AdulaW
Adula

Adula - grupa górska znajdująca się w Alpach Lepontyjskich, części Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Szwajcarii i Włoch. Góry te zbudowane są z granitów, łupków łyszczykowych oraz gnejsów. Najwyższym szczytem jest Rheinwaldhorn wznoszący się na wysokość 3402 m n.p.m.

Aiguilles Rouges d’Arolla (masyw)W
Aiguilles Rouges d’Arolla (masyw)

Aiguilles Rouges d’Arolla – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od masywu Ruinette. Oddziela go od niego przełęcz Pas de Chévres. Masyw jest położony południkowo. Na zachód od niego znajduje się dolina Val d’Hérémence z jeziorem Lac des Dix, a na wschód dolina Val d'Hérens z jej górną odnogą doliną Val d’Arolla. Od północy w masywie znajdują się m.in. szczyty: Monts Rouges, Mont Dolin, Fenétre de la Cassorte, trójwierzchołkowy Aiguilles Rouges d’Arolla, Pointe de Vouasson i Mont de l'Etoile.

Allalin (masyw)W
Allalin (masyw)

Allalin – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na południu masywu Monte Rosa oddziela go przełęcz Schwarzberg-Weisstor, a od leżącego na północy masywu Mischabel przełęcz Mischabeljoch. Masyw Allalin znajduje się między dolinami Mattertal i Saastal.

Alpi di LivignoW
Alpi di Livigno

Livigno-Alpen, Alpi di Livigno – pasmo górskie na pograniczu Włoch (Lombardia) i Szwajcarii. Jest częścią Alp Retyckich w Alpach Wschodnich. Główną miejscowością jest Livigno. Pasmo zaliczane jest do Alp Centralnych.

Alpy BerneńskieW
Alpy Berneńskie

Alpy Berneńskie – pasmo górskie, część Alp Zachodnich w Szwajcarii, w kantonach Vaud, Uri i Valais. Wznoszą się stromo po północnej stronie doliny górnego Rodanu. Najwyższym szczytem jest Finsteraarhorn, który osiąga 4274 m n.p.m. Pasmo to graniczy z: Préalpes de Savoie na zachodzie, Schweizer Voralpen na północy, Alpami Glarneńskimi na wschodzie, Alpami Lepontyńskimi na południowym wschodzie, Alpami Pennińskimi na południu oraz Masywem Mont Blanc na południowym zachodzie.

Alpy FryburskieW
Alpy Fryburskie

Alpy Fryburskie – grupa górska w Schweizer Voralpen, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonach Vaud, Fryburg i Berno. Najwyższym szczytem jest Vanil Noir, który osiąga wysokość 2389 m n.p.m.

Alpy GlarneńskieW
Alpy Glarneńskie

Alpy Glarneńskie – część Alp Zachodnich w Szwajcarii, w kantonach Glarus, Gryzonia, Sankt Gallen i Uri. Leży między dolinami górnego Renu i Reuss. Zbudowane są głównie z wapieni. Graniczą z: Alpami Berneńskimi na zachodzie, Prealpami Szwajcarskimi na północy, Alpami Retyckmi na wschodzie oraz z Alpami Lepontyńskimi na południu.

Alpy Grand CombinW
Alpy Grand Combin

Alpy Grand Combin – grupa górska w Alpach Pennińskich, we Włoszech i Szwajcarii, w której skład, według klasyfikacji Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino, wchodzą masywy: Grand Golliat, Grande Rochère, Mont Velàn, Grand Combin, Mont Gelé, Mont Collon, Ruinette, Pleureur i Aiguilles Rouges d’Arolla. Grupa ciągnie się w grzbiecie głównym Alp Pennińskich od przełęczy Col du Grand Ferret do przełęczy Col Collon.

Alpy LepontyńskieW
Alpy Lepontyńskie

Alpy Lepontyjskie – część Alp Zachodnich na terenie Szwajcarii oraz we Włoszech. Zajmują centralną część Alp.

Alpy Mischabel i WeissmiesW
Alpy Mischabel i Weissmies

Alpy Mischabel i Weissmies – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży na granicy między Włochami a Szwajcarią. Jest częścią Alp Pennińskich. Grupa graniczy z: Alpami Berneńskimi na północy, Alpami Monte Leone i Sankt Gottard na północnym wschodzie, Alpami Ticino i Verbano na wschodzie, masywem Monte Rosa na południu oraz Alpami Weisshorn i Matterhorn na zachodzie. Najwyższym szczytem grupy jest Dom, który osiąga wysokość 4545 m. w skład grupy, według klasyfikacji Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino, wchodzą masywy: Allalin, Mischabel, Weissmies i Andolla.

Alpy Monte Leone – Świętego GotardaW
Alpy Monte Leone – Świętego Gotarda

Alpy Monte Leone – Świętego Gotarda, Alpy Lepontyńskie Północnozachodnie – proponowana podsekcja Alp Lepontyńskich (I/B-10), części Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch i Szwajcarii.

Alpy PennińskieW
Alpy Pennińskie

Alpy Pennińskie – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Szwajcarska część pasma nazywana jest Alpami Walijskimi.

Alpy RetyckieW
Alpy Retyckie

Alpy Retyckie – część Alp Centralnych, stanowiąca zarazem najwyższą strefę w obrębie Alp Wschodnich. Najwyższym szczytem jest Piz Bernina, który osiąga wysokość 4049 m, co czyni z niego najwyższy szczyt całych Alp Wschodnich. Alpy Retyckie zajmują znaczny obszar na styku granic Szwajcarii, Włoch, Liechtensteinu i Austrii. Nazwa Alp Retyckich wywodzi się od starożytnego plemienia Retów i pochodzącej od nich nazwy rzymskiej prowincji Recji obejmującej m.in. obszar Alp Retyckich.

Alpy Ticino i VerbanoW
Alpy Ticino i Verbano

Alpy Ticino i Verbano - to podgrupa górska Alp Lepontyńskich, części Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch i Szwajcarii.

Alpy UrneńskieW
Alpy Urneńskie

Alpy Urneńskie – pasmo górskie należące do Alp Berneńskich, części Alp Zachodnich. Alpy Urneńskie leżą w Szwajcarii, w kantonach: Obwalden, Valais, Lucerna, Berno, Uri i Nidwalden. Graniczą z głównym łańcuchem Alp Berneńskich na zachodzie, Alpami Lepontyńskimi na południu oraz z Alpami Glarneńskimi na wschodzie.

Alpy Weisshorn i MatterhornW
Alpy Weisshorn i Matterhorn

Alpy Weisshorn i Matterhorn – grupa górska w Alpach Pennińskich, w której skład, według klasyfikacji Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino, wchodzą masywy: Bouquetins, Luseney–Cian, Dent Blanche - Cornier, Obergabelhorn - Zinalrothorn, Weisshorn i Matterhorn. Leży między dolinami Val d'Anniviers i Mattertal w kantonie Valais w Szwajcarii i na granicy między Włochami i Szwajcarią. Grupa graniczy z: Alpami Berneńskimi na północy, Alpami Mischabel i Weissmies i masywem Monte Rosa na wschodzie oraz masywem Mt. Collon na zachodzie. Najwyższym szczytem masywu jest Weisshorn, który osiąga wysokość 4505 m.

Andolla (masyw)W
Andolla (masyw)

Andolla – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami, a Szwajcarią. Na północ od masywu znajdują się doliny Saastal i Zwischbergental, a na południe doliny Valle Anzasca, Val di Antrona i Val Bognanco.

Appenzeller AlpenW
Appenzeller Alpen

Appenzeller Alpen - grupa górska w Schweizer Voralpen, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonach Sankt Gallen, Appenzell Innerrhoden i Appenzell Ausserrhoden. Najwyższym szczytem jest Säntis, który osiąga wysokość 2502 m.

Argentière (grupa górska)W
Argentière (grupa górska)

Argentière – grupa górska w Masywie Mont Blanc, położona na styku trzech państw: Francji, Szwajcarii i Włoch.

Bouquetins (masyw)W
Bouquetins (masyw)

Bouquetins – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami, a Szwajcarią. Na północ od masywu znajdują się doliny Val d’Arolla i Val de Ferpècle oraz boczna odnoga doliny Mattertal, a na południe dolina Valpelline.

Breithorn - Lyskamm (masyw)W
Breithorn - Lyskamm (masyw)

Breithorn - Lyskamm – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami, a Szwajcarią. Na północ od masywu znajduje się dolina Mattertal, a na południe doliny Valtournenche, Val d'Ayas i Val di Gressoney.

Dent Blanche - Cornier (masyw)W
Dent Blanche - Cornier (masyw)

Dent Blanche - Cornier – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais. Od leżącego na południu głównego grzbietu Alp Pennińskich oddziela go przełęcz Col d'Hèrens. Masyw ciągnie się południkowo. Oddziela dolinę Val d'Hérens z jej górną odnogą doliną Val de Ferpècle od doliny Val d'Anniviers z jej górną odnogą doliną Val de Zinal.

Góry w SzwajcariiW
Góry w Szwajcarii

Góry w Szwajcarii − lista najwyższych szczytów Szwajcarii.

Grand Combin (masyw)W
Grand Combin (masyw)

Grand Combin – duży masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami a Szwajcarią oraz między dolinami Val d’Entremont i Val de Bagnes w Szwajcarii.

Grand Golliat (masyw)W
Grand Golliat (masyw)

Grand Golliat – najbardziej wysunięty na zachód masyw w grzbiecie głównym Alp Pennińskich. Znajduje się na granicy między Szwajcarią a Włochami. Od masywu Mont Blanc oddziela go przełęcz Col du Grand Ferret. Od wschodu graniczy przez Wielką Przełęcz Św. Bernarda z masywem Mont Velàn, a na południu, przez przełęcz Malatra, z bocznym masywem Grande Rochère.

Jura (góry)W
Jura (góry)

Jura – łańcuch górski na granicy francusko-szwajcarskiej, znajdujący się na północny zachód od Alp.

Massif du ChablaisW
Massif du Chablais

Massif du Chablais, Préalpes du Chablais – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży na granicy między Francją a Szwajcarią (kanton Valais. Jest częścią Préalpes de Savoie. Główne ośrodki rejonu to między innymi Champéry, Morgins i Torgon po stronie szwajcarskiej oraz Saint-Jean-d’Aulps, Morzine, Montriond i Les Gets po stronie francuskiej. Najwyższym szczytem masywu jest Hauts-Forts, który osiąga wysokość 2466 m n.p.m. Najwyższe szczyty:Szczyty Francji: Hauts-Forts 2466 m, Mont de Grange 2432 m, Pointe de Vorlaz 2346 m, Roc d’Enfer 2243 m, Dent d’Oche 2221 m, Château d’Oche 2197 m, Pointe de Nantaux 2170 m, Szczyty na granicy Francji i Szwajcarii: Cornettes de Bise 2432 m, Pointe de Fornet 2300 m, Pointe de Chésery 2251 m, Tête du Géant 2228 m, Pointe de Chavanette 2219 m, Cornebois 2200 m, Szczyty Szwajcarii: Pointe des Mossettes 2277 m, Les Jumelles 2215 m, Chambairy 2206 m, Mont Gardy 2201 m, Le Grammont 2172 m.

Massif du GiffreW
Massif du Giffre

Massif du Giffre – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży na granicy między Francją a Szwajcarią (kanton Valais. Jest częścią Préalpes de Savoie. Główne ośrodki rejonu to między innymi Flaine, Samoëns i Sixt-Fer-à-Cheval. Najwyższym szczytem jest Haute Cime des Dents du Midi, który osiąga wysokość 3257 m. Pasmo to jest najwyższą częścią Préalpes de Savoie.

Masyw Mont BlancW
Masyw Mont Blanc

Masyw Mont Blanc – masyw górski w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Szwajcarii, Francji i Włoch. Nazwa masywu pochodzi od najwyższego szczytu – Mont Blanc, który osiąga 4808,72 m i jest zarazem najwyższym szczytem całych Alp.

Masyw Świętego GotardaW
Masyw Świętego Gotarda

Masyw Świętego Gotarda – grupa górska w Szwajcarii, leżąca w granicach czterech kantonów: Gryzonii, Ticino, Uri i Valais.

Matterhorn (masyw)W
Matterhorn (masyw)

Matterhorn – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami, a Szwajcarią. Na północ od masywu znajduje się dolina Mattertal, a na południe doliny Valpelline i Valtournenche.

MischabelW
Mischabel

Mischabel – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na południu masywu Allalin oddziela go przełęcz Mischabeljoch. Masyw Mischabel znajduje się między dolinami Mattertal i Saastal.

Mont Collon (masyw)W
Mont Collon (masyw)

Mont Collon – długi masyw w grzbiecie głównym Alp Pennińskich. Leży na granicy między Włochami, a Szwajcarią. Na północ od masywu znajdują się doliny Val de Bagnes i Val d’Arolla, a na południe dolina Valpelline. Masyw ciągnie się od przełęczy Col de Crête Sèche, za którą znajduje się masyw Mont Gelé, do przełęczy Col Collon, gdzie zaczyna się masyw Bouquetins.

Mont Gelé (masyw)W
Mont Gelé (masyw)

Mont Gelé – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami a Szwajcarią. Na północ od masywu znajduje się dolina Val de Bagnes, a na południe doliny Valle di Ollomont i Valpelline.

Mont Velàn (masyw)W
Mont Velàn (masyw)

Mont Velàn – masyw w grzbiecie głównym Alp Pennińskich. Znajduje się na granicy między Szwajcarią a Włochami. Od zachodu graniczy przez Wielką Przełęcz Św. Bernarda z masywem Grand Golliat, a na wschód, przez przełęcz Col de Valsorey, z masywem Grand Combin. Z leżącego w głównym grzbiecie szczytu Corni del Velàn odchodzi na południe boczny grzbiet rozdzielający doliny Valle del Gran San Bernardo i Valle di Ollomont. Na północ od masywu znajduje się dolina Val d’Entremont. Najwyższym szczytem jest Mont Velàn.

Monte RosaW
Monte Rosa

Monte Rosa (wł.), Mont Rose – najpotężniejszy masyw górski całych Alp. Leży w Alpach Pennińskich, na granicy między Włochami, a Szwajcarią. Na północ od masywu znajdują się doliny Mattertal i Saastal, na południe doliny Val di Gressoney w Dolinie Aosty i Valsesia w Piemoncie, a na wschód dolina Valle Anzasca w Piemoncie.

Obergabelhorn - Zinalrothorn (masyw)W
Obergabelhorn - Zinalrothorn (masyw)

Obergabelhorn - Zinalrothorn – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na zachodzie i południu masywu Dent Blanche - Cornier oddziela go przełęcz Col Durand. Masyw Obergabelhorn - Zinalrothorn znajduje się między dolinami Val de Zinal i Mattertal.

Pleureur (masyw)W
Pleureur (masyw)

Pleureur – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od masywu Ruinette. Oddziela go od niego przełęcz Col de Cheilon. Masyw jest położony południkowo. Na zachód od niego znajduje się dolina Val de Bagnes, a na wschód dolina Val d’Hérémence z jeziorem Lac des Dix.

Préalpes de SavoieW
Préalpes de Savoie

Préalpes de Savoie – pasmo górskie, część Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Francji i Szwajcarii. Jest to jedna z najbardziej na zachód wysuniętych części Alp Zachodnich. Pasmo sąsiaduje z: Préalpes du Dauphiné na południowym zachodzie, Alpami Delfinackimi na południowym wschodzie, Masywem Mont Blanc na wschodzie, Alpami Berneńskimi i Schweizer Voralpen na północnym wschodzie. Najwyższym szczytem pasma jest Haute Cime des Dents du Midi, który osiąga wysokość 3257 m.

RätikonW
Rätikon

Rätikon – pasmo górskie w Alpach Wschodnich. Leży na pograniczu Austrii (Vorarlberg), Szwajcarii (Gryzonia) i Liechtensteinu. Pasmo to jest geologiczną granicą między Alpami Wschodnimi a Zachodnimi. Na południu graniczy z doliną Prättigau; od północy z Walgau; na wschodzie z pasmem Silvretta.

Ruinette (masyw)W
Ruinette (masyw)

Ruinette – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais. Od leżącego na południu głównego grzbietu Alp Pennińskich oddziela go lodowiec Glacier d’Otemma. Na zachód od masywu Ruinette znajduje się dolina Val de Bagnes z jeziorem Lac de Mauvoisin, na wschód dolina Val d’Arolla, a na północ dolina Val d’Hérémence.

Schweizer VoralpenW
Schweizer Voralpen

Schweizer Voralpen, Schweizerische Voralpen, Préalpes Suisses – pasmo górskie w Szwajcarii, część Alp Zachodnich. Rozciąga się od Jeziora Genewskiego na zachodzie do doliny Renu na wschodzie.

Schwyzer und Urner VoralpenW
Schwyzer und Urner Voralpen

Schwyzer und Urner Voralpen – grupa górska w Schweizer Voralpen, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonach Uri i Schwyz. Najwyższym szczytem jest Schächentaler Windgällen, który osiąga wysokość 2764 m n.p.m. Inne szczyty: Rigi, Grosser Mythen, Chaiserstock.

Trient (grupa górska)W
Trient (grupa górska)

Trient – najbardziej wysunięta na północ grupa górska w Masywie Mont Blanc. Znajduje się na granicy między Szwajcarią a Francją. Od leżących na północy i zachodzie Prealp Francuskich oddziela ją przełęcz Col des Montets. Na wschód od grupy znajdują się doliny szwajcarskie Val Ferret i Val d’Entremont, a na zachód i północny zachód francuskie doliny Vallée de Chamonix i Vallèe du Trient.

Weisshorn (masyw)W
Weisshorn (masyw)

Weisshorn – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na południu masywu Obergabelhorn - Zinalrothorn oddziela go przełęcz Schalijoch. Masyw Weisshorn znajduje się między doliną Val d'Anniviers z jej górną odnogą doliną Val de Zinal, a doliną Vispertal z jej górną odnogą Mattertal.

Weissmies (masyw)W
Weissmies (masyw)

Weissmies – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na południu masywu Andolla oddziela go przełęcz Zwissbergenpass. Masyw Weissmies znajduje się między doliną Vispertal i jej górną odnogą Saastal, a dolinami Simplon, Laggintal i Zwischbergental.