
Brač – chorwacka górzysta wyspa przybrzeżna na Adriatyku, należąca do środkowej Dalmacji. Powierzchnia 395,44 km²; długość wybrzeża 180,61 km; ludność 14 tys. Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokości 5–12 km. Najwyższy punkt wyspy to Vidova Gora. Największa miejscowość wyspy to Supetar. Inne miejscowości: Pučišća, Sumartin, Sutivan, Selca, Škrip, Bol, Blaca, Milna. Wyspa sąsiaduje z wyspą Šolta. Dopłynąć do wyspy można promami Jadrolinija oraz Split Tours. Promy pływają z: Supetaru do Splitu, oraz z Sumartinu do Makarskiej.
Wyspy Briońskie – grupa czternastu małych wysp, położonych na chorwackiej części północnego Adriatyku, u południowo-zachodnich wybrzeży półwyspu Istria. Od Istrii oddzielone przez wąską cieśninę. Łączna powierzchnia wysp wynosi 7,36 km². Największa z wysp, Veliki Brijun, leży w odległości 2 km od półwyspu.
Čiovo – wyspa o powierzchni 28,13 km² i linii brzegowej wynoszącej 46,66 km. Położona na zachód od Splitu, połączona od XV wieku ze stałym lądem podnoszonym mostem z miastem Trogir. W lecie 2018 roku oddany został do użytku nowy most łączący wyspę ze wschodnią częścią miasta Trogir, który bardzo ułatwił dostęp do wyspy ze stałego lądu. W okresie letnim średnia maksymalna temperatura wynosi +30°C, minimalna +20 °C, zimą często przekracza +15 °C. Wyspa nie posiada cieków ani źródeł wody. Na wyspie znajduje się wiele zatok. Największa z nich – zatoka Saldun jest zamknięta z trzech stron. Na Čiovie znajduje się sporo zabytków, m.in. dominikański klasztor św. Krzyża, klasztor św. Antoniego, kościół św. Jakuba oraz najstarszy Najświętszej Marii Panny, położony w pobliżu morza.

Cres – należąca do Chorwacji wyspa na Morzu Adriatyckim, położona pomiędzy wyspą Krk a półwyspem Istria. Cres i Krk to największe chorwackie wyspy, ich powierzchnia jest niemal identyczna i wynosi ok. 405,8 km². Długość linii brzegowej wynosi 268,21 km. Najwyższy szczyt na wyspie – Gorice ma wysokość 648 m n.p.m. Na wyspie znajduje się ściśle chronione Jezioro Vransko o długości 5,5 km i szerokości do 1,5 km, którego powierzchnia wynosi 5,5 km². Jest to wyjątkowy na wyspach chorwackich naturalny zbiornik wody słodkiej o pojemności 200 mln m³. Największą miejscowością na wyspie jest miasto Cres.

Drvenik Mali - jest to wyspa leżąca w chorwackiej części morza adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 3,427 km² a długość linii brzegowej 12,024 km. Jest usytuowana w środkowej części archipelagu dalmackiego, na zachód od wyspy Drvenik veliki, 15 km od miasta Trogir. Najwyższe wzniesienie na wyspie wynosi 178 m n.p.m. Istnieje tu rozwinięte rolnictwo, turystyka i rybactwo.

Drvenik veliki to chorwacka wyspa na morzu Adriatyckim, na północ od wyspy Šolta, w odległości ok. 2 km od stałego lądu, 20 km od miasta Split. Ma powierzchnię 11,69 km² a długość linii brzegowej wynosi 23,885 km. Największą osadą na wyspie jest miasto Drvenik. Wyspa obecnie jest zamieszkana przez 168 mieszkańców (2001). Najwyższe wzniesienie Buhalj osiąga wysokość 178 m n.p.m.
Dugi Otok – chorwacka wyspa na Adriatyku, o powierzchni 113,31 km². Obie nazwy, chorwacką i włoską można przetłumaczyć jako "Długa Wyspa". Dugi Otok ma 43 km długości przy szerokości wynoszącej do 4,6 km. Długość linii brzegowej wynosi 182,11 km. Liczba mieszkańców wynosi 2 873. Najwyższy szczyt to Vela Straža. Największą miejscowością na wyspie jest miasto Sali.

Goli otok – wyspa o powierzchni około 4,7 km², znajdująca się w zachodniej części Chorwacji, na wschód od półwyspu Istria w Kanale Welebickim, pomiędzy wyspami Rab, Sveti Grgur i Prvić. Zbudowana jest ze skał wapiennych.
Hvar – górzysta wyspa u wybrzeży Chorwacji.

Ilovik – jest to wyspa położona w chorwackiej części Morza Adriatyckiego, na południe od wyspy Lošinj. Jej powierzchnia wynosi 5,508 km² a długość linii brzegowej 14,091 km. Jedyną miejscowością na wyspie jest miasto o takiej samej nazwie. W mieście znajduje się poczta, kantor oraz wiele restauracji.

Ist – wyspa leżąca w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 9,734 km² a długość linii brzegowej 23,031 km. Zlokalizowana jest pomiędzy wyspami Molat i Škarda. Najbliższym miastem na kontynencie jest Zadar. Jest jedną z 47 zamieszkanych wysp Chorwacji. W 2011 roku liczyła 182 mieszkańców.

Iž chorwacka wyspa na Adriatyku w pobliżu Zadaru, leżąca na zachód od wyspy Ugljan i na wschód od wyspy Dugi Otok. Jej powierzchnia wynosi 16,51 km² a długość linii brzegowej 35,22 km. Na wyspie są 2 miejscowości, Maly Iž i Veli Iž. Najwyższe wzniesienie to Korinjak.

Kaprije – jest to mała wyspa, leżąca u wybrzeży Chorwacji na Morzu Adriatyckim. Jej powierzchnia wynosi 7,119 km² a długość linii brzegowej 25,211 km. Należy do archipelagu Šibenik. Jedyna wioska na wyspie nazywa się także Kaprije. Rozwinięte jest rolnictwo, turystyka oraz rybactwo. Na wyspie nie ma samochodów. W XIV i XV w. wyspa należała do bogatej rodziny z Šibenik. Pomiędzy XVI i XVII w. wybudowano kościół pw. Św. Piotra.

Korčula – górzysta wyspa u wybrzeży Chorwacji, położona w południowej Dalmacji.

Kornat – największa wyspa chorwackiego archipelagu Kornati położona na Morzu Adriatyckim w środkowej Dalmacji.

Kornati – chorwacki archipelag położony w środkowej Dalmacji, na południe od Zadaru. Składa się z około 147 wysp i ma powierzchnię ok. 320 km². Zgodnie z danymi z 2006 na archipelagu mieszka na stałe 7 osób, chociaż w rzeczywistości są tutaj jedynie sezonowe domki. W 1980 południowa część archipelagu została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego Kornati. Stworzenie parku ma na celu ochronę środowiska wodnego oraz organizmów żyjących w wodach otaczających wyspy. Ponadto miało zahamować zabudowę wysp.

Krapanj – chorwacka wyspa, leżąca na Morzu Adriatyckim. Jest jedną z najmniejszych zamieszkałych wysp Chorwacji. Jej powierzchnia wynosi 35,61 ha a długość linii brzegowej 3 620 m. Jednocześnie ma największą gęstość zaludnienia.

Lastovo – to chorwacka wyspa na Adriatyku, o powierzchni 40,82 km². Długość linii brzegowej wynosi 48,97 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Hum. Wyspa administracyjnie należy do żupanii dubrownicko-neretwiańskiej i wchodzi w skład gminy o tej samej nazwie. Na wyspie znajduje się również miasto Lastovo.

Male Srakane – wyspa położona w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Usytuowana jest pomiędzy wyspami Lošinj, Unije i Susak, na południe od Vele Srakane. Jej powierzchnia wynosi 60,55 ha, a długość linii brzegowej 3918 m.

Mljet – chorwacka wyspa na Adriatyku, długości 37 km i szerokości nie przekraczającej 3 km. Długość linii brzegowej wynosi 135,19 km.

Molat – wyspa w Dalmacji, w północnej części archipelagu Zadarskiego, położona na południowy wschód od wyspy Ist i na północ od wyspy Dugi Otok. Jej powierzchnia wynosi 22,18 km², a długość linii brzegowej 51,59 km. Najwyższe wzniesienie to Knizak. Na wyspie znajdują się trzy miejscowości: Molat, Zapuntel i Brgulje. Od 1151 wyspa stanowiła własność zakonu benedyktynów z klasztoru Sv. Krševana, od 1409 pod władaniem Wenecjan. W czasie II wojny światowej, w latach 1941–1943 był tutaj włoski obóz koncentracyjny.

Murter – wyspa w Dalmacji, położona w północno-zachodniej części archipelagu Šibenickiego. Jej powierzchnia wynosi 17,58 km² a długość linii brzegowej 42,6 km. Najwyższe wzniesienie to Raduč. Na wyspie znajdują się miejscowości Betina, Tisno, Jezera i Murter. Jest ona oddzielona od kontynentu kanałem, który w najwęższym miejscu ma 20 m. W miejscowości Tisno znajduje się most łączący ją z kontynentem.

Olib – wyspa w północnej Dalmacji, jedna z wysp Archipelagu Zadarskiego, położona na północ od Zadaru, na południowy zachód od Pagu, południowy wschód od Lošinj i na wschód od Silby. Jej powierzchnia wynosi 26,14 km² a długość linii brzegowej 33,34 km.

Pašman – wyspa u wybrzeży Chorwacji, położona na południe od Zadaru, otoczona wyspami Ugljan, Iž, Dugi Otok i Kornati. Długość linii brzegowej wynosi 70,21 km. Administracyjnie należy do żupanii zadarskiej. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Bokolj, z którego można oglądać archipelag Kornati, objęty ochroną w ramach parku narodowego. Na wyspie jest 11 miejscowości: Tkon, Ugrinić, Kraj, Pašman, Mali Pašman, Barotul, Mrljane, Neviđane, Dobropoljana, Banj, Ždrelac. Pašman w miejscowości Ždrelac jest połączony mostem z wyspą Ugljan.
Premuda – wyspa w Chorwacji w północnej części Morza Adriatyckiego na archipelagu północnych wysp dalmackich. Administracyjnie należy do żupanii zadarskiej.

Prvić – wyspa leżąca w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Należy do archipelagu Šibenik. Jej powierzchnia wynosi 2,407 km², a długość linii brzegowej 10,634 km. Nazwa wyspy najprawdopodobniej pochodzi od słowa Prvin, nazwy chorwackiego boga wiosny. Na wyspie są dwie wioski: Prvić Luka i Prvić Šepurine. Na Prviciu nie ma samochodów.

Rava – wyspa w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Jest zlokalizowana w pobliżu miejscowości Zadar, pomiędzy wyspami Iž i Dugi Otok, 30 km od Zadaru. Wyspa zajmuje powierzchnię 3,634 km² a długość linii brzegowej wynosi 15,995 km. Jest zamieszkiwana przez 98 osób (2001). Jedynymi miejscowościami na wyspie sa Vela Rava oraz Mala Rava. Rozwinięta uprawa oliwek oraz rybactwo.
Rivanj – wyspa leżąca na Morzu Adriatyckim, w pobliżu miasta Zadar, pomiędzy wyspami Ugljan oraz Sestrunj. Jej powierzchnia wynosi 3,615 km² a długość linii brzegowej 10,346 km. W 2011 roku liczyła 31 mieszkańców.

Šćedro, to chorwacka wyspa na Adriatyku, położona 2,5 km na południe od wybrzeży Hvaru, oddzielona od niej kanałem Šćedrovskim. Powierzchnia wyspy wynosi 8,367 km²; długość linii brzegowej 26,135 km; długość wyspy 6,5 km; a szerokość do 1,8 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Zelenikova Glava. W północnej części wyspy jest głęboka zatoka Lovišće.
Sestrunj – wyspa w północnej Dalmacji, jedna z wysp Archipelagu Zadarskiego, położona na północny zachód od Zadaru i wyspy Ugljan, na północ od wyspy Dugi Otok i na południowy wschód od wyspy Molat. Jej linia brzegowa wynosi 29,35 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Sridnji. Na wyspie znajdują się pozostałości ilyryjskiego fortu i grobowców. W 2011 roku liczyła 48 mieszkańców.

Silba – wyspa w północnej Dalmacji na południowy wschód od Lošinja, pomiędzy wyspami Premuda i Olib. Wyspa ma powierzchnię 14,27 km² a długość linii brzegowej wynosi 26,24 km.

Škarda – wyspa leżąca w chorwackiej części Morza Adriatyckiego i należąca do Archipelagu Zadarskiego. Jest położona na północny zachód od wyspy Ist. Jej powierzchnia wynosi 3,78 km², a długość linii brzegowej 12,322 km.

Šolta – trzynasta co do wielkości chorwacka wyspa na Adriatyku, o powierzchni 58,18 km²; długości 19 km; szerokości do 5 km i linii brzegowej o długości 79,45 km. Liczba mieszkańców w 2001 wynosiła 1479. Nazwa wyspy pochodzi od Rzymian, którzy nazwali ją Solenta. Šolta leży na zachód od wyspy Brač, na północ od wyspy Vis, na północny zachód od wyspy Hvar i na południe od wyspy Čiovo. Zamieszkana od czasów prehistorycznych, po raz pierwszy wymieniona w Periplusie Pseudo-Scylaxa z IV w. p.n.e. pod nazwą Olyntha.

Susak – wyspa w grupie Wysp Kvarnerskich w północnej części Morza Adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 3,772 km² a długość linii brzegowej 16,38 km.

Sveti Grgur – wyspa znajdująca się w zachodniej części Chorwacji, na wschód od półwyspu Istria w Kanale Welebickim, pomiędzy wyspami Krk i Rab.

Ugljan – wyspa u wybrzeży Chorwacji, leżąca w Archipelagu Zadarskim, sąsiadująca z wyspami Pašman, Rivanj i Sestrunj. Jej powierzchnia wynosi 51,05 km² a długość linii brzegowej 78,7 km. Administracyjnie należy do żupanii zadarskiej. Od kontynentu oddzielony jest Zadarskim kanalem, z wyspą Pašman połączony jest natomiast mostem. Jest jedną z najgęściej zaludnionych wysp chorwackich. Na wyspie są następujące miejscowości: Preko, Poljana, Sutomišćica, Lukoran, Ugljan, Kali, Kukljica. Nazwa wyspy może pochodzić od oliwy lub od węgla.

Vele Srakane – wyspa w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 1,182 km² a długość linii brzegowej 7,441 km. Znajduje się pomiędzy wyspami Lošinj, Unije oraz Susak, na północ od wyspy Male Srakane. Najwyższe wzniesienie na wyspie ma wysokość 59 m n.p.m.

Vir – północnodalmatyńska wyspa u wybrzeży Chorwacji, jedna z wysp archipelagu Zadarskiego, położona na północ od Zadaru, połączona mostem z kontynentem. Jedyne miejscowości na wyspie to Vir, Torovi i Lozice. Najwyższe wzniesienie wyspy to Barbinjak. Jej powierzchnia wynosi 22,08 km²; długość 10,12 km; szerokość do 4,25 km; a długość linii brzegowej 31,94 km.

Vrgada – wyspa położona na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Chorwacji. Zlokalizowana jest w archipelagu Szybenik, na północny zachód od wyspy Murter, 4,6 km od kontynentu.

Žirje – wyspa w archipelagu Szybenickim, położona 22 km na południowy zachód od Szybenika, na południowy zachód od wyspy Zlarin i na południowy wschód od archipelagu Kornati. Jej linia brzegowa wynosi 41,76 km. Na wyspie są pozostałości fortecy bizantyjskiej z VI wieku n.e.
Zlarin – chorwacka wyspa na Adriatyku w archipelagu Szybenickim. Wąski kanał Szybenik oddziela ją od kontynentu. Jej powierzchnia wynosi 8,048 km² a długość linii brzegowej 20,236 km.
Zverinac – chorwacka wyspa położona w archipelagu Zadar, na Morzu Adriatyckim. Jej powierzchnia wynosi 4,178 km² a długość linii brzegowej 14,274 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie ma wysokość 111 m n.p.m.