
Bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy w Bari – romańska bazylika mniejsza znajdująca się w mieście Bari, stolicy włoskiej prowincji Apulia. Uważana jest za symbol miasta i jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej we Włoszech. Jest celem pielgrzymek zarówno dla katolickich, jak i prawosławnych wiernych.

Bazylika Matki Bożej Wniebowziętej w Akwilei – bazylika z początku XI wieku, zbudowana na fundamentach jeszcze starszej świątyni, po której zachowała się pochodząca z IV wieku mozaika o powierzchni 760 m². W 1998 roku bazylika została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bazylika była siedzibą patriarchów Akwilei.

Erem w Camaldoli, wspólnota monastyczna założona przez św. Romualda na początku XI wieku. Klasztor jest domem matką dla całej Kongregacji Kamedulskiej.

Castello Estense lub Castello di San Michele – zamek w centrum Ferrary, wybudowany w stylu renesansowym na otoczonej fosą wyspie. Pierwotnie należał do rodu d'Este, od 1597 siedziba legata papieskiego. Charakteryzuje się mocno rozczłonkowaną bryłą z czterema wieżami narożnymi.

Katedra w Cefalù – katedra w Cefalù na Sycylii (Włochy) zbudowana w latach 1131–1240 i poświęcona w roku 1267.

Certosa di Pavia (klasztor) – zespół klasztorny położony w Certosa di Pavia, którego początki sięgają XIV w. Jest jednym z najważniejszych zabytków późnogotyckich we Włoszech. Klasztor został zbudowany na skraju parku i terenów myśliwskich rodziny Viscontich, ówczesnych władców Mediolanu, którzy w Pawii mieli swoją rezydencję.

Katedra w Cesenie – kościół rzymskokatolicki w Cesenie poświęcony Świętemu Janowi Chrzcicielowi. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza Liberta. Świątynia jest siedzibą diecezji Cesena-Sarsina.

Katedra w Como – kościół rzymskokatolicki w Como poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza Duomo, niedaleko jeziora Como. Świątynia jest siedzibą diecezji Como.

Katedra w Cremie – kościół rzymskokatolicki w Cremie poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza Duomo, niedaleko Urzędu Miasta. Świątynia jest siedzibą diecezji Crema.

Katedra w Cremonie – kościół rzymskokatolicki w Cremonie poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza del Comune, niedaleko Urzędu Miasta. Świątynia jest siedzibą diecezji Cremona. Do katedry przynależy baptysterium oraz wieża Torrazzo.
Erem w Carceri − pustelnia na stokach Monte Subasio w Umbrii we Włoszech, sanktuarium katolickie związane z ruchem franciszkańskim i działalnością św. Franciszka z Asyżu, wpisane wraz z Asyżem na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000.

Katedra w Faenzy – kościół rzymskokatolicki w Faenzy poświęcony świętemu Piotrowi Apostołowi. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza della Liberta, w pobliżu Urzędu Miasta. Świątynia jest siedzibą diecezji Faenza-Modigliana.

Fanale di Livorno – latarnia morska, znajdująca się na nabrzeżu Livorno, naprzeciwko wejścia do portu. Zbudowana w latach 1303–1305, w czasach przynależności Livorno do Republiki Pizy. Zniszczona 19 lipca 1944 roku przez wycofujące się wojska niemieckie, odbudowana w latach 1954–1956. Oddana do użytku 16 września 1956 roku.

Katedra w Ferrarze – największy kościół w Ferrarze poświęcony św. Jerzemu męczennikowi w roku 1135. Święty Jerzy jest również patronem miasta. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, niedaleko od zamku Estense.

Kartuzja San Giacomo została zbudowana na wyspie Capri w 1371 roku w pobliżu ruin willi Tyberiusza. Fundatorem klasztoru był Giacomo Arcucci, sekretarz królowej Neapolu Joanny I d'Anjou. Podczas pierwszych lat pobytu zakonników na wyspie klasztor otoczony był opieką królów Neapolu z dynastii Andegaweńskiej i Aragońskiej. Po podboju królestwa przez Hiszpanię na początku XVI wieku, wyspę a zatem i klasztor nękały grabieże piratów. Poważne zniszczenia spowodował najazd pirata osmańskiego Khair ad-din znanego jako Barbarossa w 1534 roku oraz pożar w 1553 wzniecony przez korsarzy Dragut'a i Mustafę Pascia.

Katedra św. Mikołaja w Sassari – najważniejszy kościół rzymskokatolicki w Sassari poświęcony świętemu Mikołajowi z Miry. Katedra zlokalizowana jest w historycznym centrum miasta, na placu Piazza del Duomo.
Katedra Maria Santissima Annunziata w Acireale we Włoszech – katedra diecezji Acireale.

Katedra Santa Maria Nuova – kościół katedralny pod wezwaniem Matki Boskiej w Monreale na Sycylii. Budowla znajduje się pod kuratelą archidiecezji Monreale. Nosi honorowy tytuł papieski bazyliki mniejszej.

Kościół Madonna delle Giummare znany też jako Santa Maria dell'Alto, zbudowany w stylu architektury arabsko-normańskiej, znajduje się na wschodnim przedmieściu Mazara del Vallo na Sycylii.
Kościół San Nicolò Regale znajduje się w Mazara del Vallo i jest przykładem architektury arabsko-normańskiej.

Kościół Santa Maria in Cielo Assunta – zabytkowa główna świątynia w Savoca na Sycylii.

Kościół Santi Pietro e Paolo d'Agrò – kościół obronny położony ok. 2 km na południe od Casalvecchio Siculo na Sycylii.
Kościół Santissima Annunziata dei Catalani – kościół z XII wieku, znajdujący się w pobliżu portu w Mesynie.

Kościół Santissima Trinità di Delia, znany też jako Cuba di Delia, zbudowany według kanonów architektury arabsko-normańskiej, znajduje się na zachód od Castelvetrano na Sycylii.
Kościół św. Paragoriusza w Noli – kościół znajdujący się poza średniowiecznymi murami miasteczka Noli we Włoszech. Jest to zabytek architektury romańskiej. Od 1890 roku jest wpisany na listę włoskich zabytków państwowych.
Sanktuarium w La Verna – franciszkańskie sanktuarium górujące nad miejscowością Chiusi della Verna w prowincji Arezzo we Włoszech. W miejscu tym św. Franciszek z Asyżu otrzymał 14 lub 15 września 1224 stygmaty.

Katedra w Modenie – kościół rzymskokatolicki w Modenie poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny oraz świętemu Geminianowi, który jest również patronem miasta. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza Grande, w pobliżu Urzędu Miasta. Świątynia jest siedzibą archidiecezji Modena-Nonantola. Wraz z wieżą Torre Civica i całym placem Piazza Grande jest obiektem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Palazzo Campana – manierystyczna rezydencja położona w Colle di Val d’Elsa; pałac zbudowany na wprost Ponte Campana jest dziełem toskańskiego manieryzmu; został zbudowany według projektu architekta i rzeźbiarza Baccio d’Agnolo w 1536 r. i nie został w pełni ukończony.

Katedra w Parmie – kościół rzymskokatolicki w Parmie poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza Duomo. Świątynia jest siedzibą diecezji Parma.

Katedra w Piacenzy – kościół rzymskokatolicki w Piacenzy poświęcony świętej Justynie z Padwy i Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Święta Justyna jest również patronką miasta. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza Duomo. Świątynia jest siedzibą diecezji Piacenza-Bobbio.

Katedra św. Zenona w Pistoi – najważniejszy kościół rzymskokatolicki w Pistoi poświęcony świętemu Zenonowi z Werony. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, na placu Piazza del Duomo.

Katedra w Reggio Emilia – kościół rzymskokatolicki w Reggio nell’Emilia poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza del Duomo, w pobliżu Urzędu Miasta. Świątynia jest siedzibą diecezji Reggio Emilia-Guastalla.

Rezydencje królewskie dynastii sabaudzkiej – zespół kilkunastu budowli w Turynie i jego okolicach, powstałych po 1562 roku, kiedy książę Sabaudii, Emanuel Filibert, przeniósł stolicę z Chambéry do Turynu. Zapoczątkowany przez niego program budowlany kontynuowali jego następcy. W efekcie powstał zespół cennych budowli, które zaprojektowali i udekorowali najwybitniejsi architekci i artyści poszczególnych epok. W skład zespołu wchodzą: Pałac Królewski oraz rezydencje wiejskie i pawilony myśliwskie. Rezydencje królewskie dynastii sabaudzkiej zostały w 1997 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sacri Monti w Piemoncie i Lombardii - dziewięć zespołów kaplic i innych elementów architektonicznych, powstałych w północnych Włoszech na przełomie XVI i XVII w., poświęconych różnym aspektom wiary chrześcijańskiej. Twórcy uzyskali efekt harmonijnego wtopienia budowli w otaczający krajobraz naturalny, składający się ze wzgórz, lasów i jezior co stanowi o wyjątkowej wartości estetycznej tych obiektów, które obejmują również liczne, wartościowe dzieła sztuki - malowidła ścienne i rzeźby. W 2003 wpisano je na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół św. Damiana – kościół i klasztor znajdujący się w pobliżu Asyżu we Włoszech.
Kościół Santa Maria w Rivotorto – neogotycki kościół z XIX w. w miejscowości Rivotorto koło Asyżu, jedno z miejsc związanych z kultem św. Franciszka.
Studnia św. Patryka - zabytkowa studnia zlokalizowana w Orvieto (Włochy).

Katedra metropolitarna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Syrakuzach – rzymskokatolicki kościół w Syrakuzach na Sycylii, zlokalizowany w historycznym centrum miasta na wyspie Ortygia, pełniący funkcję katedry archidiecezji Syrakuz. Katedra powstała w VII wieku w efekcie przekształcenia w kościół starożytnej świątyni Ateny z V wieku p.n.e., z której pozostałości zachowały się do czasów obecnych w budynku katedry.
Tabliczka z Agnone – starożytna brązowa tabliczka odnaleziona w 1848 roku w ruinach sanktuarium w Agnone we włoskim regionie Molise, zawierająca inskrypcję w języku oskijskim.
Villa d’Este – willa znajdująca się w Tivoli niedaleko Rzymu. Arcydzieło architektury oraz projektowania ogrodów. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Willa Jovis – jedna z dwunastu willi cesarza Tyberiusza zbudowanych na Capri. Została usytuowana na szczycie Monte Tiberio, który wznosi się na wysokość 354 m n.p.m.. Sądząc po zachowanych ruinach, była najbogatszą i najprawdopodobniej główną siedzibą cesarza na wyspie. Pod jej centralną częścią umieszczono cztery ogromne zbiorniki na wodę, przykryte sklepieniem kolebkowym. Z uwagi na oddalenie od źródeł i wysokość położenia willi bardzo ważne było zbieranie i gromadzenie wszystkich opadów deszczu. Woda była niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich tradycyjnych elementów zabudowy.

Wątroba z Piacenzy – odkryty w 1877 roku w Gossolengo koło Piacenzy we Włoszech zabytek w formie wykonanego z brązu modelu wątroby owcy. Zabytek epigraficzny języka etruskiego. Obecnie przechowywana jest w Museo Civico w Piacenzy.

Zamek Arechi – zamek w południowych Włoszech znajdujący się na szczycie góry, u stóp której leży miasto Salerno.
Zamek Mareccio – XII-wieczny zamek w północnych Włoszech położony w pobliżu Bolzano w otoczeniu winnic. W zamku odbywają się doroczne obchody święta wina.