
Roald Engelbregt Gravning Amundsen – norweski badacz polarny, pierwszy zdobywca bieguna południowego.

Henryk Bronisław Arctowski – polski geograf, geofizyk, geolog, meteorolog, glacjolog i podróżnik, związany z badaniami krajów polarnych.

Władimir Kławdijewicz Arsienjew – rosyjski oficer, etnograf, badacz Dalekiego Wschodu, pisarz.

Bernt Balchen – norwesko-amerykański pilot, pionier lotnictwa polarnego, jako pierwszy odbył transatlantycki lot pocztowy ze Stanów Zjednoczonych do Francji (1927), jako pierwszy przeleciał nad biegunem południowym 29 listopada 1929 roku i dokonał pierwszego lotu transpolarnego z Alaski nad biegunem północnym do Norwegii (1949) – był pierwszym pilotem na świecie, który przeleciał nad obydwoma biegunami.

Richard Evelyn Byrd Jr. – amerykański lotnik, pionier wypraw polarnych, kontradmirał United States Navy.

Harriet Chalmers Adams – amerykańska fotografka, podróżniczka i pisarka. Podróżowała po Ameryce Południowej, Azji i Oceanii, publikując opisy podróży w National Geographic.

Jean-Baptiste Charcot – francuski lekarz, żeglarz i badacz obszarów polarnych. Był synem znakomitego francuskiego lekarza neurologa i psychiatry, J.-M. Charcota.

Frederick Albert Cook − amerykański lekarz i odkrywca, który przypisywał sobie odkrycie bieguna północnego w 1908 roku.

Jacques-Yves Cousteau – francuski oficer marynarki, badacz mórz, podróżnik oraz reżyser filmowy i pisarz, zwany „kapitanem” lub „komendantem Cousteau”.

Tom Crean – irlandzki podróżnik, marynarz i badacz polarny, członek trzech wypraw na Antarktydę.

Sir Tannatt William Edgeworth David, Edgeworth David – walijsko-australijski geolog, profesor Uniwersytetu w Sydney; uczestnik wypraw antarktycznych, m.in. członek wyprawy Ernesta Shackletona na statku „Nimrod” i kierownik pierwszej wyprawy do południowego bieguna magnetycznego, jeden z odkrywców bogatych pokładów węgla w Hunter Valley w Nowej Południowej Walii i badacz raf koralowych na Oceanie Spokojnym.

Ardito Desio – włoski geolog, himalaista. Pod jego przewodnictwem w 1954 roku włoska ekspedycja zdobyła po raz pierwszy szczyt K2 w Karakorum.

Hallvard Ophuus Devold – norweski traper, meteorolog, podróżnik. W 1931 roku dokonał okupacji Wschodniej Grenlandii, na terenie której utworzono Ziemię Eryka Rudego.

Leif Ragnar Dietrichson – norweski pionier lotnictwa polarnego, oficer marynarki norweskiej. Uczestnik wyprawy Roalda Amundsena (1872–1928) na biegun północny w 1925 roku – pilotował wodnosamolot N24, zaginął podczas ekspedycji ratunkowej Amundsena po włoskich polarników w 1928 roku.

Antoni Bolesław Dobrowolski – polski geofizyk, meteorolog i podróżnik. Stworzył odrębną dziedzinę wiedzy – kriologię.

Erich Dagobert von Drygalski – niemiecki geograf, geofizyk i polarnik.

Lincoln Ellsworth - amerykański lotnik i badacz polarny.

Emma Rowena Gatewood, znana jako Grandma Gatewood, – ekstremalna wędrowniczka i pionierka turystyki pieszej kategorii ultralekkiej. Jako pierwsza kobieta przebyła solo i w jednym sezonie 2168-milowy Szlak Appalachów z Góry Springer w Georgii na Katahdin w Maine. Po tym wyczynie kontynuowała tworzenie nowych frontów w świecie pieszych wędrówek i stała się pierwszą osobą, która trzykrotnie przebyła Szlak Apallachów.

Percival Harrison Fawcett − brytyjski wojskowy, oficer artylerii oraz podróżnik.

Wilhelm Filchner – niemiecki odkrywca i podróżnik.

Adrien Victor Joseph de Gerlache de Gomery – oficer belgijskiej marynarki wojennej, badacz polarny.

Sven Anders Hedin – szwedzki podróżnik i geograf. Wsławił się głównie jako autor pierwszych szczegółowych map Pamiru, pustyni Takla Makan, Tybetu i Himalajów. Zajmował się również badaniem jedwabnego szlaku.

Thor Heyerdahl – norweski etnograf i podróżnik, zajmował się także antropologią i archeologią, organizator i uczestnik dwóch wypraw transoceanicznych na tratwie „Kon-Tiki” w 1947 roku i papirusowej łodzi „Ra” w latach 1969–1970.

Sir Edmund Percival Hillary – nowozelandzki himalaista i polarnik, z zawodu pszczelarz.

Adolf Hoel – norweski geolog, ekolog i badacz regionów polarnych. Poprowadził kilka wypraw naukowych na Svalbard i Grenlandię. Uważany za jednego z najbardziej znanych i wpływowych ludzi w norweskich badaniach polarnych w pierwszej połowie XX wieku, obok Fridtjofa Nansena i Roalda Amundsena. Jego wkład w badania nad Svalbardem i Ziemią Królowej Maud przyczyniły się do zwierzchnictwa nad nimi przez Norwegię. Był założycielem i przewodniczącym Norweskiego Instytutu Polarnego.

James Francis "Frank" Hurley - australijski fotograf i reżyser, odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Uczestnik wielu wypraw na Antarktydę, służył jako oficjalny fotograf Armii Australijskiej w trakcie obydwóch wojnach światowych.

Hjalmar Johansen – norweski badacz polarny, uczestnik ekspedycji Fridtjofa Nansena na biegun północny z lat 1893-1896 oraz ekspedycji Roalda Amundsena na biegun południowy z lat 1910–1912.

Piotr Kuźmicz Kozłow – rosyjski badacz środkowej Azji.

Stiepan Osipowicz Makarow − rosyjski wojskowy, dowódca morski, wiceadmirał, oceanograf, polarnik, budowniczy okrętów, dowódca rosyjskiej Eskadry Oceanu Spokojnego w wojnie rosyjsko-japońskiej 1904-1905. Autor ponad 50 prac naukowych z różnych dziedzin wojskowo morskich i oceanograficznych, z taktyki walki pancerników, niezatapialności i walki o żywotność (przetrwanie) okrętów.

Bronisław Kasper Malinowski – polski antropolog społeczny i ekonomiczny, podróżnik, a także filozof, etnolog, religioznawca i socjolog.

George Herbert Leigh Mallory – jeden z najwybitniejszych alpinistów ery międzywojennej, jedyny uczestnik wszystkich trzech brytyjskich wypraw na Mount Everest w latach 1921–1924. Z zawodu nauczyciel historii w Charterhouse.

Carlo Mauri – włoski wspinacz i podróżnik.

Douglas Mawson – australijski geolog, badacz Antarktydy.

Théodore André Monod był francuskim naturalistą, odkrywcą i humanistą.

Fridtjof Wedel-Jarlsberg Nansen – norweski oceanograf, badacz polarny i międzynarodowy działacz społeczny, Komandor Legii Honorowej i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Umberto Nobile – włoski konstruktor sterowców.
Jacek Edward Pałkiewicz – polski dziennikarz i podróżnik, odkrywca źródła Amazonki; członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego.

Robert Edwin Peary – amerykański podróżnik i odkrywca; najprawdopodobniej był pierwszą osobą, która dotarła do geograficznego bieguna północnego.

Paul Pelliot – francuski podróżnik, sinolog i orientalista, profesor Collège de France.

Nikołaj Konstantinowicz Roerich, ros. Николай Константинович Рерих – rosyjski artysta malarz, grafik, scenograf, myśliciel, podróżnik, badacz dawnych kultur, pisarz i poeta – związany z ugrupowaniem artystycznym "Mir isskustwa".

Robert Falcon Scott – brytyjski wojskowy i badacz Antarktydy, oficer Royal Navy.

Sir Ernest Henry Shackleton, irlandzki podróżnik i odkrywca, badacz Antarktydy. Ukończył Dulwich College, żonaty z Emily Dorman, ojciec Raymonda, Edwarda i Cecily. Otrzymał Medal Polarny. Jego nazwiskiem ochrzczono samolot Avro Shackleton.

Wacław Kajetan Sieroszewski, ps. „Wacław Sirko” – polski pisarz, tworzący na pograniczu czterech epok: pozytywizmu, Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego oraz współczesności, zesłaniec na Syberię, podróżnik, badacz, etnograf Syberii i działacz niepodległościowy, Kawaler Krzyża Virtuti Militari V kl, poseł III kadencji i senator IV kadencji w II RP.

Eduard Gustav von Toll − rosyjski geolog i badacz Arktyki, wywodzący się z Niemców bałtyckich.

Sir Francis Edward Younghusband − oficer armii brytyjskiej, dyplomata, odkrywca i spirytysta, prezydent Royal Geographical Society.