
Karkonosze (332,37) – najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km. Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli 28,46%. Głównym grzbietem oraz Grzbietem Lasockim przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka – najwyższy szczyt Czech, Sudetów i Śląska.

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu – zjawisko obserwowane w Karpaczu Górnym na ul. Strażackiej, polegające na pozornym samoistnym przemieszczaniu się przedmiotów i cieczy po szosie na pozór pod górę. Zjawisko jest przykładem złudzenia optycznego, tak zwanej magicznej górki – w rzeczywistości szosa obniża się po zboczu doliny, mimo że prowadzi w górę rzeki.

Bílá louka – równina wierzchowinowa w Sudetach Zachodnich w czeskiej części pasma Karkonoszy.
Budniki – nieistniejąca już osada w polskiej części Karkonoszy, na północnym zboczu Kowarskiego Grzbietu, w środku czworokąta utworzonego przez Skalny Stół na pd.-zach., Czoło na pd.-wsch., Wołową Górę na pn.-wsch. i Izbicę na pn.-zach. Obecnie część miasta Karpacz.

Cmentarz Ofiar Gór w Karkonoszach – symboliczny górski cmentarz w Sudetach Zachodnich w Karkonoszach, w woj. dolnośląskim.

Wieża widokowa Eliška – drewniana wieża widokowa we wschodnich Karkonoszach.

Endemity karkonoskie – endemiczne taksony występujące wyłącznie na terenie Karkonoszy i nigdzie poza nimi nie spotykane w stanie naturalnym. Spośród roślin naczyniowych należą do nich m. in.:biedrzeniec mniejszy skalny (Pimpinella saxifraga subsp. rupestris), podgatunek biedrzeńca mniejszego, dzwonek karkonoski (Campanula bohemica), gnidosz sudecki (Pedicularis sudetica), jarząb sudecki (Sorbus sudetica), skalnica darniowa bazaltowa (Saxifraga moschata subsp. bazaltica), podgatunek skalnicy darniowej.
Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego działa od 1976 roku, kiedy to nastąpił podział Grupy Sudeckiej GOPR na Karkonoską z Naczelnikiem Ryszardem Jaśko i Wałbrzysko-Kłodzką z Naczelnikiem Stanisławem Ządkiem.

Grupa Warowna Stachelberg – niedokończone czechosłowackie umocnienia we wschodnich Karkonoszach, pomiędzy Trutnovem a Žacléřem, wchodzące w skład czechosłowackich fortyfikacji granicznych. Miała bronić szerokiego obniżenia Bramy Lubawskiej, pomiędzy Karkonoszami a Górami Kruczymi.

Hala Szrenicka – położona na wysokości od 1 150 do 1 300 m n.p.m. jest wysokogórską łąką torfową, rozciągająca się po obu stronach głównego grzbietu Karkonoszy.

Jaworowa Łąka - górska łąka w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach.

Karkonoscy laboranci – od łac. laborare – pracować, przygotowywać – nazwa grupy zawodowej, zajmującej się od XVII do XIX wieku zbieraniem roślin leczniczych w Karkonoszach i sporządzaniem z nich medykamentów. Głównym ośrodkiem skupiającym karkonoskich laborantów był Karpacz, choć ich działalność rozciągała się na cały region Karkonoszy. W 1796 miejscowy cech liczył 27 członków - 18 mieszkało w Karpaczu, 2 w Płóczkach, 2 w Miłkowie i 5 w innych miejscowościach.

Karkonoski Park Narodowy – park narodowy o powierzchni 5951,42 ha w województwie dolnośląskim przy granicy państwowej z Czechami, utworzony 16 stycznia 1959 roku. Powierzchnia otuliny Parku wynosi 13 093 ha.

Karkonoski Park Narodowy – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha. Siedzibą dyrekcji parku jest Vrchlabí.

Karkonoskie Tajemnice − interaktywne, multimedialne muzeum prywatne powstałe w 2011 i zlokalizowane w Karpaczu przy ul. Mickiewicza.

Kościół Górski Naszego Zbawiciela – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii.

Kolej krzesełkowa na Kopę – całoroczna kolej krzesełkowa z Karpacza na Kopę, w Karkonoszach. W latach 1959–2017 funkcjonowała z krzesełkami 1-osobowymi, od 26 kwietnia 2018 z kanapami 4-osobowymi i dwiema gondolami dla osób niepełnosprawnych.. Przebiega przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest częścią kompleksu narciarskiego Karpacz Ski Arena Stanowi najłatwiejszy sposób dotarcia z Karpacza na Śnieżkę, która znajduje się w odległości 2,5 km od górnej stacji. Operatorem kolei jest spółka z o.o. Karpacz Ski Arena, która do 2018 występowała pod nazwą „Miejska Kolej Linowa Karpacz”.

Kolej krzesełkowa na Szrenicę – całoroczna dwuodcinkowa kolej krzesełkowa z krzesełkami 2-osobowymi, ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę, w Karkonoszach. Przebiega przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Funkcjonuje w ramach SkiArena Szrenica. Stanowi najłatwiejszy sposób dotarcia ze Szklarskiej Poręby na Śląski Grzbiet. Operatorem kolei są Sudety Lift Sp. z o.o.

Kopalnia Liczyrzepa – kopalnia rud żelaza i uranu w Kowarach, w pewnym okresie będąca częścią "Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie", później Zakładów Przemysłowych R-1.

Kopalnia Podgórze – kopalnia rud uranu w Kowarach, czynna w latach 1950–1958, będąca częścią "Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie", później Zakładów Przemysłowych R-1.

Kopalnia Wolność – kopalnia rud żelaza i uranu w Kowarach, założona w 1854 roku, eksploatowana z przerwami od 1856 do 1962 roku. Po II wojnie światowej zakład był częścią przedsiębiorstwa Kuźnieckie Rudniki, później Zakładów Przemysłowych R-1.

Lawina w Białym Jarze – lawina, która zeszła 20 marca 1968 roku, porywając 24 osoby idące dnem Białego Jaru w Karkonoszach. 5 spośród nich, których lawina odrzuciła w bok, udało się uratować; pozostałych 19 – w tym 13 Rosjan, 4 obywateli NRD, i dwoje Polaków – zginęło. Akcja ratownicza prowadzona była przez polski GOPR, czeskich ratowników i ochotników; brało w niej udział 1100 osób. Ostatnie ciała ofiar znaleziono dopiero 1 i 5 kwietnia.
Lawina w kotle Małego Stawu – lawina, która zeszła 8 lutego 2005 roku ze zbocza Kotła Małego Stawu w Karkonoszach, w pobliżu schroniska Samotnia.

Liczyrzepa – postać fantastyczna, bohater licznych legend związany z obszarem Karkonoszy.

Łabska Łąka – równina wierzchowinowa w Sudetach Zachodnich w czeskiej części pasma Karkonoszy na wysokości 1340–1460 m n.p.m.

Łabska Polana – rozległe płaskowzgórze położona w Karkonoszach.

Nieme znaki czeskich Karkonoszy – system zimowego oznakowania szlaków turystycznych w czeskich Karkonoszach.

Polana, także Stara Polana – duża polana w Karkonoszach na Śląskim Grzbiecie na północno-wschodnim zboczu Smogorni. Położona jest na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Położona jest na wysokości 1050 – 1100 m n.p.m., a jej powierzchnia wynosi ok. 10 hektarów.
Prkenný Důl – dzielnica miasta Żaclerz we wschodnich czeskich Karkonoszach.
Rokytnice nad Jizerou − gmina i miasto w północnych Czechach, w kraju libereckim, w Karkonoszach, u podnóża szczytów: Lysá hora, Čertova hora i Stráž, na lewym (wschodnim) brzegu Izery, 5 km na południe od Harrachova. Miejscowość turystyczna i duży ośrodek narciarski.
Równia pod Śnieżką – płaskowyż w Karkonoszach w Sudetach Zachodnich.

RTON Śnieżne Kotły – wieża RTV o wysokości 24 metrów zbudowana w 1897 jako Schronisko „Nad Śnieżnymi Kotłami” wykorzystywane wówczas w celach turystycznych. Właścicielem obiektu jest EmiTel.

SkiArena Szrenica – zespół nartostrad w Szklarskiej Porębie na stokach Szrenicy i Łabskiego Szczytu.

Spalona Strażnica – rozdroże w grzbiecie głównym Karkonoszy na zachodnim krańcu Równi pod Śnieżką na wysokości 1430 m n.p.m.. Rozdroże pokryte jest częściowo kosodrzewiną, częściowo torfowiskami subalpejskimi i tufurami. Na rozdrożu zbiegają się droga jezdna na Śnieżkę i droga prowadząca główną granią Karkonoszy.

Sztolnie Kowary – podziemna trasa turystyczna o długości około 1200 m w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach, otwarta dla zwiedzających od 24 kwietnia 2000 roku.
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce – placówka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zlokalizowana na Śnieżce – najwyższym szczycie Karkonoszy i jednocześnie w całych Sudetach, na wysokości 1602 m n.p.m. Od 1985 obserwatorium nosi imię mgra Tadeusza Hołdysa, długoletniego kierownika obserwatorium.

Zamek Chojnik – zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego.

Złotówka – łąka górska w Karkonoszach w pobliżu Karpacza, na której wybudowane jest schronisko turystyczne „Strzecha Akademicka”.