Premierzy PrusW
Premierzy Prus

Od 1802 roku Christian von Haugwitz był pierwszym premierem Prus. Decyzję taka podjął ówczesny król pruski Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern. Dotychczas nie było do końca określone, kto z ministrów jest najważniejszy. Mógł to być aktualny przewodniczący Generaldirektorium, lub urzędujący Minister Gabinetu, albo po prostu faktyczny naczelny wódz armii. Panujący w latach 1740–1786 Fryderyk Wielki sam w dużym stopniu był koordynatorem pracy gabinetu. Mniej zdolny jego następca musiał znaleźć kogoś innego do wykonywania tej pracy.

Adolf von Arnim-BoitzenburgW
Adolf von Arnim-Boitzenburg

Adolf Heinrich Graf von Arnim-Boitzenburg – pruski polityk.

Georg Dietloff von Arnim-BoitzenburgW
Georg Dietloff von Arnim-Boitzenburg

Georg Dietloff von Arnim-Boitzenburg pruski polityk i prawnik. W latach 1749-1753 główny minister Królestwa Prus.

Rudolf von AuerswaldW
Rudolf von Auerswald

Rudolf Ludwig Cäsar von Auerswald – pruski polityk i premier (Ministerpräsident) w okresie Wiosny Ludów.

Max von BadenW
Max von Baden

Max von Baden, Maksymilian Badeński, właściwie Maximilian Alexander Friedrich Wilhelm von Baden – niemiecki polityk, książę, kuzyn i spadkobierca Fryderyka II Badeńskiego, wielkiego księcia Badenii. Przez krótki okres w 1918 roku pełnił funkcję kanclerza Cesarstwa Niemieckiego i premiera Prus.

Theobald von Bethmann HollwegW
Theobald von Bethmann Hollweg

Theobald Theodor Friedrich Alfred von Bethmann Hollweg – niemiecki polityk, kanclerz Cesarstwa Niemieckiego i premier Prus w latach 1909–1917.

Karl Friedrich von BeymeW
Karl Friedrich von Beyme

Karl Friedrich von Beyme - pruski polityk i prawnik. Szef ministrów w okresie napoleońskim.

Otto von BismarckW
Otto von Bismarck

Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen – książę von Bismarck-Schönhausen, książę von Lauenburg; niemiecki polityk, mąż stanu, premier Prus, kanclerz Rzeszy zwany Żelaznym Kanclerzem. Przyczynił się do zjednoczenia Niemiec. W polityce wewnętrznej zwolennik ewolucyjnego konserwatyzmu. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych i najwybitniejszych polityków europejskich XIX wieku.

Friedrich Wilhelm von BrandenburgW
Friedrich Wilhelm von Brandenburg

Friedrich Wilhelm Graf von Brandenburg – pruski polityk, premier (Ministerpräsident) w latach 1848-1850. Był synem pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II z jego związku morganatycznego z hrabianką Julią von Dönhoff.

Otto BraunW
Otto Braun

Otto Braun – niemiecki polityk socjaldemokratyczny, trzykrotny premier Prus w okresie Republiki Weimarskiej. Był także ostatnią osobą faktycznie pełniącą tę funkcję.

Bernhard von BülowW
Bernhard von Bülow

Książę Bernhard Heinrich Karl Martin von Bülow – niemiecki polityk, dyplomata, kanclerz II Rzeszy oraz premier Prus w latach 1900-1909.

Gottfried Ludolf CamphausenW
Gottfried Ludolf Camphausen

Gottfried Ludolf Camphausen – pruski polityk, premier (Ministerpräsident) w okresie Wiosny Ludów.

Leo von CapriviW
Leo von Caprivi

Georg Leo hrabia von Caprivi de Caprara de Montecuculi, kanclerz Rzeszy od 20 marca 1890 do 26 października 1894.

Eberhard von DanckelmanW
Eberhard von Danckelman

Eberhard Christoph Balthasar von Danckelman lub Danckelmann – brandenburski polityk.

Friedrich EbertW
Friedrich Ebert

Friedrich Ebert – niemiecki polityk, socjaldemokrata, ostatni kanclerz Cesarstwa Niemieckiego i pierwszy prezydent Niemiec od 1919 do 1925 r., lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w latach 1913–1919.

Botho zu EulenburgW
Botho zu Eulenburg

Botho Wendt August Graf zu Eulenburg – pruski polityk, premier w latach 1892-1894.

Karl Wilhelm Finck von FinckensteinW
Karl Wilhelm Finck von Finckenstein

Karl Wilhelm Finck von Finckenstein – pruski polityk i dyplomata, faworyt Fryderyka Wielkiego. W latach 1749-1777 pierwszy minister Królestwa Prus.

Hermann GöringW
Hermann Göring

Hermann Wilhelm Göring – niemiecki oficer i działacz nazistowski, jeden z twórców i głównych postaci hitlerowskiej III Rzeszy, zbrodniarz wojenny. As myśliwski z czasów I wojny światowej, w latach 1933–1945 minister lotnictwa Rzeszy, w latach 1935–1945 dowódca niemieckiego lotnictwa wojskowego (Luftwaffe). W latach 1928–1945 poseł do Reichstagu. Od 10 kwietnia 1933 do 23 kwietnia 1945 premier Prus, największego niemieckiego kraju związkowego. Był jedną z najważniejszych osób, które umożliwiły zbudowanie potęgi Adolfa Hitlera. Zmarł w wyniku samobójstwa.

Maximilian Karl Friedrich Wilhelm GrävellW
Maximilian Karl Friedrich Wilhelm Grävell

Maximilian Karl Friedrich Wilhelm Grävell – pruski prawnik, członek Frankfurckiego Zgromadzenia Narodowego.

Friedrich Wilhelm von GrumbkowW
Friedrich Wilhelm von Grumbkow

Friedrich Wilhelm von Grumbkow – pruski mąż stanu i marszałek. W okresie 6 XII 1728 - 18 III 1739 był pierwszym ministrem Prus. Jego następca na tym stanowisku Heinrich von Podewils był jego zięciem.

Karl August von HardenbergW
Karl August von Hardenberg

Karl August baron von Hardenberg – reformator, polityk i książę pruski.

Christian von HaugwitzW
Christian von Haugwitz

Christian August Heinrich Curt von Haugwitz – pruski polityk i dyplomata, szef ministrów i minister spraw zagranicznych w okresie napoleońskim.

Friedrich Anton von HeinitzW
Friedrich Anton von Heinitz

Friedrich Anton von Heynitz – pruski minister-reformator.

Georg von HertlingW
Georg von Hertling

Hrabia Georg von Hertling – niemiecki polityk, profesor filozofii, premier Bawarii, kanclerz Cesarstwa Niemieckiego i premier Prus.

Adolf zu Hohenlohe-IngelfingenW
Adolf zu Hohenlohe-Ingelfingen

Adolf Karol Fryderyk Ludwik książę Hohenlohe-Ingelfingen – pruski generał i polityk. Premier (Ministerpräsident) Królestwa Prus w 1862.

Chlodwig zu Hohenlohe-SchillingsfürstW
Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst

Chlodwig Karl Victor, Hohenlohe-Schillingsfürst, książę Raciborza i Corvey (Westfalia) – niemiecki polityk, kanclerz Rzeszy i premier Prus. Członek rodu Hohenlohe.

Karol Antoni Hohenzollern-SigmaringenW
Karol Antoni Hohenzollern-Sigmaringen

Karol Antoni Joachim Zefiryn Fryderyk Meinrad – niemiecki książę z rodu Hohenzollern-Sigmaringen, ostatni władca księstwa o tej samej nazwie. Jako premier Prus (1858–1862) prowadził stosunkowo liberalną politykę.

Heinrich Rüdiger von IlgenW
Heinrich Rüdiger von Ilgen

Heinrich Rüdiger von Ilgen – pruski polityk.

Johann Kasimir Kolbe von WartenbergW
Johann Kasimir Kolbe von Wartenberg

Johann Kasimir Kolbe von Wartenberg był pruskim politykiem i ministrem.

Otto von ManteuffelW
Otto von Manteuffel

Otto Theodor Manteuffel – niemiecki polityk.

Wilhelm MarxW
Wilhelm Marx

Wilhelm Marx – niemiecki polityk Partii Centrum, prawnik, dwukrotny kanclerz Republiki Weimarskiej i premier Prus.

Georg MichaelisW
Georg Michaelis

Georg Michaelis – kanclerz Rzeszy oraz Premier Prus; od 1 kwietnia 1918 do 31 marca 1919 nadprezydent pruskiej prowincji Pomorze. Był pierwszym kanclerzem Niemiec pochodzącym z rodziny niearystokratycznej.

Franz von PapenW
Franz von Papen

Franz Joseph Hermann Michael Maria von Papen, polityk Republiki Weimarskiej i początków III Rzeszy, niemiecki dyplomata.

Ernst von PfuelW
Ernst von Pfuel

Ernst Heinrich Adolf von Pfuel – pruski generał, minister wojny i premier w okresie Wiosny Ludów.

Heinrich von PodewilsW
Heinrich von Podewils

Heinrich Graf von Podewils – polityk pruski i pierwszy minister Prus. Jego stryjecznym dziadkiem był Heinrich Podewils - Elektor Braunschweig-Lüneburg. Jego zięciem zaś był poprzedni pierwszy minister Friedrich Wilhelm von Grumbkow był jego teściem. Od 1741 roku hrabia von Podewils.

Albrecht von RoonW
Albrecht von Roon

Albrecht Theodor Emil Graf von Roon – pruski feldmarszałek i polityk, jedna z najważniejszych postaci okresu zjednoczenia Niemiec. W latach 1859–1873 był pruskim ministrem wojny, a w 1873 roku premierem Prus.

Kurt von SchleicherW
Kurt von Schleicher

Kurt Ferdinand Friederich Hermann von Schleicher – niemiecki polityk, generał i ostatni kanclerz Republiki Weimarskiej (1932–1933), zamordowany podczas nocy długich noży.

Adam StegerwaldW
Adam Stegerwald

Adam Stegerwald – niemiecki polityk z ramienia Partii Centrum, premier Prus w okresie Republiki Weimarskiej. Jeden z założycieli CSU.

Heinrich Friedrich Karl vom SteinW
Heinrich Friedrich Karl vom Stein

Heinrich Friedrich Karl vom und zum Stein – pruski polityk, baron Rzeszy, szef ministrów i jeden z twórców reform, które w okresie napoleońskim umożliwiły odbudowę potęgi państwa pruskiego i uzyskanie przez nie w przyszłości kluczowej roli w Niemczech.