
Wulkan tarczowy – typ wulkanu o szerokim i spłaszczonym stożku o kącie nachylenia nie większym niż 8°. Jego cechą charakterystyczną jest brak gwałtownych erupcji, z jego wnętrza wydobywa się rzadka i bardzo gorąca lawa zasadowa. Ten typ wulkanu można skontrastować ze stratowulkanem.

Alba Mons – wielkich rozmiarów, lecz relatywnie niski wulkan tarczowy położony w północnej części regionu Tharsis na Marsie, na północny wschód od Olympus Mons.

Alcedo – czynny wulkan tarczowy na wyspie Isabela w archipelagu Galapagos. Wznosi się na wysokość 1130 m n.p.m. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1993 roku.

Arsia Mons – najbardziej wysunięty na południe wulkan tarczowy formacji Tharsis Montes w regionie Tharsis na Marsie, jedyny położony na południe od równika.

Ascraeus Mons – najbardziej wysunięty na północ z trzech wielkich wulkanów tarczowych formacji Tharsis Montes w regionie Tharsis na Marsie. Jest to drugi pod względem wysokości szczyt na tej planecie. Wznosi się na wysokość ponad 15 km ponad otaczającą wyżynę.

Atlixcos – wulkan tarczowy we wschodnim Meksyku, w stanie Veracruz, w łańcuchu górskim Sierra Madre Wschodnia, wznoszący się u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej, 80 km na północny zachód od miasta Veracruz.

Ceraunius Tholus – wulkan tarczowy na Marsie zlokalizowany na wyżynie Tharsis. Podstawa wulkanu ma wymiary 150 × 100 km. Wulkan wznosi się 5,5 km ponad otaczające go równiny, a kaldera na jego szczycie ma średnicę 25 km. Zbocza wulkanu są stosunkowo strome, ich nachylenie wynosi około 8°. Ceraunius Tholus znajduje się na 24,25° szerokości areograficznej północnej oraz 97,25° długości areograficznej zachodniej. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej wulkan został nazwany w 1973 roku.

Cerro Azul – czynny wulkan na wyspie Isabela w archipelagu Galapagos. Wznosi się na wysokość 1640 m n.p.m. Ostatnia erupcja miała miejsce w maju 2008 roku.

Ecuador także Cape Berkeley – wulkan tarczowy na wyspie Isabela w archipelagu Galapagos. Wznosi się na wysokość 790 m n.p.m. Ostatnia erupcja miała miejsce po roku 1150.

Mount Elgon – wygasły wulkan tarczowy w Afryce Wschodniej na granicy Kenii i Ugandy. Jego kaldera ma średnicę około 8 kilometrów.

Elysium Mons – największy spośród trzech wulkanów tarczowych na wyżynie Elysium na Marsie. Jest to piąty pod względem wysokości szczyt na planecie i najwyższy poza wyżyną Tharsis. Wulkan ma 401 km średnicy, wznosi się na wysokość prawie 14 km ponad otaczające równiny pokryte lawą.

Erta Ale – aktywny odosobniony bazaltowy wulkan tarczowy w północno-wschodniej Afryce, na obszarze północnej Etiopii w regionie Afar, na terenie depresji Danakil. Erta Ale wznosi się na wysokość 613 m n.p.m. i jest najbardziej aktywnym wulkanem w Etiopii.

Góra Wrangla – rozległy wulkan tarczowy położony na terenie Parku Narodowego Wrangla-Świętego Eliasza w południowo-wschodniej Alasce w Stanach Zjednoczonych. Wznosi się on na ponad 3700 m ponad dolinę Rzeki Miedzianej, na południowy zachód od niej. Jego objętość wynosi 920 km3, czyniąc go ponad dwukrotnie masywniejszym niż położony na terenie Kalifornii stratowulkan Mount Shasta. Stanowi ona część pola wulkanicznego Wrangla, które rozciąga się na długości ponad 250 km na obszarze południowo-wschodniej Alaski oraz wkracza na terytorium kanadyjskiego Jukonu. Historia aktywności wulkanicznej na tym terenie sięga plejstocenu i trwa do dziś.

Halla-san lub Halla – wulkan tarczowy na wyspie Czedżu należącej do Korei Południowej. Leży na terenie Parku Narodowego Halla-san (한라산국립공원/漢拏山國立公園), który od 2007 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest najwyższym szczytem wyspy oraz całej Korei Południowej. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1007 r.
Karaca Dağ – wulkan tarczowy we wschodniej Turcji, wysokość 1957 metrów n.p.m. Czas ostatniej erupcji jest nieznany.

Kartala – wulkan tarczowy na wyspie Wielki Komor. Jest jednym z bardziej aktywnych wulkanów, od XIX w. kiedy jego aktywność jest monitorowana wybuchał ponad 20 razy.
La Cumbre – czynny wulkan na wyspie Fernandina w archipelagu Galapagos. Wznosi się na wysokość 1476 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem tej wyspy. Ostatnia erupcja miała miejsce we wrześniu 2017 roku

Las Lajas – wulkan tarczowy o wysokości 926 m n.p.m., położony w departamencie Boaco znajdującym się w centralnej części Nikaragui.

Ta lista wulkanów zawiera aktywne, nieaktywne i wygasłe wulkany tarczowe.

Masyw Tamu – największy rozpoznany wulkan na Ziemi, położony pod powierzchnią zachodniego Oceanu Spokojnego. Jest to wygasły podmorski wulkan tarczowy, położony około 1600 kilometrów na wschód od Japonii, stanowiący część podmorskiego Wyniesienia Szackiego.

Mauna Loa – najwyższy aktywny wulkan tarczowy, szósty pod względem wysokości punkt tej części świata.

Nyamuragira – czynny wulkan w Afryce Środkowej. Leży w Demokratycznej Republice Konga, blisko granicy z Rwandą i Ugandą. Stanowi część systemu Wielkich Rowów Afrykańskich, jest zaliczany do wulkanów tarczowych.

Okmok także Mount Okmok– czynny wulkan tarczowy na północno-wschodnim krańcu wyspy Umnak wchodzącej w skład Wysp Lisich w łańcuchu Aleutów. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 2008 roku.

Olympus Mons – najwyższa znana góra w Układzie Słonecznym, położona na Marsie.

Pavonis Mons – środkowy wulkan formacji Tharsis Montes w regionie Tharsis na Marsie. Jest najniższym szczytem Tharsis Montes. Od południa sąsiaduje z Arsia Mons, a od północy z Ascraeus Mons. Olympus Mons, najwyższa góra na planecie, a także najwyższa góra w Układzie Słonecznym, znajduje się na północnym zachodzie.

Pico Basilé – wulkan tarczowy na wyspie Bioko, w Gwinei Równikowej. Jest najwyższym szczytem tego kraju. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1923 roku.
Piton de la Fournaise – wulkan tarczowy na wyspie Reunion – departamencie zamorskim Francji, położonym na Oceanie Indyjskim. Wulkan jest jednym z najbardziej aktywnych na świecie. Ostatnia erupcja wulkanu nastąpiła 14 lipca 2017 roku.

Piton des Neiges – wygasły wulkan tarczowy na wyspie Reunion – terytorium zależnym Francji, położonym na Oceanie Indyjskim, najwyższy punkt wyspy.

Queen Mary’s Peak - wulkan tarczowy na wyspie Tristan da Cunha. Jest to najwyższy szczyt brytyjskiego terytorium zamorskiego Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha. Nazwany został na cześć królowej Wielkiej Brytanii Marii Teck.

San Carlos – jeden z trzech wulkanów tarczowych na wyspie Bioko w Gwinei Równikowej.

San Joaquin także Pico Biao i Pico do Moka – jeden z trzech wulkanów tarczowych na wyspie Bioko w Gwinei Równikowej.

Santa Isabel – wulkan tarczowy w Kolumbii, w paśmie Kordyliery Środkowej (Andy). Znajduje się w pobliżu miasta o tej samej nazwie.

Sierra Negra – czynny wulkan tarczowy, położony w południowej części wyspy Isabeli, w archipelagu Galapagos.

Skjaldbreiður – wygasły wulkan tarczowy o wysokości 1060 m n.p.m., położony w zachodniej Islandii. Leży przy południowym krańcu kompleksu wulkanicznego Prestahnúkur. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce około 7550 r. p.n.e. Około 3350 r. p.n.e. wybuchł znacznie mniejszy wulkan tarczowy Sköflungur znajdujący się na północny wschód od Skjaldbreiðura.

Tharsis Tholus – średniej wielkości wulkan tarczowy na Marsie o wymiarach podstawy 155 × 126 km. Wulkan po stronie zachodniej mierzy do 9 km wysokości. Znajduje się na 13,5° szerokości areograficznej północnej oraz 91° długości areograficznej zachodniej. Tharsis Tholus jest położony na obrzeżach rejonu Tharsis.
Trölladyngja – największy wulkan tarczowy na Islandii, o wysokości 1468 m n.p.m., wznoszący się 600 m ponad otaczające pole lawowe Ódáðahrauni. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1961 roku.

Uranius Tholus – wulkan tarczowy na Marsie zlokalizowany na obszarze Tharsis, 60 km na północ do podobnego lecz większego Ceraunius Tholus. Podstawa wulkanu ma średnicę 62 km. Wulkan wznosi się 2,5 km ponad otaczające go równiny. Uranius Tholus znajduje się na 26,4° szerokości areograficznej północnej oraz 97,7° długości areograficznej zachodniej. Wraz z dwoma pobliskimi wulkanami znajduje się na przedłużeniu łańcucha Tharsis Montes. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej wulkan został nazwany w 1973 roku.

Wolf – czynny wulkan tarczowy, położony w północnej części wyspy Isabeli, w archipelagu Galapagos.