
Abdera (Abra) – starożytne miasto, kolonia fenicka, znajdująca się na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Abdera słynęła w czasach rzymskich z połowu tuńczyka.

Akwedukt w Segowii jest jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych reliktów rzymskiej obecności na półwyspie Iberyjskim. Jest też symbolem Segowii, uwiecznionym nawet na herbie miasta.

Altamira – jaskinia krasowa w górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii, w pobliżu miejscowości Santillana del Mar. Odkryta w 1868 r. Jej wnętrze pokryte jest wielobarwnymi rysunkami należącymi do kultury magdaleńskiej.

Altxerri – jaskinia krasowa położona w pobliżu miejscowości Orio w Kraju Basków w Hiszpanii. Stanowisko sztuki prehistorycznej.

Atapuerca – miasto w Hiszpanii, położone kilkanaście kilometrów od Burgos w regionie Kastylia i León.

Baelo Claudia – starożytne miasto rzymskie, położone w pobliżu dzisiejszej miejscowości Tarifa, w Hiszpanii, w regionie Andaluzja nad Atlantykiem.

Candamo – jaskinia położona w pobliżu miejscowości San Román w gminie Candamo w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Asturia. Wewnątrz znajdują się paleolityczne malowidła naskalne.
Cova d'en Daina – granitowy dolmen w Katalonii w comarce Selva, w pobliżu miejscowości Romanyà de la Selva. Jedna z najbardziej kompletnych tego typu budowli w Hiszpanii. Na podstawie rozmieszczenia kamieni domniemuje się, że powstał w latach 2700-2200 p.n.e. Wymiary budowli to 760 cm długości, 170 cm szerokości i 150 cm wysokości. Na pierwsze głazy natrafiono w XIX wieku podczas wykopalisk prowadzonych przez Pere Cama i Casasa.

Cova da Bruxa – pokryta prehistorycznymi petroglifami skała, znajdująca się na stanowisku Laxa dos Encantos w Serres koło Muros w prowincji A Coruña w hiszpańskiej Galicji.

Covalanas – jaskinia położona w pobliżu Ramales de la Victoria w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Kantabria. Stanowisko sztuki prehistorycznej.

Cueva de la Vieja – jaskinia znajdująca się w pobliżu miejscowości Alpera w prowincji Albacete w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha. Stanowisko archeologiczne.

Cueva de Nerja – zespół jaskiń położony w górach Sierra de Almijara, w okolicach miejscowości Nerja w prowincji Malaga w hiszpańskiej Andaluzji. Stanowisko archeologiczne.

Ekain – jaskinia położona w pobliżu miejscowości Zestoa niedaleko miasta Deba w Kraju Basków w Hiszpanii. Stanowisko sztuki prehistorycznej.

El Castillo – jaskinia z prehistorycznym stanowiskiem archeologicznym, znajdująca się koło Puente Viesgo w hiszpańskiej Kantabrii.

El Haza – jaskinia znajdująca się w zboczu wzgórza Monte Pando w pobliżu Ramales de la Victoria w hiszpańskiej Kantabrii. Stanowisko archeologiczne zawierające zabytki sztuki prehistorycznej. Odkryta została we wrześniu 1903 roku przez Hermilio Alcalde del Río i Lorenzo Sierrę.

El Pendo – jaskiniowe stanowisko archeologiczne położone w pobliżu Camargo w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Kantabria.

Emporiae – starożytne miasto na północno-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, umiejscowione w zatoce Roses na Costa Brava. Dzisiejsze Ampurias w comarce Alt Empordà. Na antyczny organizm miejski składają się pozostałości czterech różnych miast.

Hornos de la Peña – jaskinia położona w pobliżu wsi Tarriba w gminie San Felices de Buelna w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Kantabria. Stanowisko archeologiczne.
Italica – miasto założone przez rzymskiego wodza Scypiona Afrykańskiego jako osada dla weteranów drugiej wojny punickiej. Aktualnie stanowisko archeologiczne na terenie gminy Santiponce, w pobliżu Sewilli. W Italice urodził się cesarz rzymski Trajan i wychowywał się usynowiony przez Trajana cesarz Hadrian.

La Covaciella – jaskinia położona w gminie Cabrales w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Asturia. Stanowisko sztuki prehistorycznej.

La Pasiega – jaskinia znajdująca się na południowym zboczu góry Monte Castillo koło Puente Viesgo w hiszpańskiej Kantabrii. Stanowisko archeologiczne.

Las Chimeneas – jaskinia znajdująca się we wschodnim zboczu góry Monte Castillo koło Puente Viesgo w hiszpańskiej Kantabrii. Stanowisko archeologiczne.

Las Médulas - niewielka wioska w hiszpańskiej prowincji León, około 20 kilometrów od miasta Ponferrada. Zachowały się tu pozostałości starożytnej rzymskiej kopalni złota. Rzymianie drążyli tunele w tutejszych skałach, a następnie przepuszczali przez nie wodę, która rozmywała skały. Współcześnie miejsce to pełne jest nagich, czerwonych zboczy - zerodowanych w ciągu kilkunastu wieków, jakie upłynęły od działalności człowieka.

Las Monedas – jaskinia znajdująca się w południowo-zachodnim zboczu góry Monte Castillo koło Puente Viesgo w hiszpańskiej Kantabrii. Stanowisko archeologiczne.

Llonín – jaskinia położona w gminie Peñamellera Alta w hiszpańskiej prowincji autonomicznej Asturia. Stanowisko sztuki prehistorycznej.

Los Millares – chalkolityczna osada obronna z III tysiąclecia p.n.e., położona w regionie Almería w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Andaluzja. Stanowisko eponimiczne eneolitycznej kultury Los Millares.

Medina Azahara – ruiny X-wiecznego arabskiego kompleksu pałacowego położone w hiszpańskiej Andaluzji, około 7 km na północny zachód od Kordowy, od 2018 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mérida – miasto w zachodniej Hiszpanii, w prowincji Badajoz, stolica regionu Estremadura. Położone nad rzeką Gwadianą, nazywane jest „hiszpańskim Rzymem”. Ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowy i turystyczny.

Morín – jaskinia znajdująca się w Hiszpanii w prowincji Kantabria, na terenie gminy Villaescusa, około 6 km na południe od zatoki Bahía de Santander.

Numancja – początkowo osada, później starożytne miasto założone przez Arewaków w północno-zachodniej Hiszpanii. Powstało ok. 300 r. p.n.e. na wzgórzu nad rzeką Durius obecnie Duero. Było ważnym punktem oporu Celtyberów przeciwko Rzymianom. O zdobycie miasta toczyła się w latach 143-133 p.n.e. wojna tzw. wojna numantyjska, zakończona przez Scypiona, który doprowadził do odgrodzenia twierdzy od świata zewnętrznego kordonem fortyfikacji a następnie głodem zmusił obrońców Numancji po dziewięciu miesiącach oblężenia do poddania się. Mieszkańcy w wyniku skrajnego głodu zjadali ciała ludzkie, na koniec niemal wszyscy odebrali sobie życie, nadzwyczaj ceniąc sobie wolność. Scypion zdołał zebrać 50 osób, których powiódł w triumfie, resztę żywych sprzedał. Miasto zostało ostatecznie zburzone. Numancja została odbudowana przez Oktawiana Augusta, jednakże z czasem nie była już tak ważnym miastem. Ruiny dawnej Numancji i dawnych fortyfikacji zostały odkryte przez wykopaliska archeologiczne w pobliżu dzisiejszej Sorii.
Parpalló – jaskinia położona w pobliżu miasta Gandia w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Walencja. Stanowi stanowisko archeologiczne okresu górnego paleolitu. Prehistoryczne zabytki odnalezione w jaskini są przechowywane w Muzeum Prehistorii w Walencji.
Pindal – jaskinia położona w pobliżu wsi Pimiango we wspólnocie autonomicznej Asturia w Hiszpanii. Stanowisko sztuki prehistorycznej.
W wiosce Güímar, na wschodnim wybrzeżu Teneryfy, jednej z Wysp Kanaryjskich, znajduje się sześć piramid schodkowych o prostokątnej podstawie.

Santimamiñe – jaskinia znajdująca się we wsi Kortezubi ok. 4 km od Guerniki w Kraju Basków w Hiszpanii. Stanowisko sztuki prehistorycznej.

Tajo de las Figuras – jaskinia położona w pobliżu Benalup-Casas Viejas w prowincji Kadyks w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Andaluzja. Stanowisko archeologiczne. Od 1924 roku posiada status Monumento Arquitectónico Artístico.

Tarragona – miasto we wschodniej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym, w południowej Katalonii; stolica prowincji o tej samej nazwie i comarki Tarragonès. Miasto liczy 128 152 mieszkańców. Związek miejski Tarragony jest dwudziesty pod względem wielkości w Hiszpanii i liczy 348 921 mieszkańców. W Tarragonie znajduje się duży port morski. Miasto jest siedzibą uniwersytetu.
Tito Bustillo – zawierająca paleolityczne rysunki naskalne jaskinia znajdująca się w miejscowości Ribadesella niedaleko Oviedo w Asturii.

Wieża Herkulesa – latarnia morska, położona na przylądku na terenie miasta A Coruña w Hiszpanii. Jej wysokość to 49 albo 55 metrów. Jest jedyną zachowaną latarnią morską wzniesioną przez Rzymian i jest najstarszą działającą latarnią morską na świecie.