Lista kraterów na MarsieW
Lista kraterów na Marsie

Lista nazwanych kraterów marsjańskich. Zawiera te z setek z tysięcy kraterów uderzeniowych na Marsie, które posiadają nazwy własne. Marsjańskie kratery mają nazwy pochodzące od znanych naukowców i autorów science fiction, lub jeśli są mniejsze niż 60 km średnicy, otrzymały nazwy miast na Ziemi. Na tej liście nie są uwzględnione wielkie baseny uderzeniowe Hellas, Argyre i Isidis Planitia, które nie posiadają morfologii typowej dla kraterów uderzeniowych.

Aban (krater)W
Aban (krater)

Aban – małej wielkości krater uderzeniowy na Marsie o średnicy 4,28 km. Znajduje się na półkuli północnej, niedaleko równika. W 1988 roku nazwany na cześć rosyjskiego miasta Aban leżącego w Kraju Krasnojarskim.

Achar (krater marsjański)W
Achar (krater marsjański)

Achar – małej wielkości krater uderzeniowy na Marsie o średnicy 5,36 km. Znajduje się na półkuli północnej, niedaleko kraterów Naju i Keul'. Na wschód od krateru Achar znajduje się miejsce lądowania bezzałogowej sondy Viking 2. W 1979 roku nazwany na cześć urugwajskiego miasta Achar.

Ada (krater marsjański)W
Ada (krater marsjański)

Ada – małej wielkości krater uderzeniowy na Marsie o średnicy 1 km. Znajduje się na półkuli południowej, niedaleko równika. 14 września 2006 roku nazwany na cześć amerykańskiego miasta Ada leżącego w Oklahomie.

Adams (krater marsjański)W
Adams (krater marsjański)

Adams – duży krater uderzeniowy na Marsie o średnicy 90,22 km. Znajduje się na półkuli północnej, na wschód od marsjańskiego wulkanu Hecates Tholus. W 1973 roku nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Waltera Sydneya Adamsa.

Agassiz (krater marsjański)W
Agassiz (krater marsjański)

Agassiz – znajdujący się na półkuli południowej duży krater uderzeniowy na Marsie o średnicy 108,77 km. W roku 1973 został nazwany na cześć szwajcarskiego naukowca Louisa Agassiz.

Airy (krater marsjański)W
Airy (krater marsjański)

Airy – marsjański krater uderzeniowy nazwany na cześć brytyjskiego astronoma, Sir George’a Biddella Airy'ego. Krater ma około 40 kilometrów średnicy i znajduje się w rejonie Meridiani Planum. W kraterze Airy znajduje się mniejszy, Airy-0, który określa położenie marsjańskiego południka zerowego.

Airy-0W
Airy-0

Airy-0 – małej wielkości krater uderzeniowy na Marsie o średnicy 0,5 km. Znajduje się na półkuli południowej, na południku 0o. W 1973 roku nazwany na cześć George Biddell Airy. Krater ten określa położenie marsjańskiego południka zerowego

Ajon (krater marsjański)W
Ajon (krater marsjański)

Ajon – małej wielkości krater uderzeniowy na Marsie o średnicy 8,4 km. Znajduje się na półkuli północnej i zachodniej. W 1988 roku nazwany na cześć rosyjskiego miasta Ajon.

Aki (krater marsjański)W
Aki (krater marsjański)

Ajon – małej wielkości krater uderzeniowy na Marsie o średnicy 8,1 km. Znajduje się na półkuli południowej i zachodniej. W 1979 roku nazwany na cześć japońskiego miasta Aki.

Antoniadi (krater marsjański)W
Antoniadi (krater marsjański)

Antoniadi – duży krater położony na północnej półkuli Marsa, na obszarze Syrtis Major Planum. Nazwany na cześć greckiego astronoma Eugène'a Antoniadiego. Nazwa krateru została zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w 1973 roku.

Argyre PlanitiaW
Argyre Planitia

Argyre Planitia – równina położona w obrębie basenu uderzeniowego Argyre na Marsie.

Eberswalde (krater marsjański)W
Eberswalde (krater marsjański)

Eberswalde – krater uderzeniowy na powierzchni Marsa o średnicy około 62 km.

Emma Dean (krater marsjański)W
Emma Dean (krater marsjański)

Emma Dean – niewielki marsjański krater uderzeniowy położony na równinie Meridiani Planum odwiedzony przez lądownik Opportunity, jeden z dwóch siostrzanych łazików misji Mars Exploration Rover. Leży ok. 100 metrów na zachód od krateru Victoria. Emma Dean leży dokładnie na szczycie warstwy pyłu wyrzuconego z Victorii, odsłaniając materiał pochodzący z głębi krateru. Nazwa pochodzi od jednej z łodzi uczestniczących w ekspedycji Johna Wesleya Powella do Wielkiego Kanionu.

Endurance (krater marsjański)W
Endurance (krater marsjański)

Endurance – krater na Marsie badany przez Opportunity rover od maja do grudnia 2004. Krater ten ma średnicę około 130 m, a głębokość około 20 m. Nazwa krateru jest nazwą nieoficjalną.

Gale (krater marsjański)W
Gale (krater marsjański)

Gale – krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km, położony na 5,37° szerokości południowej i 137,81° długości wschodniej. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej, w 1991 roku krater został nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale'a (1865-1945).

Galle (krater marsjański)W
Galle (krater marsjański)

Galle – krater marsjański, położony we wschodnim rejonie basenu Argyre Planitia, nazwany na cześć astronoma Johanna Gottfrieda Galle’a. Krater z wyglądu przypomina uproszczoną, uśmiechniętą twarz. Jego średnica wynosi około 224 km. Po raz pierwszy został dostrzeżony na zdjęciach z orbitera sondy Viking 1.

Grójec (krater marsjański)W
Grójec (krater marsjański)

Grójec – krater uderzeniowy na powierzchni Marsa o średnicy 37,31 km, położony 21,5° szerokości południowej i na 30,9° długości zachodniej.

Gusiew (krater marsjański)W
Gusiew (krater marsjański)

Gusiew – krater uderzeniowy na Marsie, o średnicy ok. 175 km. Jego współrzędne kartograficzne to ♂ 14,77°S 184,57°W. Nazwę kraterowi nadano w 1976 na cześć rosyjskiego astronoma Matwieja Gusiewa (1826-1866).

Hellas PlanitiaW
Hellas Planitia

Hellas Planitia – równina wewnątrz basenu uderzeniowego, zlokalizowana na południowej półkuli Marsa. Średnica krateru wynosi około 2100 km. Jest to największa struktura o pewnym pochodzeniu uderzeniowym na planecie. Basen Hellas powstał we wczesnych etapach formowania się Układu Słonecznego, około 3,9 miliarda lat temu, na skutek uderzenia dużej planetoidy.

Isidis PlanitiaW
Isidis Planitia

Isidis Planitia – równina położona w obrębie basenu uderzeniowego Isidis na Marsie. Ze względu na pokrywający ją pył, jest widoczna w teleskopach jako jasna plama na wschód od charakterystycznego ciemnego obszaru Syrtis Major Planum. Basen Isidis o średnicy około 1500 km jest jednym z największych basenów uderzeniowych na Marsie i w całym Układzie Słonecznym. Nazwa równiny pochodzi od imienia egipskiej bogini Izydy.

Jezero (krater marsjański)W
Jezero (krater marsjański)

Jezero – krater uderzeniowy na powierzchni Marsa o średnicy około 47,5 km, położony na obrzeżu basenu uderzeniowego Isidis. Krater jest planowanym miejscem lądowania łazika Perseverance amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Kopernik (krater marsjański)W
Kopernik (krater marsjański)

Kopernik (Copernicus) – krater na powierzchni Marsa o średnicy 294 km, położony na 48,8° szerokości południowej i 190,8° długości wschodniej.

Li Fan (krater)W
Li Fan (krater)

Li Fan – krater uderzeniowy na Marsie, leżący na 47,2° szerokości areograficznej południowej i 153,2° długości areograficznej zachodniej. Ma 104,8 km średnicy. Nazwa zatwierdzona w 1973 roku, upamiętnia Li Fana, chińskiego astronoma z czasów dynastii Han.

Liu Hsin (krater marsjański)W
Liu Hsin (krater marsjański)

Liu Hsin – krater uderzeniowy na Marsie, leżący na 53,2° szerokości areograficznej południowej i 171,55° długości areograficznej zachodniej. Ma 134,51 km średnicy. Rozciąga się od 52,06° do 54,33° szerokości areograficznej południowej i od 169,65° do 173,44° długości areograficznej zachodniej. Nazwa zatwierdzona w 1973 roku, upamiętnia Liu Xina, chińskiego astronoma z czasów dynastii Han.

Lomonosov (krater marsjański)W
Lomonosov (krater marsjański)

Lomonosov – średniej wielkości krater uderzeniowy na Marsie o średnicy około 150 km. Znajduje się na półkuli północnej, niedaleko marsjańskiego bieguna północnego. Posiada gładką powierzchnie i jest stosunkowo młodym kraterem. Został nazwany w 1973 roku na cześć Michaiła Łomonosowa, rosyjskiego uczonego i założyciela Uniwersytetu Moskiewskiego.

Lowell (krater marsjański)W
Lowell (krater marsjański)

Lowell – krater na powierzchni Marsa o średnicy 201 km, znajdujący się na obszarze Aonia Terra. Krater ten jest względnie stary na co wskazują podniszczone jego krawędzie. W pobliżu zewnętrznych granic krateru Lowella znajdują się dwa mniejsze, wyraźnie zaznaczone młode kratery nakładające się na starsze elementy powierzchni w pobliżu zewnętrznych granic krateru Lowella. Jego przybliżone współrzędne areograficzne to ♂ 52°S 81°W.

Lyot (krater marsjański)W
Lyot (krater marsjański)

Lyot – krater znajdujący się na powierzchni Marsa o średnicy 236 km, położony na współrzędnych ♂ 50,5°N 330,7°W. Krater ten powstał w okresie amazońskim. Krater Lyot był pierwszym, w którym odkryto dolinę fluwioglacjalną na Marsie. Dolina ta powstała w miejscu, gdzie woda wypływała spod lodowca.

Magellan (krater marsjański)W
Magellan (krater marsjański)

Magellan (Magelhaens) – krater znajdujący się na południowych wyżynach powierzchni Marsa o średnicy 105 km, położony na współrzędnych ♂ 32,393°S 185,200°W. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej w 1976 roku został nazwany od portugalskiego żeglarza Ferdynanda Magellana (1480-1521).

Proctor (krater marsjański)W
Proctor (krater marsjański)

Proctor – krater na powierzchni Marsa o średnicy 172,56 km, położony na 47,63° szerokości południowej i 29,72° długości wschodniej. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej w 1973 roku został nazwany od brytyjskiego astronoma Richarda Anthony’ego Proctora (1837–1888). Krater ten znajduje się na obszarze Noachis Terra.

Puławy (krater marsjański)W
Puławy (krater marsjański)

Puławy – krater na powierzchni Marsa o średnicy 51,84 km, położony na 36,8° szerokości południowej i 76,7° długości zachodniej.

Puńsk (krater marsjański)W
Puńsk (krater marsjański)

Puńsk – krater na powierzchni Marsa o średnicy 11,6 km, położony na 20,8° szerokości i 41,2° długości zachodniej.

Rahe (krater marsjański)W
Rahe (krater marsjański)

Rahe – krater na powierzchni Marsa o średnicy 34,44 km, położony na 25,31° szerokości północnej i 97,48° długości zachodniej. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej w 2000 roku został nazwany od amerykańskiego astronoma Jurgena Rahe (1940-1997), dyrektora programów NASA.

Rypin (krater marsjański)W
Rypin (krater marsjański)

Rypin – krater na powierzchni Marsa o średnicy 18,4 km, położony na 1,3° szerokości południowej i 41° długości zachodniej.

Sagan (krater marsjański)W
Sagan (krater marsjański)

Sagan – krater położony niedaleko marsjańskiego równika. Nazwa została przyjęta przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w 2000 roku i upamiętnia Carla Sagana, amerykańskiego astronoma i popularyzatora nauki, założyciela The Planetary Society.

Schiaparelli (krater marsjański)W
Schiaparelli (krater marsjański)

Schiaparelli – krater na powierzchni Marsa o średnicy 458,52 km, położony na 2,75° szerokości południowej i 343,23° długości zachodniej. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej w 1973 roku został nazwany od włoskiego astronoma Giovanniego Schiaparelliego (1835-1910), badacza Marsa.

Skłodowska (krater marsjański)W
Skłodowska (krater marsjański)

Skłodowska – krater uderzeniowy na powierzchni Marsa o średnicy około 110 km, położony na 33,52° szerokości północnej i 357,05° długości wschodniej.

Tycho Brahe (krater marsjański)W
Tycho Brahe (krater marsjański)

Tycho Brahe – krater na powierzchni Marsa nazwany na cześć duńskiego astronoma. Ma 106 km średnicy. Jest usytuowany na południowy wschód od krateru Martz i na wschód od Hellas Planitia, jego przybliżone współrzędne areograficzne to 49° S i 146° E.

Victoria (krater marsjański)W
Victoria (krater marsjański)

Victoria – krater uderzeniowy na powierzchni Marsa o średnicy 730 m, badany w latach 2006–2008 przez łazik Opportunity. Krater został nazwany na cześć „Victorii”, okrętu z wyprawy Ferdynanda Magellana, który jako pierwszy opłynął Ziemię. Nazwa krateru jest nazwą nieoficjalną.