorod – międzynarodowe lotnisko w Użhorodzie, na Ukrainie.

Preszowszczyzna – region w zachodniej części Zakarpacia, należący obecnie do Słowacji jako kraj preszowski, ze stolicą w Preszowie.

Przejście graniczne Czop-Záhony - to międzynarodowe ukraińsko-węgierskie drogowe przejście graniczne, położone w rejonie użhorodzkim obwodu zakarpackiego.

Przejście graniczne Dzwinkowe-Lónya - to międzynarodowe ukraińsko-węgierskie drogowe przejście graniczne, położone w rejonie berehiwskim obwodu zakarpackiego.

Przejście graniczne Kosyno-Barabás - to międzynarodowe ukraińsko-węgierskie drogowe przejście graniczne, położone w rejonie berehiwskim obwodu zakarpackiego.

Przejście graniczne Łużanka-Beregsurány – międzynarodowe ukraińsko-węgierskie drogowe przejście graniczne, położone w rejonie berehiwskim obwodu zakarpackiego. Na przejściu dopuszczony jest ruch osobowy.

Przejście graniczne Wyłok-Tiszabecs - międzynarodowe ukraińsko-węgierskie drogowe przejście graniczne, położone w rejonie wynohradiwskim obwodu zakarpackiego.
Przełęcz Jabłonicka, Przełęcz Tatarska – przełęcz na terenie Ukrainy, w łańcuchu Zewnętrznych Karpat Wschodnich, oddzielająca Gorgany od Czarnohory. Jej wysokość to 931 m n.p.m.

Przełęcz Toruńska – przełęcz na terenie Ukrainy, w łańcuchu Zewnętrznych Karpat Wschodnich, oddzielająca Bieszczady Wschodnie od Gorganów.

Przełęcz Użocka – przełęcz w Bieszczadach, na obszarze Ukrainy, u południowo-wschodniego krańca Polski. Wysokość 853 m n.p.m..

Przełęcz Werecka, Przełęcz Tucholska – przełęcz na terenie Ukrainy, w łańcuchu Zewnętrznych Karpat Wschodnich, w paśmie Bieszczadów Wschodnich. Wysokość – 841 m n.p.m..

Rika – rzeka na Zakarpaciu, w dorzeczu Cisy. Długość – 92 km, powierzchnia zlewni – 1240 km².

Rusini – termin odnoszony historycznie do narodów wschodniosłowiańskich i ludności prawosławnej na ziemiach historycznej Rusi Kijowskiej, wchodzących później w skład: Wielkiego Księstwa Litewskiego, Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, a od drugiej połowy XVI wieku: Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Carstwa Rosyjskiego.

Świdowiec – pasmo górskie na terenie zachodniej Ukrainy w Beskidach Połonińskich (Zakarpacie), będących częścią Karpat Wschodnich.

Terebla – rzeka na ukraińskim Zakarpaciu, w dorzeczu Cisy. Długość - 91 km, powierzchnia zlewni - 750 km².

Tereswa – rzeka na ukraińskim Zakarpaciu, w dorzeczu Cisy. Długość – 56 km, powierzchnia zlewni – 1225 km².
Tołhaj lub beskidnik, beskidnicy – zbójnicy karpaccy łupiący głównie karawany kupieckie przemierzające szlaki handlowe od Baligrodu przez Przełęcz Użocką oraz Przełęcz Łupkowską w okresie od XVI do poł. XVIII wieku. Celem ich napadów były również wsie, dwory, cerkwie i kościoły.

Tymczasowy Rząd Republiki Rusi Podkarpackiej – rusiński samozwańczy rząd utworzony w Użhorodzie w obwodzie zakarpackim Ukrainy, funkcjonujący od 30 maja 1993 do sierpnia 1994.

Uż – rzeka w dorzeczu Dunaju, przepływająca przez Ukrainę i Słowację. Długość – 126,5 km, z tego 105,3 km na Ukrainie, 21,3 km na Słowacji. Powierzchnia zlewni Użu wynosi 2 643,6 km², z tego 61% na Ukrainie, 39% na Słowacji. We wsi Pinkovce na granicy ukraińsko-słowackiej średni przepływ Użu wynosi 32,3 m³/s.

Użański Park Narodowy – park narodowy w zachodniej Ukrainie, w rejonie wełykoberezniańskim obwodu zakarpackiego. Powierzchnia – 391,593 km². Siedziba dyrektora Parku znajduje się w Wełykym Bereznym.
Użhorod – miasto w zachodniej części Ukrainy, nad Użem, przy granicy ze Słowacją. Stolica obwodu zakarpackiego, a także historyczna stolica Rusi Zakarpackiej.

Vetrová skala – najwyższy szczyt masywu Popriečnego – wschodniej części pasma górskiego Wyhorlat. Drugi co do wysokości szczyt całego pasma Wyhorlatu.
Wełyka Uholka – rzeka na Ukrainie, na Zakarpaciu, lewy dopływ Terebli. Ma 27 km długości, powierzchnia dorzecza zajmuje 159 km².

Wewnętrzne Karpaty Wschodnie (523) – część Karpat rozciągająca się od rzeki Laborec na Słowacji poprzez terytorium Ukrainy aż do Braszowa w Rumunii.