Adenomus kelaartiiW
Adenomus kelaartii

Adenomus kelaartii – gatunek zagrożonego wyginięciem cejlońskiego płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych (Bufonidae).

Andrias sligoiW
Andrias sligoi

Andrias sligoi – gatunek płaza ogoniastego z rodziny skrytoskrzelnych występujący w południowozachodnich Chinach. Znany jest z holotypu opisanego w 1924 roku przez brytyjskiego przyrodnika Edwarda George'a Boulengera, który nadał mu rangę osobnego gatunku. W późniejszych publikacjach gatunek ten nie był wyodrębniany. W 2018 i 2019 roku analizy filogenetyczne dowiodły, że A. sligoi stanowi odmienny gatunek względem spokrewnionej salamandry olbrzymiej chińskiej. Gatunek ten charakteryzuje się m.in. bardziej płaską głową i wyraźniej zaznaczonymi oczami w porównaniu do A. davidianus i jest potencjalnie największym gatunkiem płaza na świecie. Prawdopodobnie gatunek ten jest krytycznie zagrożony.

Ansonia kraensisW
Ansonia kraensis

Ansonia kraensis – gatunek tajskiego płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych.

Ansonia malayanaW
Ansonia malayana

Ansonia malayana – gatunek azjatyckiego płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych.

Ansonia minutaW
Ansonia minuta

Ansonia minuta – gatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych.

Barbourula busuangensisW
Barbourula busuangensis

Barbourula busuangensis – gatunek płaza bezogonowego z rodziny kumakowatych występującego wyłącznie na terenie filipińskich wysp Palawanu, Bousuangi i Culion. Jako nowy gatunek został opisany przez Taylora i Noble'a w 1924.

Barbourula kalimantanensisW
Barbourula kalimantanensis

Barbourula kalimantanensis – gatunek płaza bezogonowego z rodziny kumakowatych występującego w Kalimantanie – indonezyjskiej części Borneo. Jest to gatunek niemający płuc i oddychający wyłącznie przez skórę.

Clinotarsus alticolaW
Clinotarsus alticola

Clinotarsus alticola – gatunek płaza bezogonowego z rodziny żabowatych.

Clinotarsus curtipesW
Clinotarsus curtipes

Clinotarsus curtipes – gatunek płaza bezogonowego z rodziny żabowatych.

Euphlyctis hexadactylusW
Euphlyctis hexadactylus

Euphlyctis hexadactylus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny Dicroglossidae występujący w Indiach, Nepalu, Bangladeszu i na Sri Lance. Dorasta do 13,2 cm i cechuje się oliwkowozielonym lub trawiastym ubarwieniem. Zasiedla różnorakie zbiorniki wodne, w których rozmnaża się podczas monsunów. Charakteryzuje się unikalną dla płazów dietą, jako że osobniki dorosłe żywią się głównie glonami. Częściowa roślinożerność zwiększa temu gatunkowi dostęp do pożywienia, co pozwala mu rozmnażać się trzy razy w roku. Gatunek najmniejszej troski (LC), w związku m.in. z szerokim zasięgiem występowania i dużą populacją.

Grzebiuszka syryjskaW
Grzebiuszka syryjska

Grzebiuszka syryjska – gatunek płaza z rodziny grzebiuszkowatych. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, w Azji Mniejszej, w Syrii.

Hyla annectansW
Hyla annectans

Hyla annectans – gatunek płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych.

Hyla chinensisW
Hyla chinensis

Hyla chinensis – gatunek wschodnioazjatyckiego płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych.

Hyla savignyiW
Hyla savignyi

Hyla savignyi – gatunek płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych.

Hyla tsinlingensisW
Hyla tsinlingensis

Hyla tsinlingensis – gatunek żyjącego w Azji płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych.

Hynobius fucusW
Hynobius fucus

Hynobius fucus – gatunek płaza ogoniastego z rodziny kątozębnych (Hynobiidae). Takson odkryty i opisany w 2008 roku. Holotyp NTNUB 201742 znaleziony został w powiecie Xinzhu, na Tajwanie na wysokości 1522 m n.p.m. Występuje w środkowej i północnej części gór Xueshan na Tajwanie na wysokości 1300-1720 m n.p.m. Mały, krępy płaz o krótkich kończynach. Długość ciała wynosi 48,1-54,8 mm. Krótki, gruby, bocznie spłaszczony ogon długości 26-34 mm. Oczy wypukłe. W szczęce górnej znajduje się 40-61 zębów natomiast w dolnej 45-57. Wszystkie kończyny zakończone są czterema palcami. Grzbiet jest koloru ciemnobrązowego z białymi plamami, brzuch jaśniejszy. Na głowie występują białe smugi, szczególnie nad górnymi powiekami. Posiada 11 bruzd żebra. Zamieszkuje zacienione dno wilgotnego lasu, wzdłuż górskich potoków. Odpoczywa pod gnijącym drewnem lub pod kamieniami. Jest taksonem siostrzanym w stosunku do + Hynobius formosanus. Nie figuruje na liście Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów.

Kątoząb syberyjskiW
Kątoząb syberyjski

Kątoząb syberyjski, traszka syberyjska, salamandra syberyjska, traszka Keyserlinga – gatunek płaza ogoniastego z rodziny kątozębnych.

Kumak dalekowschodniW
Kumak dalekowschodni

Kumak dalekowschodni – gatunek płaza bezogonowego z rodziny kumakowatych, dawniej zaliczany do ropuszkowatych. Jak wskazuje nazwa zwyczajowa, zamieszkuje daleki wschód: Półwysep Koreański i pewne rejony Chin i Rosji, w obu tych państwach jest zaliczany do pospolitych płazów. Wyróżnia się brązową do zielonej grzbietową powierzchnią ciała i czerwono-czarną powierzchnią brzuszną. W przypadku zagrożenia prezentuje odruch kumaka. Żywi się bezkręgowcami lądowymi i wodnymi, jego kijanki pobierają też pokarm roślinny i grzyby. Rozmnaża się w wodzie, zimuje zazwyczaj na lądzie. Nie grozi mu wyginięcie, gdyż łatwo adaptuje się do środowisk zmienionych przez ludzi.

Kumak wielkiW
Kumak wielki

Kumak wielki — gatunek płaza bezogonowego z rodziny kumakowatych.

Leptobrachium boringiiW
Leptobrachium boringii

Leptobrachium boringii – gatunek płaza z rodziny żabowatych, występujący w górskich regionach Chin. Zagrożony wyginięciem.

Narożnica górskaW
Narożnica górska

Narożnica górska – gatunek płaza bezogonowego z rodziny Megophryidae. Występuje w Indonezji. Pierwszy raz ten gatunek płaza został opisany w 1822 roku.

Micrixalus kottigeharensisW
Micrixalus kottigeharensis

Micrixalus kottigeharensis – gatunek płazów bezogonowych zamieszkujących endemicznie pasmo górskie Ghaty Zachodnie na południu Indii.

Narożnica górskaW
Narożnica górska

Narożnica górska – gatunek płaza bezogonowego z rodziny Megophryidae. Występuje w Indonezji. Pierwszy raz ten gatunek płaza został opisany w 1822 roku.

Narożnica nosataW
Narożnica nosata

Narożnica nosata – gatunek płaza z rodziny Megophryidae występujący w lasach południowej Azji – od Himalajów po wyspy Indonezji.

Nasikabatrachus sahyadrensisW
Nasikabatrachus sahyadrensis

Nasikabatrachus sahyadrensis – gatunek płaza, jeden z dwóch przedstawicieli rodziny Nasikabatrachidae. Występuje w Ghatach Zachodnich w południowych Indiach. Najczęściej używane nazwy dla tego gatunku to żaba purpurowa lub żaba świnionosa. Odkryta została we wrześniu 2003 roku i jest unikatowa dla tego regionu geograficznego.

Nogolotka jawajskaW
Nogolotka jawajska

Nogolotka jawajska, zwana też latającą żabą jawajską − gatunek płaza bezogonowego z rodziny nogolotkowatych (Rhacophoridae) zamieszkującego lasy tropikalne Jawy, Sumatry, południowej Tajlandii i Malezji. Słynie ze swojej zdolności lotu ślizgowego.

NyctibatrachusW
Nyctibatrachus

Nyctibatrachus – rodzaj płazów bezogonowych z rodziny Nyctibatrachidae.

Pazurzec ussuryjskiW
Pazurzec ussuryjski

Pazurzec ussuryjski, traszka pazurzasta – gatunek płaza z rodziny kątozębnych.

Pseudobufo subasperW
Pseudobufo subasper

Pseudobufo subasper – gatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych (Bufonidae).

Rana amurensisW
Rana amurensis

Rana amurensis – gatunek płaza bezogonowego z rodziny żabowatych.

Rana pseudodalmatinaW
Rana pseudodalmatina

Rana pseudodalmatina – gatunek płaza bezogonowego z rodziny żabowatych. Występuje endemicznie w stanach Mazandaran, Golestan i Gillan w Iranie, na południowym brzegu Morza Kaspijskiego. Prawdopodobnie zamieszkuje zalesione i otwarte obszary leśne. Skrzek składany jest w płytkich wodach. U kijanek stwierdzono kanibalizm. Metamorfoza trwa od początku kwietnia do końca czerwca. U tego gatunku stwierdzono zakażanie wirusem Haplometra cylindracea oraz Oswaldocruzia filiformis. Płaz opisany w 1971 roku jako podgatunek R. macrocnemis. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii LC. Zagrożeniami dla tego gatunku są utrata siedlisk wskutek bezładnej rozbudowy miejskiej wzdłuż wybrzeży Morza Kaspijskiego, rozwoju rolnictwa oraz wycinki drzew. Na lokalne populacje mogą też wpływać susze.

Ropucha szaraW
Ropucha szara

Ropucha szara, ropucha zwyczajna – gatunek płaza, największa z żyjących w Polsce ropuch.

Rzekotka wschodniaW
Rzekotka wschodnia

Rzekotka wschodnia – gatunek płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych, zamieszkującego wschód i południe Polski. Jako osobny gatunek została wyróżniony w 2012 r..

Salamandra anatolijskaW
Salamandra anatolijska

Salamandra anatolijska, salamandra egejska – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych (Salamandridae).

Salamandra infraimmaculataW
Salamandra infraimmaculata

Salamandra infraimmaculata – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych żyjący na Bliskim Wschodzie.

Salamandra kaukaskaW
Salamandra kaukaska

Salamandra kaukaska – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Mertensiella

Salamandra olbrzymia chińskaW
Salamandra olbrzymia chińska

Salamandra olbrzymia chińska(Andrias davidianus) – gatunek płaza ogoniastego z rodziny skrytoskrzelnych (Cryptobranchidae), największy żyjący współcześnie płaz świata.

Termitówka południowoazjatyckaW
Termitówka południowoazjatycka

Termitówka południowoazjatycka, żaba indyjska, termitówka indyjska – gatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych.

Traszka chińskaW
Traszka chińska

Traszka chińska – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych.

Traszka hongkońskaW
Traszka hongkońska

Traszka hongkońska, traszka z Hongkongu – gatunek płaza z rodziny salamandrowatych, opisywany również jako podgatunek Paramesotriton chinensis.

Traszka zwyczajnaW
Traszka zwyczajna

Traszka zwyczajna – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Ubarwiony jest w odcieniach brązu z czarnymi plamkami, bardziej widocznymi u samców, które są większe od samic. Posiada szeroki zasięg występowania w Europie i zachodniej Azji. Preferuje niziny i lasy, choć zapuszcza się też w góry i siedliska zmodyfikowane działalnością człowieka. Większą część życia spędza na lądzie. Rozród przebiega w wodzie. Zapłodnienie poprzedza taniec godowy samca, po nim zaś następuje składanie jaj przez samicę, która zawija je w liście roślin wodnych. Wylęgają się z nich kijanki, które po metamorfozie wychodzą na ląd. Zwierzęta te żywią się w większości bezkręgowcami, ale też i innymi płazami.

Żaba krabożernaW
Żaba krabożerna

Żaba krabożerna – gatunek płaza bezogonowego z rodziny Dicroglossidae, znany wcześniej jako Rana cancrivora. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji: z Republiki Chińskiej, Chin, Filipin, rzadziej sięga na zachód aż do Orissa w Indiach. Zamieszkuje namorzyny i mokradła. Jest jedynym znanym przedstawicielem Lissamphibia, grupy obejmującej wszystkie współczesne płazy, tolerującym słoną wodę. Lokalnie ceni się ją jako pokarm, często hoduje się ją dla jadalnych jaj.

Żaba moczarowaW
Żaba moczarowa

Żaba moczarowa – gatunek płaza bezogonowego z grupy żab brunatnych.

Żaba ryczącaW
Żaba rycząca

Żaba rycząca, żaba byk – kosmopolityczny gatunek dużego płaza bezogonowego z rodziny żabowatych (Ranidae), pochodzący z Ameryki Północnej.

Żaba śmieszkaW
Żaba śmieszka

Żaba śmieszka – jeden z sześciu gatunków płazów z rodziny żabowatych występujących w Polsce.

Żaba trawnaW
Żaba trawna

Żaba trawna – gatunek płaza z rodziny żabowatych. Podobnie jak żaba dalmatyńska i żaba moczarowa należy do tzw. żab brunatnych, która to nazwa bierze się od koloru skóry tych zwierząt. Gatunek posiada szeroki zasięg występowania, obejmujący większą część Europy i zachodnią Azję. Zasiedla różnorodne siedliska klimatu umiarkowanego, zwłaszcza lasy. Rozmnaża się w płytkich zbiornikach wodnych. Duży wpływ na rozród wywiera temperatura, swój udział mają też szerokość geograficzna i drapieżnictwo. Występuje kijanka żywiąca się roślinami wodnymi, glonami i drobnymi zwierzętami wodnymi. Osobniki dorosłe są mięsożerne, poza sezonem rozrodczym wiodą lądowy tryb życia, polując zmierzchem i nocą. Zdarzają się przypadki zmiany płci. Ten pospolity płaz nie jest zagrożony wyginięciem, pomimo to figuruje w licznych Czerwonych Księgach i Listach. Negatywny wpływ wywierają nań m.in. zanieczyszczenie środowiska i fragmentacja siedlisk.