Władcy PortugaliiW
Władcy Portugalii

Chronologiczna lista władców Portugalii.

Alfons VI ZwycięskiW
Alfons VI Zwycięski

Alfons VI zwany Zwycięskim – drugi król Portugalii z dynastii Bragança od 6 listopada 1656 do 12 września 1667.

Alfons I ZdobywcaW
Alfons I Zdobywca

Alfons I, znany bardziej jako Alfons Henryk port. Afonso Henriques, nazywany Zdobywcą – pierwszy król Portugalii, od 26 lipca 1139.

Alfons II GrubyW
Alfons II Gruby

Afonso II (Alfons), zwany Grubym – był trzecim królem Portugalii od 1211 r.

Alfons III DzielnyW
Alfons III Dzielny

Alfons III – był piątym królem Portugalii od 1248 r.

Alfons IV (król Portugalii)W
Alfons IV (król Portugalii)

Afonso IV, zwany Dzielnym – siódmy król Portugalii od 7 stycznia 1325 r.

Alfons V AfrykańczykW
Alfons V Afrykańczyk

Alfons V Afrykańczyk – dwunasty król Portugalii z dynastii Avis, faktycznie sprawował władzę w latach 1449–1481.

Antoni de CratoW
Antoni de Crato

Antoni de Crato zwany również jako Antoni I; Antoni, przeor Crato lub też António de Crato.(port.) Dom António, Prior do Crato – wnuk króla Manuela I Szczęśliwego. Wystąpił z roszczeniem do tronu Portugalii podczas kryzysu dynastycznego w 1580 r. po śmierci Henryka I Kardynała. Król Portugalii jako Antoni I przez 33 dni na kontynencie, do czasu wkroczenia wojsk hiszpańskich i koronacji Filipa I. Rościł sobie prawo do tronu aż do 1583 r., przebywając na Azorach. Był uczniem Arcybiskupa Bragi. Jest jednym z największych bohaterów w historii Portugalii.

Avis (dynastia)W
Avis (dynastia)

Avis nazywana również Aviz – portugalska dynastia królewska władająca w latach 1385-1580.

Bragança (dynastia)W
Bragança (dynastia)

Bragança – portugalska dynastia królewska, panująca w latach 1640-1910 oraz w Brazylii od 1822 do 1889.

Dionizy IW
Dionizy I

Dionizy I, port. Dinis, zwany Rolnikiem, Trubadurem albo Królem Chłopów – był szóstym królem Portugalii od 1279.

Edward I AvizW
Edward I Aviz

Edward I Aviz – król Portugalii w latach 1433-1438.

Ferdynand I BurgundzkiW
Ferdynand I Burgundzki

Fernando Formoso, Ferdynand Piękny – dziewiąty król Portugalii panujący od 1367 r.

Ferdynand II KoburgW
Ferdynand II Koburg

Ferdynand II Koburg, Fernando Augusto Francisco António de Saxe-Coburgo-Gotha – król Portugalii od 16 września 1837 w wyniku małżeństwa z królową Marią II w 1836.

Filip III HabsburgW
Filip III Habsburg

Filip III, Felipe III – król Hiszpanii i Portugalii jako Filip II w latach 1598-1621.

Filip II HabsburgW
Filip II Habsburg

Filip II (ur. 21 maja 1527 w Valladolid, zm. 13 września 1598 w Eskurialu) – król Neapolu i Sycylii w latach 1554–1598, władca Niderlandów w latach 1555–1598, król Hiszpanii w latach 1556–1598 i Portugalii w latach 1580–1598 jako Filip I, z dynastii Habsburgów. Syn Karola V Habsburga oraz Izabelli Aviz. Ojciec króla Hiszpanii i Portugalii, Filipa III. W historiografii hiszpańskiej jest, obok swojego ojca, zaliczany do tak zwanych Habsburgów większych (mayores), w odróżnieniu od swoich potomków, Habsburgów mniejszych (menores). Stworzył pierwsze w dziejach supermocarstwo o zasięgu globalnym, obejmujące dużą część Europy i wszystkie jej kolonie, w tym Amerykę, wybrzeże Afryki i Indii oraz Filipiny. Wtedy właśnie ukuto wyrażenie imperium, w którym Słońce nigdy nie zachodzi ; również w sferze kultury nastał wtedy złoty wiek Hiszpanii.

Filip IV HabsburgW
Filip IV Habsburg

Filip IV – król Hiszpanii i Portugalii jako Filip III. Syn Filipa III i Małgorzaty Habsburg, córki arcyksięcia Karola II Styryjskiego.

Henryk BurgundzkiW
Henryk Burgundzki

Henryk Burgundzki, Henryk de Bourgogne – hrabia Portugalii od 1096. Syn Henryka z dynastii burgundzkiej i Sybilli z Barcelony. Wnuk księcia Burgundii – Roberta I.

Henryk I KardynałW
Henryk I Kardynał

Henryk I Kardynał – król Portugalii w latach 1578–1580, piąty syn króla Manuela I i jego drugiej żony, Marii Aragońskiej.

Jan I DobryW
Jan I Dobry

Jan I Dobry lub Wielki, port. João I – król Portugalii od 1385 roku.

Jan II DoskonałyW
Jan II Doskonały

Jan II, – król Portugalii w latach 1481–1495. Zwany był Księciem Doskonałym.

Jan IV SzczęśliwyW
Jan IV Szczęśliwy

Jan IV Szczęśliwy lub Odnowiciel (port. João IV o Restaurador – pierwszy król Portugalii z rodzimej dynastii Bragança po odzyskaniu niepodległości w 1640. Był wnukiem Katarzyny, księżnej Bragança, która w 1580 próbowała zasiąść na tronie kraju po wygaśnięciu dynastii Avis. Dziadkiem Katarzyny był bowiem król Portugalii Manuel I Szczęśliwy.

Jan V WielkodusznyW
Jan V Wielkoduszny

Jan V Wielkoduszny, port. Joāo V o Magnânimo – król Portugalii z dynastii Bragança. Objął tron po ojcu Piotrze II w grudniu 1706. Jego matką była Maria Zofia von Pfalz-Neuburg.

Jan III AvizW
Jan III Aviz

Jan III z dynastii Aviz zw. Pobożnym – król Portugalii w latach 1521–1557. Syn Manuela I Szczęśliwego i jego drugiej żony – Marii Aragońskiej, brat Henryka I.

Jan VI (król Portugalii)W
Jan VI (król Portugalii)

Jan VI Bragança – król Brazylii w latach 1816-1822 i Portugalii w latach 1816-1826.

Józef I ReformatorW
Józef I Reformator

Józef I zwany Reformatorem – król Portugalii z dynastii Bragança. Urodził się w Lizbonie jako trzecie dziecko króla Jana V i jego żony Marii Anny Austriaczki. Starszy brat Józefa Piotr (Pedro) zmarł w wieku 2 lat.

Karol I DyplomataW
Karol I Dyplomata

Karol I Dyplomata lub Męczennik, port. Carlos Fernando Luís Maria Victor Miguel Rafael Gabriel Gonzaga Xavier Francisco de Assis José Simão de Bragança – przedostatni król Portugalii.

Ludwik I BragançaW
Ludwik I Bragança

Ludwik I, port. Luís Filipe Maria Fernando Pedro de Alcântara António Miguel Rafael Gabriel Gonzaga Xavier Francisco de Assis João Augusto Júlio Valfando de Bragança – od 1861 do 1889 roku król Portugalii.

Manuel I SzczęśliwyW
Manuel I Szczęśliwy

Manuel I Szczęśliwy lub Wielki, – król (Dom) portugalski od 1495 r. do dnia swojej śmierci.

Manuel II PatriotaW
Manuel II Patriota

Manuel II Patriota, port. Manuel Maria Filipe Carlos Amélio Luís Miguel Rafael Gonzaga Xavier Francisco de Assis Eugénio de Bragança − ostatni król Portugalii, panował od 1 lutego 1908 do 4 października 1910 roku. Nazwany nieszczęśliwym w przeciwieństwie do swojego XV-wiecznego imiennika − Manuela I.

Maria I (królowa Portugalii)W
Maria I (królowa Portugalii)

Maria I Franciszka Pobożna, port. Maria I Francisca a Piedosa − pierwsza rządząca królowa Portugalii.

Maria II (królowa Portugalii)W
Maria II (królowa Portugalii)

Maria II – portugalska królowa z dynastii Bragança, najstarsza z dzieci Piotra I, cesarza Brazylii, i jego pierwszej żony Marii Leopoldyny, arcyksiężnej Austrii, córki cesarza Austrii Franciszka I.

Michał I UzurpatorW
Michał I Uzurpator

Michał I Bragança, port. Miguel I, Miguel Maria do Patrocínio João Carlos Francisco de Assis Xavier de Paula Pedro de Alcântara António Rafael Gabriel Joaquim José Gonzaga Evaristo de Bragança e Bourbon – drugi syn króla Jana VI i Charlotty Joachimy Burbon, infantki hiszpańskiej. Był trzydziestym królem Portugalii i Algarve w latach 1828-1834.

Miejsca spoczynku władców PortugaliiW
Miejsca spoczynku władców Portugalii

Miejsca spoczynku władców Portugalii:Klasztor Santa Cruz w Coimbrze – Alfons I Zdobywca, Sancho I Kolonizator, Alfons II Gruby Katedra Najświętszej Marii Panny w Toledo – Sancho II Klasztor w Alcobaça – Alfons III Dzielny, Piotr I Sprawiedliwy Klasztor São Dinis w Odivelas – Dionizy I Katedra Sé w Lizbonie – Alfons IV Klasztor Karmelitów w Lizbonie – Ferdynand I Burgundzki Klasztor w Batalha – Jan I Dobry, Edward I Aviz, Alfons V Afrykańczyk, Jan II Doskonały Klasztor Hieronimitów w Lizbonie – Manuel I Szczęśliwy, Jan III Aviz, Henryk I Kardynał, Alfons VI Zwycięski Escorial w San Lorenzo de El Escorial – Filip I, Filip II, Filip III Klasztor São Vicente de Fora w Lizbonie – Jan IV Szczęśliwy, Piotr II Spokojny, Jan V Wielkoduszny, Józef I Reformator, Jan VI, Maria II, Michał I Uzurpator, Piotr V, Ludwik I Bragança, Karol I Dyplomata, Manuel II Patriota Bazylika Estrela w Lizbonie – Maria I Pomnik Ipiranga w São Paulo – Piotr IV

Vimara PeresW
Vimara Peres

Vímara Peres – hrabia Portugalii . Był chrześcijańskim arystokratą z zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Był wasalem króla Asturii, Leónu i Kastylii Alfonsa III, przez którego został posłany na podbój zajętych przez Maurów ziem zachodniego wybrzeża Galicji, pomiędzy rzekami Miño i Duero wraz z miastem Portus Cale, późniejszym Porto, od którego wzięła nazwę późniejsza Portugalia (Portucale). Po zdobyciu ziem na północ od Duero, w 868, ogłosił się pierwszym hrabią Portugalii. Późniejsi historycy portugalscy uznali to za pierwszy krok ku powstaniu państwa portugalskiego, chociaż uzyskało ono niepodległość dopiero w XII wieku. Vimara Peres założył i ufortyfikował miasto nazwane od jego imienia Vimaranis, obecne Guimarães, zwane kolebką Portugalii. Vímara Peres zmarł w 873 w Guimarães. Jego syn, Lucídio Vimaranes, został kolejnym hrabią Portugalii.

Piotr II SpokojnyW
Piotr II Spokojny

Piotr II zwany Spokojnym, – król Portugalii z dynastii Bragança od 1683, wcześniej regent od 1668.

Piotr I (cesarz Brazylii)W
Piotr I (cesarz Brazylii)

Piotr I – cesarz Brazylii w latach 1822-1831, także krótko król Portugalii jako Piotr IV, zwany Królem-Żołnierzem od 10 marca do 28 maja 1826. W Brazylii zwany potocznie Dom Pedro. Najstarszy syn króla Jana VI z portugalskiej dynastii Bragança i jego żony Charlotty Joachimy, córki króla Hiszpanii Karola IV. Należał do masonerii, był wielkim mistrzem Wielkiego Wschodu Brazylii.

Piotr I SprawiedliwyW
Piotr I Sprawiedliwy

Piotr I Okrutny, port. Pedro I o Cruel, Piotr I Sprawiedliwy port. Pedro I o Justiceiro – ósmy król Portugalii od 1357 r.

Piotr III (król Portugalii)W
Piotr III (król Portugalii)

Piotr III, port. Pedro III – król Portugalii jako małżonek królowej Marii I.

Piotr V (król Portugalii)W
Piotr V (król Portugalii)

Piotr V, port. Pedro de Alcântara Maria Fernando Miguel Rafael Gabriel Gonzaga Xavier João António Leopoldo Victor Francisco de Assis Júlio Amélio de Bragança – król Portugalii w latach 1853–1861.

Sancho I KolonizatorW
Sancho I Kolonizator

Sancho I był drugim królem Portugalii, od 1185. Był synem Alfonsa I Zdobywcy i Mafaldy Sabaudzkiej.

Sancho II (król Portugalii)W
Sancho II (król Portugalii)

Sancho II – był czwartym królem Portugalii od 1223 do 1248.

Sebastian I AvizW
Sebastian I Aviz

Sebastian I, port. Sebastião – szesnasty król Portugalii (1557-1578). Pochodził z dynastii Aviz, był synem księcia Jana i Joanny Habsburg, wnukiem króla Jana III.