ChangtseW
Changtse

Changtse – siedmiotysięcznik w paśmie Himalajów. Leży w Chinach na terenie Tybetu, niedaleko granicy z Nepalem. Changtse jest połączony z Mount Everest przełęczą Chang La. Changtse jest 45. szczytem Ziemi.

Chomo LonzoW
Chomo Lonzo

Chomo Lonzo lub Lhamalangcho – szczyt na terytorium Tybetu w Himalajach Wysokich, ok. 5 km na północny wschód od Makalu. Chomo Lonzo posiada trzy wyraźne wierzchołki:południowy, najwyższy, centralny, północny.

Czo OjuW
Czo Oju

Czo Oju – ośmiotysięcznik w głównej grani Himalajów Wysokich, na północny zachód od Mount Everestu, na granicy chińsko-nepalskiej. W tłumaczeniu tybetańska nazwa oznacza Turkusową boginię.

Czomo LhariW
Czomo Lhari

Czomo Lhari lub Jomolhari – szczyt w Himalajach. Leży w na granicy między Bhutanem a Chinami (Tybetem). Jest to 91. szczyt Ziemi.

Dragmarpo RiW
Dragmarpo Ri

Dragmarpo Ri – góra na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej.

Gangkhar PuensumW
Gangkhar Puensum

Gangkhar Puensum – góra o wysokości 7570 m n.p.m; najwyższy szczyt Bhutanu, 47. szczyt Ziemi i jednocześnie najwyższy niezdobyty szczyt świata. Od 1983 miały miejsce cztery ekspedycje, w 1985 i 1986 roku, wszystkie zakończone niepowodzeniem.

Gauri SankarW
Gauri Sankar

Gauri Sankar lub Gaurishankar – szczyt w Himalajach. Znajduje się na granicy między Chinami a Nepalem. Leży niedaleko Melungtse i ok. 100 km na północny wschód od Katmandu.

Gurla MandhataW
Gurla Mandhata

Gurla Mandhata, Naimona'nyi lub Memo Nani – siedmiotysięcznik w paśmie Himalajów. Leży w Chinach na terenie Tybetu, nad jeziorem Manasarowar, niedaleko świętej góry Kajlas. Pod względem wysokości jest to 34 szczyt Ziemi.

Gyachung KangW
Gyachung Kang

Gyachung Kang – szczyt w Himalajach. Leży na granicy Chin i Nepalu. Jest to najwyższy siedmiotysięcznik na świecie i piętnasty szczyt Ziemi. Jest też najwyższym szczytem między Czo Oju a Mount Everest.

Gyala PeriW
Gyala Peri

Gyala Peri – szczyt w Himalajach. Leży w Chinach, blisko granicy z Nepalem. Jest to jeden z niższych szczytów Namcze Barwa i zarazem 85 szczyt Ziemi.

Jongsong PeakW
Jongsong Peak

Jongsong Peak – szczyt w paśmie Himalajów. Jest częścią masywu trzeciego najwyższego szczytu świata – Kanczendzongi. Na szczycie spotykają się granice trzech państw: Nepalu, Indii oraz Chin. Jest to 57 szczyt Ziemi.

KajlasW
Kajlas

Kajlas – szczyt w paśmie Gangdisê w Transhimalajach na Wyżynie Tybetańskiej, wierzchołek wznosi się na wysokość 6714 m n.p.m.. Leży w Chinach, w Tybecie. W pobliżu położone są jeziora Manasarowar i Rakszastal.

KanggardoW
Kanggardo

Kanggardo - szczyt górski w Himalajach. Znajduje się na granicy między Chinami a Indiami. Wysokość szczytu w zależności od źródeł podawana jest jako 7060 lub 7090 metrów n.p.m.

KangpenqingW
Kangpenqing

Kangpenqing – szczyt w Himalajach. Leży w Chinach, blisko granicy z Nepalem. Jest to 90 szczyt Ziemi.

Kangphu KangW
Kangphu Kang

Kangphu Kang, Shimo Kangri lub Kuhanbokang – szczyt w Himalajach. Leży na granicy między Chinami a Bhutanem. Jest to 107 szczyt Ziemi pod względem wysokości.

KarjiangW
Karjiang

Karjiang – siedmiotysięcznik w paśmie Himalajów. Leży we wschodnich Chinach, blisko granicy z Bhutanem. Jest to 100 szczyt Ziemi.

KhartaphuW
Khartaphu

Khartaphu – siedmiotysięcznik w paśmie Himalajów. Leży we wschodnich Chinach, blisko granicy z Nepalem. Jest to 101 szczyt Ziemi.

KhumbutseW
Khumbutse

Khumbutse – góra na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej. Znajduje się 6,4 km na północny zachód od Mount Everest.

Kulha-kʽangriW
Kulha-kʽangri

Kulha-kʽangri – siedmiotysięcznik w paśmie Himalajów. Jest to, pod względem położenia i wysokości, szczyt dość kontrowersyjny. Obecnie powszechnie jako jego wysokość podaje się wartość 7538 m, ale jeszcze do niedawna podawano 7554 m.

Labuche KangW
Labuche Kang

Labuche Kang – szczyt w Himalajach. Leży w Tybecie, w Chinach, blisko granicy z Indiami. Jest to 75. szczyt Ziemi.

Langtang RiW
Langtang Ri

Langtang Ri – szczyt w Himalajach. Leży na granicy między Chinami a Nepalem. Jest to 106 szczyt Ziemi.

LhotseW
Lhotse

Lhotse – ośmiotysięcznik o wysokości 8516 m n.p.m., czwarty co do wysokości szczyt Ziemi, znajduje się w środkowej części Himalajów Wysokich, na granicy Nepalu i Chin; wierzchołek niższy – Lhotse Shar liczy 8383 m n.p.m. Indyjska Służba Topograficzna oznaczyła Lhotse symbolem E1. Góra nie miała miejscowej nazwy ani w Tybecie, ani w Nepalu. W 1921 roku Charles Howard-Buy ochrzcił górę nazwą Lhotse, oznaczającą po tybetańsku „Południowy Szczyt”, gdyż znajduje się ona na południe od Everestu, oddzielona od niego Przełęczą Południową. Szczyt zbudowany jest z paleozoicznych skał metamorficznych i osadowych. Południowa ściana Lhotse, licząca sobie 3200 metrów, jest jednym z największych urwisk ścianowych w Himalajach. Na tejże ścianie w 1989 zginął polski himalaista Jerzy Kukuczka.

MakaluW
Makalu

Makalu – ośmiotysięcznik, piąty co do wysokości szczyt świata. Położony w Himalajach Wysokich, na granicy Chin i Nepalu, 20 km na południowy wschód od Mount Everestu. Osiąga wysokość 8481 m n.p.m., a jego południowa ściana ma 2500 metrów wysokości. Zbudowany jest z gnejsów, granitów i skał osadowych. Silnie zlodowacony – granica wiecznego śniegu powyżej 5700 m n.p.m. Makalu posiada drugi, niższy wierzchołek – Makalu II o wysokości 7678 m.

Marpo RiW
Marpo Ri

Marpo Ri − wzgórze o wysokości 3700 m n.p.m. w Lhasie, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym Chińskiej Republiki Ludowej; zwieńczone kompleksem pałacowym Potala.

MelungtseW
Melungtse

Melungtse – szczyt w Himalajach. Leży w Chinach, w prefekturze miejskiej Xigazê, blisko granicy z Nepalem. Ma niższy wierzchołek - Melungtse II o wysokości 7023 m. Leży 40 km na zachód od Everestu, sąsiaduje z Gauri Sankar.

MolamenqingW
Molamenqing

Molamenqing lub Phola Gangchen – siedmiotysięcznik w paśmie Himalajów. Leży w Chinach na terenie Tybetu. Należy do masywu Sziszapangmy. W zależności od źródeł wysokość szczytu waha się od 7661 do 7703 m. Przyjęcie 7661 m jako poprawnej wysokości czyni z Molamenqing 37 szczyt Ziemi.

Mount EverestW
Mount Everest

Mount Everest, Czomolungma – najwyższy szczyt Ziemi podaje się też wysokość 8844 lub 8850 ), ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu). Po chińskiej stronie objęty ochroną w ramach rezerwatu biosfery pod nazwą Rezerwat Biosfery Czomolungmy.

Muztag FengW
Muztag Feng

Muztag Feng – szczyt w Kunlunie, w paśmie Gór Przewalskiego na terytorium Chin, ma wysokość 6973 m n.p.m..

Namcze BarwaW
Namcze Barwa

Namcze Barwa – szczyt we wschodniej części Himalajów, w Chinach. Wznosi się na wysokość 7782 m n.p.m. Jest dwudziestym ósmym szczytem Ziemi pod względem wysokości bezwzględnej, dziewiętnastym pod względem wybitności oraz najdalej na wschód położoną górą o wysokości powyżej 7600 m. Zachodnia ściana góry ma ponad 3 kilometry wysokości.

Nangpai GosumW
Nangpai Gosum

Nangpai Gosum, Jasamba lub Pasang Lhamu – szczyt w Himalajach. Leży na granicy między Nepalem a Chinami. Jest to 77 szczyt Ziemi.

Norin KangW
Norin Kang

Norin Kang lub Noijin Kangsang – szczyt w Himalajach. Leży w Chinach, blisko granicy z Bhutanem. Jest to 105 szczyt Ziemi.

Porong RiW
Porong Ri

Porong Ri – szczyt w Himalajach. Leży w Chinach, blisko granicy z Nepalem. Jest to 86 szczyt Ziemi.

Siguang RiW
Siguang Ri

Siguang Ri – szczyt w Himalajach. Leży w Chinach, blisko granicy z Nepalem. Jest to 83 szczyt Ziemi.

SziszapangmaW
Sziszapangma

Sziszapangma – 8013 m n.p.m., ośmiotysięcznik na terytorium Tybetu w Himalajach Wysokich, ok. 120 km na północny zachód od grupy Mount Everestu. W oznaczeniu Indyjskiej Służby Topograficznej otrzymała numer XXIII, przez wiele lat znana była pod sanskrycką nazwą Gosainthan, co oznacza Miejsce Świętych. Tybetańska nazwa Shi-sha-sbang-ma oznacza Grań nad Trawiastą Równiną. Szczyt tworzy potężny masyw, pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami. Na północnym skłonie ma źródła rzeka Arun, należąca do dorzecza Gangesu.

TongshanjiabuW
Tongshanjiabu

Tongshanjiabu – szczyt w Himalajach. Leży w na granicy między Bhutanem a Chinami (Tybetem). Jest to 103 szczyt Ziemi.

Yala PeakW
Yala Peak

Yala Peak – góra w Nepalu o wysokości 5520 metrów. Nepal Mountaineering Association podaje wysokość 5732 m n.p.m.

YangraW
Yangra

Yangra lub Ganesh I – siedmiotysięcznik w paśmie Himalajów. Jest to 62 szczyt Ziemi. Leży na południowy wschód od Manaslu.