BračW
Brač

Brač – chorwacka górzysta wyspa przybrzeżna na Adriatyku, należąca do środkowej Dalmacji. Powierzchnia 395,44 km²; długość wybrzeża 180,61 km; ludność 14 tys. Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokości 5–12 km. Najwyższy punkt wyspy to Vidova Gora. Największa miejscowość wyspy to Supetar. Inne miejscowości: Pučišća, Sumartin, Sutivan, Selca, Škrip, Bol, Blaca, Milna. Wyspa sąsiaduje z wyspą Šolta. Dopłynąć do wyspy można promami Jadrolinija oraz Split Tours. Promy pływają z: Supetaru do Splitu, oraz z Sumartinu do Makarskiej.

Wyspy BriońskieW
Wyspy Briońskie

Wyspy Briońskie – grupa czternastu małych wysp, położonych na chorwackiej części północnego Adriatyku, u południowo-zachodnich wybrzeży półwyspu Istria. Od Istrii oddzielone przez wąską cieśninę. Łączna powierzchnia wysp wynosi 7,36 km². Największa z wysp, Veliki Brijun, leży w odległości 2 km od półwyspu.

ČiovoW
Čiovo

Čiovo – wyspa o powierzchni 28,13 km² i linii brzegowej wynoszącej 46,66 km. Położona na zachód od Splitu, połączona od XV wieku ze stałym lądem podnoszonym mostem z miastem Trogir. W lecie 2018 roku oddany został do użytku nowy most łączący wyspę ze wschodnią częścią miasta Trogir, który bardzo ułatwił dostęp do wyspy ze stałego lądu. W okresie letnim średnia maksymalna temperatura wynosi +30°C, minimalna +20 °C, zimą często przekracza +15 °C. Wyspa nie posiada cieków ani źródeł wody. Na wyspie znajduje się wiele zatok. Największa z nich – zatoka Saldun jest zamknięta z trzech stron. Na Čiovie znajduje się sporo zabytków, m.in. dominikański klasztor św. Krzyża, klasztor św. Antoniego, kościół św. Jakuba oraz najstarszy Najświętszej Marii Panny, położony w pobliżu morza.

Cres (wyspa)W
Cres (wyspa)

Cres – należąca do Chorwacji wyspa na Morzu Adriatyckim, położona pomiędzy wyspą Krk a półwyspem Istria. Cres i Krk to największe chorwackie wyspy, ich powierzchnia jest niemal identyczna i wynosi ok. 405,8 km². Długość linii brzegowej wynosi 268,21 km. Najwyższy szczyt na wyspie – Gorice ma wysokość 648 m n.p.m. Na wyspie znajduje się ściśle chronione Jezioro Vransko o długości 5,5 km i szerokości do 1,5 km, którego powierzchnia wynosi 5,5 km². Jest to wyjątkowy na wyspach chorwackich naturalny zbiornik wody słodkiej o pojemności 200 mln m³. Największą miejscowością na wyspie jest miasto Cres.

Drvenik Mali (wyspa)W
Drvenik Mali (wyspa)

Drvenik Mali - jest to wyspa leżąca w chorwackiej części morza adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 3,427 km² a długość linii brzegowej 12,024 km. Jest usytuowana w środkowej części archipelagu dalmackiego, na zachód od wyspy Drvenik veliki, 15 km od miasta Trogir. Najwyższe wzniesienie na wyspie wynosi 178 m n.p.m. Istnieje tu rozwinięte rolnictwo, turystyka i rybactwo.

Drvenik velikiW
Drvenik veliki

Drvenik veliki to chorwacka wyspa na morzu Adriatyckim, na północ od wyspy Šolta, w odległości ok. 2 km od stałego lądu, 20 km od miasta Split. Ma powierzchnię 11,69 km² a długość linii brzegowej wynosi 23,885 km. Największą osadą na wyspie jest miasto Drvenik. Wyspa obecnie jest zamieszkana przez 168 mieszkańców (2001). Najwyższe wzniesienie Buhalj osiąga wysokość 178 m n.p.m.

Dugi OtokW
Dugi Otok

Dugi Otok – chorwacka wyspa na Adriatyku, o powierzchni 113,31 km². Obie nazwy, chorwacką i włoską można przetłumaczyć jako "Długa Wyspa". Dugi Otok ma 43 km długości przy szerokości wynoszącej do 4,6 km. Długość linii brzegowej wynosi 182,11 km. Liczba mieszkańców wynosi 2 873. Najwyższy szczyt to Vela Straža. Największą miejscowością na wyspie jest miasto Sali.

Goli otokW
Goli otok

Goli otok – wyspa o powierzchni około 4,7 km², znajdująca się w zachodniej części Chorwacji, na wschód od półwyspu Istria w Kanale Welebickim, pomiędzy wyspami Rab, Sveti Grgur i Prvić. Zbudowana jest ze skał wapiennych.

Hvar (wyspa)W
Hvar (wyspa)

Hvar – górzysta wyspa u wybrzeży Chorwacji.

Ilovik (wyspa)W
Ilovik (wyspa)

Ilovik – jest to wyspa położona w chorwackiej części Morza Adriatyckiego, na południe od wyspy Lošinj. Jej powierzchnia wynosi 5,508 km² a długość linii brzegowej 14,091 km. Jedyną miejscowością na wyspie jest miasto o takiej samej nazwie. W mieście znajduje się poczta, kantor oraz wiele restauracji.

IstW
Ist

Ist – wyspa leżąca w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 9,734 km² a długość linii brzegowej 23,031 km. Zlokalizowana jest pomiędzy wyspami Molat i Škarda. Najbliższym miastem na kontynencie jest Zadar. Jest jedną z 47 zamieszkanych wysp Chorwacji. W 2011 roku liczyła 182 mieszkańców.

IžW

Iž chorwacka wyspa na Adriatyku w pobliżu Zadaru, leżąca na zachód od wyspy Ugljan i na wschód od wyspy Dugi Otok. Jej powierzchnia wynosi 16,51 km² a długość linii brzegowej 35,22 km. Na wyspie są 2 miejscowości, Maly Iž i Veli Iž. Najwyższe wzniesienie to Korinjak.

Kaprije (wyspa)W
Kaprije (wyspa)

Kaprije – jest to mała wyspa, leżąca u wybrzeży Chorwacji na Morzu Adriatyckim. Jej powierzchnia wynosi 7,119 km² a długość linii brzegowej 25,211 km. Należy do archipelagu Šibenik. Jedyna wioska na wyspie nazywa się także Kaprije. Rozwinięte jest rolnictwo, turystyka oraz rybactwo. Na wyspie nie ma samochodów. W XIV i XV w. wyspa należała do bogatej rodziny z Šibenik. Pomiędzy XVI i XVII w. wybudowano kościół pw. Św. Piotra.

KorčulaW
Korčula

Korčula – górzysta wyspa u wybrzeży Chorwacji, położona w południowej Dalmacji.

KornatW
Kornat

Kornat – największa wyspa chorwackiego archipelagu Kornati położona na Morzu Adriatyckim w środkowej Dalmacji.

KornatiW
Kornati

Kornati – chorwacki archipelag położony w środkowej Dalmacji, na południe od Zadaru. Składa się z około 147 wysp i ma powierzchnię ok. 320 km². Zgodnie z danymi z 2006 na archipelagu mieszka na stałe 7 osób, chociaż w rzeczywistości są tutaj jedynie sezonowe domki. W 1980 południowa część archipelagu została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego Kornati. Stworzenie parku ma na celu ochronę środowiska wodnego oraz organizmów żyjących w wodach otaczających wyspy. Ponadto miało zahamować zabudowę wysp.

Krapanj (wyspa)W
Krapanj (wyspa)

Krapanj – chorwacka wyspa, leżąca na Morzu Adriatyckim. Jest jedną z najmniejszych zamieszkałych wysp Chorwacji. Jej powierzchnia wynosi 35,61 ha a długość linii brzegowej 3 620 m. Jednocześnie ma największą gęstość zaludnienia.

Lastovo (wyspa)W
Lastovo (wyspa)

Lastovo – to chorwacka wyspa na Adriatyku, o powierzchni 40,82 km². Długość linii brzegowej wynosi 48,97 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Hum. Wyspa administracyjnie należy do żupanii dubrownicko-neretwiańskiej i wchodzi w skład gminy o tej samej nazwie. Na wyspie znajduje się również miasto Lastovo.

Male SrakaneW
Male Srakane

Male Srakane – wyspa położona w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Usytuowana jest pomiędzy wyspami Lošinj, Unije i Susak, na południe od Vele Srakane. Jej powierzchnia wynosi 60,55 ha, a długość linii brzegowej 3918 m.

MljetW
Mljet

Mljet – chorwacka wyspa na Adriatyku, długości 37 km i szerokości nie przekraczającej 3 km. Długość linii brzegowej wynosi 135,19 km.

Molat (wyspa)W
Molat (wyspa)

Molat – wyspa w Dalmacji, w północnej części archipelagu Zadarskiego, położona na południowy wschód od wyspy Ist i na północ od wyspy Dugi Otok. Jej powierzchnia wynosi 22,18 km², a długość linii brzegowej 51,59 km. Najwyższe wzniesienie to Knizak. Na wyspie znajdują się trzy miejscowości: Molat, Zapuntel i Brgulje. Od 1151 wyspa stanowiła własność zakonu benedyktynów z klasztoru Sv. Krševana, od 1409 pod władaniem Wenecjan. W czasie II wojny światowej, w latach 1941–1943 był tutaj włoski obóz koncentracyjny.

Murter (wyspa)W
Murter (wyspa)

Murter – wyspa w Dalmacji, położona w północno-zachodniej części archipelagu Šibenickiego. Jej powierzchnia wynosi 17,58 km² a długość linii brzegowej 42,6 km. Najwyższe wzniesienie to Raduč. Na wyspie znajdują się miejscowości Betina, Tisno, Jezera i Murter. Jest ona oddzielona od kontynentu kanałem, który w najwęższym miejscu ma 20 m. W miejscowości Tisno znajduje się most łączący ją z kontynentem.

OlibW
Olib

Olib – wyspa w północnej Dalmacji, jedna z wysp Archipelagu Zadarskiego, położona na północ od Zadaru, na południowy zachód od Pagu, południowy wschód od Lošinj i na wschód od Silby. Jej powierzchnia wynosi 26,14 km² a długość linii brzegowej 33,34 km.

PašmanW
Pašman

Pašman – wyspa u wybrzeży Chorwacji, położona na południe od Zadaru, otoczona wyspami Ugljan, Iž, Dugi Otok i Kornati. Długość linii brzegowej wynosi 70,21 km. Administracyjnie należy do żupanii zadarskiej. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Bokolj, z którego można oglądać archipelag Kornati, objęty ochroną w ramach parku narodowego. Na wyspie jest 11 miejscowości: Tkon, Ugrinić, Kraj, Pašman, Mali Pašman, Barotul, Mrljane, Neviđane, Dobropoljana, Banj, Ždrelac. Pašman w miejscowości Ždrelac jest połączony mostem z wyspą Ugljan.

PremudaW
Premuda

Premuda – wyspa w Chorwacji w północnej części Morza Adriatyckiego na archipelagu północnych wysp dalmackich. Administracyjnie należy do żupanii zadarskiej.

PrvićW
Prvić

Prvić – wyspa leżąca w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Należy do archipelagu Šibenik. Jej powierzchnia wynosi 2,407 km², a długość linii brzegowej 10,634 km. Nazwa wyspy najprawdopodobniej pochodzi od słowa Prvin, nazwy chorwackiego boga wiosny. Na wyspie są dwie wioski: Prvić Luka i Prvić Šepurine. Na Prviciu nie ma samochodów.

RavaW
Rava

Rava – wyspa w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Jest zlokalizowana w pobliżu miejscowości Zadar, pomiędzy wyspami Iž i Dugi Otok, 30 km od Zadaru. Wyspa zajmuje powierzchnię 3,634 km² a długość linii brzegowej wynosi 15,995 km. Jest zamieszkiwana przez 98 osób (2001). Jedynymi miejscowościami na wyspie sa Vela Rava oraz Mala Rava. Rozwinięta uprawa oliwek oraz rybactwo.

RivanjW
Rivanj

Rivanj – wyspa leżąca na Morzu Adriatyckim, w pobliżu miasta Zadar, pomiędzy wyspami Ugljan oraz Sestrunj. Jej powierzchnia wynosi 3,615 km² a długość linii brzegowej 10,346 km. W 2011 roku liczyła 31 mieszkańców.

ŠćedroW
Šćedro

Šćedro, to chorwacka wyspa na Adriatyku, położona 2,5 km na południe od wybrzeży Hvaru, oddzielona od niej kanałem Šćedrovskim. Powierzchnia wyspy wynosi 8,367 km²; długość linii brzegowej 26,135 km; długość wyspy 6,5 km; a szerokość do 1,8 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Zelenikova Glava. W północnej części wyspy jest głęboka zatoka Lovišće.

SestrunjW
Sestrunj

Sestrunj – wyspa w północnej Dalmacji, jedna z wysp Archipelagu Zadarskiego, położona na północny zachód od Zadaru i wyspy Ugljan, na północ od wyspy Dugi Otok i na południowy wschód od wyspy Molat. Jej linia brzegowa wynosi 29,35 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Sridnji. Na wyspie znajdują się pozostałości ilyryjskiego fortu i grobowców. W 2011 roku liczyła 48 mieszkańców.

SilbaW
Silba

Silba – wyspa w północnej Dalmacji na południowy wschód od Lošinja, pomiędzy wyspami Premuda i Olib. Wyspa ma powierzchnię 14,27 km² a długość linii brzegowej wynosi 26,24 km.

ŠkardaW
Škarda

Škarda – wyspa leżąca w chorwackiej części Morza Adriatyckiego i należąca do Archipelagu Zadarskiego. Jest położona na północny zachód od wyspy Ist. Jej powierzchnia wynosi 3,78 km², a długość linii brzegowej 12,322 km.

ŠoltaW
Šolta

Šolta – trzynasta co do wielkości chorwacka wyspa na Adriatyku, o powierzchni 58,18 km²; długości 19 km; szerokości do 5 km i linii brzegowej o długości 79,45 km. Liczba mieszkańców w 2001 wynosiła 1479. Nazwa wyspy pochodzi od Rzymian, którzy nazwali ją Solenta. Šolta leży na zachód od wyspy Brač, na północ od wyspy Vis, na północny zachód od wyspy Hvar i na południe od wyspy Čiovo. Zamieszkana od czasów prehistorycznych, po raz pierwszy wymieniona w Periplusie Pseudo-Scylaxa z IV w. p.n.e. pod nazwą Olyntha.

SusakW
Susak

Susak – wyspa w grupie Wysp Kvarnerskich w północnej części Morza Adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 3,772 km² a długość linii brzegowej 16,38 km.

Sveti GrgurW
Sveti Grgur

Sveti Grgur – wyspa znajdująca się w zachodniej części Chorwacji, na wschód od półwyspu Istria w Kanale Welebickim, pomiędzy wyspami Krk i Rab.

UgljanW
Ugljan

Ugljan – wyspa u wybrzeży Chorwacji, leżąca w Archipelagu Zadarskim, sąsiadująca z wyspami Pašman, Rivanj i Sestrunj. Jej powierzchnia wynosi 51,05 km² a długość linii brzegowej 78,7 km. Administracyjnie należy do żupanii zadarskiej. Od kontynentu oddzielony jest Zadarskim kanalem, z wyspą Pašman połączony jest natomiast mostem. Jest jedną z najgęściej zaludnionych wysp chorwackich. Na wyspie są następujące miejscowości: Preko, Poljana, Sutomišćica, Lukoran, Ugljan, Kali, Kukljica. Nazwa wyspy może pochodzić od oliwy lub od węgla.

Vele SrakaneW
Vele Srakane

Vele Srakane – wyspa w chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 1,182 km² a długość linii brzegowej 7,441 km. Znajduje się pomiędzy wyspami Lošinj, Unije oraz Susak, na północ od wyspy Male Srakane. Najwyższe wzniesienie na wyspie ma wysokość 59 m n.p.m.

VirW
Vir

Vir – północnodalmatyńska wyspa u wybrzeży Chorwacji, jedna z wysp archipelagu Zadarskiego, położona na północ od Zadaru, połączona mostem z kontynentem. Jedyne miejscowości na wyspie to Vir, Torovi i Lozice. Najwyższe wzniesienie wyspy to Barbinjak. Jej powierzchnia wynosi 22,08 km²; długość 10,12 km; szerokość do 4,25 km; a długość linii brzegowej 31,94 km.

VrgadaW
Vrgada

Vrgada – wyspa położona na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Chorwacji. Zlokalizowana jest w archipelagu Szybenik, na północny zachód od wyspy Murter, 4,6 km od kontynentu.

ŽirjeW
Žirje

Žirje – wyspa w archipelagu Szybenickim, położona 22 km na południowy zachód od Szybenika, na południowy zachód od wyspy Zlarin i na południowy wschód od archipelagu Kornati. Jej linia brzegowa wynosi 41,76 km. Na wyspie są pozostałości fortecy bizantyjskiej z VI wieku n.e.

ZlarinW
Zlarin

Zlarin – chorwacka wyspa na Adriatyku w archipelagu Szybenickim. Wąski kanał Szybenik oddziela ją od kontynentu. Jej powierzchnia wynosi 8,048 km² a długość linii brzegowej 20,236 km.

ZverinacW
Zverinac

Zverinac – chorwacka wyspa położona w archipelagu Zadar, na Morzu Adriatyckim. Jej powierzchnia wynosi 4,178 km² a długość linii brzegowej 14,274 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie ma wysokość 111 m n.p.m.